Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 12:22:49 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πίστεψαν στο χρυσό... και καταστράφηκαν  (Αναγνώστηκε 39132 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:26:03 μμ »

σε όλες τις μορφές επενδύσεις/αποταμιεύσεις για λεφτά που περισσεύουν αναφερόμαστε.
(βεβαια θυμάμαι και τα περίφημα μετοχοδάνεια η μετά τα στεγαστικa,αγορά επαγγελματικής στέγης.)
από τι στιγμή που περισσεύουν, πως να το κάνουμε θες να παίρνεις και κάτι.
Leo πάντα είναι καλά για TTE. Άνεση (κάνει και για εφάπαξ)
Parker απλά ότι γραφει ένας το κοπιάρουν όλοι
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:27:46 μμ »

σε όλες τις μορφές επενδύσεις/αποταμιεύσεις για λεφτά που περισσεύουν αναφερόμαστε.
(βεβαια θυμάμαι και τα περίφημα μετοχοδάνεια η μετά τα στεγαστικa,αγορά επαγγελματικής στέγης.)
από τι στιγμή που περισσεύουν, πως να το κάνουμε θες να παίρνεις και κάτι.
Leo πάντα είναι καλά για TTE. Άνεση (κάνει και για εφάπαξ)
Parker απλά ότι γραφει ένας το κοπιάρουν όλοι

Το να θες να ξοδευεις οτι περισσευει ΔΕΝ  λεγεται απαραιτητα επενδυση..........αλλιως το ξερω εγω
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:30:21 μμ »

πολύ δουλειά το στέκι σήμερα....αργία είναι?  Μεγάλο χαμόγελο

πάντως όσοι έχετε καραμπίνα για όταν έρθει η ώρα (και εγώ μέσα), μην νομίζετε ότι θα σας σώσει...αν συμβεί κάτι θα είναι τόσο δυνατό και ολοκληρωτικό, που άχρηστη θα είναι. οπότε μαζεύετε ότι σας κάνει κέφι από σπόρους μέχρι λίρες, από χαμόγελα μέχρι ελπίδες...(το παράκανα αλλά τόσα γράφτηκαν).
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:31:43 μμ »

σε όλες τις μορφές επενδύσεις/αποταμιεύσεις για λεφτά που περισσεύουν αναφερόμαστε.
(βεβαια θυμάμαι και τα περίφημα μετοχοδάνεια η μετά τα στεγαστικa,αγορά επαγγελματικής στέγης.)
από τι στιγμή που περισσεύουν, πως να το κάνουμε θες να παίρνεις και κάτι.
Leo πάντα είναι καλά για TTE. Άνεση (κάνει και για εφάπαξ)
Parker απλά ότι γραφει ένας το κοπιάρουν όλοι

Το να θες να ξοδευεις οτι περισσευει ΔΕΝ  λεγεται απαραιτητα επενδυση..........αλλιως το ξερω εγω

αν αναφέρεσαι σε αυτό σωτήρη απόδοση εννοώ
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:35:51 μμ »

Ελα φιλε καλημερα.
Δεν το εχω ξεσκονισει το θεμα αλλα πιαστηκα απο τα γραφομενα σου για να πω την αποψη μου.

Μου φαινεται πολυ γρηγαρα το ξεχασαμε το χρηματιστηριο , ουτως ή αλλως ο Ελληνας δεν φημιζεται για την μνημη του.
Πολυ <μπακαλικα>  εγω θα πω οτι υπαρχουν οι τροποι πλεον για να αδειαζουν οι τσεπες καποιων πολλων  και να γεμιζουν των λιγων.
Καμια σημασια αν τα χαμενα ειναι περισσευμα ή υστερημα, ολα ή μερος,επεννδυση ή τοποθετηση.
Η ουσια ειναι μια..........
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:04:17 μμ »

Εμένα μου κάνει εντύπωση που η είδηση αυτή είναι σε πολλές εφημερίδες, πχ
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=31076&subid=2&pubid=113292676
ή
http://www.zougla.gr/money/article/an8rakes-i-lires
ή
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ta_senaria_ths_draxmhs_ta_eyrw_poy_eginan_lires_kai_ta_istorika_ypshla_toy_xrysou_poy_ekanan_voytia.2850729.html

Μήπως προσπαθούν να κατευθύνουν την κοινή γνώμη σε άλλες μορφές αποταμίευσης, πιο κερδοφόρες για το σύστημα; Απορία




Να προσθεσω επισης την δικη μου σκεψη....

Μηπως προσπαθουν με αυτη την προπαγανδα , να σπειρουν την απογοητευση στους τελευταιους κατοχους φυσικου χρυσου που εχουν απομεινει , για να μαζεψουν και την τελευταια λιριτσα , το τελευταιο χρυσο δοντι και βαφτιστικο σταυρουδακι που εχει μεινει .... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:14:10 μμ »

Υπάρχει συνωμοσία!
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:24:00 μμ »

Εμένα μου κάνει εντύπωση που η είδηση αυτή είναι σε πολλές εφημερίδες, πχ
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=31076&subid=2&pubid=113292676
ή
http://www.zougla.gr/money/article/an8rakes-i-lires
ή
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ta_senaria_ths_draxmhs_ta_eyrw_poy_eginan_lires_kai_ta_istorika_ypshla_toy_xrysou_poy_ekanan_voytia.2850729.html

Μήπως προσπαθούν να κατευθύνουν την κοινή γνώμη σε άλλες μορφές αποταμίευσης, πιο κερδοφόρες για το σύστημα; Απορία




Να προσθεσω επισης την δικη μου σκεψη....

Μηπως προσπαθουν με αυτη την προπαγανδα , να σπειρουν την απογοητευση στους τελευταιους κατοχους φυσικου χρυσου που εχουν απομεινει , για να μαζεψουν και την τελευταια λιριτσα , το τελευταιο χρυσο δοντι και βαφτιστικο σταυρουδακι που εχει μεινει .... Στριφογύρισμα ματιών




Κανενας δεν δινει οτι του απεμεινε...............
Ακομα και οταν πηγαν πατο οι μετοχες οι κατοχοι τις κρατησαν στην ξευτιλα .
Ουτως ή αλλως χαμενοι ηταν, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ!!

Οι συνομοσια εχει λαβει τελος.
Απο κει και περα ο κοινος νους πρεπει να διαχωριζει τους εχοντες συμφερον απο αυτους που απλα εχουν μια πεποιθηση ακομα κι αν φτανει στα ορια της εμονης
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:27:10 μμ »

Υπάρχει συνωμοσία!

https://www.youtube.com/watch?v=qheBR5rR_nw
Καταγράφηκε
aa_frag
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 282


Μέτρον Άριστον. Παν μέτρον 100 πόντους


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:43:59 μμ »

Ότι αγαθά αγόραζες με μία ουγγιά χρυσό το 1920, τα ίδια αγόραζες και το 1960 τα ίδια και το 2014.
Μηδενική μεταβολή στην αγοραστική δύναμη.
Τα κωλόχαρτα ανεβαίνουν και κατεβαίνουν.
Το δολάριο έχει χάσει από το 1920 το 95% της αγοραστικής του δύναμης.
Αυτή είναι η διαφορά, πόσο μυαλό θέλει δηλαδή για να το κατανοήσουμε?
Όλα τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε.
Όταν θα αρχίζουν οι τιμές στα αγαθά να εκτοξεύονται (κάτι το οποίο έχει ξεκινήσει από το 2008 δηλαδή) τότε ελάτε να μου πείτε.
Όποιος έχει κοινή λογική δεν γίνεται να μην τα κατανοεί αυτά που λέμε.
Το 1980 με δυο κιλά χρυσό αγόραζες ένα αυτοκίνητο, σήμερα χρειάζεσαι για το ίδιο αμάξι περίπου μισό κιλό χρυσό.

Το όλο σκεπτικό του άρθρου είναι ΛΑΘΟΣ !!!!

Έχω πει πολλάκις ο Χρυσος ΔΕΝ είναι επένδυση και δη μικρού χρονικού ορίζοντα.

Ο χρυσός είναι ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ μέρους του περισσεύματος των χρημάτων μας, για μια δύσκολη περίοδο , για την κάλυψη της αβεβαιότητας του μέλλοντος !!!

Άρα από το παραπάνω παράδειγμα προκύπτει ότι ο Αντώνης έχει δίκαιο.
Η επένδυση γίνεται πάντα από το περίσσευμα και ποτέ από το υστέρημα, άλλωστε μια επένδυση δεν είναι πάντα 100% εξασφαλισμένη. Όταν πας για να επενδύσεις ξέχνα αυτά τα χρήματα. Αν έχουν αποδώσει θα είναι δώρο. Αν όχι, ήταν από το περίσσευμα σου.

Μήπως προσπαθούν να κατευθύνουν την κοινή γνώμη σε άλλες μορφές αποταμίευσης, πιο κερδοφόρες για το σύστημα; Απορία

Ας μην ξεχνάμε όλα αυτά τα μαγαζιά αγοροπωλησίας χρυσού (κοινώς πολυτελή σαράφικα) που ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια και μάζευαν ότι χρυσό υπήρχε. Τώρα απλά κοιτάνε να μαζέψουν και τα τελευταία ψήγματα χρυσού η όποιων χρημάτων,  εκμεταλλευόμενοι την άγνοια αλλά και την ανάγκη του κόσμου για ελπίδα
Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:49:24 μμ »

Ναι πριν 2 χρονια οταν τα σεναρια περι δραχμης επαιζαν πολυ ,επενδυσαν πολλοι σε λιρες για να σωσουν ,δεν ηξεραν οι ανθρωποι τι θα γινει.Εγω πιστευω οτι ειναι προς το παρον χαμενοι ακομα και αυτοι που αγορασαν ψηλα σε 5 η 10 χρονια δεν ξερουμε.Αλλα για πεστε μου τι να εκαναν??και ποια επενδυση δεν φερνει ζημιες?ολοι χανουν η κερδιζουν αφου τιποτα δεν ειναι βεβαιο.Μην τρελενομαστε κιολας με την μια η την αλλη επενδυση,ειναι και θεμα τυχης.Γνωστος μου ,καλος εμπορος και καλος επιχειρηματιας επενδυσε και κερδισε ,του τα εφαγε ομως μια τυπισα ,ετσι ειναι ,και αυτοι που κερδιζουν καποιοι τους τα τρωνε.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 18, 2014, 05:56:07 μμ »

έχει προϊόντα εγγυημένου κεφαλαίου, εταιρικές ομολογίες,ειδικά αμοιβαία,omologa EKT,fund of hedge funds λύσεις υπάρχουν αν και αρχίσαμε να ξεφεύγουμε (και πρώτος και καλύτερος εγώ  Σαρκασμός)
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 18, 2014, 06:17:12 μμ »

Ότι αγαθά αγόραζες με μία ουγγιά χρυσό το 1920, τα ίδια αγόραζες και το 1960 τα ίδια και το 2014.
Μηδενική μεταβολή στην αγοραστική δύναμη.
Τα κωλόχαρτα ανεβαίνουν και κατεβαίνουν.
Το δολάριο έχει χάσει από το 1920 το 95% της αγοραστικής του δύναμης.
Αυτή είναι η διαφορά, πόσο μυαλό θέλει δηλαδή για να το κατανοήσουμε?
Όλα τα υπόλοιπα είναι για να έχουμε να λέμε.
Όταν θα αρχίζουν οι τιμές στα αγαθά να εκτοξεύονται (κάτι το οποίο έχει ξεκινήσει από το 2008 δηλαδή) τότε ελάτε να μου πείτε.
Όποιος έχει κοινή λογική δεν γίνεται να μην τα κατανοεί αυτά που λέμε.
Το 1980 με δυο κιλά χρυσό αγόραζες ένα αυτοκίνητο, σήμερα χρειάζεσαι για το ίδιο αμάξι περίπου μισό κιλό χρυσό.
Μην ξεχνάς τους υπέρογκους φόρους που είχε η Ελλάδα τη δεκαετία του '80 στα αυτοκίνητα (Ήταν είδος πολυτελείας με φόρους εισαγωγής πάνω από 200%).
Στην Αμερική η αναλογία ήταν ακριβώς η ίδια όπως και σε όλα τα αγαθά.
Η μη μεταβολή της αξίας (αγοραστικής δύναμης) του χρυσού σε περιόδους ειρήνης είναι κανόνας χιλιάδων ετών.
Με μικρές εξαιρέσεις κατά τον 15ο και 16ο αιώνα.    
Καταγράφηκε
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 18, 2014, 07:24:13 μμ »

O χρυσος, εκτος από εξασφάλιση ή αποταμίευση ή επένδυση είναι και κάτι παραπάνω. Είναι μεράκι, "αγάπη" γ'αυτόν στις διάφορες μορφές του. Είναι επίσης ευχάριστη απασχόληση (ψάξιμο στο ίντερνετ, αναζήτηση τιμών και προιόντων του, επίσκεψη σε δημοπρασίες ή ατελειωτο ψάξιμο σε μαγαζιά-ενεχυροδανειστήρια-πάγκους, συνάντηση με ευχαριστους ανθρώπους σε λέσχες-καφετέριες κλπ). Ειναι ακομα και εξάσκηση του μυαλού (όσοι ασχολούνται με αυτόν γερνάει το σώμα τους αλλά όχι και το μυαλό τους  Κλείσιμο ματιού ). Ο χρυσός μας φέρνει πιο κοντά!!!

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Χαμόγελο

Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:05:34 μμ »

Ολα ξεκινησαν παλι απο ενα αρθρο , το οποιο δεν ειχε καμια σκοπιμοτητα κατα την αποψη μου πλην της συνιθισμενης ενημερωσης ασχετων (πολλακις δεν εχουν να γραψουν και τιποτα καλυτερο).
Το ποσοστο που επενδυσε χρυσο ειναι μια σταγονα στον ωκεανο στο γενικο συνολο,και σιγουρα δεν απευθυνοταν σε αυτους καθως δεν ειναι παντελως ανοητοι. Αν εχασαν ή κερδιασαν και ποσο αν μη τι αλλο μπορουν να το βρουν με μια απλη μαθηματικη πραξη.
Ετσι λοιπον τα  σεναρια συνομοσιας δεν τα συζητω γιατι με την ιδια λογικη θα μπορουσε να πει καποιος με αλλη τοση φαντασια οτι αποσκοπουν στο παρασυρουν και να αποτελειωσουν οσους εχουν σκοπο να κανουν μουαγιε, ή οσους ανακαλυψαν την υπαρξη των μεταλων μολις χθες.
Η αληθεια ειναι οτι κανεις μας δεν μπορει να προβλεψει το μελλον, αλλα οι κακοτοπιες μας κανουν  καλως επιφυλακτικοτερους.
Ο  συλλεκτισμος ειναι παθος και η επενδυση τζογος .........
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences