Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 07:09:26 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πίστεψαν στο χρυσό... και καταστράφηκαν  (Αναγνώστηκε 39073 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 19, 2014, 12:18:12 πμ »

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου τα λέτε αυτά.  Το θέμα του άρθρου είναι:

"Ο εφιάλτης της επιστροφής στη δραχμή έσπρωξε αρκετούς Έλληνες το  2011 και το 2012 στα ταμεία της Τράπεζας της Ελλάδας με σκοπό την προμήθεια χρυσών λιρών"

Γι' αυτούς μιλάμε, που το έπραξαν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, με συγκεκριμένο σκοπό δηλαδή να σώσουν τις καταθέσεις τους από πιθανή υποτίμηση ή κούρεμα.  Αν γράφατε έκθεση θα ήσασταν όλοι κάτω από την βάση  Χαμόγελο  
Θεωρείτε ότι έχει κλείσει οριστικά το θέμα ευρώ ή δραχμή ? Εγώ πολύ αμφιβάλλω .
Επίσης υπάρχει και το άλλο σενάριο . Ευρώ: Πλήρης διάλυση και επιστροφή στα εθνικά νομίσματα . Το ευρώ είναι πάρα πολύ "βαρύ" για τις 17 από τις 18 χώρες που το χρησιμοποιούν. Μόνο την Γερμανία βολεύει .
Λέτε να κρατήσει για πολύ αυτό ? Το ευρώ ή θα υποτιμηθεί σημαντικά ή θα "σπάσει".
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 19, 2014, 12:26:30 πμ »

Εμένα μου κάνει εντύπωση που η είδηση αυτή είναι σε πολλές εφημερίδες, πχ
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=31076&subid=2&pubid=113292676
ή
http://www.zougla.gr/money/article/an8rakes-i-lires
ή
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ta_senaria_ths_draxmhs_ta_eyrw_poy_eginan_lires_kai_ta_istorika_ypshla_toy_xrysou_poy_ekanan_voytia.2850729.html

Μήπως προσπαθούν να κατευθύνουν την κοινή γνώμη σε άλλες μορφές αποταμίευσης, πιο κερδοφόρες για το σύστημα; Απορία




Να προσθεσω επισης την δικη μου σκεψη....

Μηπως προσπαθουν με αυτη την προπαγανδα , να σπειρουν την απογοητευση στους τελευταιους κατοχους φυσικου χρυσου που εχουν απομεινει , για να μαζεψουν και την τελευταια λιριτσα , το τελευταιο χρυσο δοντι και βαφτιστικο σταυρουδακι που εχει μεινει .... Στριφογύρισμα ματιών


Έτσι ακριβώς . Πρώτα "απαξιώνουμε" κάτι που έχει αξία και μετά το αγοράζουμε  μισοτιμής...
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:12:24 πμ »

Εμένα μου κάνει εντύπωση που η είδηση αυτή είναι σε πολλές εφημερίδες, πχ
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=31076&subid=2&pubid=113292676
ή
http://www.zougla.gr/money/article/an8rakes-i-lires
ή
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ta_senaria_ths_draxmhs_ta_eyrw_poy_eginan_lires_kai_ta_istorika_ypshla_toy_xrysou_poy_ekanan_voytia.2850729.html

Μήπως προσπαθούν να κατευθύνουν την κοινή γνώμη σε άλλες μορφές αποταμίευσης, πιο κερδοφόρες για το σύστημα; Απορία




Να προσθεσω επισης την δικη μου σκεψη....

Μηπως προσπαθουν με αυτη την προπαγανδα , να σπειρουν την απογοητευση στους τελευταιους κατοχους φυσικου χρυσου που εχουν απομεινει , για να μαζεψουν και την τελευταια λιριτσα , το τελευταιο χρυσο δοντι και βαφτιστικο σταυρουδακι που εχει μεινει .... Στριφογύρισμα ματιών


Έτσι ακριβώς . Πρώτα "απαξιώνουμε" κάτι που έχει αξία και μετά το αγοράζουμε  μισοτιμής...


Όταν το διαφήμιζαν όμως για να αγοράσετε δεν γκρίνιαζε κανείς.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:33:19 πμ »

Ο Έλληνας (Γραικός κατά τους προοδευτικούς) κουβαλάει τρέλα στο κεφάλι του και αν δεν έχει να χάσει τίποτα ή ξυπνήσει από το λήθαργο..............

Αγαπητέ pepos, λες και ξαναλές για τους Γραικούς, αλλά για τους Φράγκους, τους Κατοχωρίτες και τους Μαγιάρους δεν λες τίποτα.

Επίσης, πρέπει να μας διαφωτίσεις πώς πρέπει να λέμε (στα ελληνικά) τον λαό που αυτοπροσδιορίζεται Deutsch.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:37:57 πμ »

αυτο το παραμυθακι οτι αν δε πουλησεις δεν εχεις χασουρα ειναι καταλοιπο του 99.καθε μηνα παιρνεις μια αποτιμηση και σου λεει τοσα εχεις.αν τα ρευστποιησεις η οχι προβλημα σου αλλα η χασουρα ειναι εκει

Γρηγορη οι λιρες δεν ειναι μετοχες να παιρνεις μηνιαια αποτιμηση!!

μετά το διάλειμμα για δουλειά επιστροφή  Σαρκασμός Σαρκασμός
γιάννη γιατί μήπως τις έχεις και καταχωρημένες σε καμια μερίδα?ποσο κάνουν ξέρεις οποτε αντίστοιχα και τι κέρδος η χασούρα έχεις.(αυτό το κόλλημα που όλα τα βλέπεις μετοχές να μην είχες το καλύτερο παιδί θα ήσουν  Μεγάλο χαμόγελο)
μιχάλη το 80 που αναφέρεις kai ο μισθός του υπαξιωματικού  ήταν 12k δραχμές  Αναποφασιστικότητα
άρα καλύτερη επένδυση μια θέση στο δημόσιο. Σαρκασμός
βάση δολαρίου πάμε στις τιμές μιχάλη όχι γιατί αρέσει σε μένα, η στο ποδαρά, η σtov οποιονδήποτε αλλα έτσι είναι
Ενταξει Γρηγορη ετσι ειναι οπως τα λες...επρεπε να επενδυσουμε το 1999 στο ΧΑΑ για να εχουμε σημερα υπερκερδη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο να δω ποτε θα μπορεσουν να πιασουν τα χρηματα τους αυτοι οι ανθρωποι που διακρατησαν τις μετοχες τους τοτε η μηπως θα βρεθει και κει κανενας να μας πει οτι ηδη καταγραφουν κερδη.....15 χρονια τωρα....λοιπον το 1980 με 65-70 δολαρια επαιρνες λιρα 30 χρονια μετα η λιρα ειχε 540 δολαρια ειμαστε ενταξει τωρα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:41:54 πμ »

Τελικα καταλαβα οτι ολοι αυτοι που μας  εμφανιζουν ταχα πλουσιους οσους εχουν χρυσο και αγοραζουν και πωλουν αναλογα μας λενε λαλακιες...φτωχομπατηρακια ειναι ολοι τους....Γιαννη πανε πεταξε τα ολα δεν κανουν μια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
δεν ξερει κανεις ρε παιδια να μας πει?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:09:34 πμ »

Περιμένουμε τις διευκρινήσεις σου εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=15334.msg196665#msg196665

κεντρώος, δεξιός, εθνικιστής, φασίστας, φονταμενταλιστής. Μπορεί να είναι λάθος η σειρά που έβαλα αλλα τα δύο τελευταία ειναι σωστά. Ο φασίστας μπορεί να μην ειναι φονταμενταλιστής, δεν ισχύει το αντίθετο όμως.
Για το αρούρι δεν μου είπες
χαχαχα για πηγαινε σε φονταμενταλιστη να του πεις οτι ειναι φασιστας να δεις τι θα παθεις

Από όσο έχω καταλάβει εγώ (για να κρατήσω και μια "πισινή"), ο φασισμός απευθύνεται στο εσωτερικό του κάθε λαού. Ο φονταμενταλισμός δεν έχει πρόβλημα με τις εθνικότητες και δέχεται οποιονδήποτε ασπάζεται την κοσμοθεωρία του. Δηλαδή, είναι τελείως άσχετα πράγματα.

Θα "τολμήσω" να πω ότι το μόνο κοινό σημείο τους είναι η χρήση βίας, με την ακόλουθη επιφύλαξη. Στον φασισμό εμφανίζεται σχεδόν παντού, στον φονταμενταλισμό κάπως λιγότερο.

Ο ισλαμικός φονταμενταλισμός, που είναι ένα σοβαρό πρόβλημα της εποχής μας, περιλαμβάνει και τη "τζιχάντ", δηλαδή τον πόλεμο κατά των απίστων και έτσι δικαιολογεί τη βία.

Ο "σιωνιστικός" φονταμενταλισμός, για παράδειγμα, δεν περιλαμβάνει τη βία στη θεωρία του και φτάνει μέχρι την άρνηση στράτευσης. (Ας μην συνεχίσουμε και ανοίξουμε και άλλο κεφάλαιο.)

---------------------------------------------------------------------------------

Πάρτε με για βλαμμένο, πάρτε με για ο,τιδήποτε... αλλά... διαβαζω και ξαναδιαβάζω αυτά που έγρψε ο ellinas.

Ο φασισμός πώς προσπαθεί να αλλάξει τα ήθη και τα έθιμα; Δώσε ένα παράδειγμα...

Ότι προσπαθεί να αλλάξει τον τρόπο ζωής και τον τρόπο σκέψης, το καταλαβαίνω. Λίγο πολύ όλες οι θεωρίες/ιδεολογίες/κλπ "φιλοδοξούν" να το κάνουν.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:46:18 πμ »

Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:48:10 πμ »

Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Που βρίσκονταν οι μισθοί στην Αμερική το 1980 και που βρίσκονταν το 2011?
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:56:23 πμ »

Ωπ καλημερα......"Ο φασισμός πώς προσπαθεί να αλλάξει τα ήθη και τα έθιμα; Δώσε ένα παράδειγμα...

Ότι προσπαθεί να αλλάξει τον τρόπο ζωής και τον τρόπο σκέψης, το καταλαβαίνω. Λίγο πολύ όλες οι θεωρίες/ιδεολογίες/κλπ "φιλοδοξούν" να το κάνουν".
Ο τροπος ζωης και ο τροπος σκεψης δηλαδη δεν εχουν καμμια σχεση με τα ηθη και τα εθιμα?Διευκρινησεις αλλες οχι δεν εχω να δωσω οποιος καταλαβε καταλαβε αυτα που ειχα να πω ,μονο να συμπληρωσω οτι αυτα απηχουν δικες μου σκεψεις και συμπερασματα και δεν ειναι κατ αναγκη και σωστα  Κλείσιμο ματιού ;)και κατι τελευταιο για να κλεισω τα παραδειγματα που εφερα ειναι τυχαια δεν τα εβαλα δηλαδη για να φωτογραφισω ειδικα καποιες εθνικοτητες (ινδοι-πακιστανοι-κινεζοι κλπ) αλλα για να δωσω το στιγμα των αλλαγων πιστευω οτι οπως ο περισσοτερος κοσμος κοιμασαι στο κρεβατακι σου ετσι δεν ειναι?εφερα το παραδειγμα του πως θα αισθανθεις οταν καποιος με το ζορι προσπαθησει αυτο να στο αλλαξει
 
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:08:13 πμ »

γνωμη μου...
1) μαζευεις με οτι περισσευει, μια καλη στιγμη...(οχι 310 η λιρα)
2) σαν ''εξασφαλιση'' και οχι σαν επενδυση
3) ολα κανουν κυκλους
4) αυτο που με σπρωχνει στην αποταμιευση σε χρυσο ειναι η ανοδος του παγκοσμιου πληθωρισμου παλι σιγα-σιγα......  η αμερικα κοβει σαν κολασμενη χαρτι... σαν παγκοσμιο αποθεματικο νομισμα θα εχει προβλημα στο μελλον..... δεν μιλαω για κραχ αλλα για υπερπληθωρισμο...... το κραχ ισως το δουν τα παιδια-εγγονια μας, οχι εμεις
με βαση τον υπερπληθωρισμο,  δεν μαζευω σαν επενδυση, αλλα σαν εξασφαλιση τιμης του κιτρινου εδω που ειναι τωρα, ισως και λιγο πιο ψηλα.....
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:12:25 πμ »

Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Που βρίσκονταν οι μισθοί στην Αμερική το 1980 και που βρίσκονταν το 2011?

Δεν ξέρω πες μας εσύ Δημήτρη όπως και το σκεπτικό σου. Εγω διαπίστωση έκανα για να βοηθήσω το σκεπτικό του φίλου (ellinas)!
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:21:16 πμ »

Ωπ καλημερα......"Ο φασισμός πώς προσπαθεί να αλλάξει τα ήθη και τα έθιμα; Δώσε ένα παράδειγμα...

Ότι προσπαθεί να αλλάξει τον τρόπο ζωής και τον τρόπο σκέψης, το καταλαβαίνω. Λίγο πολύ όλες οι θεωρίες/ιδεολογίες/κλπ "φιλοδοξούν" να το κάνουν".
Ο τροπος ζωης και ο τροπος σκεψης δηλαδη δεν εχουν καμμια σχεση με τα ηθη και τα εθιμα?Διευκρινησεις αλλες οχι δεν εχω να δωσω οποιος καταλαβε καταλαβε αυτα που ειχα να πω ,μονο να συμπληρωσω οτι αυτα απηχουν δικες μου σκεψεις και συμπερασματα και δεν ειναι κατ αναγκη και σωστα  Κλείσιμο ματιού ;)και κατι τελευταιο για να κλεισω τα παραδειγματα που εφερα ειναι τυχαια δεν τα εβαλα δηλαδη για να φωτογραφισω ειδικα καποιες εθνικοτητες (ινδοι-πακιστανοι-κινεζοι κλπ) αλλα για να δωσω το στιγμα των αλλαγων πιστευω οτι οπως ο περισσοτερος κοσμος κοιμασαι στο κρεβατακι σου ετσι δεν ειναι?εφερα το παραδειγμα του πως θα αισθανθεις οταν καποιος με το ζορι προσπαθησει αυτο να στο αλλαξει

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά... δεν ξέρω τι να πω...

(Όταν λέμε φασίστες, δεν εννοούμε περίπου τους Χρυσαυγίτες, τους "Γκρίζους Λύκους", τους Λεπενικούς και... εκεί γύρω;)

Προσπάθησε ο Μεταξάς να απαγορεύσει το ψήσιμο του οβελία το Πάσχα στην Ελλάδα ή ο Χίτλερ το Oktoberfest στη Γερμανία; Δεν ξέρω...

Η αίσθησή μου (με κάθε επιφύλαξη, γιατί δεν το έχω ψάξει και πολύ) είναι ότι οι φασίστες, εξαιτίας της παραδοσιακότητάς τους, της εσωστρέφειας και του "φονταμενταλισμού" τους προσπαθούν να "εμπλουτίσουν" τα ήθη και τα έθιμα του συγκεκριμένου λαού, αναβιώνοντας παλιά έθιμα, σκαλίζοντας ξεχασμένες παραδόσεις και συνήθειες κλπ. (Υπάρχουν και μερικοί που αντιγράφουν άσχετα πράγματα, όπως οι Χρυσαυγίτες...)

Τέλος πάντων, πάμε παρακάτω...

αυτα απηχουν δικες μου σκεψεις και συμπερασματα και δεν ειναι κατ αναγκη και σωστα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Προσωπικό σου θέμα, βέβαια, αλλά... δεν ενδιαφέρεσαι να επιβεβαιώσεις αν οι απόψεις σου είναι σωστές;. Εγώ για αυτό τις συζητάω δημόσια, για να δω τι λένε και οι άλλοι για τις @@@@ που σκέφτομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 10:47:31 πμ από sac » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:24:13 πμ »

Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Που βρίσκονταν οι μισθοί στην Αμερική το 1980 και που βρίσκονταν το 2011?

Δεν ξέρω πες μας εσύ Δημήτρη όπως και το σκεπτικό σου. Εγω διαπίστωση έκανα για να βοηθήσω το σκεπτικό του φίλου (ellinas)!
Θέλω να πω ότι άλλη αγοραστική δύναμη είχε το δολάριο το 1980 και άλλη το 2011 οπότε ουσιαστικά είναι σαν να μην έχει μεταβληθεί η τιμή.

Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:55:03 πμ »

Για
Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Που βρίσκονταν οι μισθοί στην Αμερική το 1980 και που βρίσκονταν το 2011?

Δεν ξέρω πες μας εσύ Δημήτρη όπως και το σκεπτικό σου. Εγω διαπίστωση έκανα για να βοηθήσω το σκεπτικό του φίλου (ellinas)!
Θέλω να πω ότι άλλη αγοραστική δύναμη είχε το δολάριο το 1980 και άλλη το 2011 οπότε ουσιαστικά είναι σαν να μην έχει μεταβληθεί η τιμή.

Το 1980 η λίρα είχε $200 (χρυσός $850 η ουγγιά). Η μέγιστη τιμή που έφτασε ηταν $453 (Σεπτέμβριος 2011 $1925 η ουγγιά)!
Που βρίσκονταν οι μισθοί στην Αμερική το 1980 και που βρίσκονταν το 2011?

Δεν ξέρω πες μας εσύ Δημήτρη όπως και το σκεπτικό σου. Εγω διαπίστωση έκανα για να βοηθήσω το σκεπτικό του φίλου (ellinas)!
Θέλω να πω ότι άλλη αγοραστική δύναμη είχε το δολάριο το 1980 και άλλη το 2011 οπότε ουσιαστικά είναι σαν να μην έχει μεταβληθεί η τιμή.

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο λέμε Δημήτρη ότι η τιμή του χρυσού είναι υποτιμημένη σε σχέση με το δολάριο που ακόμη είναι το παγκόσμιο αποθετικό νόμισμα.
Από το 1980 μέχρι το 2014 έχουμε συγκεντρωτικό πληθωρισμό 188%
Δηλαδή κάτι που έπαιρνες με 20$ το 1980, σήμερα το 2014 θέλεις 58$
Μία χρυσή λίρα είχε 200$ το 1980, σήμερα έχει 300$.
Δηλαδή έχουμε μια διαφορά 138% από την πραγματική αγοραστική δύναμη του δολαρίου σήμερα σε σχέση με την τιμή χρυσού.
Αυτή είναι η κλοπή που γίνεται από χρηματοπιστωτικό σύστημα που μας κυβερνά σήμερα.
Τα συμπεράσματα δικά σου.

ΥΓ. Τα στοιχεία τα βρίσκεις πανεύκολα στον ιστό.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences