Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 02:32:59 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διασκευές καλύτερες από τα πρωτότυπα  (Αναγνώστηκε 20273 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:30:51 μμ »

Παιδιά θα το συνεχίσουμε το παιχνίδι, να βάλω και άλλη διασκευούλα ή μπα;;;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:36:39 μμ »

Εγω εδώ είμαι.... αλλά θα ήταν πιο όμορφο - νομίζω - εάν ακούγαμε και σχόλια. Και αυτό το λέω διότι ο καθένας εχει το δικό του γούστο και ανεβαζει αυτά που του αρέσουν. Ο συνομιλητής μπορεί να μην μπει στον κόπο να το ακούσει και να ανεβάσει το δικό του κ.ο.κ.
Για αυτό καλό θα ήταν να ακούγαμε και σχολια πρώτα αντι να ανεβάζουμε κατά ρυπάς ότι εχουμε κατά νου....

δε συμφωνείτε?

Tων waterboys δεν το είχα ακούσει. Είναι υπέροχο   Κλείσιμο ματιού

Εχω μια διασκευή πολύ γαμάουα αλλά αναμένω ακόμα.....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:38:15 μμ »

Agreed......άντε κρατώ σε αναμονή και εγώ το δικό μου!!!!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 05:38:49 μμ »

Το ανεβάζω , και πολύ άντεξα. Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η διασκευή των Dream Theater στο take your finger from my hair.

Το πρωτότυπο ψάξτε το .....Zebra.....

https://www.youtube.com/watch?v=tSsGjRRObDg

Μονο φουλ volume παιζει το κομμάτι!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 06:57:59 μμ »

Πολύ καλό....αν και από τους Dream Theater ποτέ δε μου γέμισαν το μάτι......πάντα τους θεωρούσα progressive κακέκτυπο των Dokken.......μετά βγήκαν και οι Helloween και το πράγμα έμπλεξε.... Χαμόγελο. Από μένα μια διασκευή του τεράστιου Glen Hansard που ξεφτιλίζει το Cry me a River του Justin Timberlake....στα συν του βίντεο οι σκηνές από το Repulsion του Polanski (1965)......enjoy !!

https://www.youtube.com/watch?v=hLUjfqUWtrk
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 07:12:19 μμ »

το repulsion ειναι η αποστροφή? Δεν την εχω δει #### το κέρατο μου. Και μαρεσει πολύ ο Πολάνσκυ (ίδιος ο Μεσι by the way).

Ο timberlake είναι μία κουράδα και μισή. Ούτε καν. Η κουράδα ειναι στερεή. Ευκοίλια ειναι ο πιθηκομούρης.

δεν το ήξερα το cry me o river.... πολυ κάλο. Οχι πολύ του στυλ που μου αρέσει αλλά δε παραβλέπω πως είναι καλό.

Οι Theater , ειδικά στο images and words ο ήχος τους ειναι πρωτότυπος, ασφαλώς και ειχαν επιρροές αλλά όχι σε σημειο που να τους πεις κακέκτυπο. Για 1992 δεν μπορώ να ανακαλέσω πολλά άμπουμ αυτής της καινοτομίας και της λυρικότητας μαζί. Ειναι συγκλονιστικό άλμπουμ πιστευω, ενα απο τα 5 καλυτερα της δεκαετίας εύκολα κατα την ταπεινη μου άποψη.
Τοσο καινοτομο αλμπουμ πρεπει να παω στο 1971   .....miles davis..... bitches brew.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 07:13:12 μμ »

βεβαια ακούω πολυ progressive metal οποτε δεν ειμαι και ο πιο αντικειμενικος ....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:15:09 μμ »

Πολύ καλό....αν και από τους Dream Theater ποτέ δε μου γέμισαν το μάτι......πάντα τους θεωρούσα progressive κακέκτυπο των Dokken.......μετά βγήκαν και οι Helloween και το πράγμα έμπλεξε.... Χαμόγελο. Από μένα μια διασκευή του τεράστιου Glen Hansard που ξεφτιλίζει το Cry me a River του Justin Timberlake....στα συν του βίντεο οι σκηνές από το Repulsion του Polanski (1965)......enjoy !!

https://www.youtube.com/watch?v=hLUjfqUWtrk

ντροπή μου αλλά της αδερφής μου αρέσει πιο πολύ. ρε φίλε glen hassard...μου σηκώθηκε η τρίχα, τον είχα δει σε μια ταινία πριν καμιά δεκαριά χρόνια (once ) και είχα πάθει πλάκα με την φωνή του και το στυλ ερμηνείας, τον είχα ψάξει και τον παρακολουθούσα, γαμ...τος. ειδικά κάπου που τραγουδούσε στον δρόμο ένα κομμάτι, άπαιχτος...

υγ.   βλέποντας το βίντεο σου στο youtube, στα προτεινόμενα, έχει ένα ντουέτο του με μια lisa hannigan, όποιος δεν την ξέρει είναι η παλιά κοπέλα του damien rice, την έβαζε και στα album και τραγούδαγε (είχαν πει το i remember μαζί και άλλα). ε λοιπόν αυτή η κοπέλα, όταν την έψαξα λίγο κάποτε που άκουγα damien rice, τι να πω...έρωτας κεραυνοβόλος...μια Normal κοπελίτσα, αλλά όταν τραγουδάει....πφφφ...όποιος την δει να τραγουδάει και δεν την ερωτευτεί, τι να πω....βάλτε το ocean and the rock και το Home που τα λέει live, και θα σκιρτήσει η καρδούλα σας....

υγ2 αυτό είναι το τραγούδι στο δρόμο, το βρήκα, ψυχάρα...  https://www.youtube.com/watch?v=JMqKOt7R_K8
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 10:28:21 μμ »

Το ανεβάζω , και πολύ άντεξα. Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η διασκευή των Dream Theater στο take your finger from my hair.

Το πρωτότυπο ψάξτε το .....Zebra.....

https://www.youtube.com/watch?v=tSsGjRRObDg

Μονο φουλ volume παιζει το κομμάτι!!!

και εδώ των zebra μου κάθεται πιο ωραίο στο αυτί...αλλά με images and words προσκυνώ Bill, απ' τα καλύτερα prog albums (αν και δεν έχω ακούσει πολλά  Σαρκασμός , τουλάχιστον όσο πρόλαβα την περίοδο που μου είχε κάτσει).
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 11:30:35 μμ »

Συμφωνώ σε όλα για τον Glen, ο οποίος είναι απλά τεράστιος, το δε Once για μένα είναι μια από τις καλύτερες μουσικές ταινίες ever. Δε με θυμάμαι να το έχω δει μια φορά -το έχω δει 4-5- και να μην έχω συγκινηθεί και ανατριχιάσει.

Δε το λέω για να πω κάτι, αλλά μαζί του έχω πιεί και δυο-τρεις μπύρες στη Γλασκώβη και αναμφίβολα είναι ότι δείχνει. Συμπαθής, μετρημένος, χωρίς ίχνος μαλακισμένης πρόζας, ένα και #### τα παιδιά, μια καλιτεχνάρα για να το πω έτσι απλά. Ίσως να φταίει πως ξεκίνησε ως street singer, αν δεις και την κιθάρα του την οποία δεν αποχωρίζεται είναι εκείνη η πρώτη, σπασμένη πια.

Την κοπελιά δεν την ξέρω που λές θα την ψάξω και θα επανέλθω. Πάντως και η Marketa Iglova δεν πάει πίσω. Και για να σε φτιάξω, δες αυτό .......επειδή μιλάμε για ψυχή.......ΔΥΝΑΤΑ !!!!

https://www.youtube.com/watch?v=hCY7MHc-j4U
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 11:31:54 μμ »

βεβαια ακούω πολυ progressive metal οποτε δεν ειμαι και ο πιο αντικειμενικος ....

Και εγώ biased είμαι......ήμουνα black/Thrashas βλέπεις οπότε το  progressive κάπως μου καθότανε....είμαστε έρμαια των βιωμάτων μας, τι να κάνουμε...... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 04:48:59 πμ »

έχω λιώσει πάνω στο pc και δεν προβλέπεται ύπνος....οπότε ξεφεύγω λίγο από το θέμα, για ένα τραγουδάκι που μου κάνει παρέα...

https://www.youtube.com/watch?v=dh3bleXWaCk

καλό ξημέρωμα...(τελείωσαν και τα χαρτάκια του στριφτού ρε π...η μου..)
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 07:28:35 πμ »

Στο θέμα μας. Μερικές ελληνικές διασκευές που ακούστηκαν πολύ (μερικές περισσότερο) από τις πρώτες εκτελέσεις.

1. Μενιδιάτης-Είδα τα μάτια σου κλαμένα. Ακούστηκε από Πορτοκάλογλου, και από Μαργαρίτη. Η πρώτη.

www.youtube.com/watch?v=30pddbqstmU


2. Τι σου κανα και πίνεις, Πόλυ Πάνου, αργότερα ακούστηκε παντού από Ασλανίδου τότε στο group Οι Απέναντι.

3. Το album του notis εμπειριών συλλέκτης που (σκότωσε) τραγούδησε τραγούδια όπως ερωτικό, πιρόγα, δημοσθένους, soldier of fortune, black magic woman, αλλά και τον Φάνη των Κατσιμιχαίων που το πάλεψε. Δυστυχώς έπιασε και την μπαλάντα του Κυρ Μέντιου στο ΧΧΧ ενθύμιον, που πολλοί λένε ότι το απογείωσε.(υπάρχει περίπτωση τραγούδι που έχει ακουμπήσει ο Ξυλούρης, να απογειωθεί από άλλον τραγουδιστή?Απορία).

www.youtube.com/watch?v=xHGhCzPY7RY

συνεχίζεται...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 09:41:04 πμ »

Ο Νότης νομίζω έκανε καλύτερη εκτέλεση στην Κιβωτό της Βιτάλη. Κάτι που με ενόχλησε ακούγοντας το ειναι ότι στο δημοσθένους λέξις καποια στιγμη στο δευτερο ρεφρεν λεει 'χωρις πουλί' αντι για 'χωρίς βουλή' , ισως και να κανω λάθος...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:55:18 πμ »

έχω λιώσει πάνω στο pc και δεν προβλέπεται ύπνος....οπότε ξεφεύγω λίγο από το θέμα, για ένα τραγουδάκι που μου κάνει παρέα...

https://www.youtube.com/watch?v=dh3bleXWaCk

καλό ξημέρωμα...(τελείωσαν και τα χαρτάκια του στριφτού ρε π...η μου..)

Το επιμύθιο όλα τα λεφτά.....κάποτε ο Douglas Adams στο κλασσικό πια 'The Hitchhiker's Guide to the Galaxy' είχε αναρωτηθεί που πάνε όλα τα χαμένα στυλό BIC που τη μια στιγμή τα έχεις και την άλλη με θαυματουργό τρόπο εξαφανίζονται (αλήθεια δεν το έχετε παρατηρήσει ; το ίδιο ισχύει και για τους αναπτήρες) και είχε δώσει την απάντηση πως υπάρχει ένας πλανήτης τον οποίο κατοικούν μόνο στυλό....το ίδιο πιστεύω συμβαίνει και με τα χαρτάκια!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences