Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 07:04:11 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρουμανικα νομισματα και χαρτονομισματα  (Αναγνώστηκε 5594 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:57:23 μμ »

Φιλοι μου,προχθες επεστρεψε η κοπελα μου απο Ρουμανια και μου εφερε μερικα Χαρτονομισματα και μερικα νομισματα..Σας τα παρουσιαζω και περιμενω αποψεις...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2013, 01:01:29 μμ »

στο χερι ειναι πιο ομορφα τα νομισματα!!μου εφερε επισης και ενα νικελενιο των 100 λει του 1943 αλλα δεν το θεωρησα και πολυ ενδιαφερον να το ανεβασω..θελω επισης να μου πειτε πως μπορω να αφαιρεσω την κολλα που εχουν πανω,γιατι ειχαν κολλησει τις τιμες οι βλακες Θυμός Θυμός

παρακατω τα χαρτονομισματα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 21, 2013, 01:05:05 μμ »

επισης,νικο εδω θελω την βοηθεια σου στα χαρτια!!απ'οτι ειδα παιζουν 2 ποικιλιες υπογραφων στο καθενα..δεν ειναι ακριβα αλλα ειναι ομορφα!!κανε μου μια εκτιμηση..αν χρειαστειτε νουμερα κτλ πειτε μου να σας τα γραψω αν δεν διακρινονται..επισης εχουν γραψει πανω σε αυτα με μολυβι καποιον κωδικο και την τιμη τους παλι οι @#%@#$ Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός πως καθαριζουν αυτα??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:10:31 μμ »

κωστα θα παρεις ασετον απο ενα χρωματοπολειο και θα βγαλεις την κολα
ειναι ομορφα τα; νο μισματα και σε καλες καταστασεις.ειναι ο τελευταιος βασιλιας της Ρουμανιας
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:16:23 μμ »

Ευχαριστω Αναργυρε..το ασετον για τα νυχια δεν κανει?να μην τρεχω σε χρωματοπωλεια..Επισης,υποθετω δεν ειναι για σλαμπαρισμα,ετσι? Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:33:53 μμ »

ασετον για νυχια αστο για να βαφει τα νυχια της γυναικα σου ,δεν κανει.Ασετον απο χρωματοπωλειο καθαρο.
Οσο για το σλαμπαρισμα οτιδηποτε μπορεις να το σλαμπαρεις αν το σηκωνει η τσεπη σου.Αν μπορεις να δωσεις 25-35 ευρω για ενα νομισμα που κανει 10-15 ευρω ειναι γουστο.Και ως γνωστον τα γουστα πληρωνονται σ αυτην την ζωη και δεν τα κανεις τσαμπα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:41:00 μμ »

ασετον για νυχια αστο για να βαφει τα νυχια της γυναικα σου ,δεν κανει.
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Και ως γνωστον τα γουστα πληρωνονται σ αυτην την ζωη και δεν τα κανεις τσαμπα.
+10000

οκ αναργυρε!καθαρο ασετον λοιπον..με κανενα πανακι,βαμβακι,με τι να το κανω?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 21, 2013, 07:07:34 μμ »

ομορφα!!! Χαμόγελο

δνε καταλαβα αυτο που λες για τις υπογραφες! ναι τα παλια εχουν απο 2 ποικιλιες στις υπογραφες.. αλλα εχουν και ποικιλιες στις ημερομηνιες! τα εχει ο κραους! τωρα... για τι νουμερα κτλ ειναι με την μια υπογραφη και ποιο με την αλλη.... δεν το γνωριζω...

δες ομως και τις ημερομηνιες.. γιατι μπορει να παθεις... μπορει να εχει αρκετες.....

στο ενα εχει τουλαχιστον 2 διαφορετικες ημερομηνιες... και στο αλλο 3 διαφορετικες!  μονο που σε αυτο με τις 3... αναμεσα εχει παυλα.. που σημαινει οτι και στο ενδιαμεσο εχει κι αλλες ημερομηνιες εκδοσης! αρα... χαμος! Κλείσιμο ματιού

παρολα αυτα ειναι κουκλακια! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 21, 2013, 07:19:11 μμ »

το πρωτο νικο απ'οτι βλεπω στον καταλογο εχει 3 ημερομηνιες και 2 υπογραφες....αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το εχει με ισιες πλευρες και οχι με την μια κυματιστη..παιζει κατι με αυτο?
για το δευτερο, εχει παλι 3 ημερομηνιες και 2 υπογραφες..αυτο το εχει κανονικα στον καταλογο κυματιστο..επισης καμια ιδεα εχεις για το πως να σβησω το μολυβι χωρις να κανω περισσοτερη ζημια στο χαρτονομισμα? Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 21, 2013, 07:43:18 μμ »

για τα κυμματα... δεν ξερω γιατι το εχει ετσι κι αν υπαρχει και χωρις κυμα.. ισως ειναι λαθος... εχει πολλα ο κραους!

αν παρατηρησεις στις ημερομηνιες που αναφερει ο κραους... στο ενα τις χωριζει με ελληνικο ερωτηματικο... οποτε αν καταλαβαινω καλα... υπαρχουν μονο αυτες οι ημερομηνιες...

στο αλλο χωριζει τις ημερομηνιες με παυλα... αυτο σημαινει οτι υπαρχουν κι αλλες ημερομηνιες ενδιαμεσα.. και ισως ειναι αρκετες!

για το μολυβι... με μαλακη λευκη γομα... σιγα σιγα και ελαφρια.... μην βαλει δυναμη γιατι θα το σκισεις!! επισεις.. κρατα καλα το χαροτνομισμα μην σχιστει απο μονο του! δεν τα εχω τα συγκεκριμενα γιαν α ξερω τι χαρτι χρησιμοποιησαν σε αυτα.. αλλα αν παρω σαν παρασδειγμα το 100 λει του 1912 που εχω.. ειναι πολυ λεπτο... ειναι το γαλλικο... που ειναι πολυ ευαισθητο....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences