Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 05:21:34 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πόσο να τα δώσω.  (Αναγνώστηκε 16581 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 09:47:43 πμ »

δεν λες Ανάργυρε που δεν σου είπε ' Οκ, αδερφέ δέχομαι την προσφορα σου'. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Obv Joke. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 12:50:19 μμ »

φιλε μου Hefnagel .
Εγω ποτε δεν σου εκανα ουδεμια προταση για να αγορασω τα νομισματα. Ποτε δεν σου εστειλα ουτε ενα προσωπικο μηνυμα ,ουτε και ποσο.Ειναι γνωστο αλλωστε στο φορουμ οτι δεν μαζευω ελληνικα κερματα και μαλιστα τρυπια.
Σε προκαλω να βγαλεις το μηνυμα μου online αν το εχεις. Δεν μ αρεσει καθολου ο τροπος που εμπλεχτηκε το ονομα μου στην συζητηση και ιδιως για κατι που δεν με ενδιαφερει μαλιστα. Πρεπει να αποκατασταθει η αληθεια και ταχιστα.


Η αλήθεια αποκαθίσταται ευθύς αμέσως.

epop

pepos

Μπέρδεψα τα ονόματα.

Στο προηγούμενο θέμα είχες κάνει εκτίμηση εσύ, σ' αυτό έκανε ο pepos κι εγώ..... έκανα αναγραμματισμό.

Όσες φορές αναφέρθηκα στο όνομα epop, ήταν κατά λάθος, επειδή το μπέρδευα με το pepos.



Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 12:53:13 μμ »

α ρε Ηλια τι με καμνεις ,α ρε Ηλια τι με καμνεις !
να αλλαξεις αμεσως nickname για να μην μας μπερδευουν Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 12:59:03 μμ »

α ρε Ηλια τι με καμνεις ,α ρε Ηλια τι με καμνεις !
να αλλαξεις αμεσως nickname για να μην μας μπερδευουν Μεγάλο χαμόγελο
Ανάργυρε είμαι αθώος.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 03:54:14 μμ »

εσυ φταις ενοχος πληρωνεις ολους τους καφεδες
Καταγράφηκε

johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 04:00:19 μμ »

Τελικά τι έγινε τα κομμάτια πουλήθηκαν ή όχι; Δεν έχω καταλάβει. Αν πάντως παίζουν ακόμα τα κομμάτια στείλε μου μνμ. Σε ευχαριστώ Γιάννης
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 05:29:05 μμ »

και εγω ενδιαφερομαι για το κουλουριοτικο εαν ειναι διαθεσιμο ακομα στειλε pm και εγω γιαννης ευχαριστω
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 06:18:16 μμ »

Φιλε μου αυτα εαν ζουσε ο Οθωνας και τα εβλεπε να εισαι σιγουρος οτι θα ειχε κρεμαση τον χαρακτη τους!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εαν εχουν μεσα μια υποψια ασημιου (που πολυ αμφιβαλω ) αξιζουν οσο το μεταλλο τους!!

Φιλε herakliotis, και εγω ειμαι της αποψης οτι τα τρυπημενα και τα πλαστα εποχης δεν αξιζουν τιποτα, αλλα υπαρχει ενα μεγαλο αλλα. Εχω δει κουλουριωτικα να πωλουνται σε εξωφρενικες τιμες για μενα, γυρω ατα 100 ευρω και παραπανω μερικες φορες.
Το ιδιο και με τα τρυπια. Γυρω στα 15-20 ευρω το ενα τουλαχιστον τα πιανουν του Οθωνα. Αυτα για λιανικη πωληση.

Οταν λοιπον ο αλλος εχει καμια εκατοστη τετοια κομματια, μαζευεται ενα σεβαστο ποσο στο τελος. Οποτε αγαπητοι συμφορουμιτες, καλο θα ηταν να ειμαστε προσεκτικοι στις εκφρασεις μας. Ναι μεν τρυπημενα και καθαρισμενα νομισματα, δεν αξιζουν τιποτα για μας, πλην ομως υπαρχει αγορα και για αυτα.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 06:32:04 μμ »

Σεβαστη η αποψη αλλα πριν δυο χρονια ο Ηρακλειωτης μου εστειλε τρυπια οθωνακια με 2,5-3 ευρω ,και τρομαξα να τα δωσω 1 ευρω παραπανω ,και να σου πω και κατι αλλο ,αν τα τρυπια πιανουν 10-15 ευρω το ενα τοτε γιατι ; δημοπρασια μου με δραχμη και 1/2 με δυσκολια πριν λιγες μερες επιασαν 63 ευρω και τα δυο την στιγμη που σε διαφορα σαιτ χαμηλωτατες καταστασεις βλεπουμε να δημοπρατουνται 100 και 180 ευρω το ενα μιλαω για 1832-33,οι τρυπιες δραχμουλες δυστυχως εχουν εμπορικη τιμη στο μεταλλο ,αντε 1-2 ευρω παραπανω. 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 06:40:07 μμ »

Φιλε μου μεχρι τωρα δεν ειπα τιποτα αλλα θα μιλησω :
Καποιος ειπε μεσα σε αυτο το ποστ για τρυπιο ταληρο του Οθωνα στα 50 ευρω?
Σκεφτηκα αμεσως παμε καλα? ποιος δινει 50 ευρω για το τρυπιο ταληρο?
Εγω ουτε την αξια του σε ασημι δεν δινω διοτι εαν το λιωσω θα εχω φυρα!!
Τα κουλουριωτικα ειναι καλα φιλε spykat να τα εχουμε σαν δειγμα εκεινης της εποχης και τις ιστοριας αλλα μην τρελαθουμε κιολας οτι θα δωσουμε 100 ευρω για ενα ρεταλι??
Τοσα και τοσα καλα νομισματα λειπουν απο τις συλλογες μας εκει θα κολλησουμε?
Δωσε αυτα τα 100 ευρω και παρε δυο χαλκινα διλεπτα του οθωνα και ας ειναι VG-F !!
Καλυτερα να πανε εκει  τα λεφτα σου!!
Νομιζετε οτι υπερβαλω?
Να σας σηκωσω φωτο απο 1/4  1/2 και δραχμες που μου εχουν κανει ΔΩΡΟ φιλοι μεσα απο το σαιτ?
ΔΩΡΟ !! Γιατι? Διοτι ξερουν οτι η αξια του τρυπημενου εκμηδενιζετε και ενας καλος τροπος να τα ξεφορτωθουμε ειναι να τα χαριζουμε ο ενας στον αλλον!!
Ετσι και στην συλλογη το κρατας (ειναι δωρο ουτε πουλιετε , ουτε χαριζετε) και θυμασε και τον φιλο που σου το χαρισε!!
Και τωρα μου λετε για κουλουριωτικα με 100 ευρω??
Να βαλω τα γελια ή τα κλαματα?  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 07:43:30 μμ »

καλα.. δεν θα ελεγα κι εγω οχι σε χαρισμενα τρυπια! χαχαχα

εγω αναφερα τιμη στο τρυπιο ταληρο γυρω στα 50 ευρω γιατι το εχω δει να πουλιεται απο εκει και πανω! δεν νομιζω να χαριζει κανεις ταλιρα τρυπια του Οθωνα....

τωρα... για για τα κουλουριωτικα... υπαρχουν περιπτωσεις που συλλεκτες τους ειδους.. και μονο για τα εποχης.. μπορει να σκασουν χρημα γι αυτα! ναι.. δεν λεω.. υπαρχουν και φτηνα αλλα υπαρχουν και ακριβα κομματια....

εχω δει κουλουριωτικο σε τρελλη τιμη κι εγω! 50 λεπτα του 1874 του Γεωργιου... κουλουριωτικο να ειναι πριν λιγα χρονια πανω απο 280 δολλαρια σαν σπανιοτητα! τι να πω... απο εκει και περα...

δεν αντιλεγω... ειναι τρελλη η τιμη..... αλλα εχω δει να πουλουνται ετσι.... δεν ξερω ποσο ακριβως κανουν..αλλα...

εχω κουλουριωτικο του 1834Α... δεν ειναι ασημενια τελικα... δεν θα με χαλουσε και του 1846... ειναι και αυτα μερος της νομισματικης ιστοριας μιας και ειναι εποχης... απλα δεν τα μαζευουν ολοι... λογικο...
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 07:51:37 μμ »

Θα ήθελα να διευκρινίσω μερικά πράγματα.

Άνοιξα το θέμα για να ζητήσω την γνώμη σας για ένα: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ ΟΘΩΝ 1833 τρυπημένο και για 100 τεμάχια (1/4 και 1/2 δρχ) από το 1833 έως το 1874 τρυπημένα, για τα οποία είχα συγκεκριμένη πρόταση από συλλέκτη εκτός φόρουμ.
Είδα όμως τυχαία μια δημοσίευση εδώ στο Στέκι, που έλεγε ότι τα νομίσματα των ετών: 1845, 46 και 47 είναι σπάνια και ακόμα και τρυπημένα έχουν αξία. Πρόσθεσα και αυτό το στοιχείο σαν ερώτηση, στην επόμενη δημοσίευση μετά την αρχική. Δεν αξιολόγησα όμως εγώ τα νομίσματα ούτε ζήτησα κάποιο ποσό. Αποδέχτηκα ως σωστά αυτά που γράφτηκαν από παλαιότερα μέλη.
Τα γράφω αυτά, για να μην θεωρηθεί ότι εγώ πρότεινα αυτά τα ποσά, για τα οποία βλέπω έχετε διχογνωμία και αντιρήσεις.


Τελικά τι έγινε τα κομμάτια πουλήθηκαν ή όχι; Δεν έχω καταλάβει. Αν πάντως παίζουν ακόμα τα κομμάτια στείλε μου μνμ. Σε ευχαριστώ Γιάννης

και εγω ενδιαφερομαι για το κουλουριοτικο εαν ειναι διαθεσιμο ακομα στειλε pm και εγω γιαννης ευχαριστω

Η χθεσινή εμπειρία δεν ήταν καλή και είμαι επιφυλακτικός.
Νομίζω η καλύτερη ιδέα είναι αυτή που πρότειναν πολλά μέλη σ' αυτό το θέμα, η λύση της δημοπρασίας - κι ότι βρέξει ας κατεβάσει.


Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 07:55:40 μμ »

Παρέλειψα να πω ότι δεν πουλήθηκε τίποτα, δεν έγινε συναλλαγή, αφού - λόγω ψεύτικων - η προσδοκία διαψεύστηκε.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:17:59 πμ »

Φιλε herakliotis, μαλλον δεν διαβασες προσεκτικα το μηνυμα μου. Συμφωνουμε, δεν διαφωνουμε. Παρολα αυτα υπαρχουν ανθρωποι που τα αγοραζουν και μαλιστα σε καλες τιμες (επαναλαμβανω εξωφρενικες για εμενα). Δειτε αυτο για παραδειγμα http://www.sixbid.com/browse.html?auction=507&category=11455&lot=530327
Κουλουριωτικο 130 ευρω συν προμηθειες και φορο! Τι να πουμε τωρα? Οτι δεν αξιζει τιποτα επειδη δεν θα το αγοραζαμε εμεις? Υπαρχουν και αλλα τετοια παραδειγματα.
Το ιδιο και με τα γνησια του Οθωνα αλλα τρυπια. Οταν εσυ και εγω δεν θα διναμε ουτε ευρω, υπαρχουν πολλοι που τα αγοραζουν. Ας δει καποιος τις δημοπρασιες στο εβαυ κατα καιρους και θα παρει μια ιδεα για τις τιμες. Δεν τα παρακολουθω και μπορει να μην κανουν 20, αλλα να κανουν 10 ευρω. Μπορει και πιο χαμηλα. Ε και? οταν ο αλλος εχει 100 τετοια, μαζευεται ποσο. Ασε που αν εχει και απο σπανιες χρονιες οπως ο φιλος εδω, τοτε θα πωληθουν και για περισσοτερο.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 01, 2012, 01:49:21 πμ »

αυτο αναφερα κι εγω... εχω δει απιστευτα πραγματα.. οταν ειχα δει το κουλουριωτικο του γεωργιου τοτε ειχα παθει! αναφεροταν σαν σπανιο! καποια μπορει να ειναι.. και να ξερουν μονο οι συλλεκτες πλαστων εποχης...

στα πλαστα.. υπαρχει και μουσειο στο εξωτερικο! στην Γαλλια ειναι... και εχει απο πλαστα γαλλικα νομισματα και χαρτονομισματα, εργαλεια απο παραχαρακτες, ιστορικων παραχαρακτων.... αλλα και μερικα ξενα πλαστα εποχης!!
εχω προσπεκτους απο εκει! Χαμόγελο

τωρα για τρυπια.. οι τιμες παιζουν τρελλα! δνε ξερω τι ειναι αληθες και τι οχι... αλαλ βλεπω.. 50, 75 δολλαρια.. μεχρι και 650.... σε ενα με την κοτσιδα... στα μικρα παλι.. παιζουν οι τιμες... εχω δει και καποια αρκετα ψηλα.....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences