Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 01:22:10 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 18 ΠΙΑΣΤΡΕΣ 1913  (Αναγνώστηκε 2513 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Απρίλιος 06, 2013, 09:17:42 μμ »

Καλησπερα! Εχω βρει ενα κυπριακο 18 πιαστρες 1913, σε κατασταση VF+, χωρις ελατωματα και κανενα χτυπημα στη στεφανη. Οι καταλογοι ως συνηθως ειναι στο περιπου και αν. Το βρηκα 60 ευρω. Γενικα εχει ωραιο eye appeal και φαινονται ολοκληρα το C και το S στην λεξη "CYPRUS" χωρις σημαντικη φθορα. Εκει που πεφτει η κατασταση ειναι στα γενια του Γεωργιου και στα ρουχα του στο κεντρο (εκει που υστερουν τα συγεκριμενα δηλαδη). Θα ηθελα καμια γνωμη για την τιμη σε σχεση με την κατασταση (στο εβαυ οι τιμες μου φαινονται παρατραβηγμενες παντως...). Ευχαριστω!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2013, 09:43:06 μμ »

Σωκρατη εγω οσες ασημενιες πιαστρες εχω δει το C και το S ειναι αχνο εως εξαφανισμενο!Και πωληθηκαν πολυ πιο πανω απο την τιμη που προανεφερες!Στο δικο σου αφου φαινονται τα αρχικα και δεν εχει χτυπηματα μου φαινεται οτι το υποτιμας χαρακτηριζοντας το VF+.Παρολο που δεν εχω πολλες γνωσεις για τα ασημενια της κυπρου πιστευω ειναι πολυ καλη η τιμη!! ;)Βγαλτο μια φωτο και ανεβασε το να το δουμε!! Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 06, 2013, 09:55:18 μμ »

Εξαρτατε παντα απο την ημερομηνια Γιαννη η τιμη που θα πιασει μια πιαστρα!!
Αλλο του 13 πχ αλλο του 07  Κλείσιμο ματιού
Και πολυ σωστα παρολο που δεν το εχω δει ακομα το λεει σαν VF+ ο Σωκρατης!!
Απο XF το νομισμα εχει πεντακαθαρα να φαινωνται το αρχικο και το τελευταιο γραμμα στα Κυπριακα νομισματα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2013, 10:05:05 μμ »

Αν ειναι οπως το περιγραφεις, παρ'το του 1913, ειναι δυσκολη χρονια,και πολυ λιγα απο πολυ ωραια+ και πανω οσο για ακυκλοφορτα, μιλαμε για τετραψηφια τιμη.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 06, 2013, 10:22:39 μμ »

με 25000 τιραζ και στην κατασταση που περιγραφεις ελπιζω να μην το σκεφτεσε ακομη. Χωρις φωτ δεν γινετε και σωστη εκτιμηση αλλα η τιμη ασχετα αν εχεις περιγραψει ενα βαθμο πανω ειναι πολυ καλη
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 06, 2013, 10:52:39 μμ »

Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις! Στο νομισμα τα αρχικα φαινονται καθαρα, οχι τοσο εντονα οσο τα υπολοιπα γραμματα αλλα δεν εχουν σβηστει καθολου. Τα γραμματα ειναι οπως στην παρακατω φωτογραφια αλλα στο κεφαλι του λιονταριου το τριχωμα του ηταν ελαχιστα πιο φθαρμενο απο αυτο της φωτο οπως επισης και το γυρω γυρω του περιγραμματος του λιονταριου (αυτο το τριγωνο σχεδιο γυρω απο το λιονταρι) ηταν πιο πεπλατισμενο. Πως γινεται ομως να εχουν διατηρηθει τα γραμματα?  Αναποφασιστικότητα Απορία ενω το λιονταρι και ο θυρεος να ειναι πιο φθαρμενα? Οι μπιλιες στο στεμμα φαινονται ολες εκτος της μπροστινης σειρας που φαινονται πολυ λιγο.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 07, 2013, 04:14:10 μμ »

Άρπαξτο σε αυτήν τη κατάσταση και τιμή τι περιμένεις; για μένα είναι  σχεδόν τσάμπα εκτός αν ψάχνεις για υψηλότερη κατάσταση, οπότε ξυλόσου κανονικά με κάμποσα κατοστάρικα τουλάχιστον
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences