Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 01:52:07 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2013 George and the Dragon UK 20p  (Αναγνώστηκε 13072 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 09, 2014, 07:42:22 μμ »

ο κωστας παυλινα μαλλον εννοει αυτο που γινετε και στο ebay π.χ κανεις αυτοματο bid 150 ευρω και ο τελευταιος που εχει χτυπησει το εχει χτυπησει μεχρι 80 ε το παιρνεις εσυ με 82 και οχι με 150 που ειχες βαλει σαν μαξ χτυπημα! Χαμόγελο
αν καταλαβα δηλαδη και γω καλα το σκεπτικο του κωστα!
οταν μπει θα μας πει αν ειναι ετσι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 09, 2014, 07:46:42 μμ »

 Mε αυτή τη λογική μπορεί κάποιος να μην ποντάρει 150 αλλά 600 να είναι σίγουρος και πάλι με 82 θα την πάρει..
δεν ξέρω..
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 09, 2014, 07:55:55 μμ »

γιωργο αν διαβασεις τι εγραψε ο κωστας θα καταλαβεις!δεν ειπε να χτυπαει ο καθενας 1000ρικα για να φοβισει τους αλλους και να το παρει τελικα πολυ πιο χαμηλα!!!αυτο που εγραψε ειναι για το τελευταιο χτυπημα αν δηλαδη χτυπησεις εσυ στο παρα 5 δευτερολεπτα 80 και χτυπησω εγω στο παρα 2 δευτερολεπτα 100 για να ειμαι σιγουρη οτι θα το παρω εννοειτε αφου εχω κανει μεγαλυτερη προσφορα και αργοτερα απο σενα οτι ειμαι η νικητρια αλλα αντι να δωσω το 100αρι ο κωστας λεει οτι θα επρεπε να δωσω 82 αν ηταν ο ρυθμος αυξησης 2 ευρω.2 ευρω παραπανω δηλαδη απο σενα που χτυπησες πριν απο μενα!!!
καπως ετσι το καταλαβα εγω!!
να γινει η δημοπρασιες στο στεκι σαν το ebay ειναι κομματι δυσκολο.γιατι εδω οι προσφορες γινονται ανοιχτες,μπορεις να δεις τι προσφορα εχω κανει ενω στο ebay οχι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 09, 2014, 08:00:42 μμ »

Δεν αναφέρομαι σε πολύπλοκα προγράμματα κλπ.
Η διαφωνία μου, έχει να κάνει με το τελευταίο χτύπημα και μόνο.

Π.χ. Έχουμε βήμα αύξησης τα 2 ευρώ και λήξη στις 10:00.
Στις 9:59:55 γίνεται χτύπημα στα 80...
Στις 9:59:58 γίνεται χτύπημα στα 85...
και στις 9:59:59 γίνεται χτύπημα στα 150...

Στο Στέκι, αυτή τη στιγμή, το νόμισμα θα δοθεί 150... ενώ κατά τη γνώμη μου, πρέπει να δοθεί στα 87 (85 η ανώτερη προηγούμενη συν το βήμα των 2 ευρώ). Αν το σύστημα ήταν αυτό, θα υπήρχε μεγαλύτερη και δικαιότερη 'κίνηση' στις δημοπρασίες.

Γιατι δικαιοτερη κινηση Κωστα μου;; Απορία Απορία
Το νομισμα που πρεπει να παει;; Απορία Απορία

Σε αυτον που ειναι πιο εξοικειωμενος με τον υπολογιστη και εχει την γρηγοροτερη συνδεση;;

ή

σε αυτον που το θελει πιο πολυ και θα χτυπησει μια υψηλη προσφορα αδειαζοντας τους αλλους UNDERBIDDER;


Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 09, 2014, 08:03:41 μμ »

γιωργο αν διαβασεις τι εγραψε ο κωστας θα καταλαβεις!δεν ειπε να χτυπαει ο καθενας 1000ρικα για να φοβισει τους αλλους και να το παρει τελικα πολυ πιο χαμηλα!!!αυτο που εγραψε ειναι για το τελευταιο χτυπημα αν δηλαδη χτυπησεις εσυ στο παρα 5 δευτερολεπτα 80 και χτυπησω εγω στο παρα 2 δευτερολεπτα 100 για να ειμαι σιγουρη οτι θα το παρω εννοειτε αφου εχω κανει μεγαλυτερη προσφορα και αργοτερα απο σενα οτι ειμαι η νικητρια αλλα αντι να δωσω το 100αρι ο κωστας λεει οτι θα επρεπε να δωσω 82 αν ηταν ο ρυθμος αυξησης 2 ευρω.2 ευρω παραπανω δηλαδη απο σενα που χτυπησες πριν απο μενα!!!
καπως ετσι το καταλαβα εγω!!
να γινει η δημοπρασιες στο στεκι σαν το ebay ειναι κομματι δυσκολο.γιατι εδω οι προσφορες γινονται ανοιχτες,μπορεις να δεις τι προσφορα εχω κανει ενω στο ebay οχι! Χαμόγελο
Ναι ,το ίδιο πράγμα λέμε. Απλά στο δικό μου παράδειγμα έβαλα 600 για έμφαση, ενώ στο δικό σου 100.
 Η καλύτερη λύση για μένα είναι τα τελευταία 5 λεπτά αν γίνει χτύπημα, να ανανεώνεται ο χρόνος για άλλα 5 λεπτά και να μπορεί ο bidder να το τσιμπήσει το τελευταίο δευτερόλεπτο λόγω απλά ακλού συγχρονισμού
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 09, 2014, 08:19:15 μμ »

Δεν αναφέρομαι σε πολύπλοκα προγράμματα κλπ.
Η διαφωνία μου, έχει να κάνει με το τελευταίο χτύπημα και μόνο.

Π.χ. Έχουμε βήμα αύξησης τα 2 ευρώ και λήξη στις 10:00.
Στις 9:59:55 γίνεται χτύπημα στα 80...
Στις 9:59:58 γίνεται χτύπημα στα 85...
και στις 9:59:59 γίνεται χτύπημα στα 150...

Στο Στέκι, αυτή τη στιγμή, το νόμισμα θα δοθεί 150... ενώ κατά τη γνώμη μου, πρέπει να δοθεί στα 87 (85 η ανώτερη προηγούμενη συν το βήμα των 2 ευρώ). Αν το σύστημα ήταν αυτό, θα υπήρχε μεγαλύτερη και δικαιότερη 'κίνηση' στις δημοπρασίες.

Κὠστα νομἰζω εχεις δικιο σε ολα. Ομως το συστημα αυτο στο οποιο αναφἐρεσαι (παραπλἠσιο με αυτο του ebay αλλα και αλλων) πρεπει να ειναι πανακριβο και φυσικα εξω απο την φιλοσοφἰα αυτου του blog. Nαι ειναι περισοτερο πλειοδοσια παρα δημοπρασια αλλα αν το καταναοησει κανεις αυτο δεν ειναι κακη διαδικασια. Και εχει ειπωθει αλλωστε πλειστακις εδω μεσα οτι δεν ειναι πλατφορμα δημοπρασιων αλλα Στεκι Συλλεκτων. Προσωπικα την βρισκω αποδεκτη (την διαδικασἰα) με μειονεκτηματα που ομως συνἀδουν με την αρχικη ιδεα του Στεκιου. Αρκει ολοι να ξερουν τι κανουν.

Α και κατι αλλο δεν ξερω απο που ξεκινησε η κουβεντα απλα μπηκα να πω την γνωμη μου για τις δημοπρασιες (πλειοδοσιες αν επιμενετε).

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 09, 2014, 09:08:38 μμ »

Mε αυτή τη λογική μπορεί κάποιος να μην ποντάρει 150 αλλά 600 να είναι σίγουρος και πάλι με 82 θα την πάρει..
δεν ξέρω..

Αναφέρομαι μόνο στο τελευταίο χτύπημα.
Ας πούμε ότι έχουμε βήμα τα 2 ευρώ... Στο 1ο δευτερόλεπτο της δημοπρασίας κάποιος δίνει 2 και ο επόμενος 600. Βάσει της απλής λογικής, θα το πάρει ο 2ος με 4 ευρώ ότι και να γίνει. Αυτό δεν ισχύει διότι η δημοπρασία έχει χρόνο λήξης. Αν δώσει 600 νωρίτερα θα 'κλειστεί', διότι αν δοθεί το τελευταίο χτύπημα στα 518, θα αναγκαστεί να δώσει 520.  Κλείσιμο ματιού


Γιατι δικαιοτερη κινηση Κωστα μου;; Απορία Απορία
Το νομισμα που πρεπει να παει;; Απορία Απορία
Σε αυτον που ειναι πιο εξοικειωμενος με τον υπολογιστη και εχει την γρηγοροτερη συνδεση;;
ή
σε αυτον που το θελει πιο πολυ και θα χτυπησει μια υψηλη προσφορα αδειαζοντας τους αλλους UNDERBIDDER;


Φυσικά θα το πάρει όποιος δώσει περισσότερα... ασχέτως αν έχει στρατηγική ή ταχύτητα ή οτιδήποτε.

Έτσι όπως είναι τώρα... έστω ότι βγαίνει σε δημοπρασία ένα νόμισμα, που υπολογίζω την αξία του κοντά στα 100 ευρώ, αλλά το θέλω σίγουρα. Θα πρέπει να χτυπήσω π.χ. 150 για να το σιγουρέψω. Αλλά γνωρίζοντας ότι θα πληρώσω 150, ασχέτως αν ο underbider είναι στα 80, για ένα νόμισμα των 100... δεν θα το κάνω για να μην πληρώσω τα επιπλέον. Με αποτέλεσμα οι τιμή να μένει χαμηλά. Επίσης σε πολλές περιπτώσεις να μην έχω τον χρόνο να παρακολουθήσω τη δημοπρασία κλπ.
Έχει τύχει να συζητήσω με αρκετούς φίλους, που θέλουν κάποιο νόμισμα αλλά δεν συμμετέχουν γι αυτούς τους λόγους. Διότι δεν θέλουν να πληρώσουν το επιπλέον ποσό από τον underbidder ή δεν μπορούν να είναι τη στιγμή της λήξης της δημοπρασίας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 09, 2014, 09:25:51 μμ »

Kωστα με ολο το σεβασμο. Θελεις να σιγουρεψεις ενα νομισμα που κανει 100? Βαλτου 110.

H λογικη οτι δεν βαζω παραπανω και περιμενω να το παρω 1 ευρω πανω απο το τελευταιο κτυπημα ειναι λογικη "φθηνη" με την εννοια οτι προσπαθεις να το παρεις οσο πιο φθηνα μπορεις και δεν εχει σχεση με την λογικη της σιγουριας που απο την φυση της εχει ρισκο ακριβης αγορας. Και φυσικα ενεχει τον κινδυνο τελικα να το χασεις για 1 ευρω.

Μπορει να κανω λαθος αλλα αυτο κανω εγω δηλαδη.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 09, 2014, 09:38:44 μμ »

Kωστα με ολο το σεβασμο. Θελεις να σιγουρεψεις ενα νομισμα που κανει 100? Βαλτου 110.

H λογικη οτι δεν βαζω παραπανω και περιμενω να το παρω 1 ευρω πανω απο το τελευταιο κτυπημα ειναι λογικη "φθηνη" με την εννοια οτι προσπαθεις να το παρεις οσο πιο φθηνα μπορεις και δεν εχει σχεση με την λογικη της σιγουριας που απο την φυση της εχει ρισκο ακριβης αγορας. Και φυσικα ενεχει τον κινδυνο τελικα να το χασεις για 1 ευρω.

Μπορει να κανω λαθος αλλα αυτο κανω εγω δηλαδη.

Γιώργο πολλοί αυτό κάνουμε, όπως και γω. Αν θέλω κάτι των 100, θα το πάρω και δεν θα βάλω 110 αλλά 400, διότι και να χτυπηθεί στα 150 από αντίστοιχο συλλέκτη που δεν 'μασάει', πάλι να το πάρω 151. Αλλά στο Στέκι, αυτό δεν γίνεται. Δεν μπορώ να βάλω 400 για να το πάρω σίγουρα. Διότι θα πρέπει να πληρώσω 400... ασχέτως την προηγούμενη προσφορά.
Η φθηνή λογική, ευνοείται με το σύστημα που ισχύει τώρα. Πρέπει να κυνηγήσω τη δημοπρασία την τελευταία στιγμή, αλλά δεν μπορώ να βάλω 400. Δεν επιτρέπει να μπούνε μεγαλύτερα ποσά, για να 'κλείσει' η δημοπρασία, πριν καν ανοίξει, σ'αυτόν που επιθυμεί και έχει τη δυνατότητα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 09, 2014, 10:17:21 μμ »

Κωστα αυτο που περιγραφεις προυποθετει και παλι "συστημα" και φυσικα να μην βλεπει ο ενας το "τελικο χτυπημα" του αλλου.
Οταν λες στο παραδειγμα σου οτι θα εβαζες 400 ,γνωριζοντας οτι ετσι θα το παρεις στα σιγουρα 2 ευρω πανω απο τον τελικο underbider (που π.χ. θα βαλει 100), ΠΟΥ θα το βαλεις αυτο το 400αρι,αφου τα πονταρισματα ειναι σε ποστ,ορατα σε ολους και μονο σε πραγματικο χρονο?
Θα το στειλεις με π.μ.?
Δεν ξερω αν δεν πιανω κατι, αλλα με το υπαρχουσες δυνατοτητες δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι διαφορετικο απο αυτο που γινεται τωρα...
Εφοσον τα χτυπηματα ειναι ζωντανα και οχι προκαταβολικα, με τον τροπο που λες, αν  στο τελευταια δευτερολεπτα πονταρουν σχεδον συγχρονως δυο που θελουν να το "σιγουρεψουν",ενω βρισκεται  στα 100 ευρω, ο ενας 150 και ο αλλος 400,ο τετρακοσαρης (τελευταιο χτυπημα που λες) θα παρει ενα νομισμα των 100 ευρω για..152 ευρω..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 09, 2014, 10:22:11 μμ »

...
Εφοσον τα χτυπηματα ειναι ζωντανα και οχι προκαταβολικα, με τον τροπο που λες, αν  στο τελευταια δευτερολεπτα πονταρουν σχεδον συγχρονως δυο που θελουν να το "σιγουρεψουν",ενω βρισκεται  στα 100 ευρω, ο ενας 150 και ο αλλος 400,ο τελευταιος (τελευταιο χτυπημα που λες) θα παρει ενα νομισμα των 100 ευρω για..152 ευρω..

Τώρα το λες σωστά... αυτός που έβαλε 400, θα το πάρει 152.
Αν όμως το κάνει σήμερα αυτό, θα πληρώσει 400.
Πράγμα που αποθαρρύνει πολλούς από το να χτυπάνε μεγαλύτερα ποσά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 09, 2014, 10:42:30 μμ »

Παιδιά αυτό το κάνουν σελίδες που κανουν δημοπρασίες μονο και έχουν και κέρδος εδώ δεν παίζει κατι τέτοιο.Και κάτι ακομα αν κάποιος θέλει εδώ ένα νόμισμα πολύ και το γουστάρει κανει βάζει ένα μπετ με το ποσόν θα θα έδινε έτσι και αλλιώς για να το πάρει και κατά 99% θα είναι δικό του.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 10, 2014, 01:03:59 πμ »

...
Εφοσον τα χτυπηματα ειναι ζωντανα και οχι προκαταβολικα, με τον τροπο που λες, αν  στο τελευταια δευτερολεπτα πονταρουν σχεδον συγχρονως δυο που θελουν να το "σιγουρεψουν",ενω βρισκεται  στα 100 ευρω, ο ενας 150 και ο αλλος 400,ο τελευταιος (τελευταιο χτυπημα που λες) θα παρει ενα νομισμα των 100 ευρω για..152 ευρω..

Τώρα το λες σωστά... αυτός που έβαλε 400, θα το πάρει 152.
Αν όμως το κάνει σήμερα αυτό, θα πληρώσει 400.
Πράγμα που αποθαρρύνει πολλούς από το να χτυπάνε μεγαλύτερα ποσά.


συμφωνω με τον χαρο..δηλαδη κωστα ποιος ο λογος να χτυπας μεγαλα ποσα? θα μπορουσα και εγω να εχω λοξα με ενα νομισμα των 100 ευρω.να εχει πονταρει ο χ σαν μαξ μπιντ στα 200 και να ξαναπονταρω 180 μονο και μονο για να του την ''σπασω'' γιατι θα ξερω οτι δεν μπορω να δωσω πανω απο 100 και εκεινος εχει πονταρει μεχρι 200 για να το παρει λιγο παραπανω απο το τελικο χτυπημα..

γενικα η αποψη μου σχετικα με τις δημοπρασιες ειναι η εξης..αππ την μια με συμφερει,οπως ολους πιστευω,να μην χτυπηθει ενα νομισμα και στα τελευταια δευτερα να κριθει που θα κλεισει απο οσους το θυμηθηκαν η ετυχε και ηταν ονλαιν..αλλα επειδη το θεωρω και λιγο ''αδικο'' για τον δημοπρατη,πιστευω οτι οι δημοπρασιιες θα πρεπει να ''δηλωνονται'' 2-3 μερες νωριτερα,με φωτο του αντικειμενου προς δημοπρατηση,ωρα εναρξης και ληξης,και το αρχικο ποσο,βημα κτλ.και να διαρκουν 1-1μιση ωρα..πχ:

δημοπρατειται στις 13-4-2014 το παρακατω νομισμα
ωρα εναρξης    17:00
ωρα ληξης       18:30
αρχικη τιμη      10 ευρω
ελαχιστο πονταρισμα  2 ευρω

σε μια τετοια φαση το σκεφτομαι.οχι να διαρκει 3-4 μερες μια δημοπρασια με ενα χτυπημα μονο και στα τελευταια 20 δευτερα να γινονται 4-5 πονταρισματα χαμηλα...


οσο για την διαφορα βημα αυξησης 2 ευρω,στις δημοπρασιες μπορει να ειναι και +2.50 απο το τελευταιο.
τα πολλαπλασια των 2 ευρω απο το ελαχιστο πονταρισμα,μονο στο ποκερ ειναι υποχρεωτικα....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 10, 2014, 01:16:07 πμ »

Κωστα ειναι αρκετα πιθανο καποιος να μη μπορει να μπει για την 1-1.30 ωρα που λες στο στεκι,μπορει καποιοι να μη μπορουν να μπουν και για μερα γιαυτο διαρκουν 2-3 μερες οι δημοπρασιες ,επισης ειναι και ωραιο να υπαρχει ανταγωνισμος στις δημοπρασιες και να περιμενεις τους sniper...,το ολο θεμα δημιουργηθηκε κακως απο ενα ακυρο σχολιο. προφανως και ετσι ειναι πρεπει να ειναι  και το βημα και οι δημοπρασιες.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 10, 2014, 02:10:33 πμ »

κωστα,πολλοι λενε οτι το ξεχασαν,οτι δεν προλαβαν,οτι οτι οτι...αρα δεν εχει τοσο διαφορα...απλα δεν περιμενεις να γινει η δημοπρασια στα τελευταια λεπτα,αλλα την κρατας σε ''εγρηγορση'' αυτην την μια ωρα...
πως θα ηταν αν  σε μια λαιβ δημοπρασια ειχε χρονικο οριο και δεν μιλαγε κανεις ολη μερα αλλα στο τελος πεταγονταν 10 και μιλουσαν ταυτοχρονα? δεν ξερω πως το βλεπουν οι αλλοι,αλλα αν αποφασισω να βαλω καμια δημοπρασια στο μελλον,θα εχει αυτην την μορφη.εκτος και αν μου το απαγορευσουν οι διαχειριστες.. Αναποφασιστικότητα
οσο για τους σναιπερ,θα υπαρχουν και στις δυο περιπτωσεις...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences