Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 03:16:59 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα σχολια σας παρακαλώ  (Αναγνώστηκε 5671 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« στις: Μάιος 22, 2015, 08:53:44 μμ »

Για να ακουσω σχόλια για αυτά τα 2  Άνεση Άνεση
http://imgur.com/wuibwKI
http://imgur.com/Zs0nx9E
http://imgur.com/QNfCGUW
http://imgur.com/Rc7TxLe
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 22, 2015, 09:08:17 μμ »

Εμενα μου αρεσαν οι φωτο σου!!Περα απο αυτο το ταληρακι ειναι ομορφο και εαν θες να μιλησουμε με την ορολογια των εταιρειων πιστοποιησης ο βαθμος κατ εμε εινα G-VG.
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2015, 09:17:21 μμ »

Ω Ναι το εχω καλα με τις φωτογραφίες και οποιος φίλος απο δω (για αθήνα βέβαια) θέλει κάτι σοβαρό για τα νομίσματα του ας μου πεί να βοηθήσω ευχαρίστως  Έκπληξη Έκπληξη
Για το 30άρι Απορία
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2015, 12:02:00 πμ »

Μου αρεσει πολυ το τριανταρι σου ..ομορφο..απλα οπως καταλαβαινεις υπαρχουν αρκετα-πολλα ακυκλοφορητα και bu,,,Aλλα δεν ειναι τα παντα ενας βαθμος ,,,θα το κρατουσα για προσωπικη απολαυση ..μου αρεσει
Για το Ταληρο τα ειπε παραπανω ο Λευτερης
Καλοριζικα
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 23, 2015, 12:38:16 πμ »

Μου αρεσει πολυ το τριανταρι σου ..ομορφο..απλα οπως καταλαβαινεις υπαρχουν αρκετα-πολλα ακυκλοφορητα και bu,,,Aλλα δεν ειναι τα παντα ενας βαθμος ,,,θα το κρατουσα για προσωπικη απολαυση ..μου αρεσει
Για το Ταληρο τα ειπε παραπανω ο Λευτερης
Καλοριζικα

Μα τα είχα δε τα πήρα τώρα χαχαχα  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 23, 2015, 01:14:39 πμ »

Δειχνουν αφυσικα.
Ντιπαρισε τα και ξαναπροσπαθησε.
Η αφησε τα εκτεθειμενα να σκουρυνουν λιγο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 23, 2015, 01:15:40 πμ »

καλα εισαι καλλιτεχνης στις φωτο Σαρκασμός ομορφα νομισματα αν και δεν ξερω απο βαθμους πιστευω στο 5δραχμο ο οπισθοτυπος κατι θα τσιμπουσε αλλα και παλι μου αρεσει η πατινα που κανει παρα πολυ ισως καμμια φορα τετοια ομορφα κομματια ειναι η μοιρα τους να μενουν raw εχει θεματα αλλα ειναι ομορφο να το χαιρεσαι ...οσο για το 30δραχμο βγανουν τα ατιμα κατι τρελλες πατινες και αυτο εχει φοβερη ισως για εμενα ειναι απο τα ποιο ΄΄εμπορικα''΄νομισματα του 20 αιωνα να τα χαιρεσαι μικι μου σε ζηλευω με την καλη εννοια μια και δεν εχω κανενα απο τα 2 σε αξιοπρεπη κατασταση ...με βλεπω να ερχομαι αθηνα για εντατικα μαθηματα φωτο Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2015, 01:43:22 πμ »

Δειχνουν αφυσικα.
Ντιπαρισε τα και ξαναπροσπαθησε.
Η αφησε τα εκτεθειμενα να σκουρυνουν λιγο.
Τι εννοείς ντιπαρισέ τα???
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2015, 01:44:41 πμ »

καλα εισαι καλλιτεχνης στις φωτο Σαρκασμός ομορφα νομισματα αν και δεν ξερω απο βαθμους πιστευω στο 5δραχμο ο οπισθοτυπος κατι θα τσιμπουσε αλλα και παλι μου αρεσει η πατινα που κανει παρα πολυ ισως καμμια φορα τετοια ομορφα κομματια ειναι η μοιρα τους να μενουν raw εχει θεματα αλλα ειναι ομορφο να το χαιρεσαι ...οσο για το 30δραχμο βγανουν τα ατιμα κατι τρελλες πατινες και αυτο εχει φοβερη ισως για εμενα ειναι απο τα ποιο ΄΄εμπορικα''΄νομισματα του 20 αιωνα να τα χαιρεσαι μικι μου σε ζηλευω με την καλη εννοια μια και δεν εχω κανενα απο τα 2 σε αξιοπρεπη κατασταση ...με βλεπω να ερχομαι αθηνα για εντατικα μαθηματα φωτο Σαρκασμός Σαρκασμός
Εμ τι να κανουμε είπαμε στην φωτογραφία είμαστε πρώτοι  Άνεση Άνεση
Αντε έλα καμια βόλτα να πάμε για πατινα -ζ χο χο χο
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2015, 06:12:44 πμ »

Το τάλιρο δεν μου αρέσει και τοσο (μεγάλη φθορά, αφύσικη πατινα) αλλα το 30 δραχμο ειναι όλα τα λεφτά . Πάρα πολυ όμορφο , δεν ξέρω αν η πατινα είναι φυσική η τεχνητή αλλά στο 30αρι ειναι υπέροχη . Να τα χαίρεσαι και τα δυο φιλικά Μιμης  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 23, 2015, 02:54:29 μμ »

Παιδια τα νομίσματα είναι και τα 2 φυσικότατα...
Οι χρωματισμοί που κάνουν είναι φυσικότατοι απλα με την αντανάκλαση του φλας εμφανίζονται πιο εντονα στις φωτογραφίες οταν τα κοιτας με γυμνό ματι αν δεν τα παιξεις στο φως δεν είναι τοσο εντονα...
Δεν έχουν καθαριστεί απο μένα ποτέ με κανένα ζουμί-νερό σαπούνι και τα λοιπά και βρισκόντουσαν αποθηκευμένα σε αλμπουμ για περισσότερο απο 25 χρόνια...
Το 30 δραχμο ήταν σε βελούδινη κασσετίνα μαζί με αλλα ασημένια
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 23, 2015, 08:01:03 μμ »

Kαι τα αλλα ασημένια που ηταν μαζί έχουν ανάλογη πατινα ? για τα γούστα μου είναι πολύ όμορφα , να τα χαίρεσαι .. Μίμης  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Mikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 23, 2015, 11:43:35 μμ »

Ναι μίμη έχεις δίκιο, η κασσετίνα ήταν απο την Ολυμπιάδα της Μόσχας και χωρούσε 28 νομίσματα, οτι ήταν εκεί μέσα είχε γίνει έτσι, οπότε απ οτι καταλαβαίνω και γω παίζει ρόλο η κασσετίνα και ο χώρος που είχε φυλαχθεί τόσα χρόνια.... Αργότερα ίσως να φωτογραφίσω κι άλλα...
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 24, 2015, 08:44:28 πμ »

 Καλημέρα  Χαμόγελο, εχω ακούσει (δεν ξέρω πως και γιατί )οτι το βελούδο κάπως επιδρα στα ασημένια και τους δίνει όμορφη πατινα με τα χρόνια .
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 24, 2015, 10:22:09 πμ »

Να τα χαίρεσαι.

Καλημέρα  Χαμόγελο, εχω ακούσει (δεν ξέρω πως και γιατί )οτι το βελούδο κάπως επιδρα στα ασημένια και τους δίνει όμορφη πατινα με τα χρόνια .

Αυτά που πατινάρουν εύκολα το ασήμι (δεν είναι μόνο αυτά) είναι το Θείο και το Χλώριο σε συνδυασμό πάντα με το Οξυγόνο ή άλλες οξειδωτικές ουσίες (που περιέχουν Ρίζες ή ποσότητα Οξυγόνο).

Το βελούδο, ουσιαστικά είναι χιλιάδες τριχούλες, που κρατούν το νόμισμα ψηλά, και επιτρέπουν το Οξυγόνο και τις δραστικές ουσίες να περνούν και από κάτω. Επίσης διατηρεί σχετικά υψηλότερη τη θερμοκρασία στο νόμισμα, απ' αυτή του περιβάλλοντος. Ταυτόχρονα όμως περιέχει και χρώμα, που συντελεί κι αυτό στις χημικές διεργασίες. Όσοι ξέρουν γνωρίζουν ότι, άλλη η πατίνα στο κόκκινο βελούδο, άλλη στο μπλε και άλλη σε άλλο χρώμα.  Κλείσιμο ματιού ... Ακόμη και η απόχρωση του βελούδου παίζει το ρόλο της.

Καλός συνδυασμός είναι βελούδο σε ξύλινο κουτί. Διότι πέρα από το βελούδο, το ξύλο ακόμη και κομμένο, δεν παύει να είναι ζωντανός οργανισμός και να συντελεί στη δημιουργία Θείου, Χλωρίου και άλλων ουσιών.

Ο βέλτιστος συνδυασμός είναι βελούδο σε ξύλινο κουτί μέσα στην τουαλέτα, κοντά σε πηγή θερμότητας (Π.χ. λάμπα). Όπου το Θείο και το Χλώριο έχουν την τιμητική τους... μετά συγχωρήσεως.

Αυτά γενικώς... Υπάρχουν φίλοι χημικοί που μπορούν να εξηγήσουν, πιο ειδικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2015, 10:36:16 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences