Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 12:45:20 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κουιζ  (Αναγνώστηκε 27369 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 15, 2014, 12:14:08 μμ »

Πραγματικά έχουν χάσει το νόημά τους οι γρίφοι και οι σπαζοκεφαλιές, κάθε τι το googlάρεις (sic) στο διαδίκτυο και το βρίσκεις αμέσως... Λύπη.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 15, 2014, 12:22:31 μμ »

Πραγματικά έχουν χάσει το νόημά τους οι γρίφοι και οι σπαζοκεφαλιές, κάθε τι το googlάρεις (sic) στο διαδίκτυο και το βρίσκεις αμέσως... Λύπη.
αφού το google σου δίνει την λύση, γράψε και εξηγήσε την  Έκπληξη
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 15, 2014, 12:34:53 μμ »

841 τρόποι, έστω Π=πάνω, Α=ανατολικά(δεξιά) και Δ=διαγώνια, βρίσκουμε όλους τους δυνατούς αναγραμματισμούς των συνδυασμών (ΠΠΠΠΑΑΑΑ) (ΔΠΠΠΑΑΑ) (ΔΔΠΠΑΑ) (ΔΔΔΠΑ) (ΔΔΔΔ) και τους προσθέτουμε  Σαρκασμός. Παρατηρούμε ότι κάθε φορά που μπαίνει ένα Δ στο συνδυασμό βγαίνει ένα Π και ένα Α  Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 15, 2014, 12:40:30 μμ »

841 τρόποι, έστω Π=πάνω, Α=ανατολικά(δεξιά) και Δ=διαγώνια, βρίσκουμε όλους τους δυνατούς αναγραμματισμούς των συνδυασμών (ΠΠΠΠΑΑΑΑ) (ΔΠΠΠΑΑΑ) (ΔΔΠΠΑΑ) (ΔΔΔΠΑ) (ΔΔΔΔ) και τους προσθέτουμε  Σαρκασμός. Παρατηρούμε ότι κάθε φορά που μπαίνει ένα Δ στο συνδυασμό βγαίνει ένα Π και ένα Α  Κλείσιμο ματιού.
Είσαι σίγουρος; Το έλεγξες ότι είναι σωστό;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 15, 2014, 01:12:15 μμ »

841 τρόποι, έστω Π=πάνω, Α=ανατολικά(δεξιά) και Δ=διαγώνια, βρίσκουμε όλους τους δυνατούς αναγραμματισμούς των συνδυασμών (ΠΠΠΠΑΑΑΑ) (ΔΠΠΠΑΑΑ) (ΔΔΠΠΑΑ) (ΔΔΔΠΑ) (ΔΔΔΔ) και τους προσθέτουμε  Σαρκασμός. Παρατηρούμε ότι κάθε φορά που μπαίνει ένα Δ στο συνδυασμό βγαίνει ένα Π και ένα Α  Κλείσιμο ματιού.
Είσαι σίγουρος; Το έλεγξες ότι είναι σωστό;
Φάνη μου βάζεις δύσκολα Μεγάλο χαμόγελο. Έκανα ότι μου ζήτησες Στριφογύρισμα ματιών. Έγραψα και εξήγησα τη λύση που βρήκα στο διαδίκτυο Σαρκασμός. Για τον έλεγχο πρέπει να ανοίξω τα βιβλία των μαθηματικών της κόρης μου ; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 15, 2014, 01:15:54 μμ »

841 τρόποι, έστω Π=πάνω, Α=ανατολικά(δεξιά) και Δ=διαγώνια, βρίσκουμε όλους τους δυνατούς αναγραμματισμούς των συνδυασμών (ΠΠΠΠΑΑΑΑ) (ΔΠΠΠΑΑΑ) (ΔΔΠΠΑΑ) (ΔΔΔΠΑ) (ΔΔΔΔ) και τους προσθέτουμε  Σαρκασμός. Παρατηρούμε ότι κάθε φορά που μπαίνει ένα Δ στο συνδυασμό βγαίνει ένα Π και ένα Α  Κλείσιμο ματιού.
Είσαι σίγουρος; Το έλεγξες ότι είναι σωστό;
Φάνη μου βάζεις δύσκολα Μεγάλο χαμόγελο. Έκανα ότι μου ζήτησες Στριφογύρισμα ματιών. Έγραψα και εξήγησα τη λύση που βρήκα στο διαδίκτυο Σαρκασμός. Για τον έλεγχο πρέπει να ανοίξω τα βιβλία των μαθηματικών της κόρης μου ; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο Σωστός. Άσε να δούμε αν κάποιος ελέγξει αν είναι σωστή η λύση που σου έδωσε το google.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 15, 2014, 01:20:27 μμ »

Για ευκολία, ας ξεχάσει κάποιος την διαγώνια μεταβίβαση, και ας προσπαθήσει μόνο πάνω και δεξιά μεταβιβάσεις στο πλέγμα 4x4 της φωτο. Πόσες διαδρομές υπάρχουν; Μετά ας προσπαθήσει να ενσωματώσει και την διαγώνια μεταβίβαση.

Φυσικά, δεν χρειάζεται να είναι 4χ4 το πλέγμα, αλλά μπορεί οποιοδήποτε πλέγμα νχμ, όπου ν,μ να παίρνουν τιμές 1,2,3,..., όχι κατι ανάγκη την ίδια τιμή (π.χ., πλέγμα 4χ5). Φυσικά το αποτέλεσμα αλλάζει δραματικά....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 15, 2014, 01:27:12 μμ »

Σε ενα σταυροδρομι οπως το γραμμα      Υ       απο το κατω δρομο ερχεται ενας ξενος, στη πανω μερια στις δυο ακρες εχει απο ενα χωριο (Α και Β), εκει που ανοιγει το σταυροδρομι εχει μια γιαγια σε καθε μερια.

Ξεροντας οτι

Ο ξενος ξερει μονο το ονομα του χωριου που θελει να παει πχ Α
Η μια γιαγια λεει μονο ψεματα και η αλη μονο αληθεια, ο ξενος το ξερει, δε ξερει ομως ποια γιαγια λεει αληθεια και ποια ψεματα
Εχει στη διαθεση του μονο ΜΙΑ ερωτηση σε ΜΙΑ γιαγια ωστε να παει σιγουρα στο προορισμο του

Τι κανει?
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 15, 2014, 01:39:08 μμ »

Ρωτάει μία από τις δύο αν ρωτήσω την άλλη ποιο είναι το Α ποιο θα μου πει; Και πάει στο αντίθετο από την απάντηση Αναποφασιστικότητα.
Καταγράφηκε
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 15, 2014, 01:39:38 μμ »

Ρωτάει μία από τις δύο αν ρωτήσω την άλλη ποιο είναι το Α ποιο θα μου πει; Και πάει στο αντίθετο από την απάντηση Αναποφασιστικότητα.


σωστα  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 15, 2014, 01:54:01 μμ »

Ρωτάει μία από τις δύο αν ρωτήσω την άλλη ποιο είναι το Α ποιο θα μου πει; Και πάει στο αντίθετο από την απάντηση Αναποφασιστικότητα.


σωστα  Χαμόγελο Χαμόγελο
Σε ευχαριστώ φίλε dejavu, μου ανέβασες το ηθικό Σαρκασμός γιατί ο wavelet προσπαθεί να μας το ρίξει καλοκαιριάτικα Γλώσσα.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 15, 2014, 01:58:18 μμ »

Ρωτάει μία από τις δύο αν ρωτήσω την άλλη ποιο είναι το Α ποιο θα μου πει; Και πάει στο αντίθετο από την απάντηση Αναποφασιστικότητα.


σωστα  Χαμόγελο Χαμόγελο
Σε ευχαριστώ φίλε dejavu, μου ανέβασες το ηθικό Σαρκασμός γιατί ο wavelet προσπαθεί να μας το ρίξει καλοκαιριάτικα Γλώσσα.
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Παραλλαγή, αν στο χωριό Α όλοι λένε αλήθεια και στο χωριό Β όλοι λένε ψέματα, και στο διχάλι κάθετε μόνο 1 γιαγιά απο κάποιο απο τα 2 χωριά, ποιά μοναδική ερώτηση θα μας οδηγήσει στο χωριό Α;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2014, 07:33:52 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 15, 2014, 02:59:24 μμ »

Έφαγα, πήρα δύναμη και γύρισα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός. Το γύρισες στα εύκολα Φάνη. Αλλά θα το αφήσω για κανέναν άλλον Άνεση.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 15, 2014, 03:41:27 μμ »

Έφαγα, πήρα δύναμη και γύρισα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός. Το γύρισες στα εύκολα Φάνη. Αλλά θα το αφήσω για κανέναν άλλον Άνεση.
Απλώς Νίκο ήθελα να σου ανεβάσω λίγο παραπάνω το ηθικό σου, γιατί μου τα έχωσες.  Γλώσσα Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 15, 2014, 03:56:38 μμ »

Για ευκολία, ας ξεχάσει κάποιος την διαγώνια μεταβίβαση, και ας προσπαθήσει μόνο πάνω και δεξιά μεταβιβάσεις στο πλέγμα 4x4 της φωτο. Πόσες διαδρομές υπάρχουν; Μετά ας προσπαθήσει να ενσωματώσει και την διαγώνια μεταβίβαση.

Φυσικά, δεν χρειάζεται να είναι 4χ4 το πλέγμα, αλλά μπορεί οποιοδήποτε πλέγμα νχμ, όπου ν,μ να παίρνουν τιμές 1,2,3,..., όχι κατι ανάγκη την ίδια τιμή (π.χ., πλέγμα 4χ5). Φυσικά το αποτέλεσμα αλλάζει δραματικά....
Λοιπόν, όποιος δεν βαριέται, ας ελέγξει:

Για 2χ2, 3x3, 4x4 πλέγματα, οι αντίστοιχες διαδρομές είναι:

(Α) χωρίς διαγώνια μεταβίβαση: 6, 20, 70

(Β) με διαγώνιο μεταβίβαση: 13, 63, 321

Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences