Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 09:59:38 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: GEORGE V Εννεα Πιαστρες!!  (Αναγνώστηκε 11670 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 31, 2011, 12:17:31 μμ »

Στην συλλογη μου ειχα τις εννεα πιαστρες του 1919.
Σημερα εκλειναν παρα πολλα Κυπριακα νομισματα σε αρκετα καλες καταστασεις!!
Τα μονα που καταφερα να κερδισω ηταν τα παρακατω και τουλαχιστον καταφερα να κλεισω τις εννεα πιαστρες του george!!
H εκπληξη μου ηταν η εννεα πιαστρες του 13 μια και το ποσον που ειχα βαλει ηταν κατα πολυ πολλαπλασιο αυτου που το κερδισα!!
Μου εκλεισαν στα 28 δολλαρια!!
Το θεωρητε λογικο αυτο το ποσον η εγω κανω κατι λαθος στις εκτιμησεις μου??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2011, 01:43:53 μμ »

γιωργο η δικια σου μπορει να εναι γιαλισμενη,αλλα ειναι πολυ καλυτερη,απο του 13,κοιτα το λιονταρι το κυπρος στον θυρεο,τον γεωργιο στα παρασημα,την περιφερεια,κλπ.η κατασταση του ειναι με το ζορι f,και σιγουρα σε αυτες τις καταστασεις το εχουν αρκετοι,για πανω απο vf+μιλαμε οτι γινεται μαχη,γενικα στα βρεττανικα,γιατι εχουν πολλες λεπτομερειες ατην χαραξη απο τα δικα μας,και γενικα το συλλεκτικο κοινο τους ειναι τεραστιο,σε σχεση ,με το δικο μας.φαντασου,ενας βρεττανος να θελει να συλλεξει ολες τις αποικιες?,εδω τα κυριως βρετανικα δεν μαζευονται,με τις υποδιαιρεσεις,πιαστρες, σελινια,κορωνες,πεννες,κλπ,ειναι σαν να θελεις να μαζεψεις τα αρχαιοελληνικα,που συμμφωνα με μια στατιστικη,υπαρχουν,400.000 Βασικες ποικιλιες?παρτο αβγο και κουρευτο,που λεμε,εγω ειμαι της αρχης μαζευε και ας ειναι και ρωγες σκοπος ειναι ομως,να μας αρεσει,και να κανουμε το κεφι μας,σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2011, 04:08:14 μμ »

Φιλε μου Γιαννη εμενα λες οτι γερασα αλλα και εσυ δεν πας πισω  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Αυτα και  τα δυο τα κερδισα σημερα!!
Η γιαλυσμενη που λες μου εκλεισε φτηνοτερα απο την πρωτη!!
Εμενα η εκπληξη μου ηταν η τιμη που μου εκλεισε του 13 και γιαυτο το σηκωσα θεμα!!
Ας αφησουμε λοιπον τα αδερφια μας απο την Κυπρο να μου λυσουν την απορια
διοτι εγω την εχω για σκληρο νομισμα την 13αρα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:00:14 μμ »

φιλε Γιωργο θα συμφωνησω με τον γιαννη, η κατασταση του μετα βιας F αμα στην κορωνα χανονται και αμα χανονται το  C και S στο CypruS το νομισμα παει περιπατο, δυσκολο μεν σχετικα στο 50 000  τιραζ αλλα 30-40 ευρω θα το εκτιμουσα, δεν παυει να το πηρες καλη τιμη καλοριζικο και αξιολογο για να γεμισεις την θεση του στα κυπριακα αμα δεν ψαχνεις ψηλες καταστασεις στην συλλογη σου
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:12:30 μμ »

Γιαννη σε ευχαριστω για την απαντηση.
Επειδη τα εχουμε πει κατα καιρους πιστευω να εχεις καταλαβει οτι ναι μεν μου αρεσει το ωραιο και ακυκλοφορητο νομισμα αλλα προκειμενου να το πληρωσω χαβιαρι συμβιβαζωμαι πολυ ευκολα με ενα F κομματι!!
Απλα λογω του χαμηλου τιραζ σε σχεση με τις υπολοιπες δυο ημερομηνιες μου δημιουργηθηκε μια εκπληξη οταν το ειδα να κλεινει εκει διοτι το θεωρησα δυσκολο νομισμα!!
Τελικως ομως ειναι δυσκολο νομισμα αλλα λογω του οτι δεν φαινοντε καλα τα C και S μαλλον οι ανταγωνιστες μου (Κυπροιοι και οι δυο) δεν εκαναν αλλο μεγαλυτερο χτυπημα!!
Καλο για μενα αυτο  Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Εκλεισα τις εννια πιαστρες του Γεωργιου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:15:41 μμ »

πολυ καλα εκανες και κατα την γνωμη μου σε λιγο καιρο αμα θα θες να το αντικαταστησεις μπορεις ανετα να το δωσεις διπλη τιμη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:24:38 μμ »

Αυτο ακριβως ειχα υπολογισει φιλε μου, διπλη τιμη!!
Και φαντασου την εκπληξη μου οταν μου εκλεισε εκει αν τα παρακολουθησες σημερα!!
Αυτο με εκανε χαρουμενο!!

Υ.Γ Φυσικα εχασα πολλα αλλα αλλα ο ανταγωνισμος ηταν σκληρος και οι Κυπριοι τα ηθελαν περισσοτερο απο εμενα!!
Το καλυτερο παντα ειναι τα νομισματα να μενουν στην χωρα τους!! Παντα το λεω αυτο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:27:30 μμ »


Το καλυτερο παντα ειναι τα νομισματα να μενουν στην χωρα τους!! Παντα το λεω αυτο!!

Συμφωνω και επαυξανω και σε μερικες περιπτωσεις που εχω πουλησει δυσκολα κομματια ηταν υποχρεωτικο ο αγοραστης να ειναι απο την Κυπρο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2011, 10:22:14 μμ »

σιγουρα παιδια,τα νομισματα πρεπει να μενουν στο τοπο που λειτουργησαν,οπως τα απαγορευμενα ελληνικα, που ολη η ευρωπη ειναι γεματη,ενω εδω, αμα κατεχουμε κανενα κειμηλιο οικογενειακο,μονο ισοβια που δεν παμε.γενικα παντως τα κυπριακα,τα νοιωθω και δικα μου νομισματα,κοινη ιστορια,μυθολογια,γλωσσα,εθνικα ιδεωδη,κλπ.σιγουρα ανηκουν πιο πολυ στους κυπριους αδελφους μας,γιατι αυτοι τα μεταχειρισθηκαν,αλλα και εμενα,ως ελληνα μου αρεσουν,παντως γιωργο οπως και να εχει ,ασχετα με την κατασταση των νομισματων,ειναι ομορφα,για μια συλλογη.σιγουρα θα ηταν καλυτερα να τα ειχες σε καλυτερη κατασταση,αλλα,σου ειπα οτι γερασες,αλλα δεν θελλεις να το πιστεψεις,ποιος τρελλος παραδεχεται ,οτι ειναι τρελλος?λοιπον,χαρηκα που τα ειπαμε,χαιρετω,ολην την παρεα,και καλο μηνα,και εβδομαδα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 07:55:28 μμ »

Γενικα τα Κυπριακα νομισματα παιζονται στις λεπτομερειες. Οπως αναφερατε τα C-S παιζουν τρομερο ρολο στο νομισμα. Ενα νομισμα των 18 πιαστρων του 1907 χωρις C-S αξιζει περιπου 150-200 ευρω αναλογα με την κατασταση. Με C-S καθαρα η τιμη πενταπλασιαζεται. Αυτο γινεται με ολα τα νομισματα αφου το καθενα εχει την ιδιαιτεροτητα του. Αλλου ειναι τα C-S, τα γενια των Βασιλεων, των λιονταριων, τα στεματα κλπ. Φυσικα τα σημεια αυτα ηταν αυτα που χανονταν πρωτα απο την χρηση. Και απο αυτες τισ χιλιαδες που κοπηκαν καταλαμβαινετε ποσα εμειναν με τα C-S, τα γενια των Βασιλεων, των λιονταριων,τα στεματα κλπ. Τωρα αξιζει αυτη η διαφορα η οχι? Πιστευω το ιδιο ισχυει και στα Ελληνικα νομισματα.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 08, 2013, 05:14:33 μμ »

Και σε αυτή την κατάσταση το συγκεκριμένο νόμισμα καλά έκανε και το πήρε ο κ.Γεώργιος...,διαφορετικά ένας συλλέκτης πρέπει να δώσει κάποια κατοστάρικα για πιο ψηλές καταστάσεις...δυσκολούτσικο τεμάχιο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences