Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 08:02:18 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: καλησπερα  (Αναγνώστηκε 39209 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 12:49:51 πμ »

Αν εβγαζες προς πωληση δραχμες μσ64 με 500 τη μια, οχι σε μια μερα, αλλα ουτε σε 100 μερες δεν θα εφευγαν. Αν βγαλεις με 250, κρατα τη μια για μενα.

Βαλε κι αλλον εναν, αν και δεν ειμαι κολλητος σου, φιλε rakosyllekth, και γιναμε 11.

Εγω φιλε sotis, καταλαβα τι ειπες, εσυ ομως δεν καταλαβες τι ειπα. Ξαναλεω λοιπον οτι οταν θελω να πουλησω συλλεκτικο νομισμα, δεν παιρνω σβαρνα κανενα μαγαζι καμιας πολης. Οταν θελω να πουλησω συλλεκτικο νομισμα θα παω στα μαγαζια που πωλουν και αγοραζουν συλλεκτικα νομισματα και απευθυνονται σε συγκριμενο κοινο, μικρο η μεγαλο αυτο το κοινο, δεν εχει σημασια. Θα παω λοιπον σε εναν οικο δημοπρασιων. Αφου πουληθουν και παρω τα χρηματα, θα παω να αγορασω οτι θελω απο οποιοδηποτε μαγαζι. Ειτε λιρες δεχονται, ειτε ευρω, ειτε δραχμες, εμενα αδιαφορο θα μου ειναι. Και ξαναλεω. Ολοι εσεις που θεωρειτε οτι η λιρα ειναι μεσο αγοραπωλησιας στις μερες μας, καντε το πειραμα που προτεινα αν θελετε. Παρτε σβαρνα τα μαγαζια και πειτε μας τι αγορασετε με μια λιρα η αντι ποσων ευρω τη δεχθηκαν σε οποιοδηποτε μαγαζι.
Η Τραπεζα της Ελλαδας ειναι κεντρικη τραπεζα. Δεν ειναι εμπορικη τραπεζα. Δεν κανουν ολες οι υπολοιπες κεντρικες τραπεζες αλλων χωρων αγοραπωλησιες λιρων ή χρυσου. Και εκεινες που κανουν το κανουν μονο για χρυσο απ οσο ξερω, ακριβως επειδη ο χρυσος χρησιμευει ως μεσω συναλλαγης ακομα και στις μερες μας και γι αυτον τον λογο η τραπεζα εκδιδει και δελτιο τιμων οπως και για οποιοδηποτε αλλο συναλλαγμα αλλων χωρων. Το ασημι δεν παιζει τετοιο ρολο στις συναλλαγες. Στο εξωτερικο ομως, μπορεις να αγορασεις απο σχεδον ολες τις εμπορικες τραπεζες και λιρες και χρυσο και ασημι και ασημενια νομισματα και πλατινενια και απο παλλαδιο και σε πολλες υποδιαιρεσεις. Καλα τα τελευταία ειναι πολυ ειδικη περιπτωση. Γενικα να ξερετε οτι η τραπεζα της ελλαδος ως κεντρικη τραπεζα ειναι ιδαιτερη και ειδικη περιπτωση ακομα και μεταξυ των αλλων κεντρικων τραπεζων. Το γιατι μονο η τραπεζα της ελλαδος μεχρι τα τελευταια χρονια ειχε το δικαιωμα αγοραπωλησιας λιρων και χρυσου στην Ελλαδα παει πολυ πισω μεχρι και μετα τον πολεμο, αλλα δεν μας αφορα εδω.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 01:10:30 πμ »

Mε 500 ευρώ τιμή δεν θα πουληθεί ποτέ δραχμή 1910 ms 64, απ΄ την άλλη όμως μεριά και μιάς και μας αρέσει οι κουβέντες μας να έχουν ξεκάθαρο τέλος και συμπέρασμα φίλε SPYKAT, αν βρεις και αγοράσεις δραχμή ms 64 με κάτω από 280 ευρώ τα έξοδα τα πληρώνω εγω. Άνεση Μέσα στο forum υπάρχουν 2-3 φίλοι που ξέρουν οτι ό,τι λέω το εννοώ.
Απ΄την άλλη μεριά αν θέλετε απλα και μόνο να εξασφαλιστείται γι πιθανή επερχόμενη κρίση καλύτερα να αγοράσετε τώρα που προλαβένετε 4 πρόβατα, 1 στρέμα ποτιστικό και ένα 45άρι και αστε τις λύρες.
Αν είστε συλλέκτες δώστε 3-4 δισκάκια και πάρτε καμιά δραχμή του Όθωνα να γουστάρετε.
Αυτά... Τέλος εκπομπής. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 01:30:35 πμ »

Ακριβως φιλε μου. Οι κουβεντες μας να ειναι ξεκαθαρες και να μην λεμε λογια του αερα. Οταν σε ρωτησα ποσο θα πουλουσες μια τετοια δραχμη, δεν ηξερες να απαντησεις. Οταν ομως προκειται για αγορα αμεσως εχεις αποψη. Εγω εδωσα την αποψη μου για το που κυμαινονται οι τιμες αναλογα με τις καταστασεις ειτε προκειται για πωληση ειτε για αγορα. Δεν σημαινει οτι εχω και 100% δικιο, αλλα δεν ακουσα και καμια αλλη αποψη. Γνωριζω το προβλημα που εχουν πολλοι ανθρωποι και πολλοι συλλεκτες. Δεν μπορουν να εκτιμησουν ποσο αξιζει κατι και γινονται τροφη στα νυχια γυπων. Μηπως νομιζεις οτι το 250 το ανεφερα τυχαια? Δεν αναφερομουν στο παραπανω παραδειγμα? Οταν ο φιλος herakliotis πουλαει τη λιρα 30 ευρω κατω απο τη σημερινη της τιμη, κοβω και εγω 30 ευρω απο τη μεση τιμη που εδωσα για τη δραχμη μσ64. Ετσι για να ισοσταθμισουμε τη διαφορα στο παραδειγμα.
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 01:44:49 πμ »

σου δινω τον λογο μου δεν εχω καμια,οπως σου δινω το λογο μου οτι 10 κολλητοι μου πωρομενοι με το Ελληνικο νομισμα δεν εχουν καμια επισης.

Φίλε rakosyllekth δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω, μάλλον κάνω λάθος εκτίμηση εγώ τότε. Μαζί με το φίλο spykat, όπως και τα λοιπά παιδιά της συζήτησης σας ευχαριστώ για την κουβέντα, καλή συνέχεια και υγεία να έχετε πάντα.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 02:11:44 πμ »

Καλή η αντιστάθμιση SPYKAT, εντουτοις δε διαβάζεις προσεκτικά τις απαντήσεις. Σου είπα ακριβώς σε τί τιμές θα βρεις τη συγκεκριμένη δραχμή στην αγορά και βέβαια δεν μπορώ να σου πω σε τί τιμή θα πουλούσα γιατί για την ώρα δεν έχω βρεθεί ποτέ στο στάδιο του εμποροσυλλέκτη και ως εκ τούτου δεν θα 'θελα να σου λέω λόγια του αέρα. Ξέρω πάρα πολύ καλά τις τιμές της αγοράς μιας και αρκετές φορές έχει καεί η γούνα μου και αληθινά βλέπω την συζήτηση να οδεύει προς το τέλος της χωρίς κανένας να σου πει αυτό που όλοι ξέρουν οτι ισχύει στην ελληνική αγορά " φίλε τέτοια δραχμή θα στη μοσχοπουλήσω και για να στη δώσω κάτω από 300 ευρώ θα πρέπει να είμαι ή σούρα ή άφραγκος".
Είμαι συλλέκτης (σκέτο) κι όταν δίνω κάποιο νόμισμα προτιμώ φίλους και ανταλλαγή αντί χρημάτων όσο ακριβό κι αν είναι.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 02:34:46 πμ »

Μωρε και πολυ προσεκτικα διαβαζω και πολυ προσεκτικα γραφω.
Και οσο παραξενο και να σου φανει και την ελληνικη αγορα την ξερω και τους ελληνες συλλεκτες και εμποροσυλλεκτες, οχι ολους βεβαια για να ειμαι ακριβης, και τη διεθνη και δεν εννοω μονο του εβαυ. Και αν περιμενα να φτιαξω συλλογη μονο απο το ελληνικο εμποριο, σωθηκα. Θα ειχα πληρωσει τον κουκο για αηδονι και συλλογη δεν θα ειχα.
Κατι τετοια μηνυματα σαν το τελευταιο το δικο σου μου επιβεβαιωνουν την αποψη που ειχα οτι καλα εκανα και σωπαινα τοσο καιρο. Οχι γιατι δεν υπαρχουν ανθρωποι να διαβασουν και να καταλαβουν, αλλα επειδη αυτοι οι ανθρωποι δεν γραφουν για να συζητησεις μαζι τους. Ξερεις τι εντυπωση μου δινεις? Επειδη καηκε η γουνα η δικη σου, να καει και των αλλων. Δεν πειραζει. Ας μην παρει Ελληνας τα λεφτα για τη δραχμουλα. Ας τα παρει ενας λογικος ξενος.
Καλες ανταλλαγες και καλες γυρες στα νομισματα σας!
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 02:55:15 πμ »

Λυπάμαι εαν σου έδωσα αυτήν την εντύπωση όμως κάνεις λάθος. Δεν έχω πληρώσει μόνον εγώ λάθη, αλλά όλοι μας πιθανά κι εσύ και η ενημέρωση μέσα απο αυτό το forum παρέχει προστασία απο νέα λάθη. Σε καμία περίπτωση δεν θα γνωμοδοτούσα περί πραγμάτων που δεν ισχύουν δημόσια σε forum, ίσα ίσα είμαι απόλυτα πρακτικός και δε γράφω τίποτα αβάσιμο, έστω κι αν δεν είναι αρεστό. Εάν δε σου αρέσει η γνώμη μου δεν με ενοχλεί καθόλου, ζήτα κι απ' τους υπόλοιπους αύριο μια γνώμη να δω σε ποιά κατηγορία θα τους κατατάξεις. Σαν ανθρωπος που συλλέγει από μεράκι σαφώς και προτιμώ φίλους στις συναλλαγές μου.
Τα περι Ελλήνων και ξένων δεν τα κατάλαβα εκτός κι αν αυτά που λέω σου μοιάζουν... κινέζικα.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 12:58:22 μμ »

που να δειτε το 2002 τι βοιδοπ##### εχω φαει εγω.

Διδακτρα για Μ.Ι.Τ πληρωσα ο ######ς.

Τωρα ομως καθοτι μαγκεψα που πηρα το πτυχιο μου ,τους κανω Ελληνες και αλλοδαπους εμπορους ραπανακια στο περασμα μου.Τα τελευτεα 5 χρονια εχω ψωνιση πραματα,κυριως χαλκινα Οθωνικα στο 1 δεκατο της τιμης τους της σημερινης που φερουν ολα ΜΣ62 και βαλε.Ρεφαρω τα παλια διδακτρα.

Ειναι σαν να σπουδασεις γιατρος,διαβαζεις και δεν πληρωνεσε μεχρι τα 40αντα και μετα αρχιζεις το αρμεγμα.

Σαν τις τσιπουρες ,χωνεις χωνεις να παχυνουν και μετα απο 15 μηνες πουλας και κονομας.(Ιχθυοτροφειο)
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
vagelis1972
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 02:51:39 μμ »

παιδια υπαρχει ενα φιλερακι στην αγορα που εντοπιζει της πλαστες λιρες αλλα δεν μπορω να ανεβασω φωτο το φερνει καποιος στην Αθηνα και ειναι πολυ αξιοπιστο οπλο αγορας λιρων φυσικα με την βοηθεια της ζυγαριας
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 05:26:04 μμ »

παιδια υπαρχει ενα φιλερακι στην αγορα που εντοπιζει της πλαστες λιρες αλλα δεν μπορω να ανεβασω φωτο το φερνει καποιος στην Αθηνα και ειναι πολυ αξιοπιστο οπλο αγορας λιρων φυσικα με την βοηθεια της ζυγαριας

απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα.Το βλεπεις εκεινο το βουνο που κατεβαζει ρυζι??
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 07:49:38 μμ »

παιδια υπαρχει ενα φιλερακι στην αγορα που εντοπιζει της πλαστες λιρες αλλα δεν μπορω να ανεβασω φωτο το φερνει καποιος στην Αθηνα και ειναι πολυ αξιοπιστο οπλο αγορας λιρων φυσικα με την βοηθεια της ζυγαριας

απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα.Το βλεπεις εκεινο το βουνο που κατεβαζει ρυζι??


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 19, 2012, 03:22:08 πμ »

Φιλε Geonet75, σουρα η αφραγκοι ηταν αυτοι στη δημοπρασια του Σαββατου? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αποδειχθηκα πολυ γενναιοδωρος τελικα στις τιμες που εδωσα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 19, 2012, 10:36:51 πμ »

αγαπητε φιλε spycat,σιγουρα η κριση εχει περιορισει πολυ τις αγορες,και ειδικα σε κοινα κομματια!!!στην δημοπρασια,υπηρχαν αρκετα ατομα,που εχουν τεραστιες συλλογες,και οικονομικη επιφανεια,να εισαι σιγουρος!!!τωρα, οταν οι πιο πολλοι, τα εχουν δυο και τρεις φορες,τυχερος εισαι που αγορασες,οτι αγορασες.αν ειδες τα ακριβα!!! κομματια αγορασθηκαν στην πλειοψηφια τους.εγω δυο ηθελα, τα πηρα αρχικη τιμη,που σιγουρα, αλλες εποχες θα τα πληρωνα πολυ πιο ακριβα.μακαρι τις τιμες της πνε,να τις ακολουθουσαν και αλλες πηγες αγορων!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2012, 02:43:09 μμ από giannist » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 19, 2012, 01:04:31 μμ »

ΔΡΑΧΜΗ 1910 ΜΣ64 ΦΟΥΛ ΠΑΤΙΝΑ ΧΡΩΜΑ 180 ΕΥΡΟ.

Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 19, 2012, 05:34:01 μμ »

Spykat τι να πω? Έπεσα έξω κι όσο συνεχίζεται η "ύφεση" θα δούμε κι άλλα...
Ένα πράγμα ελπίζω μόνο. Να μην την αγόρασες εσύ, οπότε και σου χρωστάω 180 ευρώ. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences