Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 09:12:39 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: χρυσες λιρες αγγλιας ''καινουργιες'  (Αναγνώστηκε 9387 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MARSTA1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 33



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 06, 2014, 11:37:58 πμ »

καλημερα.ειμαι καινουργιος στο φορουμ.το διαβαζω αρκετα συχνα και τον τελευταιο καιρο αποφασισα να στραφω στην αγορα λιρων.απευθυνθηκα σε καταστημα της πειραιως αναζητωντας καινουργιες,ακυκλοφοριτες λιρες.εκει μου ειπαν οτι δεν εχουν αυτοι αλλα,μπορω να βρω στην τραπεζα της ελλαδος για να παραγγειλω.στη δε τραπεζα της ελλαδος ομως, μου ειπαν σημερα ομως οτι διαθετουν  εδω και 2 χρονια,μονο,ελλατωματικες στην οψη λιρες και τιποτε αλλο.μπορει καποιος να με διαφωτισει?μπορω να βρω καπου λιρες ακυκλοφοριτες?ευχαριστω εκ των προτερων.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:13:57 μμ »

Για ποιο λόγο τις θελετε τις λιρες κυριε μου; Τις θελετε για επένδυση ή για συλλογή;Αν τις θέλετε για επένδυση για ποιο λόγο σας "χαλανε" οι ελλατωματικες στην οψη ειδικα αν το βαρος τους ειναι οκ; Αν τις θέλετε για συλλογη γιατι να παρετε ΕΛΙΣΑΒΕΤ απο την Πειραιως;

Κυριε μου μια σοβαρη αποφαση το να αντικαταστησετε ενα μερος του κεφαλαιου σας με χρυσες λίρες προϋποθέτει γνωσεις εμπειρια και προσοχη.Το να απευθυνεστε σε Τραπεζα για να παρετε λιρες δειχνει οτι εχετε άγνοια επι του αντικειμενου.Στην Τραπεζα θα τις πληρωσετε κυριολεκτικα πολυ πιο πανω απο την αξια τους.Γιαυτο σας συμβουλευω να βρειτε καποιον εμπιστοσύνης ωστε να σας οδηγησει σε ασφαλη μερη που πουλουνται λίρες χωρις "καπελο".

Επισης εδω στο στεκι υπαρχουν οπως θα διαπιστωσατε άλλωστε αφου λετε οτι διαβάζετε καιρο οτι υπαρχουν αξιολογα μελη που πουλούν λίρες κατα καιρους.Δειτε τις τιμες τους και συγκρίνετε με των Τραπεζων.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:14:49 μμ »

Μπορεις να βρεις οτι θελεις....ξεκαθαρισε τι ειδους λιρες θελεις επενδυτικες η συλλεκτικες?Εισαι οπως διαβαζω νεος στο φορουμ ισχυει το ιδιο και στην αγορα-συλλογη νομισματων?Αν ναι σου προτεινω πρωτα καλη ενημερωση πολυ διαβασμα και μετα σιγα-σιγα επιλεγμενες αγορες
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:16:23 μμ »

προφανως προσπαθουν να ξεφορτωθουν την '' σαβουρα'' στη ΤΤΕ....
γνωμη δικια μου, οπως και πολλων αλλων εδω μεσα, αφου δεν εισαι συλλεκτης, αλλα επενδυτης, ψαξε για λιρες απο το 1957 και μετα..... που δεν κινδυνευεις για ψευτικες..... το ακυκλοφορητες, μην σε νοιαζει, ουτως η αλλιως σε τοσο προσφατες χρονιες δεν υπαρχουν μεγαλες φθορες.....

το απο που θα τις βρεις?Απορία
απο ΤΤΕ θα τις χρυσοπληρωσεις .... 266 τις δινει σημερα....
κανε υπομονη και παρακολουθα τις αγγελιες εδω μεσα.... βγαινουν συχνα για πωληση τετοια κομματια.....και με αντιστοιχο 266 στην τραπεζα σημερα, εδω θα βρεις πανω κατω 220-230...... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:17:30 μμ »

Γιαννη μου καλημερα εισαι καλα ?Περασε απο δω γιατι εχουμε ανησυχησειhttp://steki-syllekton.gr/index.php?topic=12818.msg167901#msg167901
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:22:24 μμ »

προφανως προσπαθουν να ξεφορτωθουν την '' σαβουρα'' στη ΤΤΕ....
γνωμη δικια μου, οπως και πολλων αλλων εδω μεσα, αφου δεν εισαι συλλεκτης, αλλα επενδυτης, ψαξε για λιρες απο το 1957 και μετα..... που δεν κινδυνευεις για ψευτικες..... το ακυκλοφορητες, μην σε νοιαζει, ουτως η αλλιως σε τοσο προσφατες χρονιες δεν υπαρχουν μεγαλες φθορες.....

το απο που θα τις βρεις?Απορία
απο ΤΤΕ θα τις χρυσοπληρωσεις .... 266 τις δινει σημερα....
κανε υπομονη και παρακολουθα τις αγγελιες εδω μεσα.... βγαινουν συχνα για πωληση τετοια κομματια.....και με αντιστοιχο 266 στην τραπεζα σημερα, εδω θα βρεις πανω κατω 220-230...... Κλείσιμο ματιού
Θοδωρη καλημερα πως καταλαβες οτι ο φιλος δεν ειναι συλλεκτης αλλα επενδυτης?
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:23:57 μμ »

προφανως προσπαθουν να ξεφορτωθουν την '' σαβουρα'' στη ΤΤΕ....
γνωμη δικια μου, οπως και πολλων αλλων εδω μεσα, αφου δεν εισαι συλλεκτης, αλλα επενδυτης, ψαξε για λιρες απο το 1957 και μετα..... που δεν κινδυνευεις για ψευτικες..... το ακυκλοφορητες, μην σε νοιαζει, ουτως η αλλιως σε τοσο προσφατες χρονιες δεν υπαρχουν μεγαλες φθορες.....

το απο που θα τις βρεις?Απορία
απο ΤΤΕ θα τις χρυσοπληρωσεις .... 266 τις δινει σημερα....
κανε υπομονη και παρακολουθα τις αγγελιες εδω μεσα.... βγαινουν συχνα για πωληση τετοια κομματια.....και με αντιστοιχο 266 στην τραπεζα σημερα, εδω θα βρεις πανω κατω 220-230...... Κλείσιμο ματιού
Θοδωρη καλημερα πως καταλαβες οτι ο φιλος δεν ειναι συλλεκτης αλλα επενδυτης?


καλημερα!!!!!   απευθυνθηκα σε καταστημα της πειραιως αναζητωντας καινουργιες,ακυκλοφοριτες λιρες.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:28:05 μμ »

οκ ,δηλαδη δεν ειναι συλλεκτης αυτος που παει σε τραπεζα και προσπαθει να παρει ακυκλοφορητες λιρες για την συλλογη του?
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:33:02 μμ »

συλλεκτης μπορει να ειναι και ενας που μαζευει ψευτικες .... απο τα συμφραζομενα νομιζω.... οτι μαλλον για επενδυση ψαχνει ο φιλος! αλλωστε οπως ειχε γραψει και ενας συμφορουμητης......
οχι στις συλλεκτηκες λιρες.... δεν φτανουν για ολους!!!!                                                           
 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:55:05 μμ »

 Ο διαχωρισμος των ορων συλλεκτης η επενδυτης σε χρυσο ειναι φυσικα υπαρκτος και εχει να κανει κυριως με το τι ειδους λιρες ( η νομισματα φτιαγμενα απο πολυτιμο μεταλλο) θελει να μαζεψει κανεις.
 Δεν ειναι ομως σαφης η διαχωριστικη γραμμη, υπαρχουν πολλες εκδοχες.

 Π.χ. γνωριζω επενδυτες που μαζευουν bullion νομισματα και λιρες, αλλα φροντιζουν να παιρνουν ακυκλοφορητα κοματια και να εχουν μεγαλη ποικιλια στις αγορες τους, π.χ. χρυσα της ουγκιας απο ολο τον κοσμο.
Κανουν κεφι και βαζουν μερακι δηλαδη σε αυτο που μαζευουν και οποσδηποτε υπαρχει μια συλλεκτικη διασταση σε αυτο.(φυσικα φροντιζουν να αγοραζουν οσο πιο κοντα στην spot τιμη μπορουν).

 Απο την αλλη, υπαρχουν συλλεκτες που μαζευουν  συλλεκτικα χρυσα κομματια οχι για την χαρα της συλλογης, αλλα αποκλειστικα και μονο επειδη τα βλεπουν ως επενδυτικα αντικειμενα και προσβλεπουν σε αυξηση της συλλεκτικης υπεραξιας τους.
 Κανουν δηλαδη συλλογη μεν ,αλλα η κυριαρχη αιτια της δημιουργιας της ειναι επενδυτικη.

 Μεταξυ των ανωτερω 2 περιπτωσεων υπαρχουν φυσικα πολλες διαβαθμισεις και συνδιασμοι, θα ελεγα οτι ο καθενας εχει το δικο του ατομικο προφιλ στο θεμα που το ξερει μονο ο ιδιος..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 06, 2014, 01:15:01 μμ »

συλλεκτης μπορει να ειναι και ενας που μαζευει ψευτικες .... απο τα συμφραζομενα νομιζω.... οτι μαλλον για επενδυση ψαχνει ο φιλος! αλλωστε οπως ειχε γραψει και ενας συμφορουμητης......
οχι στις συλλεκτηκες λιρες.... δεν φτανουν για ολους!!!!                                                           
 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Τωρα μαλιστα εισαι απολυτα σωστος Θοδωρα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
MARSTA1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 33



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 06, 2014, 03:52:23 μμ »

Καταρχην σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας.η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερουν επενδυτικα και μονο.τι με συμβουλευεται λοιπον εσεις;οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες πανω σε αυτο,αν και με τη βοηθεια καποιων "εργαλειων" και μιας σχετικης εμπειρας που ειχα απο τον πατερα μου ξερω να ξεχωρισω μια πλαστη απο μια κανονικη.αυτο που δε ξερω ομως ειναι ποιες αξιζουν για "επενδυτες" και ποιες για συλλεκτες..57 και μεταγενεστερες λετε εσεις για επενδυση λοιπον;
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 06, 2014, 04:02:12 μμ »

57 και μετα για επενδυση κατα την γνωμη μου Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 06, 2014, 04:50:21 μμ »

57 και μετα για επενδυση κατα την γνωμη μου Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
+1

αν και με τη βοηθεια καποιων "εργαλειων" και μιας σχετικης εμπειρας που ειχα απο τον πατερα μου ξερω να ξεχωρισω μια πλαστη απο μια κανονικη.
μην εισαι τοσο σιγουρος...... εχουν βγει απιστευτες κοπιες.... σωστες σε βαρος και διαστασεις.... πρεπει να εχεις εξασκηθει πολυ και να εχεις και γνωσεις.... πχ το 1871 ειχαν κοπει θυρεοι μονο λονδινο και συδνευ.... αν πετυχεις αλλο mintmark ειναι fake.... οπως και καποιες σπανιες ειτε γιατι δεν κοπηκαν αρκετες, ειτε γιατι δεν διασωθηκαν, κοπιαρουν φουλ...
γενικα.... η παρα πολυ διαβασμα η μακρια πριν το  1957 ....
Καταγράφηκε
MARSTA1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 33



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 06, 2014, 05:26:02 μμ »

Μεταγενεστερες κοπιες δεν υπαρχουν δηλαδη;οπως και να εχει καθε μια αγορα θελει ιδιαιτερη προσοχη παντως.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2014, 06:49:52 μμ από MARSTA1981 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences