Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:37:14 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: χαρτοκόπτης ως επένδυση  (Αναγνώστηκε 1867 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« στις: Μάιος 11, 2012, 12:51:00 μμ »

Αυτό το θέμα το ανοίγω για τον giannist που του αρέσουν και άλλα παλαιά αντικείμενα εκτός από νομίσματα και τον heraklioti που είναι τα μέρη του. Πριν καμία δωδεκαριά χρόνια, ένας πελάτης είχε φέρει, στο εργαστήριο που δούλευα, αυτόν τον χαρτοκόπτη για να τον γυαλίσουν τα αφεντικά μου. Ο ένας από τους δύο, του λέει ότι η ομορφιά αυτού του αντικειμένου είναι στον τρόπο κατασκευής του και στην παλαίωσή του με το πέρασμα του χρόνου και γι' αυτό δεν είναι σωστό να το πηράξει ή να το γυαλίσει. Επειδή όμως είχε <<γυαλίσει>> το δικό μου μάτι, έβαλα το αφεντικό μου να τον ρωτήσει αν το πουλάει και έτσι το αγόρασα. Δεν το αγόρασα για την συλλογή μου, αλλά επειδή υποψιαζόμουν ότι είναι μια καλή επένδυση. Μέχρι στιγμής δεν έχω πέσει έξω, μιας και μου έχουν προτείνει έως τώρα περίπου τα 10λασια από ότι είχα δώσει. Κάποια στιγμή θα το δώσω αλλά τελικά επένδυση μπορεί να είναι το οτιδήποτε.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 11, 2012, 01:29:25 μμ »

ομορφος και πρωτοτυπος χαρτοκοπτης,αντιγραφη απο την κρητικη παναρχαια θεα-συμβολο,της μινωικης κρητης!!!ειναι η λεγομενη (λογω της κομψης ενφανισης,ακομη και σημερα)παριζιανα!!!τα μινωικα κοσμηματα και γενικωτερα αντικειμενα, θεωρουνται αξεπεραστα παντοτινα εργα τεχνης,για την τελειωτητα και την λεπτομερεια,εως και την πρωτοτυπια τους!!!ο χρυσος,το ελαφαντοστουν,ο χαλκος,και οι πολυτιμοι λιθοι αποκτουσαν ζωη,στα χερια των εμπειρων καλλιτεχνων!!!ηδη σε ολην την μεσογειο,απο την τριτη χιλιετια,πχ(ισως και πιο παλια),κυριαρχουσαν!!! χαρη στην παντοκρατορια, του εμποριου των εμπειρων μινωιτων ναυτικων,οπως και των φοινικων(λεγεται μαλιστα οτι εχουμε,κοινη παναρχαιη καταγωγη,το αλφαβητο,οι φιλισταιοι της παλαιας διαθηκης,κλπ).στο μουσειο ηρακλειου μενει κανεις αναυδος!!! μπροστα στα παναρχαια αυτα, καλλιτεχνηματα.οπως επισης και σε αλλα μινωικα ανακτορα,οικισμους,κλπ.παντως επι ευκαιρια, με τον χαρτοκοπτη του φιλου δημου,υπαρχουν παρα πολλα ομορφα αντιγραφα,για δωρα,σε φιλους, σχεσεις,και πολυ καλογουστα,οπως δακτυλιδια,ενωτια,κλπ που ακομη και σημερα προηγουνται καθε μοδας,και στυλ.εχω κανει δωρο σε φιλη, το γνωστο δακτυλιδι σε αργυρο φυσικα, με τις μελλισες,και δεν το εχει βγαλει πολλα  χρονια απο τοτε, απο το δακτυλο της.πραγματι δημο, ειναι πανεμορφα τα προσεγμενα φυσικα,αντιγραφα μινωικων θεματων,σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.σε ευχαριστω,για τις ομορφες αναμνησεις, που μου αναμοχλευσες απο την ομορφη κρητη.αν και δεν ειμαι κρητικος,ισως? εχω παει σε περισοτερα μερη,οπως φαραγγια,παραλιες,βουνα,κλπ,απο πολλους ντοπιους κρητικους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2012, 02:09:05 μμ από giannist » Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2012, 03:55:49 μμ »

Αυτό το θέμα το ανοίγω για τον giannist που του αρέσουν και άλλα παλαιά αντικείμενα εκτός από νομίσματα και τον heraklioti που είναι τα μέρη του. Πριν καμία δωδεκαριά χρόνια, ένας πελάτης είχε φέρει, στο εργαστήριο που δούλευα, αυτόν τον χαρτοκόπτη για να τον γυαλίσουν τα αφεντικά μου. Ο ένας από τους δύο, του λέει ότι η ομορφιά αυτού του αντικειμένου είναι στον τρόπο κατασκευής του και στην παλαίωσή του με το πέρασμα του χρόνου και γι' αυτό δεν είναι σωστό να το πηράξει ή να το γυαλίσει. Επειδή όμως είχε <<γυαλίσει>> το δικό μου μάτι, έβαλα το αφεντικό μου να τον ρωτήσει αν το πουλάει και έτσι το αγόρασα. Δεν το αγόρασα για την συλλογή μου, αλλά επειδή υποψιαζόμουν ότι είναι μια καλή επένδυση. Μέχρι στιγμής δεν έχω πέσει έξω, μιας και μου έχουν προτείνει έως τώρα περίπου τα 10λασια από ότι είχα δώσει. Κάποια στιγμή θα το δώσω αλλά τελικά επένδυση μπορεί να είναι το οτιδήποτε.

Εννοείται ότι επένδυση μπορεί να είναι οτιδήποτε. Και θεωρητικά δεν πρέπει να πετάμε τίποτε γιατί ποτέ δε ξέρεις πόσα θα πληρώσει κάποιος "λοξός" για τη "σαβούρα.
Πόσο τον είχες αγοράσει; Έχω ακριβώς τον ίδιο!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 06:27:13 μμ »

αυτο φυσικα και ειναι μηδαμινης αξιας!απλως παντως σαν δωρο,για γραφειο φιλου,ειναι ομορφο!τα γνησια σιγουρα διαφερουν,ασε που ειναι τρομερα σπανια!μπορει κανεις ευκολα να το αγοραση στην πλακα,η σε τουριστικα μαγαζια παντως,με λιγα ευρω.αλλο οι αναμνησεις!και αλλο η σκληρη πραγματικωτητα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences