Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 05:28:34 πμ
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 Λεπτα 1868 στο ebay  (Αναγνώστηκε 76979 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #225 στις: Ιούνιος 21, 2014, 07:13:26 μμ »

Τιμή έναρξης συν προμήθειες.

Δημήτρη βάζω ενα νομιςμα και ζητάω τιμη έναρξης 1000. Το νομιςμα δεν πουλιέται. Μετα το πέρας σου προσφέρει κάποιος 800 συν προμήθειες τι θα κανεις; Θα του πεις όχι; Θα του πεις να ρωτήσω τον πωλητή αν δέχεται; Θα έρθεις λοιπον να μου το προτείνεις η απλα θα πεις όχι και τελείωσε; Ακαδημαϊκά ρωτάω για να καταλάβω πως λειτουργεί το σύστημα σας.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #226 στις: Ιούνιος 21, 2014, 07:17:46 μμ »

Τιμή έναρξης συν προμήθειες.

Δημήτρη βάζω ενα νομιςμα και ζητάω τιμη έναρξης 1000. Το νομιςμα δεν πουλιέται. Μετα το πέρας σου προσφέρει κάποιος 800 συν προμήθειες τι θα κανεις; Θα του πεις όχι; Θα του πεις να ρωτήσω τον πωλητή αν δέχεται; Θα έρθεις λοιπον να μου το προτείνεις η απλα θα πεις όχι και τελείωσε; Ακαδημαϊκά ρωτάω για να καταλάβω πως λειτουργεί το σύστημα σας.
Γιωργο, δεν ήμαστε οίκος δημοπρασιων και συνεπώς, δεν μπαίνουμε σε αυτη την διαδικασία.  Σίγουρα δεν ενθαρρύνουμε ούτε υποστηρίζουμε αυτό που λες.
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #227 στις: Ιούνιος 21, 2014, 07:21:22 μμ »

Εντάξει Δημήτρη.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #228 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:09:03 μμ »

Κάποιες σημαντικές διευκρινήσεις...

Μπορώ να ενημερώσω πριν από το κλείσιμο της δημοπρασίας, ή ακόμη και πριν τη έναρξή της, για το ενδιαφέρον μου να αγοράσω στην τιμή έναρξης (+ προμήθειες), αν δεν χτυπηθεί συγκεκριμένο λότο ;;
Πως και ποιον πρέπει να ενημερώσω ;;
Και πως διασφαλίζεται ότι θα αποκτήσω εγώ το νόμισμα μετέπειτα, αν δεν χτυπηθεί ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #229 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:21:30 μμ »

Μα γιατί ομως να το κανεις αυτο; Γιατί δεν το κτυπας στην δημοπραςια σαυτη την τιμη;

Αφού μετα δεν αλλάζει κάτι τι νόημα εχει; Εκτός αν δεν ειναι έτσι. Αλλα ο Δημήτρης ηταν σαφής.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #230 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:40:25 μμ »

Κάποιες σημαντικές διευκρινήσεις...

Μπορώ να ενημερώσω πριν από το κλείσιμο της δημοπρασίας, ή ακόμη και πριν τη έναρξή της, για το ενδιαφέρον μου να αγοράσω στην τιμή έναρξης (+ προμήθειες), αν δεν χτυπηθεί συγκεκριμένο λότο ;;
Πως και ποιον πρέπει να ενημερώσω ;;
Και πως διασφαλίζεται ότι θα αποκτήσω εγώ το νόμισμα μετέπειτα, αν δεν χτυπηθεί ;;
Έχεις γραφτεί μέλος?
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #231 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:54:04 μμ »

Και εγω τις ιδιες αποριες με τον Gkounto εχω, εαν η τιμη που πωλειται ενα νομισμα μετα την δημοπρασια ειναι η εκκινηση+προμηθειες, τι νοημα εχει να μην το χτυπησει κανεις στην εκκινηση?
Το να το παρει κανεις (το απουλητο) με ενα προκαθορισμενο π.χ. -10% η και περισσοτερο,πληρωνοντας παντα την προμηθεια ,μου φαινεται πολυ πιο λογικο.
Δεν ξερω, υποθετω οτι θα υπαρχει μια λογικη εξηγηση στην ολη πρακτικη, απλως εγω δεν την καταλαβαινω.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #232 στις: Ιούνιος 21, 2014, 08:58:01 μμ »

 Στο μιλητό γίνονται όλα αυτά ,δεν είναι κάτι επίσημο.
Δεν ειναι υποχρεωμένος ο καταθέτης του λόττο να το δώσει
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #233 στις: Ιούνιος 21, 2014, 09:04:42 μμ »

Να σας πω έναν λόγο εγω.Γιατι μπορεί να στείλεις μαιλ με την προσφορά  σου και να μην το πάρουν και εσείς να μην ο ξέρετε.Οποτε αν κάποιο από τα λοτ που θέλατε και δεν εχει πουληθεί μπορείς να το πάρεις
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #234 στις: Ιούνιος 21, 2014, 09:09:16 μμ »

Και εγω τις ιδιες αποριες με τον Gkounto εχω, εαν η τιμη που πωλειται ενα νομισμα μετα την δημοπρασια ειναι η εκκινηση+προμηθειες, τι νοημα εχει να μην το χτυπησει κανεις στην εκκινηση?
Το να το παρει κανεις (το απουλητο) με ενα προκαθορισμενο π.χ. -10% η και περισσοτερο,πληρωνοντας παντα την προμηθεια ,μου φαινεται πολυ πιο λογικο.
Δεν ξερω, υποθετω οτι θα υπαρχει μια λογικη εξηγηση στην ολη πρακτικη, απλως εγω δεν την καταλαβαινω.
Αυτό που γίνεται είναι ότι πολλοί δεν χτυπάνε γιατί πιστεύουν ότι θα χτυπηθεί και θα πάει ψηλα.  Όταν βλέπουν ότι δεν χτυπήθηκε ενδιαφέρονται.  Το να ολοκληρωθεί η συναλλαγή συμφέρει και τον αγοραστή και τον πωλητη και την ΠΝΕ. 
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #235 στις: Ιούνιος 21, 2014, 09:18:07 μμ »

Και εγω τις ιδιες αποριες με τον Gkounto εχω, εαν η τιμη που πωλειται ενα νομισμα μετα την δημοπρασια ειναι η εκκινηση+προμηθειες, τι νοημα εχει να μην το χτυπησει κανεις στην εκκινηση?
Το να το παρει κανεις (το απουλητο) με ενα προκαθορισμενο π.χ. -10% η και περισσοτερο,πληρωνοντας παντα την προμηθεια ,μου φαινεται πολυ πιο λογικο.
Δεν ξερω, υποθετω οτι θα υπαρχει μια λογικη εξηγηση στην ολη πρακτικη, απλως εγω δεν την καταλαβαινω.
Αυτό που γίνεται είναι ότι πολλοί δεν χτυπάνε γιατί πιστεύουν ότι θα χτυπηθεί και θα πάει ψηλα.  Όταν βλέπουν ότι δεν χτυπήθηκε ενδιαφέρονται.  Το να ολοκληρωθεί η συναλλαγή συμφέρει και τον αγοραστή και τον πωλητη και την ΠΝΕ. 

Ναι, λογικο μου φαινεται η, ας πουμε, καποιος που δεν μπορεσε να παρει ενα κομματι που εφυγε ψηλα, στρεφει το ενδιαφερον του ,μετα το τελος της δημοπρασιας, στα απουλητα, μιας και ειναι φορτωμενος με χρημα και ειναι γρουσουζια να γυρισει χωρις νομισμα σπιτι.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Πως δεν μας εχουν χωρισει ακομα οι γυναικες μας, ειναι αποριας αξιο.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #236 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:28:07 μμ »

Αλήθεια υπάρχουν άνθρωποι που σκέπτονται έτσι; Πρεπει να αρχίσω να έρχομαι στις δημοπρασίες σας.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #237 στις: Ιούνιος 21, 2014, 10:32:07 μμ »

Αλήθεια υπάρχουν άνθρωποι που σκέπτονται έτσι; Πρεπει να αρχίσω να έρχομαι στις δημοπρασίες σας.
Εννοείται ότι πρέπει!
Καταγράφηκε

Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #238 στις: Ιούνιος 22, 2014, 08:59:04 πμ »

Που είναι το μεμπτό να πουληθεί το αχτύπητο νόμισμα στην τιμή εκκίνησης + τις προμήθειες  όλοι οι οίκοι το εφαρμόζουν.  Όταν αναρτώνται οι λαχνοί όλοι τσεκάρουμε τι μας ενδιαφέρει να χτυπήσουμε μα πάντα αρχίζουμε τις διαγραφές γιατί δεν μας φτάνει πάντα ο λογαριασμός , και χτυπάμε αυτά που αν τα κερδίσουμε θα έχουμε να τα πληρώσουμε. Γιατί αν  δεν κερδίσουμε κάποιους από τους λαχνούς  να μην αγοράσουμε από αυτούς που έμειναν αχτύπητοι και ήταν στην λίστα που μας ενδιέφερε. Ο πωλητής πληρώνεται  την τιμή που ζήτησε (που και στους λαχνούς που έχουν χτυπηθεί είναι η πλειοψηφία αυτοί που πωλούνται στην τιμή εκκίνησης + προμήθεια) η ΠΝΕ παίρνει την προμήθεια της  και ο αγοραστής αυτό που επιλέγει. Τα παζάρια για τιμές κάτω από την τιμή  εκκίνησης μπορεί να οδηγήσουν σε αδιαφανείς διακανονισμούς, και σωστά δεν δίνονται και τα ονόματα το ποίος πουλά το νόμισμα, πέρα που μπορεί να μπλέξει ο πωλητής και με την εφορία
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #239 στις: Ιούνιος 22, 2014, 09:43:44 πμ »

Η ΠΝΕ λειτουργεί σαν λέσχη αποτελούμενη απο μέλη και ως τέτοιος οργανισμός υπεύθυνη προς αυτα. Προφανώς για αυτο τον λογο αποφεύγει να μπει στη διαδικασία διαπραγμάτευσης με αδιαφανείς διαδικασίες και εφαρμόζει αυτο που εφαρμόζει.

Οι οίκοι δημοπρασιών ειναι διαφορετικοί. Βασικά ο καθένας κάνει ο,τι θέλει αλλα η πλειοψηφία προσφέρει τους απουλητους λαχνους στο 80% της τιμης εκκινησης. Άλλοι δέχονται ελεύθερες προσφορές. Όλοι ομως ειναι ιδιωτικες επιχειρήσεις και δεν λογοδοτούν σε κανένα.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences