Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 12:51:10 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΑΣΜΑ ΓΕΝΕΩΝ ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΩΣ ΕΔΩ  (Αναγνώστηκε 5213 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iceman
Επισκέπτης
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 12:16:38 πμ »

Πάντως κ.herakliotis στο φόρουμ δε γράφουν άτομα μόνο άνω των 35.Και σαν κάποιος κάτω των 35 δεν μου άρεσε και πολύ η φράση σας ""Ειμαστε ατομα απο 35 εως 75 ετων οπως ξερετε , αρα δεν μιλαμε για παιδαρελια με διχως μυαλο και ωριμοτητα στο κεφαλι μας.""  Δεν με θεωρώ χωρίς μυαλό και ωριμότητα όπως και αρκετούς της ηλικίας μου.Και η ιστορία της χώρας μας νομίζω πως απέδειξε τελικά ποιες απο τις 2 ηλικίες δεν έχουν μυαλό και ωριμότητα.Δυστυχώς οι 35-65 δεν έβαλαν ποτέ μυαλό και έχουν καταστρέψει το δικό μας μέλλον.Οπότε μη νομίζεται ότι η ηλικία σας,σας έχει κάνει σοφούς και οι αποφάσεις είναι σωστές!!
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 01:05:42 πμ »

Και εσύ που βλέπεις να καταστρέφεται η χώρα σου δεν κάνεις τίποτα!
Κάθεσαι αραχτός και πίνεις την φραπεδιά σου!Και λες,δεν βαριέσαι μωρέ!
Ωραίος είσαι!
Με τέτοια μυαλά καλά κάνει και καταστρέφεται.
Και δεν αναφέρομαι,μόνο σε εσένα προσωπικά,αλλά σε όλους μας!
Τι σας ενδιαφέρει πιο πολύ;Η διαγραφή του Βασίλη,ή η χώρα που καταστρέφεται,στην οποία αυτή χώρα θα ζήσουν τα παιδιά και τα εγγόνια σας;Αλλά απ'ότι φαίνεται,δεν σας ενδιαφέρει.
Για την διαγραφή του Βασίλη,σε 2 μέρες γράφτηκαν δεκάδες μηνύματα,για τα νέα μέτρα δεν γράφτηκε ούτε ένα μήνυμα.
Και επειδή διαγράφηκε ο Βασίλης από το στέκι,ήρθε το τέλος του κόσμου;Όχι βέβαια!
Είπαμε το τέλος του κόσμου θα έρθει στις 21-12-2012!
Το μέ'ι'λ του το ξέρετε,τα τηλέφωνά του τα ξέρετε,μπορείτε να μιλάτε μαζί του 24 ώρες το 24ωρο.
Κάθε Κυριακή στην Π.Ν.Ε. θα ρουφάτε τον καφέ σας και θα τα λέτε.
Και άλλωστε διαγράφηκε μόνο από το στέκι.Υπάρχουν και 3-4 άλλα συλλεκτικά φόρουμ που μπορείτε να τον βρείτε.
Και από ότι βλέπω σε 3 μήνες θα ξαναγυρίσει στο στέκι,μπορεί και νωρίτερα,ανάλογα με την διάθεση των διαχειριστών και συντονιστών.
Αυτά είχα να πω.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 01:59:29 πμ »

Οι νέοι πίνουν τη φραπεδιά τους όπως λές γιατί δεν υπάρχει πλέον τίποτα άλλο σε αυτή τη χώρα να κάνουν.Γιατί εσείς την καταστρέψατε.Και γι αυτό με ενόχλησε το πιο πάνω σχόλιο.Δεν φταίνε τα μυαλά των νέων που έχουν ψηφίσει μια και δυο φορές το πολύ αλλά αυτων που ψήφιζαν ως τώρα.Γιατί εκτός απο την υπογραφή και το άλλο σας έπρεπε να προσέχετε και τη ψήφο σας που τη ρίχνεται.Μια ζωή λέγατε όλοι κλεβουν αλλά καλύτερα να σας κοβόταν το χέρι παρά να αλλάζατε τη ψήφο σας.Και τους γλείφατε και τους προσκυνάγατε μήπως και φάτε και σεις τίποτα.Εσείς αδιαφορούσατε για το μέλλον των παιδιών σας.Εγώ είμαι 24 χρονών τελειόφοιτος στο Πολυτεχνείο στο τμήμα μηχανικών Η/Υ και ψάχνω σε ποια χώρα να πάω να ζήσω σαν άνθρωπος.Γιατί δεν θέλω να ζω σε μια χώρα που θα με αρμέγει σαν αγελάδα,δεν θα μου προσφέρει τίποτα(υγεία..έφτασαν οι καρκινοπαθείς να κάνουν πορείες,παιδεία..χρόνια φώναζαν οι φοιτητές και τους είχατε για τεμπέληδες και κοπανατζήδες και ποτέ δεν ακούσατε τι λένε..που απο φέτος ούτε βιβλία δεν θα δικαιούνται απο το εαρινό εξάμηνο... κτλ..),αν έχω κληρονομήσει ένα σπίτι θα το πληρώνω 125 φορές(εφορία,χαράτσι.τέλος ακινήτων,έκτακτη εισφορά και δεν ξέρω τι άλλο)ένα αυτοκίνητο τα ίδια(εφορία,τέλη κυκλοφορίας,ασφάλεια,διόδια παντού,φόρο στα καύσιμα κτλ..),δεν θα βρώ ποτέ δουλειά ή αν βρω θα είναι εξαήμερο με 8-13 ώρες δουλειές για 400€ και θα είμαι και τυχερός που τη βρήκα και αν ζήσω και πάνω απο 70 μπορεί και να πάρω και σύνταξη.Και όλα αυτά γιατί τόσα χρόνια ήσασταν βολεμένοι απο αυτό το σύστημα και βλέπατε εντελώς στενόμυαλα τον εαυτούλη σας και το παρόν.Και τώρα τι?Φταίνε όσοι νέοι λένε δεν βαριέσαι ή δεν κάνουν κάτι?Γιατί τους αφήνεται να προσπαθήσουν να ξαναχτίσουν τη χώρα αν γίνεται κάτι τέτοιο?Με νέα μέτρα νομίζεται ότι πάμε κάπου?Όλοι θα φύγουν..θα μείνουν οι γέροι..οι εντελώς αμόρφωτοι και οι αλλοδαποί.Αυτή τη χώρα φτιάξατε οπότε μην έχετε απαιτήσεις και κυρίως μην κάνετε κριτική γιατί δεν το δικαιούστε πια.Απλά βουλώστε το και ζήστε το μέλλον που μας φτιάξατε.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 08:20:52 πμ »

Ωπα ρε μεγαλε ,πολυ φορα δεν πηρες;  μηπως εισαι λιγο αναιδης;για ηρεμισε λιγο ,εδω ειναι συλλεκτικο φορουμ και θεωρω οτι εαν δεν εχουν καποιοι κατι να γραψουν οχι μονο για εκτονωση καλο θα ηταν να αραξουν
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 08:37:43 πμ »

Πάντως ο iceman έχει 100% δίκιο. Οι γινείς μας φταίνε πάνω απ όλα που τους ψηφίζανε και τώρα όλοι έμεις θα πληρώσουμε για του μεγάλους που έτρωγαν απο την μεταπολίτευση και μετα.
Τι σε πειραξε daisosark? ναι , συλλεκτικο φόρουμ είναι, αλλά δεν έχει άδικο το παλικάρι. Γιατι είναι αναιδής? προσάβαλλε κανέναν? Τι λες? Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες απο το 1974 και μετα έκλεβαν , όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τα έξυναν, ουδεις εργαζόταν και ζούσαμε με δανεικά. Και κανένας απο τους γονεις μας δεν είχε τα κότσια να μην τους ψηφίσει και να τους στείλει σπιτι τους. Και τωρα ειμαστε υποχρεωμενοι εμεις, η νένα γενιά, να πληρώσουμε για όλους εσας..να πληρώνω τεβε για να μην παρω ποτε σύνταξη. Και ο δεητζης πασοκος συνδικαλιστής να παίρνει 3000 τον μήνα απο τα 50 του έτη.
Κουβέντα κάνουμε, όχι νομισματίκή, αλλά ενδιαφέρουσα, κακώς νομίζω σε χαλασε το σχόλιο του. Φιλικά .
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:14:33 πμ »

Πάντως ο iceman έχει 100% δίκιο. Οι γινείς μας φταίνε πάνω απ όλα που τους ψηφίζανε και τώρα όλοι έμεις θα πληρώσουμε για του μεγάλους που έτρωγαν απο την μεταπολίτευση και μετα.
Τι σε πειραξε daisosark? ναι , συλλεκτικο φόρουμ είναι, αλλά δεν έχει άδικο το παλικάρι. Γιατι είναι αναιδής? προσάβαλλε κανέναν? Τι λες? Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες απο το 1974 και μετα έκλεβαν , όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τα έξυναν, ουδεις εργαζόταν και ζούσαμε με δανεικά. Και κανένας απο τους γονεις μας δεν είχε τα κότσια να μην τους ψηφίσει και να τους στείλει σπιτι τους. Και τωρα ειμαστε υποχρεωμενοι εμεις, η νένα γενιά, να πληρώσουμε για όλους εσας..να πληρώνω τεβε για να μην παρω ποτε σύνταξη. Και ο δεητζης πασοκος συνδικαλιστής να παίρνει 3000 τον μήνα απο τα 50 του έτη.
Κουβέντα κάνουμε, όχι νομισματίκή, αλλά ενδιαφέρουσα, κακώς νομίζω σε χαλασε το σχόλιο του. Φιλικά .

στο 50% ειναι σωστος στο αλλο 50% ειναι λαθος
Καταγράφηκε

iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:16:06 πμ »

Το φόρουμ έχει και κάποιες ενότητες εκτός θεματολογίας,αστείων κτλ..αν θέλει κάποιος ας μεταφέρει εκεί τα ποστ για να μην ενοχλούνται οι νομισματολόγοι.Δεν είναι θέμα εκτόνωσης..απλά νοιώθω ότι κάποια γραφόμενα προσβάλουν μια γενιά που έχει τσακιστεί απο τους γονείς θείους παππούδες της και αυτοί έχουν το θράσος να κάνουν και κριτική.Τον σεβασμό δεν τον κερδίζεται με την ηλικία σας αλλά με τις πράξεις σας.Και μάλλον τώρα ενοχλεί κάποιους η αλήθεια.Εμένα με ενοχλούν οι δήθεν σοφοί και πατριώτες που ήταν γιατροί,μηχανικοί,δικηγόροι και ελεύθεροι επαγγελματίες είχαν 20 επισκέψεις τη μέρα..χτύπαγαν 2 αποδείξεις τη μέρα,δεν πλήρωναν φόρους και την πλήρωναν και πληρώνουν μισθωτοί και συνταξιούχοι.Δηλαδή με ενοχλούν όσοι παρασιτούσαν εις βάρος της κοινωνίας και των συμπολιτών τους και πλουτίζουν στην πλάτη τους.Επίσης με ενοχλούν οι δημόσιοι υπάλληλοι που είναι βολεμένοι,αγενέστατοι,αδιαφορούν για τη δουλειά τους,τους πληρώνουμε εμείς και μας κλέβουν αν βρουν ευκαιρία.Και εντάξει δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι αλλά δυστυχώς το τσουβάλι είναι γεμάτο και λίγοι είναι έξω απο αυτό και γι αυτό φτάσαμε ως εδώ.Οπότε όποιον ενοχλούν τα γραφόμενα μου μπορεί να σχηματίσει μια άκρως αρνητική γνώμη για μένα όπως έχω εγώ για τους παραπάνω.
Και ζητώ συγνώμη αν γίνεται μπάχαλο το φόρουμ με εκτός θέματος ποστ γιατί ούτε εμένα δεν μ αρέσει οπότε αν γίνεται ας μεταφερθούν.Δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος που θέλει να διαβάσει για το σοβαρότατο θέμα της διαγραφής του κ.Βασίλη να διαβάζει και βλακείες της νέας γενιάς.
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:19:50 πμ »

Ολοι φταιμε ακομη και οι πιο νεοι για την καταντια της κοινωνιας μας παιδια, Η αδικια το μεσον και διαφορες καταστασεις υπηρχαν και θα υπαρχουν δυστυχως και οδηγησαν εδω, και που ξερουμε?? που θα οδηγησουν στο μελλον.Προσωπικα ημουν επαναστατης και προσπαθησα να πολεμησω το κατεστημενο (οχι με αλητειες) φιλοι iceman,solferino σε νεαροτερη ηλικια και παντα ειχα το θαρρος της γνωμης μου. Παρολα αυτα σιγα σιγα μεγαλωνοντας και κανοντας οικογενεια οι προτεραιοτητες αλλαζουν. Παλαιοτερα αν καποιος με ενοχλουσε πχ συνηθως γινοταν καυγας  τωρα οχι σκεφτομαι τον γιο μου την γυναικα μου κτλ. Προσπαθησα αρκετα οταν ημουν πιο νεος??  προφανως οχι αρκετα, προσπαθουν οι νεοι σημερα ??οχι, τους εχει παρει το ρεμα. Μην νομιζετε οτι ενας 40αρης 50αρης διαφερει πολυ στην σκεψη απο τον 20αρη τον ζηλευει, ζηλευει τα νιατα και θαυμαζει την τολμη του. Εσυ φιλε σολφερινο σε αλλο τοπικ εβαλες την διευθυνση σου λεγοντας σε καποιον ελα αυτο ειναι τολμη νιατα,  εγω δεν υπαρχει περιπτωση να κανω κατι τετοιο ειμαι δειλος?? οχι αν με γνωριζες θα ηξερες πολυ κλα οτι δεν ειμαι απλα σκεφτομαι 2 φορες πριν κανω κατι πλεον. Προσπαθηστε να βοηθησετε ως μπορειτε να αλλαξουν τα πραγματα δεν ειναι ευκολο γιατι οι λιγοι που διοικουν τον κοσμο εχουν τεραστια δυναμη. Εχει μεγαλη σημασια ο σεβασμος δυστυχως εχει χαθει αυτο φαινεται και στην τηλεοραση, δεστε τι βλεπουμε σημερα και θα καταλαβετε. Και βεβαια η μεγαλη αρχη ολων των κακων ειναι το χρημα για αυτο γινονται ολα...
Σεβαστειτε τον διπλανο σας ανεξαρτητως ηλικιας και ας  προπσαθησουμε ολοι να βοηθησουμε για ενα καλυτερο μελλον, καλη σας μερα Παναγιωτης
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:48:56 πμ »

Εγω σαν 35αρης, που δεν ειμαι ουτε νεος ουτε πολυ μεγαλος, νιωθω ντροπη για την γενια των πατεραδων μου που κατεστρεψε τη χωρα, βολευτηκε, σχεδον ολοι αποκτησαν εξοχικο, αυτοκινητα, περιουσια, κατι που προσωπικα δε βλεπω ποτε να το κανω ο ιδιος με τα λιγα χρηματα που παιρνω. Τους βλεπω καθημερινα και στη δουλεια μου, να ερχεται ο 70αρης και να κλαιγεται για λιγα ευρω, λες και θα τα παρει μαζι του στον αλλο κοσμο. Και μου αρεσει και το επιχειρημα τους, οτι εμεις νοιαζομαστε για σας, σας πληρωνουμε και τετοια, τοσα φαγανε και κανουν και λογο για τα ψιχουλα που δινουν στους νεους και πρεπει να τους σεβομαστε κιολας. Και φυσικα δε τους παιρνει η μπαλα ολους, για να μην ειμαστε απολυτοι. Αλλα οι τιμιοι ανθρωποι ειναι πια μειοψηφια, και καποιοι που θελανε να ειναι τιμιοι, μπροστα στο απεραντο αλισβερισι που γινονταν αναγκαστηκαν και αυτοι να παρανομησουν για να μπορεσουν να παρουν ενα ξεροκοματο. Και μετα φταιει η καθε τροικα.
Ενα παραδειγμα μονο, το χαρατσι για τα ακινητα μπηκε για να βρουνε 400 εκ ευρω. Προχθες πιασανε επιχειρηματια που χρωσταει 20 εκατ. Δηλαδη δεν υπαρχουν 20 σαν αυτον να μη μπει το χαρατσι? Αλλα τι λεω τωρα.....υπαρχει περιπτωση να πληρωσει ο καθε Ψωμιαδης και ο καθε Τσοχατζο και Ρουσοπουλος σε αυτη τη χωρα?
Η εποχη του ενταξει και του δε βαριεσαι τελειωσε, ο καθενας ας αναλαβει τις ευθυνες του.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 09:51:37 πμ »

Πάντως γράφοντας αυτά δεν μιλάω ντε και καλά για αριστερές ή ακροδεξιές επαναστάσεις,ένοπλες κτλ..πολλά μπορούν να αλλάξουν και χωρίς αυτά,αν π.χ. όλοι κάνουν σωστά τη δουλειά τους και πληρώνουν ότι τους αναλογεί το πράγμα θα πάει καλύτερα.Δεν είναι δυνατόν να βγάζει κάποιος 500€ τη μέρα και να πληρώνει τα ίδια με κάποιον που βγάζει 500€ το μήνα.Αν όλη έδιναν ότι τους αναλογούσε και τους ενδιέφερε και ο διπλανός τους δεν θα φτάναμε ως εδώ.Και δεν υπάρχει δικαιολογία για τέτοιες πράξεις.π.χ. το το ότι είναι σπουδαγμένοι και είχε κόπο να φτάσουν ως εδώ και τώρα απολαμβάνουν τους καρπούς των κόπων τους.Και γω συμφωνώ ότι αξίζουν καλύτερης αμοιβής αλλά ως εκεί.Δεν αξίζουν να ζουν εις βάρος όλης της κοινωνίας.Και έτσι ούτε τα παιδιά τους δεν εξασφαλίζουν..γιατί αν καταρεύσουμε θα βουλιάξουν και αυτά μαζί.Και ή θα ζουν στη ξενιτιά ψάχνοντας τρόπο να ζήσουν ή θα ζουν σε μια χώρα ριμαγμένη που μπορεί να σε σκοτώσουν οποιαδηποτε ώρα γιατί δεν θα έχουν οι τριγύρω να φάνε.
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:42:00 πμ »

Γεια σας.
Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα γραφόμενά σας.
Και μην ανησυχείτε δεν προσβάλομαι εύκολα.Αν και δεν βλέπω να με έχει προσβάλει κανείς.Όπως νομίζω και εγώ ότι δεν έχω προσβάλει κάποιον.Γενικά μιλάμε,όπως γενικά μιλάω και εγώ.
Και εγώ 38 χρονών είμαι και άνεργος από τον Μά'ι'ο του 2005.
Δηλαδή από 31 χρονών είμαι άνεργος.Και ψάχνω να βρω δουλειά από εδώ και από εκεί για να ζήσω.
Δυστυχώς δεν σπούδασα κάτι για να ψάξω δουλειά στο εξωτερικό.
Παιδιά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα φύγετε από την Ελλάδα και βρείτε δουλειά στο εξωτερικό.
Δουλειές υπάρχουν!!!
Πουλήστε τα πάντα στην Ελλάδα και βουρ για το εξωτερικό.Και στην δύσμοιρη Ελλαδίτσα θα έρχεστε για 1 μήνα το καλοκαίρι για διακοπές,θα βλέπετε συγγενείς και φίλους.
Και εγώ ψήφιζα πασοκ και νδ στις εκλογές μέχρι το 2007,αλλά ξύπνησα γρήγορα και σταμάτησα να τους ψηφίζω.Από το 1974 και μέχρι το 2009 ο δικομματισμός έπαιρνε 75-85% των ψήφων.Μέχρι και φέτος στις εκλογές 40% πήραν αυτά τα 2 κόμματα,και εάν υπολογίσουμε και τα κόμματα καμμένου(που αποτελείται από βουλευτές της νδ)και κουβέλη(που αποτελείτε από βουλευτές του πασόκ)συνολικά πήραν 55%.Πάλι τους ίδιους ψήφισαν.Τώρα η νέα γενιά ψήφισαν παραλία μιας και η αποχή έπιασε το 40%.Άρα φταίει και αυτή.Με 40% κάνεις κυβέρνηση.
Εγώ το ξεκίνησα το εκτός θέμα,εάν θέλουν οι διαχειριστές ας μεταφέρουν από το μήνυμά και κάτω σε άλλο καινούργιο θέμα.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 10:48:25 πμ »

+1 heretic
+1 iceman

Δεν αλλάζει ο τόπος αυτός αν δεν χυθει αίμα η ταπεινή μου άποψη. Ο πολύδωρας διόρισε την κόρη του τόσο απροκάλυπτα μέσα σε τοσο άσχημο οικονομικό κλίμα. μηδενική τσιπα. ΣΤΑ ΤΡΑΙΝΑ ΟΙ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 11:11:01 πμ »

Πάντως ο iceman έχει 100% δίκιο. Οι γινείς μας φταίνε πάνω απ όλα που τους ψηφίζανε και τώρα όλοι έμεις θα πληρώσουμε για του μεγάλους που έτρωγαν απο την μεταπολίτευση και μετα.
Τι σε πειραξε daisosark? ναι , συλλεκτικο φόρουμ είναι, αλλά δεν έχει άδικο το παλικάρι. Γιατι είναι αναιδής? προσάβαλλε κανέναν? Τι λες? Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες απο το 1974 και μετα έκλεβαν , όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τα έξυναν, ουδεις εργαζόταν και ζούσαμε με δανεικά. Και κανένας απο τους γονεις μας δεν είχε τα κότσια να μην τους ψηφίσει και να τους στείλει σπιτι τους. Και τωρα ειμαστε υποχρεωμενοι εμεις, η νένα γενιά, να πληρώσουμε για όλους εσας..να πληρώνω τεβε για να μην παρω ποτε σύνταξη. Και ο δεητζης πασοκος συνδικαλιστής να παίρνει 3000 τον μήνα απο τα 50 του έτη.
Κουβέντα κάνουμε, όχι νομισματίκή, αλλά ενδιαφέρουσα, κακώς νομίζω σε χαλασε το σχόλιο του. Φιλικά .
Aγαπητε μου ευχαριστως θα σου απαντησω και σενα και σε ολους τους αλλους ομοιοεκφραστες τι με πειραξε εν ολοιγοις για να μην υπαρχει θεμα ,λοιπον με πειραξε το οτι οταν βολευει τους πιτσιρικαδες με την ακριβως ενοια του ορου ριχνουν το φταιξιμο στους μεγαλους για ολα,δηλαδη θαθελα να ξερω και δεν ειρωνευωμαι αλλα χρησιμοποιω ακριβεστατα σχηματα λογου ,απο αυγο γεννηθηκατε σημερα;δεν ξερατε τιπορα ;δεν εχετε τις ιδιες ευθυνες με τους γονεις σας ,απο το ιδιο πιατο τρωγατε και σας βολευε μια χαρα ,συμετειχατε ευχαριστως στο φαγοποτι οταν το χρημα κακως μεν αλλα ερεε αφθονο χωρις να το αξιζουν πολλες φορες οι πατεραδες σας αλλα υπηρετουσαν με τον τροπο τους και αυτοι μαζι με εσας το ηδη ιδιο απο χιλιαδες χρονια συστημα στην μοντερνα του εκδοχη ,και να σου πω και κατι αλλο φιλικοτατα ,για να επιβιωσετε τα ιδια θα κανετε ,η τεμπεληδες δηδεν φιλοσοφοι θα γινετε κλεισμενοι σε εναν ψευτουπαρξισμο η υπηρετες του οποιου μεταλλαγμενου ιδιου μελλοντικου συστηματος και ευχαριστως θα κλεβετε την εφορια και ακομα την τυροπιτα του διπλανου σας αν χρειαστει,ολοι ανεξαιρετως εχουν ευθυνες για οσα περναει ο τοπος,μπορω να γραψω περισσοτερα αλλα δεν θαθελα να οξυνθουν τα πνευματα ,γι αυτο επιμενω στο να γραφωνται περισοτερο θεματα συλλεκτικα παρα αλλα,δεν εχω διαθεση κακη προσωπικη για κανενα και λεω καλο απογευμα προς ολους
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 11:20:47 πμ »

Πολύ βολική άποψη. και εξηγούμαι.

Οχι κύριε, εγώ δεν έκανα τα ίδια. Δεν έβαλα βίσμα για να πάρω μεταγραφή στο πανεπιστήμιο για να κετέβω αθήνα , και όχι , δεν έβαλα βίσμα για να κάνω στρατιωτική θητεία στο ναυτικό στη σύρο για να είμαι κοντά στο σπίτι μου παρότι θα μπορούσα.Επίσης δεν έβαλα βίσμα για να βρω δουλειά.
Επίσης ειναι πολύ βολικό να λέτε πως έχουμε την ιδια ευθυνη. ΠΡΩΤΟΝ κυριε μου, ρίχτετε την ιδια ευθύνη σε ενα δεκαπενταχρονο που ετρωγε φαγητο, με τους γονεις του. ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΔΕΙΣΗ ΤΟ ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΧΡΟΝΟ? ΜΗΠΩΣ ΨΗΦΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ? Η ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ?Απορία?

Προφανώς είστε κάποιας ηλικίας και τα έχετε προσαρμοσει στο κεφαλακι σας όμορφα και ωραία για να μπορειτε να κοιμάστε ήσυχα . Το καταλαβαίνω αλλά αν έχετε κόκκο φαιας ουσίας στο κεφάλι σας θα καταλάβετε πως λέτε αστοχίες.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 11:27:42 πμ »

Φίλε κάτσε και σκέψου λίγο.Δεν φταίμε όλοι.Δεν φταίει κάθε ελληνόπουλο που απο τη μέρα που θα γεννηθεί χρωστάει.Δεν φταίει αυτός που δεν έχει ψηφίσει ή έχει ψηφίσει μια και δυο φορές.Που έχει σπουδάσει( με τα λεφτά των γονιών του που είναι ιδ.υπάλληλοι και δεν κρύβουν ούτε ένα ευρώ απο το εισόδημά τους) και δεν μπορεί να βρει δουλειά.Και χωρίς δουλειά φυσικά δεν έχει κλέψει ποτέ το κράτος δηλαδή τους διπλανούς του.Κάποιους σας βολεύει να φταίμε όλοι αλλά δυστυχώς δεν φταίμε.Και αν το πιάτο φαί που τρώει το παιδί είναι κλεμμένο τι θες να κάνει?Ας είχε ο σοφός πατέρας του την αξιοπρέπεια να του προσφέρει ένα φαι κερδισμένο νόμιμα.Και είστε και οι μόνοι που φταίτε γι αυτά.Εμείς θα φταίμε απο εδώ και πέρα αν και πάλι δεν μας αφήνεται ήσυχους.Προσπαθείτε να συνεχίσετε ακόμα και τώρα που όλα καταρρέουν όλα όσα κάνατε και να βάλετε και τα παιδιά σας σ αυτό γιατί έτσι είναι η ζωή.Γιατί εσείς ξέρετε και όλοι οι άλλοι είναι τεμπέληδες,μικροί,ιδεολόγοι,ουτοπιστές.Είδατε που μας φτάσατε.Και φυσικά να μη νιώσουμε και τύψεις..φταίμε όλοι και όσοι έχουν αντίθετη άποψη πρέπει να είναι και αυτοί ανθρωπάκια που απλά δεν βρήκαν κάποια κατσίκα να αρμέξουν και γκρινιάζουν τώρα.Αλλά αν έβρισκαν έτσι θα ήταν...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences