Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 09:15:48 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δοκίμια νομισμάτων Γεωργίου α'  (Αναγνώστηκε 7934 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 20, 2013, 01:31:00 πμ »

καλησπερα φιλοι μου.θα ηθελα να συζητησουμε λιγο περι καποιων νομισματων-δοκιμιων του γεωργιου.πιστευω ολοι (οι λιγο πιο ψαχμενοι) γνωριζετε για το διδραχμο του 68 αν θυμαμαι καλα,που εχει και στις δυο οψεις τον θυρεο.υπαρχει και στα νομισματα της μιας δραχμης,σωστα?καποια στιγμη,ειχα δει φωτο και απο μια δραχμη η ενα διδραχμο,δεν θυμαμαι,που η κεφαλη ηταν σαν του 1910 και ο οπισθοτυπος ηταν με θυρεο και οχι με την θετιδα.ισχυει αυτο η εχω κανει λαθος?μπορει καποιος απο σας να μας δωσει μερικες πληροφοριες σχετικα με αυτα?
επισης θα ηθελα οποιος διαθετει φωτο απο τα παραπανω δοκιμια,εστω και να μην ειναι δικες του,να μου τις στειλει σε μειλ για να μπουν στο αρχειο μου,καθως και για μια δραχμη του κων/νου α' 1913 που ειχε αναφερει ο βασιλης (σολφερινο) αν θυμαμαι καλα..ευχαριστω. Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 10:40:07 πμ »

Αυτό εδώ λες?
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 10:40:40 πμ »

Υπάρχει δοκίμιο του Δίδραχμου 1868-1883 (άγνωστος αριθμός τεμαχίων) τυπωμένο σε Νικέλιο με την πίσω όψη και στις 2 πλευρές. Υπάρχει αντίστοιχο δοκίμιο και για τη Δραχμή.
Υπάρχει δοκίμιο του Δίδραχμου 1911, (4 τεμάχια), με την πίσω όψη του Δίδραχμου 1868-1883 και αναγραφή 'ESSAI'. Είναι αυτό που ανέβασε φωτογραφία του ο Δημήτρης.
Συνολικά υπάρχουν 14 διαφορετικά δοκίμια για τις Δραχμές και τα Δίδραχμα 1868-1911 (7 είδη στις Δραχμές και 7 είδη στα Δίδραχμα) και 7 διαφορετικά δοκίμια μεταξύ 1913-1915 (4 είδη στις Δραχμές και 3 είδη στα Δίδραχμα).
Μπορείτε να δείτε κάποια στοιχεία τους στον κατάλογο www.mycoins.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2013, 10:59:17 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 10:52:06 πμ »

Κώστα τα νούμερα πρεπει να είναι μάλλον ελαφρώς περισσότερα.
Ο Vaggelis ανέβασε ενα paper sto σαιτ του Δημήτρη που έκανε λόγο για παραπάνω τεμάχια. Το εγγραφο ήταν απο το νομισματοκοπειο του Παρισιού.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 10:54:37 πμ »

Κώστα τα νούμερα πρεπει να είναι μάλλον ελαφρώς περισσότερα.
Ο Vaggelis ανέβασε ενα paper sto σαιτ του Δημήτρη που έκανε λόγο για παραπάνω τεμάχια. Το εγγραφο ήταν απο το νομισματοκοπειο του Παρισιού.

Αν αναφέρεσαι στα 4 τεμάχια του Δίδραχμου 1911, στοιχεία μπορεί να υπάρχουν για περισσότερα, αλλά δεν μπορούν να διασταυρωθούν. Δέχομαι το 4 επειδή τόσα έχουν διασταυρωθεί σε πωλήσεις δημοπρασίες και τόσα αναφέρονται στους καταλόγους κλπ.

Τα υπόλοιπα νούμερα, αναφέρονται σε αριθμό ειδών δοκιμίων και όχι σε τεμάχια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 10:56:11 πμ »

sta dokimia toy konstantinoy....sigoyra einai perissotera!! Τα χρυσα ίσως ναναι τα μοναδικά του σπινκ , τα άλλα όμως πρεπει ναναι παραπάνω....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 10:57:58 πμ »

sta dokimia toy konstantinoy....sigoyra einai perissotera!! Τα χρυσα ίσως ναναι τα μοναδικά του σπινκ , τα άλλα όμως πρεπει ναναι παραπάνω....

Διόρθωσα το κείμενο... αναφέρομαι σε είδη δοκιμίων και όχι σε τεμάχια.
Ο αριθμός τεμαχίων είναι άγνωστος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 11:29:06 πμ »

Υπάρχει δοκίμιο του Δίδραχμου 1868-1883 (άγνωστος αριθμός τεμαχίων) τυπωμένο σε Νικέλιο με την πίσω όψη και στις 2 πλευρές. Υπάρχει αντίστοιχο δοκίμιο και για τη Δραχμή.
Υπάρχει δοκίμιο του Δίδραχμου 1911, (4 τεμάχια), με την πίσω όψη του Δίδραχμου 1868-1883 και αναγραφή 'ESSAI'. Είναι αυτό που ανέβασε φωτογραφία του ο Δημήτρης.
Συνολικά υπάρχουν 14 διαφορετικά δοκίμια για τις Δραχμές και τα Δίδραχμα 1868-1911 (7 είδη στις Δραχμές και 7 είδη στα Δίδραχμα) και 7 διαφορετικά δοκίμια μεταξύ 1913-1915 (4 είδη στις Δραχμές και 3 είδη στα Δίδραχμα).
Μπορείτε να δείτε κάποια στοιχεία τους στον κατάλογο www.mycoins.gr

Η φωτογραφία από το 5 λεπτο του 1836 που έχει στο site σου μάλλον είναι από τζούφιο νόμισμα.  Πάρε δυο φωτογραφίες από 100% γνήσιο για να μην μπερδευτεί κανείς.
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 11:44:06 πμ »

Υπάρχει δοκίμιο του Δίδραχμου 1868-1883 (άγνωστος αριθμός τεμαχίων) τυπωμένο σε Νικέλιο με την πίσω όψη και στις 2 πλευρές. Υπάρχει αντίστοιχο δοκίμιο και για τη Δραχμή.
Υπάρχει δοκίμιο του Δίδραχμου 1911, (4 τεμάχια), με την πίσω όψη του Δίδραχμου 1868-1883 και αναγραφή 'ESSAI'. Είναι αυτό που ανέβασε φωτογραφία του ο Δημήτρης.
Συνολικά υπάρχουν 14 διαφορετικά δοκίμια για τις Δραχμές και τα Δίδραχμα 1868-1911 (7 είδη στις Δραχμές και 7 είδη στα Δίδραχμα) και 7 διαφορετικά δοκίμια μεταξύ 1913-1915 (4 είδη στις Δραχμές και 3 είδη στα Δίδραχμα).
Μπορείτε να δείτε κάποια στοιχεία τους στον κατάλογο www.mycoins.gr

Η φωτογραφία από το 5 λεπτο του 1836 που έχει στο site σου μάλλον είναι από τζούφιο νόμισμα.  Πάρε δυο φωτογραφίες από 100% γνήσιο για να μην μπερδευτεί κανείς.

Τζούφιο ξετζούφιο είναι πιστοποιημένο Δημήτρη.
Ευτυχώς έβαλες το "μάλλον"
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 11:49:18 πμ »

Όταν φτιάχνει κανείς κατάλογο καλά είναι να είναι σίγουρο αυτό που ανεβάζει γιατί με αυτό θα συγκριθούν άλλα για την γνησιότητά τους. 
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 11:58:27 πμ »

Όταν φτιάχνει κανείς κατάλογο καλά είναι να είναι σίγουρο αυτό που ανεβάζει γιατί με αυτό θα συγκριθούν άλλα για την γνησιότητά τους. 
Σε αυτό δεν θα διαφωνήσω, πιο καλή και σίγουρη είναι η φώτο που ανέβασες, το τζούφιο μου έκατσε λίγο βαρύ και γι' αυτό απάντησα.
Πιστοποιημένο Genuine νόμισμα είναι, το να υπάρχουν διαφωνίες είναι σεβαστό.
Το να λέμε όμως ότι είναι τζούφιο σηκώνει συζήτηση.   
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 12:10:45 μμ »

Τα έχουμε πει αυτά.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 02:21:31 μμ »

Δεν υφίσταται λόγος να κατέβει το νόμισμα από τον κατάλογο, είναι γνησιότατο και πιστοποιημένο. Και ευχαρίστως να ανεβάσω φωτογραφία πεντάρας με πλάγιο '6', αλλά πρέπει να έχω την άδεια του κατόχου.
Αν κάποιος φίλος έχει στην κατοχή του πεντάρα του '36 με πλάγιο '6', ας μου στείλει μία φωτογραφία της, να την ανεβάσω. Προς το παρόν η μόνη πιστοποιημένη - γνήσια που έχω, είναι αυτή που ήδη υπάρχει στον κατάλογο και ακόμη μία απιστοποίητη με όρθιο '6', που έχω στη συλλογή μου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 02:28:04 μμ »

Δεν υφίσταται λόγος να κατέβει το νόμισμα από τον κατάλογο, είναι γνησιότατο και πιστοποιημένο. Και ευχαρίστως να ανεβάσω φωτογραφία πεντάρας με πλάγιο '6', αλλά πρέπει να έχω την άδεια του κατόχου.
Αν κάποιος φίλος έχει στην κατοχή του πεντάρα του '36 με πλάγιο '6', ας μου στείλει μία φωτογραφία της, να την ανεβάσω. Προς το παρόν η μόνη πιστοποιημένη - γνήσια που έχω, είναι αυτή που ήδη υπάρχει στον κατάλογο και ακόμη μία απιστοποίητη με όρθιο '6', που έχω στη συλλογή μου.
Τώρα κατάλαβα.  Αν είναι "καθαρή" η δική σου, ανέβασε φωτο μήπως πιστοποιήσουμε την γνησιότητα ποικιλιών με όρθιο το "6".  Μέχρι στιγμής θεωρώ σίγουρα γνήσιες μόνο με το πλαγιαστό "6".
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 02:32:48 μμ »

Τώρα κατάλαβα.

Καλώς ή κακώς δεν μπερδεύεται κανείς, κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον κατάλογο, καθόμαστε και προσπαθούμε να το λύσουμε.

Τη φωτογραφία την έχω στην ποικιλία με το όρθιο '6' και είναι από πιστοποιημένο νόμισμα... που δεν είναι δικό μου.
Το δικό μου είναι σε τόσο άσχημη κατάσταση που οι εταιρείες δεν το πιστοποιούν, επειδή δεν είναι 100% σίγουρες για την γνησιότητα του. Αυτό ίσως να λέει πολλά για τα υπόλοιπα που έχουν πιστοποιηθεί.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences