Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 10:25:42 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50lepta 1874 ms66 top grade. Τραβήξτε τα κλείστρα!!!!!  (Αναγνώστηκε 5392 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Μάιος 21, 2013, 02:15:27 μμ »

http://www.ebay.com/itm/Finest-Graded-1874A-Greece-NGC-MS66-Colorful-Toned-50L-Pop-1-0-/380645626622?pt=US_World_Coins&hash=item58a03f52fe#ht_5885wt_1170
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2013, 02:39:01 μμ »

Προσοχη στους επιδοξους μνηστηρες γιατι ο τυπος παιζει με τις πατινες μεσα στα slab.To ειχαμε κανει και θεμα παλιοτερα στο στεκι. Οποιος θελει να παρει μια ιδεα για το νομισμα ας δει το κερμα φωταγραφημενο απο ΝGC  σε αυτην την παλια πιστοποιηση που υπολογιζω οτι ειναι 4-5 χρονων τουλαχιστον. Το κερμα εκει φαινεται να εχει πατινα αλλα οχι αυτα τρελα πραγματα.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2013, 02:49:44 μμ »

ωχ, ναι. Η φώτο που εχει η NGC το σαιτ της δεν είναι τόσο χρωματιστή όπως αυτό στο ebay. Δίκιο εχεις Ανάργυρε.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2013, 03:27:28 μμ »

Το εχουν ξεφτυλισει το σπορ...πραγματικα πλεον δε ξερουμε τι αγοραζουμε...και αυτες τις πρακτικες τις κανουν και Ελληνες δυστυχως
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2013, 04:02:24 μμ »

χαλαρα Δημητρη χαλαρα
η συλλογη ειναι σαν ποκερ για μενα.Αλλοτε χανεις αλλοτε κερδιζεις.συνηθως δηλαδη για να πουμε την αληθεια χανεις.Οι μονοι που κερδιζουν  συνεχεια ειναι οι χαρτοκλεφτες .Οσοι εχουν δηλαδη εσωτερικη πληροφορηση και κινουν τα νηματα.
οποιος δεν αντεχει τα τραπεζι με την ''πρασινη τσοχα''  δεν πρεπει να παιζει!
Τα συλλεκτικα ειναι τζογος και οχι επενδυση.Αφηστε τα το πηρα για τα παιδια μου,να τους αφησω κατι
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2013, 04:05:29 μμ »

Ο τύπος έχει πάρει είδηση ότι υπάρχει συλλεκτικό κοινό που του αρέσει αυτές οι χρωματιστές πατίνες από τη μία και από την άλλη ότι οι εταιρείες πιστοποίησης μπορεί και να δώσουν και κανένα βαθμό παραπάνω και το εκμεταλλεύεται δεόντως.
Αν μας ενοχλεί το φαινόμενο τόσο, τότε να μην αγοράζουμε τα πλουμιστά για να μην έχει και κίνητρο να τα φτιάχνει. Αυτός και όλοι οι άλλοι...

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2013, 05:48:32 μμ »

Egώ ξέρω πως ο ανόητος κατέστρεψε το νόμισμα. Κρίμα.

Κώστα χρόνια σου πολλά ότι επιθυμείς!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2013, 05:54:06 μμ »

το νομισμα δεν επαθε τιποτα κατα την αποψη μου.Τετοιες πατινες φευγουν ευκολα κατα την γνωμη μου γιατι ειναι πολυ επιφανειακες. Απλως θα φυγει και η πατινα που ειχε το νομισμα ουτως η αλλως.Απλως2 θελει ειδικο χειρισμο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2013, 07:02:10 μμ »

Kαι πως μπορω εγω να ξερω ποια πατινα απο αυτες τις εγχρωμες που βλεπουμε ειναι ψευτικη και ποια οχι? Ειδικα αν γινονται και μετα το σλαμπαρισμα?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 21, 2013, 07:04:48 μμ »

πανευκολο
feel your guts

βεβαια υπαρχει η περιπτωση το κερμα ετσι οπως το βλεπω να ΤΟ εχει πειραξει με photoshop. το κερμα εχει μια rainbow πατινα.Αυτος πηγε και τα εκανε πιο εντονο για να μπορει να δωσει το κερμα ευκολοτερα και να  τονισει παραπανω την υπαρξη της πατινας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2013, 07:14:53 μμ από epop » Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 21, 2013, 07:28:21 μμ »

πανευκολο
feel your guts

βεβαια υπαρχει η περιπτωση το κερμα ετσι οπως το βλεπω να ΤΟ εχει πειραξει με photoshop. το κερμα εχει μια rainbow πατινα.
+1000
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 21, 2013, 11:44:47 μμ »

Εμενα τα .... guts μου λενε οτι ολα τα νομισματα που βλεπουμε εχουν πειραχτει, αποκλειεται  νομισμα 100 και βαλε χρονων να εχει πανω γνησια πατινα χωρις να την πειραξει καποιος....και εδω βλεπω οτι εχει γινει και συνηθες πρακτικη...εχω παρει 20λ 1874 με τιγκα χρωμα πολυ ωραιο...σλαμπαρισμενο....αντε τωρα να ξερω αν ειναι η οχι πειραγμενο.
Ενα πραγμα που  με πειραξε πολυ και διαφωνησα καποτε με 'μεγαλο κεφαλι' των συλλεκτικων, ηταν οτι οταν καποιος ειχε πειραξει παρα πολλα νομισματα, και του ειχα πει να καταδικασει ευθεως την πραξη αυτη, αυτος μου ελεγε οτι το ατομο εχει προσφερει στα συλλεκτικα, και ποιος ειμαι εγω να καταδικαζω τους αλλους και τετοια...Αυτες οι πρακτικες αν δε καταδικαστουν απο την συλλεκτικη κοινοτητα, τοτε συνεχεια θα ξεφυτρωνουν σα τα μανιταρια περιπτωσεις που να πειραζουν τα νομισματα.
Και κατι αλλο....νομισμα που να παραμενει ,ειδικα ασημενιο, χωρις πατινα τοσα χρονια, σιγουρα ειναι πειραγμενο....με το χρονο σιγουρα θα εχει μαυρισει εκτος και αν κλειστει αεροστεγως καπου, που δε νομιζω οι παλιοι συλλεκτες να το κανανε...αρα και ο φιλος πανω που ειπε για να ειμαστε σιγουροι να μη προτιμαμε τα εγχρωμα νομισματα δεν ειναι σωστος. Ουτε εκει εισαι εξασφαλισμενος...ειδικα με τοσα ντιπαρισματα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2013, 10:14:46 πμ »

τα guts σου δημητρη σου λενε την αληθεια. Αυτο που λες για το καθαρισμα ισχυει.
τα bu λαμπερα αν δεν ειναι καθαρισμενα.
φουλ
τουλαχιστον απο την μικρη μου πειρα εχω μαθει οτι πατιναρισμενα νομισματα πολυ δυσκολα αρρωσταινουν ή μαλλον ποτε.Οτι ειναι bu λαμπερο πολυ ευκολα βγαζει πρασινιλα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2013, 10:26:05 πμ »

στο παραπνω, η εξηγηση που δινω μια και χημικος δεν ειμαι αλλα εμπειρικα, ειναι οτι η πατινα προστατευει σαν φιλμ  την εξωτερικη επιφανεια του νομισματος και ετσι το μεταλλο και ιδιαιτερα ο χαλκος δεν ερχεται σε επαφη με την υγρασια του αερα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 22, 2013, 10:33:24 πμ »

εγω απο οση πειρα διαθετω ξερω,οτι τα μεταλλα οταν ειναι εκτεθειμενα σε διαφορες κλιματικες συνθηκες(ηλιος,υγρασια,θερμοτητα,κλπ)πιανουν διαφορετικη πατινα,και παντα θα αλλαζει,αν δεν το εχουμε καπου ερμητικα κλειστο!οσο για τις τεχνητες πατινες εχει γινει επαγγελμα! μιμουμενοι ωρισμενοι τις rainbow πατινες των μοργκαν,που πολλαπλασιαζουν τις αξιες  τους,απο τα απλα.σιγουρα ομως εκεινοι πρεπει να διαθετουν και την καταλληλη γνωση(για να δινουν πολυ σοβαρα ποσα για τετοια νομισματα)που δυστηχως λειπη απο εμας!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences