Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:44:31 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: περι αρχαια νομισματα  (Αναγνώστηκε 13239 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
hellas
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 06, 2015, 05:34:39 μμ »

Η όλη ιστορία μου θυμίζει ζαντεκο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Φαουστινα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 06, 2015, 05:35:10 μμ »

Δενείναι καλύτερα να γνωρίζει ο κόσμος ότι δεν μπορεί να τακρατήσει χωρίς άδεια! Νομίζω ότι το θέμα που ανοίξα είναι πολύ χρήσιμο να μην ανοίξει άλλος αυτό το θέμα!
https://translate.google.ru/#ru/el/%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B6%D0%B0%D1%82%D1%8C
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 06, 2015, 05:39:55 μμ »

Αν καποιος απο τους συλλεκτες αρχαιων που εχουν νομιμη αδεια κατοχης και δηλωμενα νομισματα ανοιξει παρουσιαση η κουβεντα, οχι μονο θα αντιδρασω, αλλα θα χειροκροτησω.
 Μια φορα μονο θυμαμαι το ειχε κανει ο φιλος Κωστας Κ. και μπραβο του.
 Απο εκει και περα, ολα τα θεματα που ανοιγονται για τα αρχαια, ειναι απο καινουργια νικ σε στυλ "το άγνο παιδι του λογγου που δεν ξερει ορθογραφια", η "πονεμενη βοσκοπουλα που τα βρηκε στο πηγαδι", ο "χαζος κληρονομος "κλπ κλπ. με αποκλειστικο σκοπο την παρανομη πωληση αρχαιων νομισματων (η και μουφων) σε συλλεκτες που πιθανα ενδιαφερθουν να στειλουν π.μ.
 Φυσικα και αντιδρω, σε ενα χωρο που κινουμαι διαδικτυακα, θεωρω υποχρεωση μου να το κανω, ως Ελληνας κατα πρωτον και ως συλλεκτης κατα δευτερον.
ο ''χαζος κληρονομος '' η ο ''τυχερος αγροτης'' για να μιλησω και με τους ορους σου.
υπαρχουν ισως ειναι απειροελαχιστοι αλλα υπαρχουν.
ο νομος ομως τους σπρωχνει να τα δωσουν μαυρα εξω.
τα ιδια αυτα νομισματα αργοτερα θα τα αγορασουν οι εχοντες αδεια., αφου εχει βγαλει και ο λαθρεμπορος.
τους νομους πρεπει να τους τηρουμε βεβαια.,αλλα εγω θυμαμαι και εναν νομο στην χωρα μας περι μοιχειας......




Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 06, 2015, 05:56:47 μμ »

 Εισαι φαινεται πολυ παλιος, γιατι η μοιχεια δεν αποτελει αδικημα στην χωρα μας εδω και πολλα- πολλα χρονια.
 Δεν καταλαβαινω την συλλογιστικη σου.
 Επειδη ο νομος ειναι , κατ εσε, αναποτελεσματικος η στραβος η οτιδηποτε, θα πρεπει οι συλλεκτες να τα παιρνουν  και να συναλλασσονται με αυτους που αναφερεις στην ζουλα?
 Δηλαδη εκει που τωρα σκαβεται η μιση Ελλαδα,( κυριως η επαρχια) να σκαψουν και την αλλη μιση με την ανθιση του σπορ?
 Αν δεν σας αρεσει ο νομος που προστατευει την πολιτιστικη μας κληρονομια (και οχι μονο τα νομισματα), αγωνιστειτε να τον αλλαξετε.
  Εγω προσωπικα τον βρισκω μια χαρα.
  
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 06, 2015, 07:04:52 μμ »

δεν ειπα οτι εχω κατηγορηθει για αυτο.
απλα ξερω οτι υπηρχε.!!!!
απο εκει και περα ο καθενας εχει την αποψη του,
και εγω την εξεφρασα (για τα νομισματα και μονο).
υπαρχουν τροποι ,,,αλλα οι δικοι μας βαριουνται,
πραγματικα το πιστευω αυτο.
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 06, 2015, 07:48:53 μμ »

Νομίζω ότι μου έχει λείψει  λίγο ο σπυρος...
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 06, 2015, 08:24:28 μμ »

Δημητρη (χαροντα) το θεμα αυτο εχει ανοιχτει πολλες φορες πιστεψε με  Κλείσιμο ματιού Παντα οταν υπαρχει φωτογραφικο υλικο κατεβαινει (εν ριπη οφθαλμου) μονο καποιος τυχερος ισως προλαβει να το διαβασει  Κλείσιμο ματιού Ειναι η πολιτικη του φορουμ που εχει χαραξει ο ιδιοκτητης.

Οσον αφορα αυτο που λες περι νομων συμφωνω μονο εν μερη απο αυτα που λες ομως. Το βασικο προβλημα ειναι στη χωρα οτι δεν υπαρχει παιδεια γενικα και ειδικα οσον αφορα την πολιτιστικη μας κληρονομια. Και τι θα σκεφτει ο κουτοπονηρος Ελληνας? Να τα πουλησει λαθραια να κονομησει!

Καποτε ειχα διαβασει ενα αρθρο σχετικα με τις ποσοτητες αρχαιων νομισματων που υπαρχουν στις αποθηκες των μουσειων μας. Μιλαμε για πολυ πραγμα. Ειχε θυμαμαι φωτογραφιες σε κουτια γεματες... Και ουτε μια συντηρηση γινεται και σαπιζουν εκει. Σκεψου αυτα τα νομισματα να ηταν σε χερια συλλεκτων, οι οποιοι θα τα συντηρουσαν και ταυτοχρονα θα μπορουσαμε ολοι να τα θαυμασουμε!

Για μενα λοιπον ο νομος (περι κατοχης αρχαιων νομισματων κλπ) ειναι αδικος αλλα υπαρχει αναγκαστικα για να περιοριστουν καπως τα φαινομενα λαθρανασκαφων και λαθρεμποριας που μονο ζημιογονα ειναι για τον πολιτισμο μας.

Χαιρετισμους, Στελιος.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
ΦΙΛΙΠΠΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 289

per aspera ad astra


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 06, 2015, 08:29:38 μμ »

Δεν μπορείτε να πείτε ότι εγώ τα αγόρασα από την μαύρη αγορά σας λέω ότι τα βρήκα και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι μαζί τους ! τι να πω  Ντροπή
Τι θες να κανεις μαζι τους, σεξ ?
Πηγαινε τα στην τοπικη εφορεια αρχαιοτητων, στο ειπανε παραπανω.

Υ.Γ. Ξεχασες να γραψεις ανορθογραφα, φαινεται ερχεται και φευγει....
έγραψες!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 06, 2015, 08:48:34 μμ »

Με τόσες απαγορεύσεις , ποινικές δίκες και το σπορ καλά κρατεί , για σκεφτείτε αν ήταν επιτρεπόμενα τα αρχαία τι θα είχε γίνει πόσοι θα ήταν οι επίδοξοι Indiana Jones; Τίποτα δεν θα είχε μείνει όρθιο όλα θα ήταν ανασκαμμένα και πόσες περισσότερες καταστροφές σε αρχαία μνημεία θα είχαν γίνει .  Όποιος θέλει να κάνει συλλογή με αρχαία νομίσματα μπορεί να το κάνει όποτε θέλει. Κάθε μέρα βγαίνουν σε δημοπρασίες ένα σωρό αρχαία Ελληνικά νομίσματα και οι τιμές τους είναι προσιτές. Παραλαμβάνεις και με τα τιμολόγια από τον οίκο πας και τα δηλώνεις και έχεις την συλλογή σου τα υπόλοιπα είναι για νάχουμε να λέμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2015, 09:41:24 μμ από Sroussos » Καταγράφηκε
Φαουστινα
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 06, 2015, 08:53:53 μμ »

εγώ θα τα κρατήσω στο σπίτι και δεν θα τα δώσω σε κανέναν! Γλώσσα
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 06, 2015, 09:08:33 μμ »

Στεργιο ναι ετσι οπως λες μπορεις να κανεις νομιμα συλλογη αρχαιων. Σκεψου ομως απο που προηλθαν αυτα τα νομισματα (95% λαθρανασκαφη), ποιοι τα πουλανε (Αγγλοι- Γαλλοι- Πορτογαλοι) και σε ποιων τις τσεπες καταληγουν τα χρηματα που δινει ο Ελληνας συλλεκτης και ο καθε συλλεκτης για να τα αποκτησει.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 06, 2015, 09:11:25 μμ »

Στεργιο ναι ετσι οπως λες μπορεις να κανεις νομιμα συλλογη αρχαιων. Σκεψου ομως απο που προηλθαν αυτα τα νομισματα (95% λαθρανασκαφη), ποιοι τα πουλανε (Αγγλοι- Γαλλοι- Πορτογαλοι) και σε ποιων τις τσεπες καταληγουν τα χρηματα που δινει ο Ελληνας συλλεκτης και ο καθε συλλεκτης για να τα αποκτησει.
καπως ετσι
+1000
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 06, 2015, 09:11:44 μμ »

Γιατι φιλε εγραψες και απευθηνθηκες σε ελληνικο φορουμ ?? δεν υπαρχει αγορα για αρχαια νομισματα στη Ρωσια , εδώ βρωμάει ο τοπος από αυτά χωρια οι νομοι και περιορισμοι που υπαρχουν. Θα πιστευα ότι πιο ευκολα θα πουλιοταν εκει .





пытался и местных твой спокойной ночи
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 06, 2015, 09:32:12 μμ »

Εδώ κοιταται ποιος και πως πουλαει ελληνικα αρχαια νομισματα

Greece the Ancient History and Where to Buy Authentic Ancient Greek Coins from Trusted Source
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 06, 2015, 09:37:41 μμ »

Δενείναι καλύτερα να γνωρίζει ο κόσμος ότι δεν μπορεί να τακρατήσει χωρίς άδεια! Νομίζω ότι το θέμα που ανοίξα είναι πολύ χρήσιμο να μην ανοίξει άλλος αυτό το θέμα!
https://translate.google.ru/#ru/el/%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B6%D0%B0%D1%82%D1%8C
χωρις ορθογραφικα και με τονους?!?!?!?!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences