Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 03:47:45 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση συλλογης !!!  (Αναγνώστηκε 8127 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 05:10:58 μμ »

Βρηκα έναν καταλογο το πρωι από το ιντερνετ αλλα με τοσες χιλιαδες κομματια - χρονολογιες κλπ ...εχω χασει λιγάκι την μπαλα  Χαμόγελο .....
Βεβαια μου αρεσει η διαδικασια της ανεύρεσης και εκμάθησης νεων πραγματων ...αλλα από ότι βλεπω μαλλον θα εχω δουλεια για τις επομενες 2-3 βδομάδες τουλάχιστον ...
Στο ντοσιε οι πιο παλιες ημερομηνίες είναι σχεδόν κενες η εχουν από 1-2 γραμματοσημα ανα φυλλο αλλα κατοπιν της πρωινης ερευνας βλεπω σιγα - σιγα ότι σιγουρα θα αξιζει τον κοπο το ολο εγχείρημα !!!
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 11:04:08 πμ »

Να πω και εγώ μια ιδέα στο ενδεχόμενο που μένεις ή έρχεσαι Αθήνα.Τον άλλο Μήνα γίνεται στο Περιστέρι Αττικής η έκθεση Νότος 2015 με τη συμμετοχή των 21 χωρών του Ευρωπαϊκού Νότου και άρα και της Γαλλίας.Πιθανά κάποιοι εκθέτες εκεί να μπορούν να σου κάνουν μια εκτίμηση.

http://hps.gr/notos2015/el/general-info/

Πάντως ανεξάρτητα αξίας είναι μια πολύ ωραία συλλογή.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 12:52:13 μμ »

Καλησπερα χαρη..θα μπορουσες να μας παραθεσεις το λινκ για τον καταλογο που βρηκες η μερικες πληροφοριες για αυτον?ευχαριστω.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 06:05:08 μμ »

Να πω και εγώ μια ιδέα στο ενδεχόμενο που μένεις ή έρχεσαι Αθήνα.Τον άλλο Μήνα γίνεται στο Περιστέρι Αττικής η έκθεση Νότος 2015 με τη συμμετοχή των 21 χωρών του Ευρωπαϊκού Νότου και άρα και της Γαλλίας.Πιθανά κάποιοι εκθέτες εκεί να μπορούν να σου κάνουν μια εκτίμηση.

http://hps.gr/notos2015/el/general-info/

Πάντως ανεξάρτητα αξίας είναι μια πολύ ωραία συλλογή.

Δεν το γνωριζα ότι γινονται και τετοιου είδους εκθεσεις στην χωρα μας ..αναμενω με αγωνια την ημερομηνια για να κανω την επισκεψη μου !!!
Ευχαριστω παρα πολύ για την πληροφορηση ...θα παω στο περιπτερο των γαλλων ελπιζωντας να μιλαει καποιος αγγλικα για να μπορεσω να συννενοηθω κιολας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 06:10:35 μμ »

Καλησπερα χαρη..θα μπορουσες να μας παραθεσεις το λινκ για τον καταλογο που βρηκες η μερικες πληροφοριες για αυτον?ευχαριστω.. Χαμόγελο

Ναι φυσικα και θα το αναρτησω .....
Δεν γνωριζω βεβαια εάν οι τιμες είναι εν ισχυ και ταιριαζουν με τους επισημους καταλογους των χωρων εκδοσης αλλα σιγουρα είναι ένα καλο βοηθημα .
1) http://www.issoire-philatelie.com/prestashop/fr/
2) http://www.philatelie50.com/
3) http://www.catawiki.com/catalog/100271-stamps
Τα πρωτα 2 θεωρω ότι είναι και πιο σωστα και καλα λογω ότι είναι γαλλικα σαιτ και σαφως πιο αναλυτικα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 09:07:29 μμ »

Δεν γίνονται τόσο συχνά, αλλά η ΝΟΤΟΣ θα είναι ίσως η μεγαλύτερη που έχει γίνει στην Ελλάδα και θα έρθουν πολύ καλές παρουσιάσεις και συλλογές.

Δεν ξέρω πόσο σε ψήνει ο φιλοτελισμός, αλλά έχεις μια πολύ δυνατή βάση. Τα άλμπουμ αυτά γενικά δεν είναι φθηνά και είναι πολύ βοηθητικά γιατί ξέρεις που είσαι και τι σου λείπει και σε ιντριγκάρουν να τα γεμίζεις.

Τα γαλλικά έχουν πολύ βάθος και είναι άλλη αγορά σχετικά με τα Ελληνικά. Έχουν γενικά πολύ ωραία γραμματόσημα, αρκετό κόσμο που θα συλλέγει, μεγάλη αγορά και φυσικά πολύ ψάξιμο γιατί έχεις και τις γαλλικές υπερπόντιες κτήσεις. Είναι πολύ ενδιαφέροντα.

Βέβαια κινδυνεύεις να χαθεις και να σε απογοητεύσει. Οπότε αν θες να τους δώσεις μια ευκαιρία, έλα στην έκθεση να δεις τι παίζει, πέρνα καμια βόλτα απο καμιά βόλτα απο την ΕΦΕ κάποιον να βρείς να ασχολείται με τα γαλλικά να σου δώσει μια κατεύθυνση και απο κατάλογο παίζεις σε Υvert et Tellier. Απο βιβλιογραφία υπάρχει πάρα πολύ πράμα αλλά πριν πάς εκεί κάνε κάτι απο τα παραπάνω.


Και κάτι ακόμα στις σελίδες αν εχεις απο την περίοδο του 1840 περίπου έχει τα πρώτα γαλλικά του χαράκτη Barre που σχεδίασε τα πρώτα γαλλικά γραμματόσημα με την κεφαλή της θεάς Δήμητρας. Θα παρατηρήσεις ότι όλο το περιβάλλον του γραμματοσήμου πλην της κεφαλής είναι σχεδόν ίδια με τις μεγάλες κεφαλές του Ερμή. Αυτό γιατί ο γιός του ο Albert Barre σχεδίασε τη πρώτη σειρά Ελληνικών γραμματοσήμων πάνω στις γαλλικές Ceres.

Καλή αρχή   Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 06:41:57 μμ »

Οσο ζουμε ..μαθαίνουμε !!! Χαμόγελο
Πολλες χωρες γενικα εχουν χαρακτηριστικα γνωρίσματα ελληνικου πολιτισμου και ελπιζω όπως οι περισσοτεροι πιστευω από εμας καποια στιγμη να δικαιωθούμε σας λαος ...
Ειμασταν και θα ειμαστε πρωτοι σε αρκετους τομεις την σύγχρονης κοινωνιας και μας αξιζει !
Καταγράφηκε
sevasto
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 02:58:46 μμ »

Επειδη παλαιοτερα ασχολιομουν με γαλλικα και εχω ολες τις σειρες απο 47 εως 82,θα σου πω χονδρικα οτι απο 1962-3 εως και 79-80 ,η αξια των γαλλικων πρακτικα σε ετη,ειναι μικρη.Εγω εχω εναν yVERT ΤΟΥ 95 οποτε δεν μπορω να βοηθησω ιδιαιτερα.Εξαιρεση αποτελουν τα κομματια χωρις οδοντωση,που δεν παρατηρω απο αυτα που εχεις σκαναρει και αρκετα aeriennes.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 05, 2016, 07:21:08 μμ »

Ναι σχετικα με τις χρονολογιες τα ιδια μου ειπε και ενας νεος φιλος που εκανα από εδώ μεσα ο οποιος είναι φανατικος συλλεκτης γραμματοσημων ..και μονο .
Από ότι καταλαβα οι δεκαετιες 50-60 είναι αυτές που εχουν πιο υψηλες τιμες σε καλες βεβαια καταστασεις .
Εμαθα επισης ότι γενικα τα γαλλικα είναι και από τα πιο κινησιμα και αναγνωρίσιμα γραμματοσημα ...οσο ζουμε μαθαίνουμε !!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences