Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:54:09 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μπαλωμα νομισματων  (Αναγνώστηκε 4838 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 05:49:25 μμ »

μηπως ξερει καποιος μαστορα για τρυπια νομισματα στην αθηνα?
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 06:01:15 μμ »

Μην τα πειραζεις.  Ειναι συνηθως προτιμοτερο να τα αφηνεις με την τρυπα.
Καταγράφηκε

dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 06:04:26 μμ »

Εγω ξερω  έναν αλλα δεν ξερω αν σου κανει  Σαρκασμός Σαρκασμός



https://www.youtube.com/watch?v=efAcumbTjU4
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 06:09:59 μμ »

Εγω ξερω  έναν αλλα δεν ξερω αν σου κανει  Σαρκασμός Σαρκασμός



https://www.youtube.com/watch?v=efAcumbTjU4

καλα θα πω του χανιωτη που ξερει απο κολησεις Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 06:14:32 μμ »

Πολυ ωραιο θεμα! Κατα τη γνωμη μου το μπαλωμα φτιαχνει καπως τη γενικη εικονα ενος νομισματος αν το τρυπημα δεν εχει πειραξει το θεμα και ο τεχνιτης δεν το γρατζουνισει κατα την επισκευη.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 06:38:55 μμ »

Mάλλον δουλειά εργαστηρίου κοσμημάτων, παρά κάποιου "μάστορα".
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 10:35:41 μμ »

Mάλλον δουλειά εργαστηρίου κοσμημάτων, παρά κάποιου "μάστορα".

καλα τοτε θα βαλω ενα εργαστηριο να μου μπαλωσει κατι τρυπια που εχω Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2014, 11:57:24 μμ »

Bγάλε τα φωτογραφίες πρίν και μετά, να δούμε αν έγινε καλή δουλειά!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 02:58:19 πμ »

  Δουλεια για αργυροχρυσοχοο ειναι, που θα πρεπει να εχει ομως καποια πειρα στο θεμα.
  Οπως ολα, ειναι και αυτο μια τεχνη με τα μυστικα της.
  Προφανως θα υπαρχουν καποιοι ανθρωποι ( αργυροχρυσοχοοι) που φτιαχνουν παπαδες, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι συνετο να τους διαφημιζουμε.
  Υπαρχει ενας μαιτρ του ειδους στο εξωτερικο, ο Ποδαρας ειχε βαλει το λινκ, που εμαθε την τεχνη απο τον πατερα του και η λιστα αναμονης ειναι κατι μηνες..(φτιαχνει ακομα και το εξεργο και τα σχεδια και ολα, και μετα το πατιναρει, δεν καταλαβαινεις τιποτα).
  Προσωπικα δεν μου αρεσει η ολη διαδικασια και το σκεπτικο της, ειναι σαν να γεμιζει κανεις με λασπη και τουβλα τα κενα στα μαρμαρα της Ακροπολης,, για να μην δειχνει..ασχημο το οικοδομημα στο ματι.
  Ειναι μια μορφη βεβηλωσης ενος ιστορικου αντικειμενου, οι συντηρητες εργων τεχνης και μνημειων αναγκαζονται πολλες φορες να κανουν "φρεσκα" συμπληρωματα στα φθαρμενα μερη τους, αλλα αυτο γινεται συμφωνα με αυστηρους κανονες και επιβαλλεται να φαινεται η παρεμβαση και το νεο κομματι να διαφερει, επιτηδες, απο το παλιο σε χρωμα, για να ξεχωριζει.

 Εξαλλου, εαν το μπαλωμα δεν πετυχει, κατα την γνωμη μου ειναι χειροτερο απο το να ειχε τρυπα.
 Εαν πετυχει...πολυ, μιλαμε για ενα αντικειμενο κατασκευασμενο με σκοπο την εξαπατηση.
 Και επειδη τα συλλεκτικα νομισματα κανουν κυκλους, μπορει ο ιδιοκτητης που παραγγελνει το "καλο"  μπαλωμα να μην εχει σκοπο την εξαπατηση, αλλα οι επομενοι ιδιοκτητες δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα κανουν το ιδιο και δεν θα το φορτωσουν στην κεφαλα κανενος νεου ως "τεφαρικι'...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 17, 2014, 10:50:37 πμ »

  Δουλεια για αργυροχρυσοχοο ειναι, που θα πρεπει να εχει ομως καποια πειρα στο θεμα.
  Οπως ολα, ειναι και αυτο μια τεχνη με τα μυστικα της.
  Προφανως θα υπαρχουν καποιοι ανθρωποι ( αργυροχρυσοχοοι) που φτιαχνουν παπαδες, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι συνετο να τους διαφημιζουμε.
  Υπαρχει ενας μαιτρ του ειδους στο εξωτερικο, ο Ποδαρας ειχε βαλει το λινκ, που εμαθε την τεχνη απο τον πατερα του και η λιστα αναμονης ειναι κατι μηνες..(φτιαχνει ακομα και το εξεργο και τα σχεδια και ολα, και μετα το πατιναρει, δεν καταλαβαινεις τιποτα).
  Προσωπικα δεν μου αρεσει η ολη διαδικασια και το σκεπτικο της, ειναι σαν να γεμιζει κανεις με λασπη και τουβλα τα κενα στα μαρμαρα της Ακροπολης,, για να μην δειχνει..ασχημο το οικοδομημα στο ματι.
  Ειναι μια μορφη βεβηλωσης ενος ιστορικου αντικειμενου, οι συντηρητες εργων τεχνης και μνημειων αναγκαζονται πολλες φορες να κανουν "φρεσκα" συμπληρωματα στα φθαρμενα μερη τους, αλλα αυτο γινεται συμφωνα με αυστηρους κανονες και επιβαλλεται να φαινεται η παρεμβαση και το νεο κομματι να διαφερει, επιτηδες, απο το παλιο σε χρωμα, για να ξεχωριζει.

 Εξαλλου, εαν το μπαλωμα δεν πετυχει, κατα την γνωμη μου ειναι χειροτερο απο το να ειχε τρυπα.
 Εαν πετυχει...πολυ, μιλαμε για ενα αντικειμενο κατασκευασμενο με σκοπο την εξαπατηση.
 Και επειδη τα συλλεκτικα νομισματα κανουν κυκλους, μπορει ο ιδιοκτητης που παραγγελνει το "καλο"  μπαλωμα να μην εχει σκοπο την εξαπατηση, αλλα οι επομενοι ιδιοκτητες δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα κανουν το ιδιο και δεν θα το φορτωσουν στην κεφαλα κανενος νεου ως "τεφαρικι'...
+1000
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 27, 2015, 02:47:08 μμ »

Τελικά είναι καλύτερα να μπαλώσεις ένα νόμισμα (με μικρή τρύπα χωρίς μεγάλες φθορές ) ή να το αφήσει κανείς ως έχει;
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 27, 2015, 03:38:43 μμ »

Τελικά είναι καλύτερα να μπαλώσεις ένα νόμισμα (με μικρή τρύπα χωρίς μεγάλες φθορές ) ή να το αφήσει κανείς ως έχει;

περι ορεξεως........... εγω προσωπικα θα το μπαλωνα!!
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 27, 2015, 03:40:27 μμ »

Τελικά είναι καλύτερα να μπαλώσεις ένα νόμισμα (με μικρή τρύπα χωρίς μεγάλες φθορές ) ή να το αφήσει κανείς ως έχει;

περι ορεξεως........... εγω προσωπικα θα το μπαλωνα!!
Σε ευχαριστώ Δήμαρχε Χαμόγελο Πιάνουν τα χέρια μου σε μικροκολλήσεις γι αυτό ρώτησα.Αλλά εδώ απ ότι κατάλαβα είναι θέμα νοοτροπίας Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences