Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 06:09:13 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστο... Ελληνικό blister 2002  (Αναγνώστηκε 8044 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« στις: Μάιος 28, 2012, 06:45:36 μμ »

Γνωρίζει κάποιος,τι είναι αυτό το blister;
Καταγράφηκε
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2012, 07:59:06 μμ »

Ειναι Ολλανδικης παραγωγης , επισημο για την Τραπεζα της Ελλαδος για το Αλμπουμ που εκδοσε το 2002 με τις σειρες των 12 χωρων της ευρωζωνης , τιμη διαθεσης τοτ αλμπουμ 150 ευρω , νομιζω οτι εχει εξαντληθει
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2012, 08:22:20 μμ »

150 ευρώ και τα 12 blister,αν κατάλαβα καλά? που ήταν και η τιμή διάθεσης.
Σήμερα πια είναι η τιμή του κάθε blister ξεχωριστά?Στο περίπου Ξέρουμε?Απορία
Σε ευχαριστώ πολύ SENTOUKI.
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 30, 2012, 12:36:14 πμ »

http://www.ebay.com/itm/12-Blister-official-issue-Greece-Italy-Fr-Sp-Aust-Belg-Germ-Irel-Finl-Ned-/120899999520?pt=US_World_Coins&hash=item1c26339720#ht_643wt_952

Ελπίζω να βοήθησα,έστω και λίγο. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 30, 2012, 09:36:05 πμ »

Nαι , και για τα 12 μπλιστερ τα οποια ειναι μεσα σε πολυτελες αλμπουμ.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 30, 2012, 11:00:53 πμ »

Ειναι Ολλανδικης παραγωγης , επισημο για την Τραπεζα της Ελλαδος για το Αλμπουμ που εκδοσε το 2002 με τις σειρες των 12 χωρων της ευρωζωνης , τιμη διαθεσης τοτ αλμπουμ 150 ευρω , νομιζω οτι εχει εξαντληθει

δεν εχει εξαντληθει εχει 160 ευρω οποιος το θελει η τραπεζα!!!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2012, 11:07:22 πμ »

Σας ευχαριστώ όλους πολύ!Μπόρεσα και έβγαλα κάποια άκρη.Πάντος είναι περίεργο να πουλιούνται μεμονωμένα,από 10 ευρώ, http://www.ebay.de/itm/Griechenland-Euro-KMS-2002-stempelglanz-3-88-Euro-/200764562920?pt=M%C3%BCnzen_Medaillen&hash=item2ebe801de8 (το βρήκε ο φίλος ''margiriou'' και τον ευχαριστώ)από σφάλμα δικό μου,έγραψα ''SENTOUKI''  τροποποιήθηκε
 Εγώ το είχα βρεί http://viewitem.eim.ebay.gr/Greece-First-Official-Issue-of-the-euro-coins-Set-2002/280885023427/item
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2012, 11:49:26 πμ από silahim » Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2012, 11:10:40 πμ »

Σας ευχαριστώ όλους πολύ!Μπόρεσα και έβγαλα κάποια άκρη.Πάντος είναι περίεργο να πουλιούνται μεμονωμένα,από 10 ευρώ, http://www.ebay.de/itm/Griechenland-Euro-KMS-2002-stempelglanz-3-88-Euro-/200764562920?pt=M%C3%BCnzen_Medaillen&hash=item2ebe801de8 (το βρήκε ο φίλος SENTOUKI)
 


να σε καλα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 30, 2012, 11:36:07 πμ »



Τώρα είδα οτι είναι Έλληνας ο πωλητης!!!!! Έκπληξη :oΔεν πιστεύω να είναι κάποιος από το στέκι,και να του δημιούργησα  
πρόβλημα;;
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 30, 2012, 12:14:56 μμ »

Δεν του δημιούργησες κανένα πρόβλημα.
Η ευθύνη είναι και μόνο δική μου,εάν του δημιούργησα το οποιοδήποτε πρόβλημα,θα φταίω εγώ.
Απλώς χθες που έψαχνα στο ιμπέυ,και κοιτάζοντας Ελληνικά νομίσματα,έπεσα πάνω σε αυτήν την δημοπρασία,και θυμόμουν εσένα που είχες ρωτήσει για το συγκεκριμένο μπλίστερ,και είπα να το αναρτήσω στο στέκι,μήπως και σε βοηθήσω.
Πάντως δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Άλλωστε τα λίνκ από νομίσματα που βάζουν φίλοι του στέκι από το ιμπέυ,είναι τόσα πολλά και δεν νομίζω να έχει δημιουργηθεί πρόβλημα,άσε που του κάνουμε και διαφήμιση. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sub-mariner
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2012, 02:27:20 μμ »

Να ρωτησω και εγω κατι ως νεοτερος και φυσικα με λιγοτερες γνωσεις απο ολους εσας; Με ολο τον σεβασμο αλλα ποιος ο λογος να μαζευουμε ολα αυτα τα μπλιστερ? Κανουμε συλλογη κερματων ή συσκευασιων; Ποτε δεν εχω καταλαβει γιατι τα μπλιστερ εχουν τοση περαση απο τη στιγμη που τα νομισματα αυτα μπορει κανεις να τα βρει ανετα σε ακυκλοφορητα και να τα προσθεσει στη συλλογη του;
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 31, 2012, 02:42:19 μμ »

Να ρωτησω και εγω κατι ως νεοτερος και φυσικα με λιγοτερες γνωσεις απο ολους εσας; Με ολο τον σεβασμο αλλα ποιος ο λογος να μαζευουμε ολα αυτα τα μπλιστερ? Κανουμε συλλογη κερματων ή συσκευασιων; Ποτε δεν εχω καταλαβει γιατι τα μπλιστερ εχουν τοση περαση απο τη στιγμη που τα νομισματα αυτα μπορει κανεις να τα βρει ανετα σε ακυκλοφορητα και να τα προσθεσει στη συλλογη του;
επειδη το μπλιστερ φιλε μου ειναι κατι ας το πουμε πιο επισημο απο τον κρατικο φορεα ....
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 01, 2012, 07:53:57 πμ »

Να ρωτησω και εγω κατι ως νεοτερος και φυσικα με λιγοτερες γνωσεις απο ολους εσας; Με ολο τον σεβασμο αλλα ποιος ο λογος να μαζευουμε ολα αυτα τα μπλιστερ? Κανουμε συλλογη κερματων ή συσκευασιων; Ποτε δεν εχω καταλαβει γιατι τα μπλιστερ εχουν τοση περαση απο τη στιγμη που τα νομισματα αυτα μπορει κανεις να τα βρει ανετα σε ακυκλοφορητα και να τα προσθεσει στη συλλογη του;
Τα Ελλήνικά 2 Ευρώ με την Ευρώπη και τον ταύρο του 2004, 2007 και του 2011 έχουν κυκλοφορήσει μόνο σε blister ή τρίπτυχο.
Άλλος ένας λόγος αγοράς τους.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:13:19 πμ »

Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα
Aκόμη και στα ελληνικά ευρώ νομισματα δεν μπορείς να βρεις όλους τους συνδυασμούς κερμάτων 1c..2euro. η ΤΤΕ κρατάει μέχρι τρια χρονια πίσω από την ημερομηνια εκδοσης μασουρια. Τα προηγουμενα χρονια τα νομισματα μπορεις να τα βρεις μονο στο εμποριο. Ασε που για να τα πάρεις όλα σε μασουρια υπάρχει κάποιο κοστος και δεν αναφέρω τα ξενα ευρώ νομισματα οπου εκεί ειναι αδυνατο να βρεις κάποια μασουρια.
Οποτε ενας συλλέκτης που θελει να εχει όλη την σειρά προτιμάει το βλιστερ.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 01, 2012, 10:31:36 πμ »

Να ρωτησω και εγω κατι ως νεοτερος και φυσικα με λιγοτερες γνωσεις απο ολους εσας; Με ολο τον σεβασμο αλλα ποιος ο λογος να μαζευουμε ολα αυτα τα μπλιστερ? Κανουμε συλλογη κερματων ή συσκευασιων; Ποτε δεν εχω καταλαβει γιατι τα μπλιστερ εχουν τοση περαση απο τη στιγμη που τα νομισματα αυτα μπορει κανεις να τα βρει ανετα σε ακυκλοφορητα και να τα προσθεσει στη συλλογη του;
Τα Ελλήνικά 2 Ευρώ με την Ευρώπη και τον ταύρο του 2004, 2007 και του 2011 έχουν κυκλοφορήσει μόνο σε blister ή τρίπτυχο.
Άλλος ένας λόγος αγοράς τους.

Στο κατάλογο της leuchtturm του 2012,που για μένα είναι έγκυρος,γράφει ότι το 2011 κυκλοφόρησε 2ευρο σε 1.000.000 τμχ, σε κατάσταση BU.
Αλλά συμφωνώ και εγώ με το φίλο pepos,στα λεγομενά του!!! Κλείσιμο ματιού

Και ερωτώ,υπάρχει περίπτωση να μήν έχει γίνει διάθεση από την ΤτΕ,και να τα κρατάει ακόμα στα συρτάρια της;;;  Απορία Η έστω, να έχει διαθέσει κάποια από αυτά;;; Απορία
Άλλωστε όλοι ξέρουμε,ότι τα 2ευρα του 2011,πωλούνται μεμονωμένα σε διάφορα σάιτ,Ελλάδα και εξωτερικό,και μάλιστα σε υψηλές τιμές.Σίγουρα κάποια είναι από ''σπασμένα'' blister,αλλά μήπως είναι και από μασούρια;;;;ΕΡΩΤΩ;;;  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences