Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 03:46:56 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρακτική ή Πολιτική ΕΛΤΑ  (Αναγνώστηκε 20297 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 06:12:00 μμ »

δεν είναι μόνο το κλασικό γραμματόσημο που μπορεί να σε
κάνει ερευνητή /μελετητή και  maître φιλοτελικής κοινότητας.

δύο παραδείγματα για να γίνει κατανοητό .
η σειρά της  deutsche bundespost "posthorn" εκτός από πανάκριβη ,
μπορεί να σε καθηλωσει για αρκετά χρόνια με έρευνα και μελέτη σε  θέμα χαρτιου ,
σε θέμα  τυπογραφείου ,σε θέμα λαθοι,υδατόσημα ,ποικιλίες κλπ.

η σειρά βρετανίας   "machin" queen elizabeth το ίδιο .
και οι δύο σειρές είναι μεταπολεμικές και έχουν πολλούς φίλους συλλέκτες.

και στις δύο χώρες υπάρχουν αρκετές ομάδες έρευνας και μελέτης .

η συλλογή, h έρευνα και η μελέτη  στο   
κλασικό γραμματόσημο δεν είναι το Α & Ω στον φιλοτελισμό.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 06:19:25 μμ »

η σειρά της  deutsche bundespost "posthorn" εκτός από πανάκριβη ,
μπορεί να σε καθηλωσει για αρκετά χρόνια με έρευνα και μελέτη σε  θέμα χαρτιου ,
σε θέμα  τυπογραφείου ,σε θέμα λαθοι,υδατόσημα ,ποικιλίες κλπ.

Εντελώς φιλικά, έσπασες όλα τα κοντέρ!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:12:22 μμ από sac » Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 06:24:47 μμ »

xaxaaaa λαθοι λάθη f@~]@àç§è'!@@ google πραιποι να προσαιχο
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 07:25:12 μμ »

Τα σύγχρονα γραμματόσημα επόχής ευρώ των ΕΛΤΑ δίνουν αρκετές δυνατότητες στο συλλέκτη να στήσει αξιόλογη συλλογή, από άποψη αισθητικής, θέματος, αξίας ή σπανιότητας. Είναι αλήθεια ότι η πολιτική των ΕΛΤΑ είναι πλέον καθαρά κερδοσκοπική και τα σχέδια δεν είναι πάντοτε πετυχημένα, αλλά εκδίδονται και σειρές/φεγιέ/αυτοκόλλητα που είναι πανέμορφες ή ακριβές ή σε πολύ μικρό τιράζ. Δεν είναι πάμφθηνα όλα τα γραμματόσημα σε ευρώ. Υπάρχει κάτι για τον καθένα, ανάλογα με το βαλάντιο. Αν το κλασικό δεν είχε τη γοητεία του, δε θα το λέγαμε "κλασικό". Και στα μοντέρνα όμως υπάρχει ομορφιά, ποικιλία και αξία. Αρκεί να καταλήξει ο κάθε συλλέκτης τι του αρέσει και να καλλιεργήσει το χόμπυ.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 07:59:10 μμ »

Είναι αλήθεια ότι η πολιτική των ΕΛΤΑ είναι πλέον καθαρά κερδοσκοπική και τα σχέδια δεν είναι πάντοτε πετυχημένα, αλλά εκδίδονται και σειρές/φεγιέ/αυτοκόλλητα που είναι πανέμορφες ή ακριβές ή σε πολύ μικρό τιράζ.

δεν είναι μόνο τα ελλ ταχυ.που εφαρμόζουν αυτή την κερδοσκοπική πολιτική .το φαινόμενο είναι παγκόσμιο.
οι μπίζνες γενικά   στα εθνικά ταχυδρομεία πάνε κατά διαόλου, λόγου ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
παντού στην ευρώπη αυξήσεις στα ταχυδρομικά τέλη .πρόσφατα στην γερμανία .
πολλές ιδιωτικές εταιρείες έχουν σπάσει το μονοπώλιο των εθνικών ταχυδρομείων που σημαίνει μείωση κερδών.
τα αμερικανικά ταχυδρομεία το 2011 ήταν στα πρόθυρα να φαληρησουν.
ελλειμα 5 δις$.
έχοντας υπ όψιν όλους αυτούς τους παράγοντες  σαν παράδειγμα, βλέπω ότι η προσφορά των ελ.ταχ. δεν διαφέρει από άλλες χώρες .
οικονομία σε όλους τους τομείς που exei σαν αποτέλεσμα  na υποφέρουν οι εργαζόμενοι και η ποιότητα των προσφορών.


Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:09:12 μμ »

Κανενα προβλημα ρε παιδια, κανενα. Θελετε να μαζευετε τα φτηνιαρικα. Αφου βρισκετε ευχαριστηση σε αυτο, μαζευετε τα. Λετε να κατσω να σκασω;  Χαμόγελο Η μηπως τελικα εχω ηδη κανει το λαθος και εχω ασχοληθει πολυ για να σας ξεστραβωσω;
Απο εκει και περα, δεν θα ανεχτω απο κανεναν ασχετο και τυχαιο στο θεμα να πιστεψει πως θα με εμποδισει να εχω αποψη και να θεωρω σαβουρα οτιδηποτε μετα το 1940.
30 χρονια συλλεκτης, σας παρακαλω, δεχτειτε το οτι μπορω και εγω να εχω την δικη μου αποψη. Σε πολλους απο εσας ριχνω δεκαετιες συλλεκτικου παρελθοντος και ας αφησουμε καλυτερα την γενικοτερη επαφη με το γραμματοσημο και την συλλογη...
Ελπιζω να μην εθιξα ευαισθητα σημεια... Αν το εκανα, παρακαλω ενημερωστε με για να επανορθωσω και να κοιμηθω ησυχος το βραδυ.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:12:10 μμ »

... και όλα αυτά είναι σημεία των καιρών...

Κάποια στιγμή τα γραμματόσημα μπορεί να επιζήσουν ως μουσειακό είδος και να εκδίδονται μόνο για συλλέκτες και όχι για χρήση.

Θα αγοράζεις τα ταχυδρομικά σου τέλη από το ίντερνετ, θα τα τυπώνεις (όπως... το ηλεκτρονικό παράβολο) και θα ρίχνεις το πακέτο σου στο κουτί...

edit: Helios, πράγματι μας έθιξες ευαίσθητα σημεία. Παρουσιάζουν κνησμό και οίδημα...
(φαγούρα και πρήξιμο στη δημοτική)
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:36:36 μμ »

Τωρα διαβασα αυτο το θεμα που εχει ενα ενδιαφερον για τους λατρεις των γραματοσημων ομως.

Θα παρακαλεσω τους φιλους Νικο (helios) kai Γιωργο (sac) να μην συνεχισουν τις αντιπαραθεσεις. Εκφρασεις οπως σκουπιδοκορακι και φτωχομπινες κλπ δεν εχουν θεση εδω μεσα.

Νικο, εχουμε αλλαξει πολλα μηνυματα και μεηλ συλλεκτικου ενδιαφεροντος και ξερεις σε εκτιμω ως συλλεκτη και ως ανθρωπο. Αλλα το να επαναλαμβανεις τη λεξη -σαβουρα- ακουγεται καπως ακομψο. Το ειπες μια φορα, ακουστηκε η αποψη σου, οκ. Καποιοι ισως τους γεμιζει αυτη η περιοδος και το κανουν με μερακι αυτη τη συλλογη.

Φιλικα προς ολους, Στελιος.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:39:07 μμ »

Τωρα διαβασα αυτο το θεμα που εχει ενα ενδιαφερον για τους λατρεις των γραματοσημων ομως.

Θα παρακαλεσω τους φιλους Νικο (helios) kai Γιωργο (sac) να μην συνεχισουν τις αντιπαραθεσεις. Εκφρασεις οπως σκουπιδοκορακι και φτωχομπινες κλπ δεν εχουν θεση εδω μεσα.

Νικο, εχουμε αλλαξει πολλα μηνυματα και μεηλ συλλεκτικου ενδιαφεροντος και ξερεις σε εκτιμω ως συλλεκτη και ως ανθρωπο. Αλλα το να επαναλαμβανεις τη λεξη -σαβουρα- ακουγεται καπως ακομψο. Το ειπες μια φορα, ακουστηκε η αποψη σου, οκ. Καποιοι ισως τους γεμιζει αυτη η περιοδος και το κανουν με μερακι αυτη τη συλλογη.

Φιλικα προς ολους, Στελιος.

Σαβουρα φιλε. Φτηνιαρικη σαβουρα. Και δεν χρειαζομαι υποδειξεις. Αν δεν με γουσταρεις, μπαναρε με.
Υποδειξεις ομως δεν ανεχομαι. Αρκετα.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:44:18 μμ »

Θα ήθελα και την άποψη του Νίκου (Helios) για αυτούς που αφιερώνουν την ζωή τους στη μελέτη των ΑΕ στις μεγάλες κεφαλές. Σίγουρα οι ΑΕ έδωσαν το κάτι διαφορετικό και οι μεγαλες κεφαλές απέκτησαν παγκόσμιο ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά, η προσωπική μου άποψη είναι ότι η όψη είναι αυτή που εξιτάρει σε ένα γραμματόσημο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:15:46 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:48:06 μμ »

Aς συμφωνήσουμε πως υπάρχει 'φτηνιάρικη σαβούρα' η οποία παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον όπως σχεδόν όλα τα ΜΚΕ σε σφραγισμένη κατάσταση . Με 300 ευρώ μπορεί καποιος να αγοράζει ολα τα ΜΚΕ σφραγισμένα και να αρχιζει σταδιακά να μεγαλώνει την μυωπία του μελετώντας τα.  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Μετα μπορει να τα πουλησει , να δώσει 1500 και να τα ξαναπάρει σφραγισμενα αλλα superb με υπεροχα περιθώρια και καλες σφραγίδες.

Αφού τα μάθει μπορεί να χώνει χρημα.

Εγώ ειχα παλιά μία συλλογή με στικτές σφραγίδες. Ειχα ενα αλμπουμ και ειχα τα ΜΚΕ με την σειρα ανα δφραγίδα 1,2 κλπ στο 67 λέγω σύρου ειχα περισσότερες....... δεν ήταν πληρης αλλά ειχα παρα πολλές. Στις παρα πολλές , ουτως ώστε να ειναι πλήρες το κομμάτι αυτό , είχα και φτην αΜΚΕ όπως η συρος67 το καρπενήσι44 ο πειραιάς κλπ. Ειχα όμως και την ιβραϊλα , το βουκουρεστι και άλλες πολλές.

Η πληρότητα προΫποθετει πως θα εχεις και καποια φτηνα.

Ωστόσο , στα δύσκολα φαίνεται ο συλλεκτης κατα τη γνώμη μου. Οταν θα πρεπει να κανει ενα βημα μπρος και να βαλει στη συλλογή του κατι δυσκολο, εξειδικευμενο, μοναδικο, και θα πρεπει να το πληρώσει. Τα υπόλοιπα ειναι ευκολα και τα κανει ο οιοσδήποτε.

φιλικά.

Βασίλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:48:55 μμ »

Αν μου επιτρέπετε την παρέμβαση, δημιουργείστε ένα άλλο θέμα για αυτή τη συζήτηση και μη χαλάτε την παρούσα. Το μόνο που θα μας ενδιέφερε εδώ είναι πώς (πιθανόν) τα ΕΛΤΑ θα μπορούσαν να εκδώσουν κάποιου είδους ακριβά γραμματόσημα με μεγάλη συλλεκτική αξία κλπ.

Αν είναι να κάνει κανείς μια παρέμβαση στα ΕΛΤΑ, όπως λέει ο nikos11, θα πρέπει κάτι να προτείνει. Δεν έχει κανένα νόημα να αρχίσει να τους λέει για τις μεγάλες κεφαλές του Ερμή...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:03:57 μμ από sac » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:50:14 μμ »

Θα ήθελα και την άποψη του Νίκου (Helios) για αυτούς που αφιερώνουν την ζωή τους στη μελέτη των ΑΕ στις μεγάλες κεφαλές. Σίγουρα οι ΑΕ έδωσαν το κάτι διαφορετικό και οι μεγαλες κεφαλές απέκτησαν παγκόσμιο ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά η πρωσωπικά μου άποψη είναι ότι η όψη είναι αυτή που εξιτάρει σε ένα γραμματόσημο.

Οι περισσότεροι μεγαλοσυλλέκτες ελληνικών ΜΚΕ θεωρούν Φανη πως αν η όψη αυτή δεν ηταν σε ελληνικό αλλά π.χ. σε βρετανική κοινοπολιτεία θα το είχαν ξεσκισει οι συλλεκτες. Είναι αντικειμενικά τόσο όμορφο και θελκτικό, εργο τέχνης πραγματικά. Μόνο τα γαλλικά υπερτερουν την Ερμή, και αυτό ίσως λόγω καλύτερων εκτυπώσεων και τεχνολογίας.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 08:53:31 μμ »

Νικο τι δεν καταλαβαινεις? Μιλας προσβλητικα σε αλλο μελος και μου λες αν δεν μου αρεσει να σε μπαναρω? Ασε που δεν εχω τετοιο δικαιωμα (το σαητ δεν μου ανηκει) Διαβασε στους ορους οτι απαγορευονται οι προσωπικες επιθεσεις σε μελη.

Επισης σε αυτο το σαητ ολα τα αντικειμενα τα θεωρουμε το ιδιο σημαντικα. Ειτε ειναι 100δραχμο του Γεωργιου ειτε δραχμη του Καναρη. Αλλοι δινουν χιλιαρικο για συλλεκτικο αντικειμενο αλλοι εκατοευρο και αλλοι δεκαευρο! Νομιζω οτι ολλοι μπορουμε να συνυπαρχουμε στο συλλεκτισμο, ασχετου τιμολογησης.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:07:27 μμ »

Θα ήθελα και την άποψη του Νίκου (Helios) για αυτούς που αφιερώνουν την ζωή τους στη μελέτη των ΑΕ στις μεγάλες κεφαλές. Σίγουρα οι ΑΕ έδωσαν το κάτι διαφορετικό και οι μεγαλες κεφαλές απέκτησαν παγκόσμιο ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά η πρωσωπικά μου άποψη είναι ότι η όψη είναι αυτή που εξιτάρει σε ένα γραμματόσημο.

Οι περισσότεροι μεγαλοσυλλέκτες ελληνικών ΜΚΕ θεωρούν Φανη πως αν η όψη αυτή δεν ηταν σε ελληνικό αλλά π.χ. σε βρετανική κοινοπολιτεία θα το είχαν ξεσκισει οι συλλεκτες. Είναι αντικειμενικά τόσο όμορφο και θελκτικό, εργο τέχνης πραγματικά. Μόνο τα γαλλικά υπερτερουν την Ερμή, και αυτό ίσως λόγω καλύτερων εκτυπώσεων και τεχνολογίας.
Συμφωνώ Βασίλη, όσο αναφορά την παρισινή έκδοση (1861) μαζί με 30λ, 60λ (1876). Απίστευτης ομορφιάς. Οι αλλες εκδόσεις όμως εχουν τα ψιλό χάλια τους  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences