Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 09:34:08 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μερικα λεπτα για εκτιμηση!  (Αναγνώστηκε 7792 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 22, 2014, 02:24:23 μμ »

του 70 οσα και να εχεις ποτε δεν ειναι κακο!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
εγω θα το επαιρνα κατευθειαν χωρις αλλη κουβεντα! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 22, 2014, 02:28:31 μμ »

Κώστα να τα χαίρεσαι.

Οι τιμές ήταν λουκούμι...
Κλείσε ότι μπορείς σε τέτοιες καταστάσεις/τιμές και μελλοντικά αναβάθμιζε χωρίς πάθος και άγχος.
Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά αν χτίζεις μία συλλογή με υπομονή και περισυλλογή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 22, 2014, 02:34:18 μμ »

Οι τιμές ήταν λουκούμι...
Κλείσε ότι μπορείς σε τέτοιες καταστάσεις/τιμές και μελλοντικά αναβάθμιζε χωρίς πάθος και άγχος.
Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά αν χτίζεις μία συλλογή με υπομονή και περισυλλογή.

πολυ σωστα κωστα! δεν χρειαζεται παθος..οσες φορες αγορασα ''με παθος'',μονο σε κακο βγηκε λογω υψηλης τιμης...υπομονη πανω απ'ολα!οπως σας ειπα,δεν τα ψαχνω και δεν τα κυνηγαω..αλλα αφου ερχονται μονα τους.. Κλείσιμο ματιού


σας ευχαριστω πολυ λοιπον για τα καλοριζικα!!τελικα ηταν καλη αγορα,να μην το μετανοιωνω.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 22, 2014, 02:35:07 μμ »

Με 9 ευρω για τρια νομισματα δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα "καλης" η "κακης" αγορας, απο την στιγμη που το βλεπεις συλλεκτικα το θεμα.
Η μονη ενσταση που εχω, ειναι οτι νομισματα τοσο χαμηλων καταστασεων δεν θα σε ικανοποιησουν τελικα σαν συλλεκτη,(ουτε αισθητικα,ουτε απο καμια αλλη αποψη) πολυ γρηγορα θα επιδιωξεις την αναβαθμιση, θα ψαξεις κατι καπως καλυτερο, μετα ξανα το ιδιο και στο τελος ,κοιτωντας πισω, θα διαπιστωσεις οτι οι συνεχομενες αναβαθμισεις θα σου εχουν κοστισει συνολικα πολυ περισσοτερο απο το να εκανες υπομονη και οικονομια και να επαιρνες κατευθειαν νομισματα καπως αξιολογων ,εστω, καταστασεων.(εστω ενα -ενα οποτε μαζευες καποιο ποσο).
Τα παραπανω ειναι προσωπικη και μονο γνωμη, εκ πειρας, και δεν εχουν σχεση με το "ποσα χρηματα διαθετει ο καθενας",
αλλα με τον τροπο που τα διαθετει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 22, 2014, 02:41:49 μμ »

Kαλοριζικα καλη αγορα και ποτε μην μετανιωνεις για καποιο νομισμα που πηρες γιατι το εκανες κεφι και δεν σε "σκοτωσε" οικονομικα γιατι βασικος κανονας ειναι να αγοραζεις κατι με αυτα που σου περισσευουν και οχι με αυτα που θα σου λειψουν.Συμφωνω και με τον φιλο haro οτι συνεχεις αναβαθμισεις κανουν κακο στην τσεπη αλλα αν αυτα που πηρες εσενα σε ικανοποιουν και θα τα κρατησεις τοτε συνδιασες το τερπνο μετα του οφελιμου
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 22, 2014, 02:51:29 μμ »

δικιο εχετε αλλα πρωτον,το βλεπω συλλεκτικα και οχι εμπορικα αργοτερα το θεμα.και να αναβαθμισω σε βφ πχ,δεν νομιζω οτι θα πουλησω τα προηγουμενα,οπως δεν σκοπευω να κανω με κανενα απο τα νομισματα που εχω..επισης,ο γεωργιος ειναι μια περιοδος που απο χφ μεχρι αου με ικανοποιει απολυτα,και ο οθωνας,μιας και δεν εχω ασχοληθει,με ικανοποιει σε φ-βφ-χφ καποια.αλλα για τις τιμες που τα πηρα,θεωρησα οτι μεεεεχρι να ερθει η ωρα να ασχοληθω με οθωνα,με ικανοποιουν και ειναι καλες..και συμφωνα με τα λεγομενα σας,σωστα επραξα.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 22, 2014, 02:52:39 μμ »

Καλορίζικα Κώστα.Οπωσδήποτε μην το μετανιώνεις γιατί σε οποιαδήποτε μορφή κι αν είναι δεν παύουν τα νομίσματα να έχουν την ιστορία τους.Υπάρχουν συλλέκτες και συλλέκτες.Αλλοι μαζεύουν slabs, άλλοι μέτριες έως πολύ καλές καταστάσεις κι άλλοι δεν ενδιαφέρονται σε τί κατάσταση είναι τα νομίσματά τους αρκεί να καλύψουν τα κενά και τις τρύπες που έχουν σε κάποιες σειρές.Γούστα είναι αυτά αλλά προσωπική μου άποψη εάν κάποιος κυνηγάει μόνο σλαμπαρισμένα νομίσματα νομίζω πως χάνεται η έννοια της συλλεκτικότητας.Καταντά ένα κυνήγι slabs χάνοντας την ομορφιά της έννοιας της συλλογής απο ιστορικής άποψης που για μένα πιστεύω είναι το κυριότερο.Βέβαια εάν σε κάποιον περισσεύουν τα χρήματα , καλά κάνει και τα μαζεύει σε άψογες καταστάσεις.Οχι όμως οτι και κάποιος που μαζεύει raw και χαμηλές καταστάσεις νομισμάτων  δεν είναι συλλέκτης.Αντιθέτως θα έλεγα.Φιλικά πάντα Σπύρος.
Καταγράφηκε
me.chris
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 22, 2014, 03:01:12 μμ »

Οι αναβαθμισεις στοιχιζουν στον συλλεκτη. Καλυτερα να περι.ενει καποιος να παρει ενα κομματι καλο παρα να μπαινει σε τετοιες διαδικασιες. Ο Χαρος εχει δικιο.
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 22, 2014, 03:05:37 μμ »

Βεβαια κοστιζει και εχει δικιο ο Δημητρης ,,σε γενικες γραμμες..
Γιατι για παραδειγμα αν αγοραζεις μονο 1870 .3 ευρο...μονο να κερδισεις μπορεις
Αλλα σε γενικες γραμμες ..ναι ισχυει..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 22, 2014, 03:07:06 μμ »

Καλοριζικα Κωστα!  προσωπικα δεν θα με χαλαγε ουτε ενα μονολεπτο οθωνικο που δεν εχω κανενα.. ουτε και του 1870 που παλι δεν το εχω! καλες τιμες ειναι!!! μακαρι να εβρισκα κι εγω! χαχαχαχα
 του 1870 ειναι το πιο δυσκολο μονολεπτο πια! (ασχετα αν δεν εχω ουτε του 1879...)
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 22, 2014, 03:21:09 μμ »

μια χαρα ειναι και οι τιμες και τα νομισματα!!κωστα καλοριζικα!!
να μη ξεχναμε οτι για να κλεισεις ημερομηνιες και ειδικα οθωνα ειναι κατι που γινετε φυσικα αλλα ειναι τρομερα δυσκολο!!δεν χρειαζεσε μονο χρονο αλλα και πολυ χρημα!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 22, 2014, 04:06:07 μμ »

τελικα το πηρα το μονο του 70...και μου το εδωσε στα 2 ευρω!! Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
δεν ειναι κατι το τρομερο αλλα δεν πειραζει! δειτε το..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 22, 2014, 04:07:46 μμ »

Φίλε Κώστα, αν σε ενδιαφέρει να κλείνεις τρύπες καλά είναι. Μόνο με χαμηλής κατάστασης νομίσματα μπορεί κάποιος να κλείσει πολλές τρύπες σε Γεώργιο Α' και ´Οθωνα, ακόμη και αυτό είναι πολύ δύσκολο. Εκτός φυσικά αν έχεις μια τράπεζα που να σε στηρίζει......

Προσωπικά, νομίσματα τέτοιας κατάστασης δεν με ικανοποιούν, ανεξαρτήτου κόστους, όπως δεν με ικανοποιεί  και το να κλείνω τρύπες γιατί είναι .... πολλές. Η προσωπική μου άποψη είναι λίγα κομμάτια, λουστράτα με/ή όμορφες πατίνες, σε πολύ καλές καταστάσεις να χαίρεσαι να τα βλέπεις. Φυσικά ο καθένας μαζεύει οτι του αρέσει, το οικονομικό παίζει σημαντικό ρόλο, τα καλά κομμάτια βρίσκονται δύσκολα, ακόμη και εάν έχεις χρήματα να διαθέσεις.

Φιλικές σκέψεις.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 22, 2014, 04:19:23 μμ »

δικιο εχεις φανη..ο καθενας μαζευει οτι τον ευχαριστει και οτι μπορει να αντεξει η τσεπη του..αλλα τουλαχιστον για εμενα,που βλεπω τον συλλεκτισμο λιιιιγο διαφορετικα,σαν αρχικα κομματια,δεν με πολυενδιαφερουν οι καταστασεις,ειδικα σε τετοια κομματια και ειδικα οταν συνδυαζουν και μια καλη τιμη.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 22, 2014, 05:43:10 μμ »

μια χαρα ειναι και το μονολεπτακι του 70 κωστα!!!μια χαρα και η τιμη!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
με 2 ευρω δεν παιρνεις τιποτα σημερα και συ πηρες το δυσκολοτερο μονολεπτο του γεωργιου στην οποια κατασταση και αν  ειναι αλλα δεν παυει να ειναι πολυ δυσκολο κομματι!!!
μπραβο να το χαιρεσε!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences