Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 12:48:47 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτιμηση νομισματος  (Αναγνώστηκε 6414 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:26:41 μμ »

Καλησπερα σε ολους.παιδια ενδιαφερομαι για την αγορα του συγκεκριμενου νομισματος.δεν το εχω στα χερια μου ακομα αλλα εαν μπορουσε καποιος να μου δωσει καποια στοιχεια και μια ενδεικτικη τιμη πριν το παρω θα ηταν ποιο καλα.ευχαριστω εκ τον προτερων.Σπυρος
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2013, 06:56:47 μμ »

Το νόμισμα είναι γερμανικό...
Κανονικά θα έπρεπε να γράφει  EX POLONIAE MAGNUS DUX LITHUANIAE RUSSIAE PRUSSIAE MASOVIAE SAMGITIAE LIVONIAE NEC NON SVECORUM GOTHORUM VANDALORUM HAEREDITARIUS REX.

Δηλαδή ¨Βασιλιάς της Πολωνίας ,μεγάλος δούκας της Λιθουανίας ,Ρωσίας,Πρωσίας ,μασοβιας,σεμγαλιας,λιβονιας οπως και κληρονομικός Βασιλιάς τις Σουηδιας (Γκοτλαντ),και βανταλιας.

Λόγω οτι οι βασιλιάδες χρησιμοποιουσαν  τότε τα νομίσματα σαν οχήματα προπαγάνδας ,έπρεπε να δηλώσουν πολλά και να χωρέσουν όλα αυτά...σε ενα νόμισμα.
Οπότε το έγραφαν πάνω του όπως την φωτογραφία
 REX POL.MA.DUX.LIT.RUS.PRUS.MAS.SAM.LIV.NEC NON SVEC.GOTOR.VANDAL.HAERE.REX.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2013, 07:05:55 μμ »

Nestor γνωριζουμε μηπως τι χρονολογιας ειναι και ποια θα μπορουσε να ηταν μια λογικη τιμη αγορας .το νομισμα ειναι σε αριστη κατασταση θα παρω φωτογραφιες και θα της ανεβασω..
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2013, 07:06:51 μμ »

Τώρα αυτό που βρήκες..μάλλον ρεπλίκα είναι ...δώσε το λινκ και βάλε και φώτο την άλλη πλευρά να σου πούμε και άλλα.
Αλλά έχω και μια εύλογη ερώτηση , γιατί θες να πας εκεί? Μάζεψε ας πούμε του Παύλου πρώτα,που συχνά πυκνά βγαίνουν ευκαιρίες εδώ ,πήγαινε στα τις χώρας μας να βρεις όσο πιο πολλά μπορείς ...και έχει ο θεός!

Πρώτα μαθαίνουμε μπάνιο και μετά ψαροντουφεκο...

Φιλικα Νεστωρ.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 14, 2013, 07:26:27 μμ »

Τώρα αυτό που βρήκες..μάλλον ρεπλίκα είναι ...δώσε το λινκ και βάλε και φώτο την άλλη πλευρά να σου πούμε και άλλα.
Αλλά έχω και μια εύλογη ερώτηση , γιατί θες να πας εκεί? Μάζεψε ας πούμε του Παύλου πρώτα,που συχνά πυκνά βγαίνουν ευκαιρίες εδώ ,πήγαινε στα τις χώρας μας να βρεις όσο πιο πολλά μπορείς ...και έχει ο θεός!

Πρώτα μαθαίνουμε μπάνιο και μετά ψαροντουφεκο...

Φιλικα Νεστωρ.

Στην θαλασσα ειναι και τα δυο αλλοστε ...οπως και να εχει δεν με ενδιαφερουν τα νομισματα του παυλου αν και ΕΛΛΗΝΑΣ το τονιζω απλα εχω καποια κομματια και μεχρι εκει.δειχνω ενφιαφερον για νομισματα ελληνικα πριν το 1930 απο εκει και περα δεν με ενδιαφερει τιποτα.οσο για αυτο που λες φιλε νεστορ ειναι σχετικο θα ελεγα ο καθε συλλεκτης μαζευει αλλα νομισματα ..εσυ μπορει να βρισκεις τα νομισματα τα ελληνικα ενδιαφερον για εμενα μπορει να ειναι τα γερμανικα η απ βατικανο που εοναι τα αγαπημενα μου.οπως και να εχει εγω θα το παρω και ρεπλικα να ειναι γιατι τα χρηματα βγαινουν πολυ λιγα με ολα τα υπολοιπα που θα παρω.οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ .φιλικα Σπυρος.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 14, 2013, 09:11:25 μμ »

Το νομισμα ειναι αυτο.το ζυγισα και ειναι 26.45 g ,εαν καποιο μελος γνωριζει κατι ας στειλει ευχαριστω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:03:29 πμ »

Nestor γνωριζουμε μηπως τι χρονολογιας ειναι και ποια θα μπορουσε να ηταν μια λογικη τιμη αγορας .το νομισμα ειναι σε αριστη κατασταση θα παρω φωτογραφιες και θα της ανεβασω..
την χρονολογια την γραφει επανω,εκατερωθεν του θυρεου απο δυο αριθμους στο μεσον δεξια αριστερα.οσο για την τιμη?σιγουρα δεν ειναι φθηνο σε εξαιρετικες καταστασεις και εξαρτατε απο τον πωλητη.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:37:21 πμ »

Nestor γνωριζουμε μηπως τι χρονολογιας ειναι και ποια θα μπορουσε να ηταν μια λογικη τιμη αγορας .το νομισμα ειναι σε αριστη κατασταση θα παρω φωτογραφιες και θα της ανεβασω..
την χρονολογια την γραφει επανω,εκατερωθεν του θυρεου απο δυο αριθμους στο μεσον δεξια αριστερα.οσο για την τιμη?σιγουρα δεν ειναι φθηνο σε εξαιρετικες καταστασεις και εξαρτατε απο τον πωλητη.σε χαιρετω,γιαννηςτ.


Τωρα είδα την απάντηση σου Γιάννη. Η κατάσταση είναι τέλεια. .δεν μπορώ να το βρω στον κατάλογο όμως. .εάν μπορεί κάποιος φίλος ας βοηθήσει το νόμισμα το έχω εγώ πλέον.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 12:17:23 μμ »

ρεπλικα είναι, στο βρήκα. Δες κάτω στην περιγραφή έχει φωτογραφία του πρωτότυπου. Τα μάτια κάνουν την διαφορά! Χαμόγελο
http://www.ebay.com/itm/Prussian-Polish-Commonwealth-Vladislav-IV-Thaler-1633-Medal-Coin-/281167298961?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4176e08191
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 01:06:06 μμ »

εχεις απολυτο δικιο!αν ηταν αυθεντικο η τιμη του θα ειχε τουλαχιστον δυο μηδενικα πισω!ασε που απο την περιφερεια φαινετε πολυ ευκολα.ειναι αυτο που λεμε,απο μια φωτογραφια ποτε δεν εισαι σιγουρος!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 04:29:12 μμ »

φαινεται και απο το πατημα και τα μπουκωματα..και αν παρατηρηθει και περισσοτερο θα φανουν και οι ατελεις του σχεδιου..εχω και εγω ενα μεγαλο κερμα,τετοιας εποχης,και φαινεται απο το πατημα του οτι ειναι κοπια,σαν αυτο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 09:55:54 μμ »

Παιδιά όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας..γνωρίζουμε πόσα γραμμάρια είναι το αυθεντικό? ?
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:06:13 μμ »

κάτσε και δες το νόμισμα που έχεις σαν να μην είναι δικό σου. και δες διαφορά με αυτό που σου έδειξα. Γιατί στο βάθος του μυαλού σου ακόμα δεν σε έχουμε πείσει..Το ξέρω και εγώ το έχω περάσει.. Χαμόγελο
Βαρος δεν ξέρω
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:24:25 μμ »

Όλοι το έχουμε περάσει και ολοι θα το ξανά περάσουμε αλλά το θέμα είναι οτι αυτό που έχω ειναι ασημένιο? ?
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 12:09:59 πμ »

λοιπον σπυρο,το νομισμα σου ειναι ενα crown του wladislaus IV που κοβοταν απο το 1632-1648..
τα χαρακτηριστικα του ειναι
διαμετρο: 43 χιλ.
βαρος: 28.83 γρ.
μεταλλο: ασημι
βαθμος δυσκολιας: R6

και η τιμη στου σε vg ανερχεται στα 3.500-4.000 χοντρικα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences