Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 11:04:58 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση σχετικά με την πολιτική πωλήσεων  (Αναγνώστηκε 2465 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannako
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 09:47:08 μμ »

 Ήθελα να ρωτήσω οσων αφορά την πώληση αντικειμένων μέσω της ενότητας στο site, αν κάποιος γνώστης αντιληφθεί οτι το αντικείμενο πωλείται πολύ φθηνά ή πολύ ακριβά σε σχέση μ' αυτο που αξίζει,  θα ενημερώσει για να " προστατέψει " τον πωλητή ή τον αγοραστή ; Το ίδιο ρωτάω και για τυχών μη γνήσια αντικείμενα που βγαίνουν προς πώληση ως γνήσια.  Αν γίνει αντιληπτή η μη γνησιότητα,  θα ειπωθεί ;
 Είμαι πολύ αρχάριος και θέλω σιγά σιγά να ξεκινήσω κάποιες αγορές,  το μόνο που με προβληματίζει είναι η αδυναμία μου να εκτιμήσω αν αξίζει η αγορά σαν τιμή ή σαν γνησιότητα.
 Αν υπάρχει η πολιτική οτι πωλητής και αγοραστής πρέπει να τα βρουν μεταξύ τους, είναι σεβαστό,  πιστεύω προσωπικά όμως με τη βοήθεια των έμπειρων θα ενισχυθεί η αξιοπιστία των αγοραπωλησιών και η αυτοπεποίθηση αρχαρίων σαν εμένα.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας .
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:03:05 μμ »

Φίλε μου,πιστεύω ότι άν υπάρχει ένα μέρος που μπορείς να αγοράσεις κάτι με ασφάλεια,αυτό είναι το Στέκι.Πολλά απο τα προς πώληση είδη,περνάνε πρώτα απο την online εκτίμηση όπου τα μέλη λένε τη γνώμη τους.
Ακόμα και όταν αυτό δεν συμβεί,οι Διαχειριστές είναι πάντα παρόντες.
Είμαι και εγώ νέο μέλος και καταλαβαίνω τις επιφυλάξεις σου.
Αν θέλεις τη γνώμη μου,ξεκίνα τις όποιες αγορές σου απο τα παλαιότερα μέλη,τα οποία  δεν θα έθεταν υπό αμφισβήτηση την αξιοπιστία τους για μία πώληση.
Καμμία μομφή προς τους νεότερους πωλητές,είναι θέμα εμπιστοσύνης η οποία αποκτάται με τον καιρό.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Καταγράφηκε
giannako
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:10:09 μμ »

Έτσι ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Και ο λόγος που έκανα την ερώτηση ( ίσως και παρατήρηση)  ηταν γιατί τα παλιά μέλη μου ενέπνευσαν την εμπιστοσύνη και ήθελα μια επιβεβαίωση για στήριξη πιο πολύ. Ευχαριστώ. .
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:22:02 μμ »

το στεκι δεν ειναι σαιτ πωλησεων κτλ........βασικο
απο κει και περα αν πχ κατι ειναι μουφα καποιος θα βγει να το πει....υπαρχουν παραδειγματα.
το τι αγοραζει ο καθενας ειναι βαση του ματιου του,του τι ψαχνει,του τι θελει.και ποσα θελει να δωσει.
το καλο που εχει το στεκι ειναι οτι περασε τη νοοτροπια πρωτα διαβασε......μετα αγορασε.
σαφως και υπαρχει η "πολιτικη" οτι ο καθενας ειναι υπευθυνος γισ τις συναλλαγες του.οπως και σε ολα τα φορουμ.και στη καθημερινοτητα.
οποτε πρωτα διαβασε Χαμόγελο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
giannako
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:38:18 μμ »

Δεκτή η παρατήρηση και προς αποφυγή παρεξηγήσεων να ξεκαθαρίσω πως σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να μεταφέρω οποιαδήποτε ευθύνη σε άλλον πέρα απο τους δύο συναλλασσόμενους. Η ερώτηση έγινε καλοπροαίρετα.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:43:34 μμ »

μην βιαζεσαι να αγορασεις κατι κατσε και παρακολουθα ,διαβαζε,να ξερεις το σαιτ ειναι εγκυρο και αξιοπιστο αλλα σε μια συναλλαγη μεταξυ αγοραστη-πωλητη δεν εχει καμμια ευθυνη κανενας,για τις τιμες δεν ξερω να σου πω μια κια ειναι θεμα προσφορας και ζητησης αλλα σαυτο που ειμαι εντελως σιγουρος ειναι στο θεμα πλαστων-γνησιων αυτο εδω μεσα δεν παιζει αν παρατηρησεις τα περισσοτερα βγαινουν πρωτα για εκτιμηση ειναι ενα ειδος ενα βημα πριν την πωληση ,εγω προσωπικα θα σου πω οτι τα παιδια με εχουν σωσει στο παρελθον και σαν πωλητη και σαν αγοραστη,συμφωνω με τους προλαλησαντες ,καλη συνεχεια φιλε γιαννακο
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1130


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 12:33:18 μμ »

Αν θέλεις τη γνώμη μου,ξεκίνα τις όποιες αγορές σου απο τα παλαιότερα μέλη,τα οποία  δεν θα έθεταν υπό αμφισβήτηση την αξιοπιστία τους για μία πώληση.
Καμμία μομφή προς τους νεότερους πωλητές,είναι θέμα εμπιστοσύνης η οποία αποκτάται με τον καιρό.

Αν βγει κάτι πλαστό για πώληση ο πρώτος που θα το αντιληφθεί (μέλος ή διαχειριστής), θα ενημερώσει
ανάλογα τον πωλητή και η πώληση θα τροποποιηθεί ή θα κλειδώσει.
Αν ένα μέλος εν γνώση του προσπαθεί να κοροϊδέψει τους άλλους στις πωλήσεις με πλαστά νομίσματα
ή παραπλανητικές περιγραφές, απομονώνεται και αποκλείεται από τα υπόλοιπα μέλη.
Υπάρχουν αρκετοί έμπειροι συλλέκτες στο Στέκι οπότε μην ανησυχείς και πολύ για το θέμα πλαστότητας κτλ.

Όσον αφορά από ποιους θα επιλέξεις να αγοράσεις (τουλάχιστον στην αρχή), με κάλυψε η απάντηση του
sabby παραπάνω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 12:44:00 μμ »

Θα ξεκινησεις να αγοραζεις οταν αισθανθεις ετοιμος μετα απο αρκετη μελετη και οταν αποκτησεις επαφες με αλλα ατομα που θα μπορεις να τα εμπιστευθεις και να παρεις γνωμες
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences