Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 01:24:44 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1882  (Αναγνώστηκε 52623 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 08:12:30 μμ »

Εγω νομιζω οτι ειναι τυχερος οποιος μπορει να ειναι ευτυχης συλλεγοντας χαμηλες καταστασεις

Καλόόόό...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 08:15:23 μμ »

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!! Χαμόγελο
Και μην ξεχνατε οτι ο συλλεκτισμος θελει Σαλονικιο συστημα!!!

Χ-Α-Λ-Α-Ρ-ΑΑΑΑΑ!!!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 08:16:44 μμ »

Εγω ρε Σωτήρη όταν βλέπω μέτριες καταστάσεις μαραζώνω δε μπορώ. Δηλαδή τι θες? Να πεφτω να κοιμάμαι και να ονειρεύομαι χρέπια? Εγω βλέπω πατίνες μπλε βλέπω λούστρα βλέπω essai . Ντάξει λεφτα να τα πάρω δεν έχω αλλά προτιμώ να χω συλλογη με 20 κομματια να τα καμαρώνω παρά το άααααλλο.
Α, αυριο περνα απο το γραφειο να με παρεις να παμε για καφε αν κατεβεις κατα τισ 12 το πρωι. Κερνάς Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 08:25:56 μμ »

Noμιζω φιλε ΝΜΣ οτι ενω θελεις να πεις καποια πραγματα, πιανεις μια λαθος υποθεση και την τραβας, ουσιαστικα ανεπτυξες σε τοσες γραμμες κατι που δεν ειπα. Οταν ειπα μηδαμινη αξια εννοουσα τη χρηματικη, ειπα σε τοσα ποστ οτι σεβομαι τις χαμηλες καταστασεις και τους συλλεκτες χαμηλων καταστασεων. Ε ποσες φορες να το πω πια? Η ολη κουβεντα περιστρεφονταν γυρω απο τις αξιες. Δεν ειναι μηδαμινης αξιας τα νομισματα της Β Δημοκρατιας κυκλοφορημενα? Ειναι. Εμενα ομως με εκνευριζει που βλεπω στους παγκους να τα πουλανε 1 ευρω το τεμαχιο και να εξευτελιζουν καθε συλλεκτικη εννοια. Αν θελεις να τα μαζεψεις δικαιωμα σου, κανενα προβλημα. Η ιστορικη αξια ομως που εχουν ειναι ιδια με ενος ακυκλοφορητου. Επειδη το επιασαν ανθρωπινα χερια εμενα δε μου λεει τιποτα αυτο, μπορει να το πιασε ο πρωθυπουργος, μπορει και ενας κλεφτης. Ομως τα χρονια που διασωθηκε ειναι ιδια με ενος ακυκλοφορητου. Να ειμαστε ρομαντικοι, και εγω ρομαντικος ειμαι, ολοι οι συλλεκτες πανω κατω ετσι ειμαστε, αλλα και αυτοι που μαζευουν χρησιμοποιημενα ας μην κομπλεξαρονται (δε το λεω για σενα) και ριχνουν το αναθεμα σε οσους μαζευουν ακυκλοφορητα. Το  να δωσει καποιος 10-15 ευρω για να εχει ακυκλοφορητη μια σειρα της Δημοκρατιας Β το θεωρω πολυ πιο υγιες απο το να τα παρει χρησιμοποιημενα και να γλυτωσει αυτα τα λεφτα. Μου θυμιζει αυτο ρακοσυλλεκτες που ψαχνουν να βρουν στα σκουπιδια φαγητο ενω καποιοι απο αυτους εχουν λεφτα, αλλα το κανουν απο συνηθεια. Αν το κανεις απο αποψη, μαζευεις δηλαδη κυκλοφορημενα για ας πουμε 'ιδεολογικους' λογους, παω πασο, αλλα αν το κανεις για χρηματα, ε συγνωμη τωρα αλλα αν καποιος δε μπορει να δωσει 10 ευρω για μια ακυκλοφορητη σειρα της Δημοκρατιας......τι να πω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 08:30:15 μμ »

Εγω ρε Σωτήρη όταν βλέπω μέτριες καταστάσεις μαραζώνω δε μπορώ. Δηλαδή τι θες? Να πεφτω να κοιμάμαι και να ονειρεύομαι χρέπια? Εγω βλέπω πατίνες μπλε βλέπω λούστρα βλέπω essai . Ντάξει λεφτα να τα πάρω δεν έχω αλλά προτιμώ να χω συλλογη με 20 κομματια να τα καμαρώνω παρά το άααααλλο.
Α, αυριο περνα απο το γραφειο να με παρεις να παμε για καφε αν κατεβεις κατα τισ 12 το πρωι. Κερνάς Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Νομιζω ημουν σαφης, και ο καθενας οτι αγαπα. Κλείσιμο ματιού
Φυσικα και θα περασω........δωδεκα παρα να κερασω για τον Καποδιστρια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Να σου κανω και κανα μαθημα γιατι αυτα που ειπες δεν λεγονται εδω μεσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 09:22:08 μμ »

Φιλε heretic Σορρυ.. πως ειναι το ονομα σου.. εχω την εντυπωση οτι εχουμε ξαναμιλησει... αλλα δεν θυμαμαι...
εμενα με λενε Νικο. Χαμόγελο

αυτο που προσπαθω να δηλωσω ειναι οτι δεν ειναι ολα για την χρηματικη αξια το τι αισθανεται ο καθενας για ενα νομισμα ειναι κατι δικο του.. αλλος θα νιωσει ομορφα αλλως τιποτα.. αλλος μπορει να νιωσει ασχημα... αλλος ειναι συλλεκτης καταστασεων, αλλος ειναι συλλεκτης απλα... νομισματων.

με το ιδιο σκεπτικο που λες.. ο φιλος που αναφερε οτι καλυτερα να εχει 20 κομματια καλα παρα να εχει χρεπια... δεν ειναι συλλεκτης αλλα απλα κατεχει μερικα νομισματα.... δεν ειναι ομως ετσι.... οτι θελει ο καθενας κανει! ο συλλεκτισμος ειναι ανοικτος!

δεν νομιζω κανεις να ριχνει αναθεμα σε αυτους που μαζευουν ακυκλοφορητα.. ολοι προσπαθουμε.. αλλα αν δεν μπορουμε να αναβαθμισουμε;

αλλα αν αναφερεις να μην ριχνουν αναθεμα σε αυτους που μαζευουν ακυκλοφορητα... τοτε αυτοι που μαζευουν ακυκλοφορητα γιατι κανουν το ιδιο για αυτους που μαζευουν κυκλοφορημενα; γιατι απαξιωνεις το τι εχουν κανει;
αν κανεις κατι τετοιο... ε.. δεν κερδιζεις και τον σεβασμο του αλλου... (γενικα μιλαω παλι.. απλα κουβεντα κανουμε... ισα ισα σας σεβομαι σαν ανθρωπους σαν συλλεκτες...)

θελεις να μαζευεις ακυκλοφορητα; μπορεις; μια χαρα! κανενα προβλημα απολυτως και χαιρομαι για εσενα.. (γενικα μιλαω ετσι; ), ουτε ζηλευω ουτε τιποτα... αλλα αν ερθεις μετα και μου απαξιωνεις οτι εχω κανει με τα λιγοστα μεσα ειτε χρηματικα ειτε μεσα ευρεσης νομισματων...

για ελα εδω να δεις τιμες... να σου δινουν το χρεπι που λες στα 5 + ευρω... μην βλεπεις που εισαι (μαλλον) αθηνα... για ελα εδω.. που μεχρι και τα 2 ευρα τα ξενα στα πουλανε 42-48 ευρω το ενα! που βλεπεις κατι τιμες σε σειρες.. που παθαινεις! πριν παρω κομπιουτερ..  και σε καιρο δραχμης... υπηρχε μαγαζι που πουλουσε κυκλοφορημενα χαρτονομισματα ξενα προς 2.500 δραχμες οταν στην αθηνα ηταν τσαπα με 100 και 200 δραχμες.. ασε πικρα! οταν το 1996 πηρα προς 25.000 δραχμες καθαρισμενο ταλιρο του βελγιου του 1867 ή68... δεν θυμαμαι.. (το ευκολο ηταν), και μετα οταν πηρα κομπιουτερ το εβλεπα να πουλιεται 5 ευρω το 2002; σε τουριστικες περιοχες υπαρχουν αλλες τιμες.. οποτε δεν ειναι πολυ ευκολο παντα να κανεις αναβαθμιση... προσπαθεις σιγα σιγα κι αν... και παλι λεω οτι ευχαριστει τον καθε ενα!

κι αν εισαι σε πολλες συλλογες ταυτοχρονα...... πας!!!

αν εισαι συνηδητοποιημενος το τι εχεις... ναι εισαι ευτυχης! ποτε μα ποτε δεν εγραψα πουθενα σε κανενα φορουμ ή site οτι εχω καλη συλλογη νομισματων... ή κατι αξιολογο σε σχεση με πολλους συλλεκτες... ε και; τα χαιρομαι; "με ταξιδευουν"; με ηρεμουν; μαθαινω μεσω αυτων; μια χαρα τοτε! ο καθε ενας ακομα και το πως ξεκιναει ειναι καθαρα δικο του θεμα... ο ενας μπορει να ξεκιναει μονο με ακυκλοφορητα... δικαιωματου... ο αλλος να ξεκιναει με κυκλοφορημενα, να κλεινει και μετα σιγα σιγα να αναβαθμιζει...
αλλος απλα θελει να κλεισει σειρες για την παρτι του μονο! να τα βλεπει μονο αυτος! δεν το ενδιαφερει τιποτα αλλο..ουτε καταστασεις ουτε τιποτα... ολα ειναι σεβαστα!

Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 09:32:31 μμ »

Νικολα εχεις PM
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 09:47:43 μμ »

Δημητρης ειναι το ονομα μου...σε διαβαζω σε ολα τα φορουμ και πραγματικα θαυμαζω τις γνωσεις σου, πανω κατω εχουμε και την ιδια ηλικια, εγω ειμαι 35.
Στην Καρδιτσα μενω...σχεδον ολες μου οι αγορες ειναι μεσω ιντερνετ. Αν καποιος εχει υπολογιστη, τοτε νομιζω οτι και επαρχια να βρισκεται, δεν υπαρχει κανενας λογος να αγορασει απο τους παγκους. Οσες φορες πηγαινω Αθηνα και βλεπω στο μοναστηρακι που παω καμια βολτα τις τιμες...εε...αστα να πανε...θυμαμαι πηγα να παρω ενα δεκαρικο 1973 νομιζω για ενα παιδι που απλα ηθελε να το εχει απο τη δουλεια μου, χρησιμοποιημενο, και μου ειπε 1 ευρω! Και μολις πηγα να του πω κατι μου το πεταξε απο τα χερια....ηθελε για ενα βρωμικο κερμα που ακυκλοφορητο λαμπερο κανει 1 ευρω την ιδια τιμη. Μετα πηγα σε εναν αλλο, που εχει και μαγαζι, ειχε ενα βρωμικο πανερι και βρηκα ενα εκει....και εκει 1 ευρω....ε τελικα δε το πηρα. Οχι για το ευρω αλλα επειδη το θεωρησα την απολυτη κοροιδια. Ασε που γινανε και τα χερια μου μαυρα  Μεγάλο χαμόγελο
Πουλουσανε νομισματα του κιλου 1 ευρω το κομματι. Κατι διφραγκα και δραχμες δημοκρατιας Β καταμαυρες απο τη λερα. Ε με συγχωρεις, αυτη δεν ειναι εικονα για το χομπι. Ειναι η απολυτη καταντια. Οσες φορες παω απο εκει με πιανει η ψυχη μου.
Χρησιμοποιημενα ναι....στη σωστη τιμη ομως.
Εγω προσωπικα δεν υποτιμησα ΠΟΤΕ καποιον που μαζευει χρησιμοποιημενα κερματα, και γενικα δε νομιζω να το εκανε και κανεις εδω στο στεκι. Ουτε αυτο πρεπει να συμβαινει ουτε το αντιθετο.
Ομως εχω μαθει κατι στη μεχρι τωρα μικρη εμπειρια μου στη ζωη. Η αγαπη για κατι μετραει απο τις θυσιες που κανεις για να το αποκτησεις. Και θυσια ειναι να ματωσεις ΚΑΙ οικονομικα (περα απο τον κοπο, το τρεξιμο κλπ). Δεν εκτιμω μονο τον ανθρωπο που διαβαζει και μορφωνεται, αλλα και τον ανθρωπο που στην τελικη πληρωνει κιολας. Και δεν εννοω τους πλουσιους αλλα και ανθρωπους που εχουν ενα κανονικο μισθο οπως ολοι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 10:40:17 μμ »

Φίλε Νικόλα (NMS) έχω διαβάσει παλιότερα post που έχεις γράψει και θαυμάζω τις γνώσεις σου. Γι' αυτά που γράφεις σε αυτό το θέμα όμως έχω να πώ μόνο το εξής: ΣΕ ΣΕΒΟΜΑΙ . Να ξέρεις ότι αν θέλεις κάποια βοήθεια για να πάρεις κάποια νομίσματα από αθήνα ή οτιδήποτε άλλο μην διστάσεις να μου στείλης πμ.
Φιλικά Γιώργος
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 10:48:46 μμ »

Σωστος ο Νικος.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 11:06:01 μμ »

να στε καλα παιδια... σε ευχαριστω Γιωργο! ο σεβασμος ειναι αμοιβαιος προς ολους!! αναμεσα σε συλλεκτες δεν υπαρχουν ή δεν θα επρεπε να υπαρχουν κακιες και αντιπαραθεσεις... απλα φιλολογικες κουβεντες κανουμε... και ανταλλαγη αποψεων! Χαμόγελο

δυστυχως ομολογω οτι ελαχιστα ειναι αυτα που μπορω να παρω αυτη την χρονικη περιοδο...... σχεδον τιποτα.. μιας και... η ανεργια βαρεσε κοκκινο... που θα παει ομως... το θεμα ειναι να μη μας παρει απο κατω... και τι καλυτερο για να ξεχαστεις απο το να εχεις καποια κυκλοφορημενα κομματια που μπορεις να τα πιασεις αφοβα.. χαχαχαχα

δημητρης απο Καρδιτσα.. α μπραβο!! Χαμόγελο και ελεγα ειναι γνωστο το codename... μα που το ξερω.. χαχαχαχα
πρεπει να εχουμε μιλησει και στο @@@@@@; Χαμόγελο

σε αυτο εχεις δικιο... αλλα δυστυχως.. κι εδω δεν πανε πισω... χειρωτερα ειναι... σε αυτα τα κυκλοφορημενα.. πρεπε να ψαξεις πολυ να βγεις κατι καλο.. και οντως τα δαχτυλα μετα ειναι σαν να σου πηραν αποτυπωματα στην αστυνομια! χαχαχαχαχα ειναι καλα για ξεκινημα.. εχω τετοια δεν λεω.. αλλα ελαχιστα ειναι αγορασμενα...
μοναστηρακι εχω να παω απο το 1996.... οποτε...  συνηθως προσπαθουσα να βρω κανενα F++ ή VF... αν γινοταν (καμια φορα ξεπεφτε και κανενα σχεδον XF... καταλαθος...).. αλλα καποια μαυρισμενα και χαλια τα εχω που τα εβρισκα κατω.. κατι απο παυλο, και κωνσταντινο... μιας και του 1926-30... δεν βρισκεις κατω.. τουλαχιστον εδω... μονο ιταλικα κερματα...

εγω τα κραταω ολα.. αν δεν το εχω.. δεν πειραζει αν ειναι κακο... μεχρι νεωτερας.. μια χαρα ειναι...

σε αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο... αν το δεις 1 ευρω... και τοσο ή λιγο παραπανω κανει το ακυκλοφορητο... ε... ξερεις τι να κανεις!  καλα... απο 1 ευρω ξεκινανε ολα στο μοναστηρακι; να τολμησω ρε παιδια να ρωτησω τα χαρτονομισματα... ξενα, ελληνικα.. τα φτηνα και κυκλοφορημενα... απο ποσο ξεκινανε κι αυτα;; βρε για δες ποσο πηγαν οι τιμες!!! εδω περσι ηρθε ενα πολυ καλο μου φιλαρακι απο γερμανια... πιτσιρικος... πηγε σε μαγαζι να αγορασει κατι απο ελλαδα.. (την υπεραγαπαει, ξερει να γραφει ελληνικα και λιγο να καταλαβαινει... ελαχιστα μιλαει... μαποιες λεξεις... λατρευει την ελληνικη κουζινα.. και ειναι Γερμανος.. οχι ελληνας της γερμανιας...). παει το παιδακι (ηταν 16 τοτε...), βλεπει ενα 100ρικο χαρτινο... αυτο που ειχαμε...και κυκλοφορημενο...αρκετα... και πηγαν να του το πασαρουν σοτ μαγαζι για 16 ευρω!!!! ο πατερας του του ειπε καλυτερα να ρωτησουν εμενα πρωτα... ευτιχως.. ειχα ενα σχετικα καλο και του το εδωσα ετσι! του εδωσα και μερικα ελληνικα διπλα νομισματα που ειχα και ηταν τοσο ευτυχισμενος!
δυστυχως.... η τιμη αυτη... δεν ηταν μονο για τους τουριστες... αλλα και για εμας!!! Λύπη

στο ιντερνετ οντως βρισκεις ευκαιριες... προ ιντερνετ... αστο... κλαιω πολλα χρηματα... σε μια εποχη που μηνιατικο επερνα 100.000 δραχμες... και δεν ηταν και δουλεια ολο το χρονο.. παρα μονο για λιγους μηνες!

σκεψου. το βελγικο μου ειχε στοιχισει το 1/4 του μηνιατικου μου... και τοτε ε.. ηταν λεφτα.. δεν ηταν λιγα... οταν ειχα δει μετα να το δινουν τοσο χαμηλα.... ειχα παγωσει...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 09:29:20 πμ »

καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολην την παρεα!θα ηθελα και εγω σαν απλος συλλεκτης νομισματων,να πω την γνωμη μου!σιγουρα με την σημερινη κριση,πολλα ατομα αναγκαζονται λογω οικονομικης δυσπραγιας να αγοραζουν χαμηλες καταστασεις,οπως υπαρχει φυσικα και μια μεριδα που δεν τους ακουμπα η κριση και τα θελουν μαλιστα υψηλης καταστασεως ακυκλοφορητα!εγω συνφωνω με τον φιλο νικο,οτι και οι δυο παραμενουν συλλεκτες,με τον ιδιο ενθουσιασμο αποκτησης!θα διαφωνησω μονο προς σε ενα θεμα!οπως ειπε ενας φιλος πιο πανω του ζητουσαν ενα ευρω,για κοινο και πανφθηνο νομισμα,που φυσικα ουτε και εγω δεν θα τα εδινα,οταν και το ακυκλοφορητο στοιχιζει τοσο!αυτο που με ενοχλει ειναι οταν φιλοι δινουν ποσα για νομισματα κοινα,και με ολικη φθορα!δηλαδη να μην εχουν τουλαχιστον δυο τρια σημεια που να το ομορφαινει!δεν λεω να αγοραζουν ολοι ακυκλοφορητα!αλλα υπαρχουν και καταστασεις FINE,VF,σε λογικες τιμες,και εχουν αυτο το κατι μας μας κανει συλλεκτες!να φαινονται καθαρα τουλαχιστον τα γραμματα,λιγο μαλλι,η οι θυρεοι να μην ειναι λιωμα που λεμε!εχω δει συλλογες που με το ζορι διακρινεις γραμματα,βασικες λεπτομερειες,κλπ.πιστευω καλυτερα να περιμενει καποιος να το παρει σε υποφερτη κατασταση,που να το χαροποιει οταν το βλεπει!παρα λιωμα,επειδη φαινεται μονο η ημερονηνια η ,η αξια!οσο για τα σπανια,που μερικοι τα αγοραζουν τρυπια,λιωμα κλπ,επειδη δεν προκειτε(εγω πιστευω,οτι ολα βρισκωνται στην καταλληλη στιγμη!)να τα αποκτησουν σε καλες καταστασεις,δεν το σχολιαζω αλλα απλως εγω δεν θα τα επαιρνα!αφου δεν εχω χρηματα?γιατι να κονομηση εις βαρος μου,ο καθε επιτηδιος!με τις σαβουρες του!σκοπος ειναι αφου μας αρεσει ο συλλεκτισμος,δηλαδη η ιστορια και το αντικειμενο που συλλεγουμε,πρεπει να μας αρεσει και λιγο το ομορφο!!!!και ας μην ειναι ακυκλοφορητο.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 03:03:27 μμ »

καλημερα γιαννη μου! σιγουρα! κι εγω δεν αναφερομαι καθολου σε τετοια... να βρω το κυκλοφορημενο με τα ιδια λεφτα που κανει το ακυκλοφορητο... στανταρ θα παρω το ακυκλοφορητο...ακομα κι αν ειναι 1-2 ευρω παραπανω... το καταλαβαινω... δεν την ξερω την αγορα στο μοναστηρακι ή αλλου... για τα νομισματα...
το μοναστηρακι το θυμαμαι - φαντασου - που οταν ημουν αθηνα επερνα το χαρτονομισμα 100 δραχμες! ημουν μαλιστα φανταρος τοτε... και ειχα βρει καποια σκοπιανα... τα πραγματα δεν ηταν και στο καλυτερο τους με την χωρα αυτη... (1994 ημουν αθηνα... και μετα ανεβηκα μια φορα το 1996).... και οταν ηρθα με μεταθεση εδω... μας εψαχναν την τσαντα... χαχαχαχα ειχα ασπρισει απο φοβο... σκεφτομουν... αν τα βρουνε τι θα πουν και για ποιον θα με περασουν.... ε ρε στρατοδικειο... χαχαχαχαχαχα.

περισσοτερο αναφερθηκα για νομισματα απο ανταλλαγες, ή που βρισκεις.. ή που το ακυκλοφορητο ξεφευγει! πχ ο φιλος Johnmac που αναφερθηκε σε σπανιο νομισμα...αλλα τρυπημενο... για εμενα ειναι μια χαρα!

δυστυχως.. εδω που ειμαι... και οπως αναφερα οι τιμες ειναι το λιγοτερο τρελλες! αν μαγαζια πουλανε ακυκλοφορητα 2 ευρα πχ... ξενα... μεσα σε καψουλα... προς; 42 ή 48 ευρω το ενα.... οχι... το βρισκω κυκλοφορημενο... και ειναι μια χαρα! πραγματικα.. ειδικα στο τελευταιο μαγαζι που το ειδα τυχαια.... φοβαμαι να παω και μονο να δω τι αλλα τρελλα εχει! θελω να δω στα χαρτονομισματα τιμες.. και το σκεπτομαι μη με πιασει η καρδια μου... και απο την αλλη... σκεφτομαι... να του παω διπλα που εχω και αν μου πει τρελλη τιμη να του πω... οκ... σου δινω αυτο στην μιση τιμη;; χαχαχαχα

για τα πολυ φθαρμενα... ειναι αναλογο... αλλοι δεν τα θελουν καν.. εμενα δεν με πειραζουν... αν δεν το εχω...
σε μια ανταλαγη ή οπως μου εγινε με ενα φιλο απο γερμανια που δεν τα ηθελε και μου τα εστειλε... κομματια με αρκετη φθορα.. που ηταν τρυπια ή ειχαν χρησιμοποιηθει μαλλον για κουμπια (πρωην χαλκας στο κεντρο...), που τα ειχε καθαρισει για να δει τι ειναι... αλλα εγω τα εβλεπα κουκλακια... ενταξει... στα ελληνικα κι εγω εχω ετσι.. τα 4-5 χαλκινα του οθωνα που εχω ειναι να γελας.. δεν βλεπεις τιποτα πανω... ή σχεδον τιποτα.. αλαλ δεν πειραζει... σιγα σιγα ολα γινονται... τα εχω μεσα... και βλεπουμε... αλλα μια κατασταση F δεν θα με χαλαγε..
στα ασημενια του Γεωργιου... εχω κομματια σε VG, F... που ο γεωργιος δεν ειχει ουτε μαλλι ουτε τιποτα... δεν πειραζει... ξερω τι εχω...ομως. δεν ονειρευομαι οτι εχω την συλλογαρα... Χαμόγελο, Ιονικο κρατος; 3 εχω ολα κι ολα.. και τα 3... χαχαχαχα αστο... στο ασημενιο ενταξει φαινεται η μια μερια... στα χαλκινα... κατι αχνοφαινεται.. απο το ποδι λου λεωνταριου και το ΙΟΝ.... ΤΟΣ...  κι αν... χαχαχαχα θυμασαι στο Κωνσταντινου & Ελενης.... τον ξαδερφο το ζωγραφο... που στους πινακες τους αχνοφαινοταν το ενα κια το αλλο;;; χαχαχαχαχα
στον Παυλο... χαχαχαχαχα οταν ημουν πιτσιρικας... νομιζω οτι ο Παυλος ηταν σαν το Τελη Σαββαλας...... τελειως γουλι απο τα νομισματα του! χαχαχαχαχαχαχα

σε καταλαβαινω γιατο αν δεν θα τα επερνες κτλ.. ο καθενας ειναι οπως το βλεπει... το ιδιο ομως ειναι και η ομορφια.. ειναι κατι πολυ αντικειμενικο.... η ομορφια ειναι παντου... το θεμα ειναι ποσοι μπορουν να την δουν ακομα και στο ποιο μηδαμηνο πραγμα... κρυμενη πισω απο σκουριες και βρωμα... Χαμόγελο και παλι δεν αναφερομαι για νομισμα τελειως χαλια... να δειχνει τι ειναι... εχω καποια τελειως χαλια... δεν αντιλεγω... μεχρι να βρω το ιδιο καλυτερο...  το θεμα ειναι να μπορεις να δεις τι ειναι και του ποτε... στα ασημενια μου εχω διαλυμενα που δεν μπορω να δω ημερομηνια καθαρα και τα κραταω μεσα... μεχρι νεωτερας!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 11:33:10 μμ »

εχεις δικιο φιλε νικο,δυστηχως στην επαρχια κυριαρχει το μωνοπωλιο του ενος,το πολυ δυο μαγαζιων με συνηθως διαφορα συλλεκτικα,και αναγκαστικα βαρανε στον σταυρο που λενε!παντως για καταστασεις που θελεις,καλη λυση ειναι και το εμπαυ!και τελος και η ιστοσελιδα μας,που πολλοι φιλοι αναβαθμιζουν συλλογες!και εγω πανω κατω,εχω σταματησει τις σοβαρες αγορες,και ξεχνιεμε που λεμε,με ευρωπαικα πιο παλια,και πιο φθηνα,λογω μικρου ποσοστου ενδιαφερομενων!σε χαιρετω και καλη συνεχεια!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 04:44:34 μμ »

Ποσο πουληθηκε τελικα η 65αρα, ετσι για την ιστορια? Παρακολουθησε κανεις? Την ψαχνω και δεν τη βρισκω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences