Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 05:21:44 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρακτική ή Πολιτική ΕΛΤΑ  (Αναγνώστηκε 20291 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:32:03 μμ »

Για μένα , όσο πεζό και αν ακούγεται, πέρα από την μελέτη , πέρα από το καθημερινό και ανηλεές digging που κάνουμε όλοι μας ακόμα και στο πιο τελειωμενο site μπας και vroume τίποτα, η χαρά στο τέλος πηγάζει απο το ότι το εχουμε εμείς και όχι 'ο άλλος'. Το ξέρω , πολύ πεζό αλλα θα ήταν υποκριτικό να έλεγα κατι που δεν πιστεύω.

Οταν σκας 6000 για ενα νομισμα, γραμματόσημο, το θες για σενα και μόνον για σένα. Δεν  θες να το εχει κανένας άλλος. Αν μπορούσες με εναν μαγικό τρόπο να καταστράψεις ολα τα υπόλοιπα θα το έκανες με χαρά.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις που μάλλον δεν συμφωνεί κανένας σας αλλά είναι ειλικρινείς τουλάχιστον.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:33:42 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα με τη μελέτη, όμως την αφορμή για τη μελέτη μπορείς να την πάρεις και από ένα σύγχρονο επετειακό γραμματόσημο, χαμηλής πιθανότατα συλλεκτικής αξίας, ίσως και λίγο ή πολύ κακόγουστο και όχι αποκλειστικά και μόνο από την 5η, 25η ή 50η ποικιλία κεφαλής Ερμού όσο και να ακούγομαι ενδεχομένως ολίγον ή πολύ ιερόσυλος. Εμένα με ενδιαφέρει κατ' αρχήν η μελέτη εξ αφορμής του συλλεκτικού αντικειμένου και όχι η μελέτη του συλλεκτικού αντικειμένου εξ αφορμής των ποικιλιών του.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:36:05 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα με τη μελέτη, όμως την αφορμή για τη μελέτη μπορείς να την πάρεις και από ένα σύγχρονο επετειακό γραμματόσημο, χαμηλής πιθανότατα συλλεκτικής αξίας, ίσως και λίγο ή πολύ κακόγουστο και όχι αποκλειστικά και μόνο από την 5η, 25η ή 50η ποικιλία κεφαλής Ερμού όσο και να ακούγομαι ενδεχομένως ολίγον ή πολύ ιερόσυλος. Εμένα με ενδιαφέρει κατ' αρχήν η μελέτη εξ αφορμής του συλλεκτικού αντικειμένου και όχι η μελέτη του συλλεκτικού αντικειμένου εξ αφορμής των ποικιλιών του.

Δεκτο απολυτα και χιλια μπραβο σου! Εμενα παντως με ενδιαφερουν οι ποικιλιες της Κεφαλης Ερμου λογω του πλουτου του θεματος σε ποικιλιες.
Ο καθε ενας λοιπον τον δρομο του και παντα φιλοι!  Χαμόγελο

Να σαι καλα,

Νικος
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:36:40 μμ »

Ασε τους "σκουπιδοκορακες" να λενε τα δικα τους... Αν το σηκωνε η τσεπη τους αλλα θα λεγανε...

Αυτή τη φορά ήσουνα σαφέστατος!

Μια διευκρίνηση για την ιστορία: Το μόνο που είπα στην παρούσα συζήτηση είναι:
Άσχετα πόσο συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς με όσα λες, εδώ συγκρίνεις μήλα με... πληκτρολόγια...

Δηλαδή, σύμφωνα με τα ατράνταχτα επιχειρήματά σου, τα ελληνικά γραμματόσημα του 19ου αιώνα είναι συγκρίσιμα με αυτά του 21ου και αυτό αποδεικνύεται... επειδή δεν το σηκώνει η τσέπη μου.

:-)

(μα διαβάζεις τι γράφεις;;;;Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:37:39 μμ »

Για μένα , όσο πεζό και αν ακούγεται, πέρα από την μελέτη , πέρα από το καθημερινό και ανηλεές digging που κάνουμε όλοι μας ακόμα και στο πιο τελειωμενο site μπας και vroume τίποτα, η χαρά στο τέλος πηγάζει απο το ότι το εχουμε εμείς και όχι 'ο άλλος'. Το ξέρω , πολύ πεζό αλλα θα ήταν υποκριτικό να έλεγα κατι που δεν πιστεύω.

Οταν σκας 6000 για ενα νομισμα, γραμματόσημο, το θες για σενα και μόνον για σένα. Δεν  θες να το εχει κανένας άλλος. Αν μπορούσες με εναν μαγικό τρόπο να καταστράψεις ολα τα υπόλοιπα θα το έκανες με χαρά.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις που μάλλον δεν συμφωνεί κανένας σας αλλά είναι ειλικρινείς τουλάχιστον.
Βασίλη ισχύει και αυτό που λες σε πολύ μεγάλο βαθμό. Και ίσως για αυτό κάποιοι να έλκονται από τα παλαιότερα αντικείμενα, καθώς σε αυτά κυρίως και λόγω των ποικιλιών η μοναδικότητα είναι πιθανότερη (και το μάτωμα!!).
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:38:33 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα με τη μελέτη, όμως την αφορμή για τη μελέτη μπορείς να την πάρεις και από ένα σύγχρονο επετειακό γραμματόσημο, χαμηλής πιθανότατα συλλεκτικής αξίας, ίσως και λίγο ή πολύ κακόγουστο και όχι αποκλειστικά και μόνο από την 5η, 25η ή 50η ποικιλία κεφαλής Ερμού όσο και να ακούγομαι ενδεχομένως ολίγον ή πολύ ιερόσυλος. Εμένα με ενδιαφέρει κατ' αρχήν η μελέτη εξ αφορμής του συλλεκτικού αντικειμένου και όχι η μελέτη του συλλεκτικού αντικειμένου εξ αφορμής των ποικιλιών του.

Δεκτο απολυτα και χιλια μπραβο σου! Εμενα παντως με ενδιαφερουν οι ποικιλιες της Κεφαλης Ερμου.
Ο καθε ενας λοιπον τον δρομο του και παντα φιλοι!  Χαμόγελο

Να σαι καλα,

Νικος
Εννοείται  Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:41:26 μμ »

Νικο,

Η διαφορά ειναι ότι στα πολύ σύγχρονα λιγο πολύ όλα ειναι γνωστά. Και ειχαμε και τα μέσα να τυπωσουμε ότι θέλουμε οπότε δεν εχει και πολλά να μελετησεις. Στα παλιά όμως γνωρίζουμε ελάχιστα και είναι περισσότερο ενδιαφέρον να εντρυφήσεις διότι εχει ψωμί η υπόθεση. Τα μέσα ήταν πεπερασμένα τότε και είναι ενδιαφέρον το παιχνιδάκι να πιανεις ενα κεφάλι και να ψάχνεις ποιας χρονιάς 'πάτημα' ήταν. Οπως λεει και ένας φίλος μου, με ενδιαφερει το ιατροδικαστικό κομμάτι της υπόθεσης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:45:04 μμ »

Οταν μιλανε δυνατοι συλλεκτες εσυ καλο ειναι να ακους μηπως μαθεις και εσυ κατι. Το να βγαζεις γλωσσα σε δυνατοτερους απο εσενα σε κανει απλως να φαινεσαι πιο βλακας (και περισσοτερο φτωχομπινες) απο οτι εισαι.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:49:19 μμ »

Βασίλη (solferino)

Αυτό θα σε οδηγούσε να ασχοληθείς με τα ελληνικά κατοχικά χαρτονομίσματα; Πιστεύω πώς όχι.

Επομένως, το ενδιαφέρον σου για τα συγκεκριμένα συλλεκτικά αντικείμενα σε έκανε να ενδιαφερθείς για το "ιατροδικαστικό" κομμάτι και όχι το αντίθετο;

edit: Ξέχασα τη σημαντικότερη λέξη του κειμένου... :-(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 06:38:19 μμ από sac » Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:50:44 μμ »

Να σας πω, δε μου απαντάτε και στο ερώτημα αν κρίνεται σκόπιμο να κάνουμε κάποια οργανωμένη κίνηση προς τα ΕΛΤΑ;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:51:49 μμ »

Οταν μιλανε δυνατοι συλλεκτες εσυ καλο ειναι να ακους μηπως μαθεις και εσυ κατι. Το να βγαζεις γλωσσα σε δυνατοτερους απο εσενα σε κανει απλως να φαινεσαι πιο βλακας (και περισσοτερο φτωχομπινες) απο οτι εισαι.  Σαρκασμός

Όταν έρθει η ώρα να σε βάλω στη θέση σου, θα το κάνω. Προς το παρόν προτιμώ να αφήσω τη συζήτηση να συνεχιστεί.

(Καλό θα ήταν, βέβαια, να σε βάλει στη θέση σου και κάποιος συντονιστής.)
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:52:02 μμ »

Να σας πω, δε μου απαντάτε και στο ερώτημα αν κρίνεται σκόπιμο να κάνουμε κάποια οργανωμένη κίνηση προς τα ΕΛΤΑ;

Η γνωμη μου ειναι καμια απολυτως καθως θα ειναι χασιμο χρονου.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:57:43 μμ »

Να σας πω, δε μου απαντάτε και στο ερώτημα αν κρίνεται σκόπιμο να κάνουμε κάποια οργανωμένη κίνηση προς τα ΕΛΤΑ;

Όπως και με την ΤτΕ, προφανώς είναι συνειδητή επιλογή των ΕΛΤΑ. "Δοκιμή" διαφόρων προϊόντων και προσέλκυση νέων πελατών, διαφορετικών από τους ήδη υπάρχοντες.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 06:03:51 μμ »

Άραγε μήπως η Ελληνική Φιλοτελική Εταιρεία για τα ΕΛΤΑ, όπως και η Πανελλήνια Νομισματική Ένωση για την ΤτΕ είναι αρμόδιες (sic  Άνεση), για να αναλάβουν πρωτοβουλίες προς αυτή την κατεύθυνση;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 06:09:15 μμ »

Άραγε μήπως η Ελληνική Φιλοτελική Εταιρεία για τα ΕΛΤΑ, όπως και η Πανελλήνια Νομισματική Ένωση για την ΤτΕ είναι αρμόδιες (sic  Άνεση), για να αναλάβουν πρωτοβουλίες προς αυτή την κατεύθυνση;

Εγώ θα το έβρισκα επικίνδυνο(sic)... :-)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences