Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 03:53:13 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Όριο εμβάσματος στο εξωτερικό 500 Ευρώ μέσω ίντερνετ.  (Αναγνώστηκε 66436 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 04:02:43 μμ »

θα αναλύσω το τρεχα γυρευε. θέλω να στειλώ ενα ποσό γυρω στα 200 ευρώ εκτός ελλάδος, παω στο κατάστημα σημερα και μου λένε πάρε τηλέφωνο γιατί λέει ειναι μπλοκαρισμένο ανα χρηματικό ποσό χώρας λήψης π.χ γερμανια εχει αλλο ποσό απο γαλλία ,
παιρνω στο τηλεφωνο και μου λενε οχι δεν επιτρεπεται καμμια συναλλαγή για εκτός γιατι περιμένουν φεκ
Παω χτες σε αλλη τραπεζα μιλάω με τον διευθυντη και μου λεει επιτρέπονται κανονικα τα εμβασματα μεχρι 500 ευρω το μήνα. εντω μεταξύ εχω βαλει βγαλει τα λεφτα στο λογαριασμο που θα χρειαστω 3 φορές.
Σας φαινεται υπεύθυνη αντιμετώπιση αυτή ?
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 04:36:33 μμ »

σημερινή ανάρτηση, κοιτάξτε ειδικά το νο.8
http://www.huffingtonpost.gr/2015/10/01/oikonomiacapital-controls_n_8225240.html?utm_hp_ref=greece&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 04:37:43 μμ »

''
8. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό ή από το internet;

ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών: μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.

Για αγορές από το internet μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις κάρτες σας χωρίς περιορισμούς εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα. Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας: μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών. Ωστόσο, εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι ακόλουθες γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα δεν τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα:

    Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.
    Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.
    Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games.
    Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.
    Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.
    Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).
    Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.
    Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.
    Αγορές οικιακού εξοπλισμού.
    Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού.
    Αγορές καλλυντικών.
''
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 07:16:39 μμ »

''
8. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό ή από το internet;

ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών: μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.

Για αγορές από το internet μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις κάρτες σας χωρίς περιορισμούς εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα. Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας: μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών. Ωστόσο, εξακολουθούν να μην επιτρέπονται οι ακόλουθες γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα δεν τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα:

    Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.
    Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.
    Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games.
    Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.
    Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.
    Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).
    Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.
    Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.
    Αγορές οικιακού εξοπλισμού.
    Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού.
    Αγορές καλλυντικών.
''

Πολύ ενδιαφέρον!

Άρα, αν κατάλαβα καλά, μέσω Ίντερνετ μεταφορά χρημάτων δεν επιτρέπεται, αλλά αγορά από το εξωτερικό μέσω πιστωτικής κάρτας, επιτρέπεται!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 07:19:22 μμ »

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Έχω τόνους παραδειγμάτων για τις ελληνικές τράπεζες.

Προεξάρχον το σχετικό σχόλιο του Σημίτη, όταν ήταν πρωθυπουργός, ότι οι τράπεζες δεν εφαρμόζουν τους νόμους (σε θέμα που είχε γίνει τότε για κάποιες προμήθειες και τα "ψιλά γράμματα" γενικότερα).

Κάποτε μου ήρθε επιστροφή φόρου στον τραπεζικό μου λογαριασμό (Eurobank) με χρέωση 3 ευρώ. Πάω Ολυμπιακός στο ΓΛΚ, ανεβοκατεβαίνω δυο-τρεις ορόφους, μου δίνουν την υπουργική απόφαση που προβλέπει ότι οι συμβάσεις με τις τράπεζες θα πρέπει να προβλέπουν ότι τα όποια έξοδα θα πρέπει να βαρύνουν το κράτος και όχι τον πολίτη, Ολυμπιακός στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας, κάνω μια αναφορά και την άλλη μέρα μου διαγράφουν τα 3 ευρώ.

Σου λέει, ποιος θα φάει μια μέρα και θα χάσει ένα μεροκάματο για να βρει την άκρη. Και αν τη βρει, του λέμε "συγγνώμη, λάθος" και το σβήνουμε. Πόσοι έχουν κάνει αναφορά για να ζητήσουν πίσω τα 3 ευρώ;;;

Τη συγκεκριμένη χρέωση "εισερχόμενου εμβάσματος" δεν μπορούσαν να τη χρεώσουν στο κράτος, σύμφωνα με τη σύμβαση που είχαν υπογράψει, γιατί το κράτος δεν θα τη δεχόταν.



Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο (με 0% προκαταβολή κιέτς), άλλα υπόγραψα στη δανειακή σύμβαση, άλλο ποσό μου ήρθε. Μπουκάρησα στα κεντρικά της Alphabank και απαίτησα να δω το χαρτί με την υπογραφή μου. Μετά από πολλά και διάφορα μου απάντησαν ότι "δεν υπάρχει χαρτί με την υπογραφή μου". Είχαν πλαστογραφήσει το συμβόλαιο, γιατί είχαν κάνει λάθος...

(Το τι έγινε στη συνέχεια είναι άλλο κεφάλαιο. Κάποτε όμως που το συζήταγα με κάποιον γνωστό από την Εμπορική, χαμογέλασε με ύφος "ανακάλυψες κι εσύ την Αμερική"...)

...όρεξη να έχεις να σου λέω...

Επιβεβαιώνεις την άποψη που είχα για τις τράπεζες: "Μακριά κι αγαπημένοι"!
Πάντως αυτό που αναφέρεις για την πλαστογράφηση της υπογραφής...ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΟ!!!
Νομίζω μπορούσες να τους πας και ποινικά και να ζητήσεις αποζημίωση!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 07:23:19 μμ »

...
•η αποδοχή και εκτέλεση εντολών μεταφοράς κεφαλαίων προς το εξωτερικό από τράπεζες έως του ποσού των πεντακοσίων (500) ευρώ ανά καταθέτη (Customer ID) και ανά ημερολογιακό μήνα, μέχρι μηνιαίου ορίου σε ευρώ για το σύνολο των τραπεζών που λειτουργούν στην Ελλάδα και αποδέχονται καταθέσεις, το οποίο έχει οριστεί και κατανεμηθεί ανά τράπεζα με την Απόφαση αριθμ. 770/30.9.2015 (ΦΕΚ Β΄ 2119) της  Επιτροπής Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών".
Αρα, όχι μέσω e-banking, αλλά μέσω τραπεζών. Αντί να χρεωθώ 1€ θα χρεώνομαι με 15€. Για την ώρα αποτρεπτικό!

Αυτό κι αν είναι καραμπινάτος κομπογιαννιτισμός!!!
Αφού και η τράπεζα μέσω computer το κάνει.
Άρα, τι να πας εσύ μέχρι εκεί και να στο κάνει ο υπάλληλος, τι να το κάνεις εσύ απ'το σπίτι σου.
Θέλω να πω ότι είναι ΤΟ ξεμπρόστιασμα ότι το κάνουν μόνο και μόνο για να τσεπώσουν τη διαφορά στην προμήθεια.

Εν πάση περιιπτώσει, όπως έγραψα και σε παραπάνω σχόλιο, δε νομίζω ότι το κάνουν για να τσεπώσουν την παραπάνω προμήθεια, αλλά επειδή γενικά δεν επιτρέπονται οι συναλλαγές μέσω e-banking (...αλλά μάλλον επιτρέπονται οι αγορές, μέχρι 500 Ευρώ, από το εξωτερικο μέσω πιστωτικής, αν κατάλαβα καλά!).
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 07:48:16 μμ »

''
8. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό ή από το internet;

ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών: μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και εντός του ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.

Για αγορές από το internet μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις κάρτες σας χωρίς περιορισμούς εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.
Την 1η παράγραφο την επιβεβαιώνω, αφού η σύζυγος μου, που είναι Σίδνεϊ αγοράζει ό,τι θέλει με την πιστωτική
της. Η 2η παράγραφος, όμως, που μας καίει είναι ότι μέσω internet δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε.
Τα 500€/μήνα είναι νάχαμε να λέγαμε. Η πιο λαϊκά "Λαέ φάε κουτόχορτο".
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 11:55:16 πμ »

Ρώτησα πάλι σήμερα στην Πειραιώς και μου'πανε ότι "δεν έχουν λάβει ακόμη Οδηγία για απελευθέρωση εμβασμάτων, έως 500 Ευρώ, προς το εξωτερικό".  Λύπη
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 11:57:52 πμ »

Κι εγώ την ALPHABANK και πήρα την ίδια απάντηση.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:01:41 μμ »

Κι εγώ την ALPHABANK και πήρα την ίδια απάντηση.

βράσε όρυζα...!!!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:05:02 μμ »

Προσωπικά, δεν περιμένω την οποιαδήποτε απελευθέρωση εντός του έτους. Αν μάλιστα, ναυαγήσει ή καθυστερήσει η ανακεφαλαίωση των τραπεζών να περιμένουμε τα χειρότερα.  Κλάμα
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 709


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:12:19 μμ »

Προσωπικά, δεν περιμένω την οποιαδήποτε απελευθέρωση εντός του έτους. Αν μάλιστα, ναυαγήσει ή καθυστερήσει η ανακεφαλαίωση των τραπεζών να περιμένουμε τα χειρότερα.  Κλάμα

Πολύ σωστά τα λες, απλώς καλά θα ήταν να μην τάζουν λαγούς και πετραχήλια, για πράγματα που διαψεύδονται εντός ολίγων ωρών.

Κουβέντα να γίνεται τα λέω τώρα αυτά...!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 12:36:23 μμ »

Δυστυχώς, φίλε μου, έχει αποδειχθεί πια, ότι είμαστε λαός με "κοντή" μνήμη και "καταπίνουμε" αμάσητο ότι μας σερβίρουν!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 12:10:19 μμ »

Δυστυχώς, φίλε μου, έχει αποδειχθεί πια, ότι είμαστε λαός με "κοντή" μνήμη και "καταπίνουμε" αμάσητο ότι μας σερβίρουν!
100%
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 04:14:03 μμ »

παιδια θα πω την αποψη μου αλλα μην με αποκεφαλισετε.
Η Κυπρος που ειναι καποια χρονια μπροστα απο την Ελλαδα σε καποια πραγματα οπως τραπεζικο συστημα και δημοσια υπηρεσια εφαγε περιπου 3 -4 μηνες μεχρι να αρθουν τα μετρα.
επομενως το πρωτο που θα γινει στην Ελλαδα ειναι το κουρεμα καταθεσεων
μετα θα γινει μηδενισμος καποιων μετοχων ειδικα τραπεζικων μεγαλων τραπεζων (πχ μπορει εθνικη) και εκδοση αλλων.
μετα θα γινει κουρεμα χρεογραφων κρατικων ισως
οταν γινουν ολα αυτα θα σας φορτωσουν με φορους.
πρωτος φορος ειναι ακινιτη περιουσια.υπολογιστε στα 500-700 ευρω τον χρονο το καθε ατομο.
επισης μειωσεις μισθων συνταξεων οφελειματων ειτε ιατρικων ειτε βοηθηματα απο το δημοσιο.
οταν γινουν ολα αυτα θα ερθουν οι ευρωπαιοι να σας πουν οτι κανετε μεγαλη προοδο ομως τα δανεικα θα συνεχιζουν να σας δινονται και θα σας λεουν μπραβο εχετε κανει αρκετη προοδο και ετσι θα παρετε τα δανεικα.οταν σασ φορτωσουν καμποσα δις θα ερθουν να σας πουν για να σας δωσουμε κιαλλα θα πρεπει να αποκρατικοποιησετε και να ιδιοτικοποιησετε τους κερδοφορους οργανισμους.ρευμα,οπαπ νερο τηλεφωνια.θα προσπαθησουν να σας τα φανε.αναγκαστηκα μερος απο αυτα θα τα δωσετε ωστε να σας δωσουν δοση.
για να κοψετε λιγο την φορα τους δωστε ωθηση στην εξορυξη των υδρογοναθρακων που ειναι γεματη η μεσογειος συναψετε συμφωνιες με χωρες που εχουν ιδια συμφεροντα με σασ και προσπαθηστε να βγαλετε την ενεργεια ωστε να επωφεληθητε και να σας υπολογιζουν παντα βεβαια με τους σωστους συμμαχους.αυτα που σας εγραψα ευχομαι να μην γινουν αλλα επειδη  η κολοσυρμαθκια της κουφης φαινεται απο ενα μιλι τοπο οπως λεμε στα κυπριακα πιστευω εχετε πολλην δρομο να διανυσετε ακομα μεχρι να φτασετε στον πατο.μην ακουτε τι σας λενε οι αχαπαροι πολιτικοι απλα βαλτε το μυαλο σας να δουλεψει και βλεπετε τι γινεται στις γυρω χωρες για να μην σας κοροιδευει ο καθε αχαπαρος πολιτικος
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences