Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:04:00 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δοκίμια νομισμάτων Γεωργίου α'  (Αναγνώστηκε 7936 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 02:40:49 μμ »

Επίσης σε σχέση με τις φωτογραφίες... είναι σημαντικό, αλλά ξέχασα να το αναφέρω.

Πριν περίπου 2 μήνες, επικοινώνησα με την ΠΝΕ, μέσω email, για να μου δώσουν το δικαίωμα να χρησιμοποιώ κάποιες από τις φωτογραφίες, στον κατάλογό μου. Απάντηση, έστω και αρνητική δεν έλαβα ακόμη.
Σε αντίθεση με πολλούς φίλους, ανώνυμους συλλέκτες, ακόμη και site από το εξωτερικό, που μου παρέχουν φωτογραφίες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 06:52:24 μμ »

δημητρη,αυτο το διδραχμο ελεγα.ειναι απιστευτο και πιστευω πως με την μορφη αυτη θα ηταν καλυτερο απ'οτι αυτο που κυκλοφορησε με την θετιδα.δεν ξερω,δεν μου πολυκαθεται ωραιος συνδυασμος αυτες οι δυο οψεις..(προσωπικη αποψη παντα)..μπορω να κρατησω την φωτο?
επισης σχετικα με του κων/νου υπαρχουν και χρυσα σαν αυτα του 1913-15?δεν νομιζω να εχω δει ποτε η να εχω ακουσει.φωτο που βλεπουμε??

και κατι τελευταιο προς τον κωστα για την 5αρα του '36..γιατι δεν βαζεις στον καταλογο σου την φωτο που μας ειχες δειξει τοτε που ειχε γινει ο κακος χαμος εδω μεσα!ουτως η αλλως δεν ειναι υπαρκτη και δεν ανηκει σε καποιον περα απο σενα.ειναι το καλυτερο δειγμα αυτης της 5αρας εστω και αν δεν υπαρχει! (και αυτην θα την ηθελα για το αρχειο μου αν γινεται,γιατι δεν υπαρχουν οι φωτο στο στεκι..)

 Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

υγ. ευχαριστω τους Μ.Ι.Β. για τις αλλαγες..  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 09:00:23 μμ »

Η πεντάρα που είχα ανεβάσει τότε... ήταν κατασκεύασμα του Photoshop.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αν θέλετε μπορώ να φτιάξω και 20δραχμο του 1915.  Κλείσιμο ματιού

Στον κατάλογο ανεβαίνουν μόνο αληθινά, υπαρκτά νομίσματα, ασχέτως καταστάσεως.
Γι αυτό και παρακαλώ όλους τους φίλους - συναδέλφους να βοηθήσουν, αποστέλλοντας στοιχεία ή φωτογραφίες από νομίσματα που έχουν, για να γίνει διασταύρωση και ανάρτηση.
Επίσης αν έχουν φωτογραφίες από χαρτονομίσματα, θα ήταν πολύ σημαντική η βοήθειά τους.
Όπως επίσης η βοήθεια και οι απόψεις φίλων με εμπειρία, είναι πάντα ευπρόσδεκτη.
Αλλά... 'μην πυροβολείτε τον πιανίστα'.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 09:03:17 πμ »

καλημερα! κωστα θυμαμαι οτι ηταν κατασκευασμα αλλα παρ'ολα αυτα παραμενει ενα τελειο δειγμα αυτου του νομισματος.δεν ειναι φαντασυ,ειναι πραγματικο,απλα δεν υπαρχει σε τετοια κατασταση.εμενα παντως μου κανει για το αρχειο! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:27:32 πμ »

Η όλη ουσία είναι να είναι σωστό το "6".  Αν δεν είναι σωστό είναι επικίνδυνο και παραπλανητικό να μπαίνει φωτογραφία.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 02:28:22 μμ »

Δημήτρη δεν έχεις άδικο και ισχύει για όλα τα νομίσματα.
Για το συγκεκριμένο νόμισμα όμως...  δεν είναι ψεύτικη ή φτιαχτή η φωτογραφία και δεν είναι τσούφιο νόμισμα. Η πεντάρα του 1836, που υπάρχει στον κατάλογο, είναι πιστοποιημένη, γνήσια. Το θέμα είναι ότι δεν είναι η μοναδική με όρθιο '6', υπάρχουν κι άλλες κι αν δεν απατώμαι, είναι πιστοποιημένες.
Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή, για την γνησιότητά τους. Σαν άποψη είναι σεβαστή, αλλά δεν μπορώ να πεισθώ. Ακολουθώ την άποψη ότι... αφού πιστοποιήθηκαν σαν γνήσιες είναι γνήσιες. Αν στο μέλλον αποδειχθεί ότι έκαναν λάθος οι εταιρείες, ευχαρίστως να διαγράψω την πεντάρα από τον κατάλογο.
Προς το παρόν, μένω σ' αυτά που είναι διαπιστωμένα και διασταυρωμένα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:29:10 μμ »

Δημήτρη δεν έχεις άδικο και ισχύει για όλα τα νομίσματα.
Για το συγκεκριμένο νόμισμα όμως...  δεν είναι ψεύτικη ή φτιαχτή η φωτογραφία και δεν είναι τσούφιο νόμισμα. Η πεντάρα του 1836, που υπάρχει στον κατάλογο, είναι πιστοποιημένη, γνήσια. Το θέμα είναι ότι δεν είναι η μοναδική με όρθιο '6', υπάρχουν κι άλλες κι αν δεν απατώμαι, είναι πιστοποιημένες.
Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή, για την γνησιότητά τους. Σαν άποψη είναι σεβαστή, αλλά δεν μπορώ να πεισθώ. Ακολουθώ την άποψη ότι... αφού πιστοποιήθηκαν σαν γνήσιες είναι γνήσιες. Αν στο μέλλον αποδειχθεί ότι έκαναν λάθος οι εταιρείες, ευχαρίστως να διαγράψω την πεντάρα από τον κατάλογο.
Προς το παρόν, μένω σ' αυτά που είναι διαπιστωμένα και διασταυρωμένα.
Δεν είναι εμμονή.  Έχει βάση η ανησυχία μου.  Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη να υπάρχει και άλλη μήτρα αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί κατάλληλο νόμισμα σε καλή κατάσταση με όρθιο το 6 για να το πιστοποιήσουμε.  Επίσης δεν έχει πιστοποιηθεί άλλο με όρθιο 6.  Και ξαναλέω ότι τις εταιρείες πιστοποίησης δεν τις λαμβάνω υπόψη μου.  Κάνουν αποδεδειγμένα αρκετά λάθη.  Το συγκεκριμένο 5 λεπτο το έχω πιάσει στα χέρια μου και raw και πιστοποιημένο.  Είναι άξια προσοχής η διάβρωσή του δεδομένου ότι είναι "σκαμμένο" παντού χωρίς να έχει πειραχτεί το 6.  Επίσης με τέτοια διάβρωση θα ήταν εκτός ελέγχου η πρασινήλα ενώ σε αυτό δεν υπάρχει.  Εγώ εκτιμώ ότι πιθανότατα το έχουν "φτιάξει" με οξύ και έτσι λογικά κάλυψαν και πιθανή επέμβαση στην ημερομηνία.  Είναι γνωστή τεχνική.  Επίσης είναι σύνηθες όσοι έχουν ένα πολύ φθαρμένο 5 λεπτο του 1833 ή του 1838 να λένε ότι είναι 1836.  Βολεύει.

Φιλικά

Δημήτρης       
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:38:09 μμ »

Δημήτρη δεν έχεις άδικο και ισχύει για όλα τα νομίσματα.
Για το συγκεκριμένο νόμισμα όμως...  δεν είναι ψεύτικη ή φτιαχτή η φωτογραφία και δεν είναι τσούφιο νόμισμα. Η πεντάρα του 1836, που υπάρχει στον κατάλογο, είναι πιστοποιημένη, γνήσια. Το θέμα είναι ότι δεν είναι η μοναδική με όρθιο '6', υπάρχουν κι άλλες κι αν δεν απατώμαι, είναι πιστοποιημένες.
Δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή, για την γνησιότητά τους. Σαν άποψη είναι σεβαστή, αλλά δεν μπορώ να πεισθώ. Ακολουθώ την άποψη ότι... αφού πιστοποιήθηκαν σαν γνήσιες είναι γνήσιες. Αν στο μέλλον αποδειχθεί ότι έκαναν λάθος οι εταιρείες, ευχαρίστως να διαγράψω την πεντάρα από τον κατάλογο.
Προς το παρόν, μένω σ' αυτά που είναι διαπιστωμένα και διασταυρωμένα.
Δεν είναι εμμονή.  Έχει βάση η ανησυχία μου.  Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη να υπάρχει και άλλη μήτρα αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει βρεθεί κατάλληλο νόμισμα σε καλή κατάσταση με όρθιο το 6 για να το πιστοποιήσουμε.  Επίσης δεν έχει πιστοποιηθεί άλλο με όρθιο 6.  Και ξαναλέω ότι τις εταιρείες πιστοποίησης δεν τις λαμβάνω υπόψη μου.  Κάνουν αποδεδειγμένα αρκετά λάθη.  Το συγκεκριμένο 5 λεπτο το έχω πιάσει στα χέρια μου και raw και πιστοποιημένο.  Είναι άξια προσοχής η διάβρωσή του δεδομένου ότι είναι "σκαμμένο" παντού χωρίς να έχει πειραχτεί το 6.  Επίσης με τέτοια διάβρωση θα ήταν εκτός ελέγχου η πρασινήλα ενώ σε αυτό δεν υπάρχει.  Εγώ εκτιμώ ότι πιθανότατα το έχουν "φτιάξει" με οξύ και έτσι λογικά κάλυψαν και πιθανή επέμβαση στην ημερομηνία.  Είναι γνωστή τεχνική.  Επίσης είναι σύνηθες όσοι έχουν ένα πολύ φθαρμένο 5 λεπτο του 1833 ή του 1838 να λένε ότι είναι 1836.  Βολεύει.

Φιλικά

Δημήτρης       
Βέβαια Δημήτρη το μόνο αποδεδειγμένο λάθος που έχουμε δει σε Genuine είναι αυτό της μισής του '55.
Εγώ δεν ξέρω άλλο και αν είναι το μοναδικό στα χιλιάδες Ελληνικά που έχουν μπει σε "φέρετρο", τότε δεν μπορούμε να μιλάμε ότι οι άνθρωποι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους.
Σε Grading έχω δει και εγώ αρκετά λάθη, για γνησιότητα όμως γνωρίζω μόνον ένα.
 
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:41:13 μμ »

Έχω πολλά παραδείγματα.  Θα σου τα απαριθμήσω απόψε στη μάσα Φιλί
Καταγράφηκε

asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:43:48 μμ »

πείτε βρε παιδιά και στους ..εκτός μάσας  Στριφογύρισμα ματιών Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:43:55 μμ »

Έχω πολλά παραδείγματα.  Θα σου τα απαριθμήσω απόψε στη μάσα Φιλί

Κι εμεις οι "μακρινοι" παλι νηστικοι θα μεινουμε  Κλάμα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:49:33 μμ »

Δημήτρη, δεν διαφωνώ, με τις ανησυχίες και τον τρόπο που τις αναλύεις.
Είναι η άποψή σου, την οποία την ακούω, τη σέβομαι, αλλά δεν μπορώ να την δεχθώ.
Προς το παρόν ακολουθώ την πεπατημένη.
Όσο για την διάβρωση και όλα όσα αναφέρεις, όπως είπα και πιο πάνω, δεν διαφωνώ αλλά θα μπορούσαμε να πλέκουμε δεκάδες σενάρια επί σεναρίων, για τον τρόπο 'δημιουργίας' της.
Αλλά, δεν έχει να κάνει με το αν είμαι σίγουρος για την γνησιότητά της ή όχι, ακολουθώ την άποψη των grader που πιστοποιούν την γνησιότητά της. Αν αυτό, κάποια στιγμή, αποδειχθεί λάθος, τότε απλά θα την αφαιρέσω.
Δεν μπορώ να μην έχω στον κατάλογο, νόμισμα που είναι υπαρκτό και πιστοποιημένο. Υπάρχουν άλλοι κατάλογοι που έχουν ή είχαν νομίσματα 'φήμες' και άλλαξαν σε νέες εκδόσεις τους. Πόσο μάλλον ένας ηλεκτρονικός κατάλογος, που μπορεί σε λίγα λεπτά να αλλάξει, να διορθωθεί, να διαμορφωθεί.

Έχω πολλά παραδείγματα.  Θα σου τα απαριθμήσω απόψε στη μάσα Φιλί
Εγώ πάλι στην απ' έξω... κρίμα που δεν μπορώ να είμαι κοντά... και στον γραπτό λόγο, είναι τρομερά δύσκολο να κάνεις σωστό διάλογο... και μάσα.  Σαρκασμός

ΥΓ Πέρασα και τη άλλη πεντάρα στον κατάλογο, αλλά δυστυχώς μόνο τη μικρή φωτογραφία της.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:52:54 μμ »

Δικό σου ο κατάλογος, εσύ αποφασίζεις.  Εγώ απλώς λέω την άποψή μου.  Για το συγκεκριμένο όπως είπα διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη να είναι γνήσιο
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences