Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 07:08:45 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τηλεκάρτες εκτός αρίθμησης που δεν αναγράφονται πουθε  (Αναγνώστηκε 42412 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 02, 2015, 06:02:18 μμ »

Φιλε μου καλησπερα,

Ταπεινη δικη μου γνωμη ειναι οτι ακριβη απαντηση δεν μπορει να δοθει ποτε και απο κανεναν. Ουτε καταλογος μπορει να σε βοηθησει ουτε οι υπολοιποι συλλεκτες. Ο μονος που θα σου εδινε απαντηση ειναι ο διαχειριστης της μητρας και του μηχανηματος που εκοψε την εκαστοτε καρτα. Διοτι ποιος μπορει να πει με σιγουρια οτι κοπηκε ο γαλατας 4000 κομματια......?? Και αν ο διαχειριστης ξεχαστηκε στην τουαλετα  η εκοψε μερικα παραπανω για οποιον λογο και αντι για 4000 κομματια το μηχανημα εκοψε 4732 κομματια μεχρι να το σταματησει καποιος  αυτο τι σημαινει οτι τα 732 ειναι εκτος αριθμησης και αντι για 70 -80 ευρω κανει 700 η  800 ευρω ?? Ολοκληρωμενη εντυπωση δεν μπορει να δοθει οποτε μαλλον οποιος ενδιαφερεται θα μεινει με την απορια. Και οι καταλογοι βεβαια απο την αλλη μη νομιζεις οτι παντα τα ελεγαν 100% σωστα.....Εξαλλου ας μη ξεχναμε οτι εκεινη την εποχη η πληροφορηση ηταν σχεδον μηδενικη.....Και αυτες τις πληροφοριες που εχουν οι καταλογοι δοξα το θεο να λεμε.....Διοτι επισημως κανενας καταλογος δεν εκδοθηκε σε συνεργασια με το Φορεα του ΟΤΕ 'η της κατασκευαστριας εταιριας. Και για να συμφωνησω και μαζι σου  οι καταλογοι αυτοι δημιουργηθηκαν ακριβως για να μαζεψουν το χρημα απ τους ευκολοπιστους συλλεκτες που οντως ηταν παρα πολλοι τη δεκαετια του 90. Τιμες μπηκαν αυθαιρετα, κωδικοι και αριθμησεις μπηκαν προχειρα  δυσκολες καρτες εφευρεθηκαν γιατι δε ξεραν με τι αλλο να δελεασουν κοσμο και ολα για το κερδος.  Φυσικα ολα κατερευσαν και οι συλλεκτες  εξαφανιστηκαν στο συνολο τους...... Οποτε εγω προσωπικα δεν προκειται να σκασω για τα πια νουμερα εχει ο ριζος και ο καθε ριζος. Εξαλλου αν εχεις μια καρτα με οποιο νουμερο  και να ναι παλι μια φορα εχει εκτυπωθει και αρα ειναι μοναδικη.... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο. Το οτι ο καταλογος κοτσαρε μια τρελλη τιμη σε μερικες  για να δωσει αξια και εμφαση δε σημαινει οτι θα μας γινει και ψυχωση να τις εντοπισουμε......  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 02, 2015, 07:27:29 μμ »

Αν θεωρείται ληγμένο το θέμα με τον Γαλατά να ανεβάσω και γω μια περίπτωση:

WWF ΑΡΚΟΥΔΑ 03/1998

μία απλή-απλούστατη κάρτα της τάξεως των 358.000 τεμ .
Ποιο είναι όμως το πραγματικό τιράζ?
 Ο Γεωργιάδης αναφέρει 000000-383999 που σημαίνει 384000 τεμ. Εγώ έχω το 363751 άρα είμαι μέσα στον κατάλογο του ΜΓ και η κάρτα μάλλον αναγράφει λάθος τιράζ (άρα να τη βάλω μαζί με το ΠΡΟΠΟ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)
Ο Σιμώνης γράφει 000000-357999. Εδώ το τιράζ είναι σωστό, άρα η κάρτα που έχω εγώ είναι ΕΑ και είναι μέσα στην αρίθμηση του Ακριθάκη (επόμενη κάρτα στον κωδικό 3141)

Καμμιά ιδέα Απορία??
ΥΓ: η κάρτα είναι αγορασμένη από το συλλεκτικό του ΟΤΕ, της εποχής εκείνης.
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 02, 2015, 08:14:59 μμ »

Αν θεωρείται ληγμένο το θέμα με τον Γαλατά να ανεβάσω και γω μια περίπτωση:

WWF ΑΡΚΟΥΔΑ 03/1998

μία απλή-απλούστατη κάρτα της τάξεως των 358.000 τεμ .
Ποιο είναι όμως το πραγματικό τιράζ?
 Ο Γεωργιάδης αναφέρει 000000-383999 που σημαίνει 384000 τεμ. Εγώ έχω το 363751 άρα είμαι μέσα στον κατάλογο του ΜΓ και η κάρτα μάλλον αναγράφει λάθος τιράζ (άρα να τη βάλω μαζί με το ΠΡΟΠΟ  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)
Ο Σιμώνης γράφει 000000-357999. Εδώ το τιράζ είναι σωστό, άρα η κάρτα που έχω εγώ είναι ΕΑ και είναι μέσα στην αρίθμηση του Ακριθάκη (επόμενη κάρτα στον κωδικό 3141)

Καμμιά ιδέα Απορία??
ΥΓ: η κάρτα είναι αγορασμένη από το συλλεκτικό του ΟΤΕ, της εποχής εκείνης.

Αν και δεν έχωσε μεγάλη υπόληψη το κατάλογο του Γεωργιάδη και βγάζωτο καπέλλο στο κατάλογο του Σιμώνη, εδώ όμως αναγκάζομαι να συμφωνήσω με το πρώτο. Όταν κυκλοφορούσε η κάρτα και έφτιαχνα τους καταλόγους μου την είχα βάλει με 384.000 κομμάτια.
Στη συλλογή μου έβαζα το μεγαλύτερο και το μικρότερο νούμερο κάθε κάρτας που έβρισκα και έτσι έχω μικρότερο 000.781 & μεγαλύτερο 382.037.
Ας κοιτάξουμε να δούμε το μικρότερο νούμερο της επόμενης κάρτας (Χ0521 Ακριθάκης - Πεταλούδες) και να το στείλουμε σαν απάντηση στο "Στέκι" για να βοηθηθούμε όλοι. Το δικό μου στη τελευταία κάρτα δεν είναι χαμηλό, αφού είναι το 485.066.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 02, 2015, 08:53:26 μμ »

Και εγώ θα συμφωνήσω ότι σωστή είναι η αρίθμηση του Γεωργιάδη γιατί μόνο έτσι "κλείνει" σωστά ο κωδικός 3141 μέχρι το 999999 και τις επόμενες κάρτες με τα τιράζ τους.

Εγώ στον Ακριθάκη είμαι μακριά 569620 άρα δεν βοηθάει σε τίποτα.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 05, 2015, 11:30:01 μμ »

Πάμε σε τίποτα πιο "καλό" ΈΔΕΣΣΑ 0101 ΕΑ
Η κάρτα είναι (από ότι λένε οι κατάλογοι) στο 299782-302835 δηλαδή μαζί με την ΚΕΡΚΥΡΑ ΕΑ. Και ρωτάω εγώ τώρα:

1. Ξέρει κανένας ακριβώς τα σπασίματα της ΕΔΕΣΣΑΣ?
2. Πόσα τεμ είναι το ΕΑ ?
2. Έχουν όλα τα σπασίματα letraset? ΄(εγώ έχω μόνο στο τελευταίο Ο1Ο1)

Να μην ρωτήσω για τη γραφή τίποτα γιατί θα το παρακάνω ........
Υγ: ωραίο αυτό που έγραψε ο Νικος με την "τουαλέτα" !!! Λες ρε Νίκο να ψαχνόμαστε με αριθμήσεις και στρογγυλά επειδή μερικοί πριν απο κάποια χρόνια είχαν το νου τους στο ...... και όχι στη δουλειά τους ;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2015, 11:55:54 μμ από THANEFST6 » Καταγράφηκε
stdark
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 127


Fear of the Dark


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 06, 2015, 12:05:52 πμ »

Καλησπέρα Θανάση ωραία κάρτα  Κλείσιμο ματιού
Τα σπασίματα είναι τα γνωστά μαζί με την ΕΑ
Τα τεμάχια μπορεί να είναι και 1000 και 500(μπορεί και 100 με τα κατεστραμένα) και άγνωστο τα πόσα έβγαλε ο τύπος που τις έβγαζε στην μήτρα,μόνο αυτός ξέρη και εμείς μπορούμε να μάθουμε με τις κάρτες που πέφτουν στα χέρια του καθένα(και είναι δύσκολη κάρτα να την βρεις εύκολα).Απλά μόνο μπορούμε να την δούμε στην αρίθμηση της Κέρκυρας ΕΑ.
Για τις στρογγυλές άγνωστο τι έχουν τυπώσει και σε ποιο σπάσιμο.

Υ.Γ.Υπάρχουν πάντως γραφές μεγάλες-κανονικές κλπ αλλά θεωρούνται ποικιλίες.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 06, 2015, 12:28:37 πμ »

Αυτές ειναι οι απαντήσεις στα ερωτήματα Στάθη το ήξερα άλλωστε . Απλά απο κάτι τέτοιες κάρτες επιβεβαιώνεται ο κανόνας ότι στις gpt κάρτες δεν υπάρχουν αριθμήσεις και οι κατάλογοι ειναι στο περίπου ..
Καταγράφηκε
stdark
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 127


Fear of the Dark


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 06, 2015, 12:39:44 πμ »

Για αυτό λέμε να μην παίρνουμε στα σοβαρά τον κάθε κατάλογο.Όσο περνάνε κάρτες από τα χέρια μας και αποκτάμε γνώση γινόμαστε οι ίδιοι κατάλογοι και ποιο δυνατοί στην συλλογή μας.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:31:39 μμ »

Άλλη μία περίπτωση εκτός καταλόγων:

ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ 02/93   γ σπάσιμο

Ο Γεωργιάδης λέει : 512637-519843
Ο Σιμώνης λέει: 512422-520050

Ο Θανάσης λέει (βλ. φωτό) .......
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 08, 2015, 03:22:16 πμ »

εγώ λέω .. too much free time  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 08, 2015, 10:38:47 πμ »

εγώ λέω .. too much free time  Σαρκασμός Σαρκασμός

free time

or

MAIN TIME?
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 08, 2015, 11:22:02 πμ »

Πάλι στο πονηρό το πήγατε αλλά δεν πειράζει ...
Ούτε πολύς χρόνος υπάρχει, αλλά ούτε ο κύριος χρόνος είναι αφιερωμένος στις τηλεκάρτες.

ΥΓ: Στα Ελληνικά είναι καλύτερα.
Καταγράφηκε
Searcher
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 142


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 08, 2015, 05:08:39 μμ »

Εμ ...... και συ ρε Θαναση προσπαθεις συνεχεια να τετραγωνισεις τον κυκλο........ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 08, 2015, 05:53:28 μμ »

Νικο δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς αλλά δεν πειράζει !! Φτάνει που παρακαολουθείς.
Και μιας και μπήκα να ανεβάσω άλλη μια φωτό με μια περίπτωση που αμφιβάλλω αν έχει ασχοληθεί κανένας ποτέ. Πάντως σίγουρα δεν έχει ασχοληθεί κανένας κατάλογος προφανώς γιατί δεν έχει φράγκα η δουλειά.
Γραφές στις κάρτες GEMPLUS.
Ψιλά γράμματα για πολλούς .....
Καταγράφηκε
stdark
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 127


Fear of the Dark


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 08, 2015, 06:14:27 μμ »

Εγώ ασχολούμαι με τέτοια και υπάρχουν και πολλές ποικιλίες σε κάποιες κάρτες έως και 5 γραφές και παραπάνω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences