Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 09:51:19 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 4 Ducats και μικρό μενταγιον χρυσά...  (Αναγνώστηκε 5188 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« στις: Μάιος 15, 2015, 09:05:12 πμ »

Καλημέρες!!! Μπορεί κάποιος να τα εκτιμήσει και να μου πει τιμές? το μικρό μενταγιόν πρέπει να έχει αναπαράσταση την γέννηση του χριστού αλλά δεν φαίνεται καθαρά.
Τα 4 δουκάτα έψαξα στο ebay αλλά δεν βρήκα κάποιο τρύπιο για να συγκρίνω τιμές. Κάθε άποψη καλοδεχούμενη.

Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2015, 09:14:21 πμ »

Καλημέρα, μπορεί να έχουν συναισθηματική αξία για κάποιον, εμπορική αξία ανάλογα το τι και πόσο μέταλλο περιέχουν. Αυτό ισχύει και για τα 4 δουκάτα εφόσον είναι γνήσιο νόμισμα και δεν πρόκειται για απομίμηση.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2015, 09:17:48 πμ »

Καλημέρα chris προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία με τα δουκάτα αλλά αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Είναι αυθεντικό και ναι σωστά μάντεψες είναι ανεκτίμητης συναισθηματικής αξίας, το έφερε η γιαγια μου από το Κουρί της Νικομήδειας το 1922..
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2015, 09:20:00 πμ »

4 ducats
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2015, 10:19:45 πμ »

Η αξια των 4 δουκατων ειναι ακριβως το μεταλλο που περιεχει.Τιποτα περισσοτερο..

Κριμα γιατι απο οτι φαινεται ειναι γνησιο και δεν ειναι restrike.Το νομισμα ομως ειναι κατεστραμμενο..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2015, 12:05:02 μμ »

Αυτό πάντα το είχα απορία γιατί ένα νόμισμα όταν τρυπηθει χάνει εντελώς την αξία του? Επίσης έχω δει κάποια του Όθωνα με βουλωμένη τρύπα να πουλιούνται για 150 ευρώ, εκείνα γιατί έχουν αξία?
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 15, 2015, 12:23:46 μμ »

τα τρυπημενα νομισματα ή αλλως πειραγμενα νομισματα χανουν απο την αξια τους αναλογως του προβληματος. Εσυ σαν νεος συλλεκτης Ζαφειρη θα αγοραζες ενα τρυπιο νομισμα;
Σ αυτο φυσικα υπαρχει εξαιρεση.Αν το νομισμα ειναι ιδιαιτερα σπανιο τοτε διατηρει ενα κλασμα της αξιας ενος μη πειραγμενου νομισματος.Αυτο γιατ πολλοι προτιμουν να βαλουν στη συλλογη τους ενα τρυπιο απο το ναμην το βαλουν καθολου.Αυτο ομως δεν ισχυει  για την ''ντουμπλα '' που εχεις γιατι με ενα μικρο πριμιουμ 3-4 % βαζεις στη συλλογη σου κομματι ακυκλοφορητο bu. Exei κοπει σε εκατομμυρια κομματια  και κυκλοφορει ευρεως. Οπως βεβαια καταλαβαινεις και η δικη σου η χασουρα ειναι μικρη αφου το νομισμα σου και ακυκλοφ. να ηταν δεν επιανε πολλα χρηματα ουτως ή αλλως. Εχω δει σε παγκο dealer καποτε πανω απο 150 κομματια 4 δουκατων προς πωληση.Ειναι τυπικο bullion κερμα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 15, 2015, 12:29:05 μμ »

αυτα που σου γραφω παραπανω ισχυουν για ντουμπλες 1915 που ειναι restrike.Η δικη σου του 1901 εχει μαι καποια σπανιοτητα. Σαν τρυπια ομως το ενδιαφερον μειωνεται δραματικα. Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω ποσο ακριβως premium μπορεις να περιμενεις απο το συγκεκριμενο νομισμα. Μην περιμενεις ομως τρελλες υπεραξιες.
φιλικα Αναργυρος
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 15, 2015, 12:36:44 μμ »

Φίλε μου Ανάργυρε πραγματικά σε ευχαριστώ για αυτές τις πληροφορίες, δεν γνώριζα τίποτα από όλα αυτά. Η αλήθεια είναι ότι δεν σκόπευα να το πουλήσω γιατί είναι της γιαγιάς μου και την αγαπούσα πολύ. Απλά ήθελα να μάθω τιμή και κατ'επέκταση γιατί μειώνεται τόσο η τιμή του τρυπημένου. Βέβαια εμένα αυτή η σημαντική πτώση της τιμής με συμφέρει γιατί σαν νέος συλλέκτης μπορώ να αγοράσω κάποια νομίσματα πολύ φθηνότερα απ'ότι τα κανονικά γιατί δεν θα το άντεχε η τσέπη μου.  Κλείσιμο ματιού
Κάτι ακόμη, γιατί λέγεται "ντούμπλα"?
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 15, 2015, 12:42:31 μμ »

ο πιο σιγουρος τροπος για να μην εισαι ικανοποιημενος απο την συλλογη σου ζαφειρη ειναι να αγοραζεις προβληματικα νομισματα. Παντα οταν θα τα βλεπεις θα θυμασαι την μ...α που εκανες και τα αγορασες.Παθως και μαθως εδω. Αυτο πολλαπλασιαζεται οταν προκειται για τρυπια νομισματα.Ολοι προσπαθουν να τα ξεφορτωθουν τυχαιο;
Ντουμπλα το ελεγε ο παππους και η γιαγια και υποθετω το εκαναν επειδη ηταν διπλο σε μεγεθος απο τα τουρκικα χρυσα της εποχης τους. Απο οτι εχω καταλαβει το ονομαζαν ετσι σε πολλα μερη της Β.Ελλαδος
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 15, 2015, 12:52:16 μμ »

Διάβασε και μια ακόμη άποψη σχετικά με την προέλευση της ονομασίας "ντούμπλα" σε παλιότερο θέμα:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1517.0

Απάντηση #9
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 15, 2015, 01:27:17 μμ »

Μάλιστα λύθηκε και η απορία της ντούμπλας. Ευχαριστώ!  Κλείσιμο ματιού

Δηλαδή Ανάργυρε στην ουσία προτείνεις ένα νόμισμα που είναι ακριβό για την τσέπη μου να μην το εντάξω καθόλου στην σύλλογη μου, ούτε καν τρυπημένο (φθηνότερο) ?
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 15, 2015, 02:37:27 μμ »

εγω τρυπιο δεν θα εβαζα στην συλλογη μου για κανενα λογο.
Αλλα εγω ειμαι αρρωστος με την συλλογη μου και δεν νομιζω οτι ειμαι υγιες δειγμα για να παρεις συμβουλη. Αφου εγω τωρα πια δεν βαζω ουτε και προβληματικα νομισματα στην συλλογη μου. Μια μικρη εξαιρεση σε ορισμενα surface hairlines μεν, υψηλων καταστασεων δε.
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 15, 2015, 02:46:23 μμ »

χαχα  Σαρκασμός Κατάλαβα. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις πληροφορίες πραγματικά και εσένα και τους υπόλοιπους.
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences