Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 06:40:22 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1882  (Αναγνώστηκε 52523 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:12:58 μμ »

παιδια εχετε μπερδεψει λιγο τα πραγματα.... και καποια πραγματα μπορει να παρεξηγηθουν!

ολα ειναι συλλεκτικα τα κερματα και εχουν και μια ιστορια πισω τους... απλα αυτο που λεμε.. δε νειναι συλλεκτικο.. ειναι περισσοτερο οτι δεν εχουν τοσο την υπεραξια του συλλεκτικου... την οποια διατηρουν σε ελαχιστη ποσοτητα.. πχ... (θα αναφερω τιμες στην τυχη... δεν ανταποκρινονται πιστευω στην αληθεια..), εν ταληρο του οθωνα ασημενιο... τρυπημενο... δεν θα εχει αξια μονο οσο το ασημι του.. 20 ευρω πχ... αλλα φυσικα δεν εχει και την τιμη του ακυκλοφορητου που θα κανει... πχ... 500 ευρω.... η διαφορα στην τιμη απ οτο ασημι στην τελικη τιμη ειναι η συλλεκτικοτητα του νομισματος λογο σπανιοτητας και καταστασης! το τρυπιο  λοιπον θα το δεις 50-60 ευρω.. (πλασματικες τιμες παλι... ετσι; ), αρα εχει διατηρησεις κατι.. αλλα σε σχεση με το καλο.. σχεδον τιποτα.... δεν παυει ομως να ειναι ενα ιστορικο νομισμα!

δειτε βενετικα τσεκινια ου τα περισσοτερα ειναι τρυπια γιατι τα εκαναν φυλακτα.. δειτε τα χρυσα λεπτα Οθωμανικα... και αρκετα λεπτα ασημενια οθωμανικα που τα ειχαν για τις στολες και τα κοσμηματα τους... αλλα και για ιδιαιτερες γιορτες...

δεν πρεπει να τα ισοπεδωνουμε ολα... ο καθε ενας εχει και αγοραζει αναλογα με το πορτοφολι του.. δεν τον κανει ουτε λιγοτερο συλλεκτη ουτε τιποτα..  δηλαδη αν εχει καποιος καθαρισμενα, τρυπημενα φθαρμενα νομισματα δεν ειναι συλλεκτης; τοτε δεν ειμαι ουτε εγω συλλεκτης! το 90% αυτων που εχω ειναι καθαρισμενο ή τρυπιο, χαλασμενο και φθαρμενο!  το θεμα ειναι να ξερει ο καθενας το τι εχει... και να του αρεσει αυτο που βλεπει! την συλλογη την κανει ο καθενας για την παρτι του κι οχι για τους αλλους! αν εμενα με ευχαριστει να εχω νομισματα ανεξαρτητου καταστασης... δεν με νοιαζει τι θα πει ο αλλος! κι αν δηλαδη δεν εχω τα χρηματα που ξοδευει ο αλλος;; να μην κανω κατι που με ευχαριστει;; το να τα δει καποιος εμπορος.. γιατι; για πουλημα θα τα εχω; αν μη κακο συμβει κατι τετοιο... κανεις δεν ξερει μεχρι τοτε πως θα ειναι τα πραγματα.. το νομισμα που επερνε καποιος 5 ευρω πριν 10 χρονια τωρα κανει 25.... που λεει ο λογος.. οποτε;;
το να το δει αλλος σοβαρος συλλεκτης... προσωπικα πιστευω.. το αν γελασει ή με χλευασει.. μαλλον θα χασει γενικα απο την σοβαροτητα του σαν ανθρωπος!

αν ερθετε εδω επαρχια και δειτε τιμες θα πεσετε κατω! δεν ειναι για ολους ευκολα να βρισκουν κερματα.. και αν ενα κερμα ειναι πανακριβο.. το να το εχω σε χαλια κατασταση ειναι λαθος; παιδια..κομματι της ιστοριας ειναι το νομισμα... η ιστορια ειτε απο ενα χρησιμοποιημενο ή σε κακη κατασταση βιβλιο.. ειτε απο ενα καινουργιο... ιστορια ειναι!

δε ειναι σωστο να λεει ο ενας στον αλλο οτι δεν εισαι καλος συλλεκτης ή δεν εισαι συλλεκτης γιατι οι καταστασεις των νομισματων σου δεν ειναι καλες! ολοι ειμαστε συλλεκτες... απλα καποιοι που εχουν το χρηματα αγοραζουν καλυτερα κομματια και σαν αξια εχουν καλυτερη συλλογη.. και αλλοι που δεν μπορουν...εχουν τις χαμηλοτερες! αλλα ολοι ειμαστε συλλεκτες! στον ορο συλλεκτης δεν ειναι μονο το τι εχεις αλλα το ποσο αγαπας αυτο που κανεις.. οι γνωσεις, η πειρα, κτλ...

τον ορο περιστασιακος χομπιστας... δεν το καταλαβαινω.... δηλαδη αφου μαζευω τετοια.. ειμαι περιστασιακος χομπιστας τα τελευταια 30 χρονια μου και δεν ειμαι σοβαρος συλλεκτης; και τι θα πει χομπιστας;; ολοι χομπι το εχουμε... εκτος κι αν καποιοι εγιναν επαγγελματιες.. και ζουν με αγοραπωλησιες...  

ο καθενας κανει οτι τον ευχαριστει... το αν θα βγει ο αλλος για καφε με την κοπελλα του.. και ξοδεψει ενα Α ποσο το μηνα... να τον κανει μη σοβαρο συλλεκτη γιατι με αυτα τα χρηματα θα επερνε ενα καλυτερο νομισμα.. τι να πω... ασε που δεν νομιζω πια κανεις με οικονομικο προβλημα να ξοδευει τοσα πολλα το μηνα για καφεδες....  οσο κι αν αγαπας το νομισμα (και το λεω εγω ενας τρελλαμενος με τις συλλογες!), δεν ειναι και ολη η ζωη... γιατι μετα θα μεινω μονος να την "βρισκω" με τον Οθωνα και τον Γεωργιο...

ολα καλα ειναι στην ζωη!

τωρα... ειδικα στις μερες μας το θεμα βιοποριμου ειναι τεραστιο! ελαχιστοι τα βγαζουν περα.. αλλα και πριν... νομιζεται οτι ειναι ευκολο για ολους;; στην επαρχια εχει και αλλους μισθους..εχει και αλλες τιμες πολλες φορες πολυ ακριβοτερες απ οτην αθηνα.. σε πολλα πραγματα.. εχει και το κακο της εποχικοτητας! αυτα τα λεω για εδω που ειμαι! το 80% (τουλαχιστον!) στις δουλειες ειναι εποχικες! αρα δουλευεις το πολυ 5 μηνες και καθεσαι τους υπολοιπους γιατι στο νησι κλεινουν ολα! αρα θα πρεπει να μαζεψεις χρηματα για τον χειμωνα.. και τωρα με τους νεους νομους που ουτε ανεργια θα εχει... θα γινει το σωσε! το να δινεις 100 ευρω το μηνα... αν παιρνεις 500 - 600 - 700 ευρω και εχεις να πληρωσεις ενα καρο πραγματα.. δεν βγαινει με τιποτα! σε προιοντα... επειδη εχουμε 16% ΦΠΑ... νομιζεται ειμαστε φτηνοτεροι;; ειμαστε πολυ ακριβοτεροι!

για να επανελθω...  αν εχεις τα κυκλοφορημενα.. και κλεινεις τρυπες.. ή εχεις ολοκληρη συλλογη ετσι... γιατι να εισαι μη συλλεκτης ή κατωτερος; ποιος ξερει;;; μπορει μετα απο καιρο να αναβαθμισω την συλλογη μου γιατι το γουσταρω εγω! ποτε για αλλους! αυτα που εχω τωρα.. τα χαιρομαι... αν παλι δεν το καταφερω.. σιγα ρε παιδια! και τι εγινε;

η θυσια που κανει καποιος ειναι αναλογη με το πορτοφολι του... εγω μπορει θυσια να εχω ακομα και τα 20 ευρω... και να λεω.. δεν θα βγω για μια εβδομαδα.. εκει θα παω με τα ποδια για να μην παρω ταξι.. για να παρω το ταδε νομισμα εστω και φθαρμενο... γιατι μεχρι εκει αντεχω... ο αλλος θυσια μπορει να εχει τα 1000 ευρω... ο αλλος τα 500... το θεμα ειναι το τι μπορει να στερηθει ο καθενας... για την αγαπη του... εστω και το ποιο μικρο.... θυσια παραμενει...


συγνωμη αν μιλαω εχωντας σαν παραδειγμα εμενα τις περισσοτερες φορες.. αλλα πιστευω οτι πολλοι ειναι στο ιδιο στυλ...
παντα μιλαω φιλικα... χωρις κανενα ιχνος κακιας, τσατιλας κτλ..! ετσι; και αυτα που γραφω σαν απαντησεις... δεν ειναι σε τονο αντιπαρεθεσης αλλα για να γινετε κουβεντα. Χαμόγελο
οσοι με ξερουν.. θα γνωριζουν οτι δεν ειμαι τυπος που του αρεσουν φασαριες κτλ..! Χαμόγελο
απλα υπεραγαπω τον συλλεκτισμο και το νομισμα χωρις να του κανω διακρισεις....
με στεναχωρει το γεγονος της απαξιωσης των κατωτερων καταστασεων.. ή νομισματων με προβληματα.. το νιωθω λιγο ας πουμε "ρατσιστικο" σαν να εχεις 2 γατακια και αυτο που ειναι λιγο κουτσο δεν το θελεις... και προτιμας το αλλο... γιατι ρε παιδια; και τα δυο γεννηθηκαν μαζι... απλα το ενα ταλαιπωρηθηκε απο την ζωη.. ενω το αλλο οχι... μη το κανεται αυτο....

ισως τωρα το πηγα πολυ στο ρομαντικο ή το τραβηξα και ξεχυλωσε.. αλλα αν αγαπας τα νομισματα... τα αγαπας ολα! οχι μονο τα ακυκλοφορητα!!! και ισως αυτο... ειναι και το βασικοτερο για την αρχη στο να γινεις συλλεκτης!!

φιλε Heretic το οτι εσπασε σλαμπαριστα.. δεν ειναι κατι νεο... πολλοι αμερικανοι το κανουν! ελεγχουν γνησιοτητα και κατασταση και μετα σπανε το σλαμπ και βαζουν το νομισμα στν συλλογη τους! ενα νομισμα που ηρθε λογο του οτι στην προσπαθεια της μια αμερικανα να σπασει ενα σλαμπ.. γρατσουνισε το νομισμα! αν και ασημενιο deep cameo μισοδολλαρο 1776-1976, θα το εριχνε στην κυκλοφορια... και προσφερθηκα να το παρω εγω! δεν με πειραζε εμενα! Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2012, 07:36:14 μμ από NMS » Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:16:11 μμ »


Δεν ήπια και γω 10 καφέδες και κοιτάξτε τι πήρα προχθές. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


http://www.ebay.com/itm/330827534801?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

10 καφεδες  Απορία
καλα πανακριβο τον εχουν τον καφε στα μερη σου  Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:18:43 μμ »

κωστη... εγραψες!!! μιλαμε για τεραστια ευκαιρια το σετακι!!! αλλα ρε παιδι μου... 10 ευρω ο καφες.... τι πινεις... κουβατο;;; (οχι κουπατο... αλλα σε κουβα!! χαχαχαχαχαχαχα) πλακα κανω φιλε μου!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:23:41 μμ »

Φίλε νίκο - νσμ κάνεις λάθος σε μία φράση σου. Λες πως ο καθένας ψωνίζει ανάλογα με το πορτοφόλι του.

Με αυτό είναι σαν να λες πως οι μεγαλύτεροι συλλέκτες είναι και οι πιο πλούσιοι. Αυτό ισχύει σε καποιο ποσοστό αλλά οχι πάντα. Πολλοί συλλέκτες στερούνται βασικά πράγματα για να χτίσουν συλλογή. Εγώ φίλε μου Νίκο για πέντε χρόνια δεν πήγαινα διακοπές για να κλείσω ασφράγιστα με γόμα σε όλες τισ αποχρώσεις  1861paris print μεγάλα κεφάλια. Κάποιος άλλος συλλέκτησ με το ίδιο εισόδημα με εμένα έχει τα μισα από μενα αλλά κάνει καλύτερη ζωή. Ε, Δεν νομίζω πως είμαστε το ίδιο και ούτε πως αγαπάμε το ίδιο , το χόμπυ μας. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.

Υπάρχουν συλλέκτες με εισόδημα 1500 ή 2000 ευρώ τον μήνα μεγάλης ηλικίας με συλλογές αξιοζήτευτες και πανακριβες. Ο καθένασ ιεραρχει τις ανάγκες και ψωνίζει ανάλογα.φιλικά πάντα...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:26:32 μμ »

Τελείως κουφό τα του 1993... τον πίνω κουβάτο...
Όσο για τα παραπάνω, Νίκο αυτό ακριβώς λέω και γω... τι να τα κάνεις τα ακυκλοφόρητα αν δεν ξέρεις καν τι είναι, την ιστορία τους κλπ.
Όσο για τα χρήματα... είναι χαρτιά για να τα παίρνει ο αέρας, και κυκλικά για να κατρακυλάνε.
Στην τελική γνωρίζεις την εκτίμησή μου για τις γνώσεις και ότι κάλλιστα θα πλήρωνα για γνώσεις παρά για "υλικά" (νομίσματα).
Έχω 32 χρόνια στον χώρο, από επαρχία και γω και χωρίς πρόσβαση σε "υλικά", μετά από κάποια χρόνια και οι νεώτεροι συλλέκτες, θα καταλάβουν και θα συνειδητοποιήσουν ότι η πρόσβαση στη γνώση του βιβλίου αξίζει πολύ περισσότερο από το ίδιο το βιβλίο.
Αλλά όπως και να το κάνουμε και το χρήμα το ρημάδι χρειάζεται.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:34:47 μμ »

φίλε gkcollect τα βιβλία βρίσκονται. Και προανέφερερα πως την γνώση την θεωρώ δεδομένη. Οταν βρεις το κέρμα εχεις την καρδιά να το χτυπήσεις αν μπορείς βέβαια ή θα πεις ' μα τα χρειάζομαι τα χρηματα ' . Εκει φαινεται η καρδιά.αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:35:02 μμ »

Παιδια ο καθενας συλλεγει οτι τον ευχαριστει , οτι του κανει κεφι!!
Το εχω πει και στο παρελθον θα το πω ξανα , ο συλλεκτισμος ειναι χομπυ !!
μην ακουτε τον Α ή τον Β να σας λενε μονο τα αυστηρα ακυκλοφορητα χαιρεσε να τα βλεπεις , αυτα ειναι νομισματα , τα αλλα ειναι ρεταλια κτλ κτλ και να σας βαζουν κατω απο εναν ζυγο να στερητε το σπιτι σας απο βασικα αγαθα για να αγορασετε ενα νομισμα.
Νομισματα αγοραζουμε ΜΟΝΟ απο το περισευμα μας , ποτε με δανεικα , ποτε με πιστωτικες καρτες.!!
Χτες μιλουσα με εναν φιλο απο εδω το σαιτ και λεγαμε για τις τιμες που εχουν τα ακυκλοφορητα νομισματα και του ειπα το παραδειγμα καποιου που δεν τον παιρνουν τα οικονομικα του να εχει ΕΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΜΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ !! Τι κανει?
Μπαινει στα διαφορα σαιτ βλεπει τα ακυκλοφορητα νομισματα λεει ΩΩΩΩΩΩ τι ωραιο και πατα με το ποντικι (ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΩΣ ) και το εχει στον υπολογιστη του!!
Αυτη ειναι η συλλογη του , αλλοι πληρωνουν αυτος θαυμαζει απο φωτο!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Ο φιλος johnmak μου θυμιζει εμενα πριν πολλα χρονια που με παρομοιο υφος μιλησα καπου αλλου και με κοροιδευαν τοτε , εδω δεν κοροιδευουμε κανενος την συλλογη , οτι μαζευει ο καθενας και τον ευχαριστει ειναι σεβαστο και προπαντος προσεχτε !! Ποτε μα ποτε δεν κανει να προσπαθουμε να επιβαλλουμε την αποψη μας περι συλλεκτισμου στους αλλους!!
Ολα ειναι γραμμενα εδω μεσα , ολα ο καθενας εχει την ευκαιρια να τα μελετηση και να αποφασισει μονο του τι δρομο θα διαλεξει
Μελετατε οσο μπορειτε περισσοτερο και μην παρασυρεστε απο κανεναν και στην τελικη αφηστε το πορτοφολι σας να σας πει τι θα κανετε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:42:20 μμ »

Φίλε νίκο - νσμ κάνεις λάθος σε μία φράση σου. Λες πως ο καθένας ψωνίζει ανάλογα με το πορτοφόλι του.

Με αυτό είναι σαν να λες πως οι μεγαλύτεροι συλλέκτες είναι και οι πιο πλούσιοι. Αυτό ισχύει σε καποιο ποσοστό αλλά οχι πάντα. Πολλοί συλλέκτες στερούνται βασικά πράγματα για να χτίσουν συλλογή. Εγώ φίλε μου Νίκο για πέντε χρόνια δεν πήγαινα διακοπές για να κλείσω ασφράγιστα με γόμα σε όλες τισ αποχρώσεις  1861paris print μεγάλα κεφάλια. Κάποιος άλλος συλλέκτησ με το ίδιο εισόδημα με εμένα έχει τα μισα από μενα αλλά κάνει καλύτερη ζωή. Ε, Δεν νομίζω πως είμαστε το ίδιο και ούτε πως αγαπάμε το ίδιο , το χόμπυ μας. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω.

Υπάρχουν συλλέκτες με εισόδημα 1500 ή 2000 ευρώ τον μήνα μεγάλης ηλικίας με συλλογές αξιοζήτευτες και πανακριβες. Ο καθένασ ιεραρχει τις ανάγκες και ψωνίζει ανάλογα.φιλικά πάντα...

ναι εχεις δικιο.. δεν το εγραψα σωστα... το αναλογα με το πορτοφολι τους.. εννοω το ποσα μπορουν να διαθεσουν.. εστω και μετα απο θυσιες... δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ο αλλος πλουσιος αλλα παιζει ρολο στο τι εξοδα εχει απο οτιδηποτε... τι αλλα πραγματα τους ερχονται κατα την διαρκεια της ζωης του.. που υπαρχουν στιγμες που σου ερχεται το χαστουκι και ψαχνεσαι... το εζησα το 2000 το ξαναεζησα περσι ... με θεματα υγειας των γονιων μου... και....

θυσιες αναλογως μπορει να κανει και αυτος με μικρο πορτοφολι... το εχω κανει κι εγω οταν ημουν σχολειο και εμεινα ολη την χρονικη χρονια χωρις χαρτζιλικι... πραγμα οχι και πολυ ευκολο ετσι; αλλα... πηρα το πρωτο μου καποδιστρια, τα 5 λεπτα του 1830 το κατοπουλακι σε VF+ και ακομα τα χαιρομαι...
απλα μετα ερχονται αλλες αναγκες... ερχονται καταστασεις διαφορετικες... αρχιζεις να πληρωνεις πραγματα που δεν τα ειχες μικροτερος... οποτε... μικραινει το πορτοφολι... εννοωντας και παλι το ποσα μπορεις να διαθεσεις πια...

για τους συλλεκτες μαγαλης ηλικιας.. φυσικα! υπαρχουν αλλα ειχαν και καποια κομματια οταν ηταν ακομα σε προσιτες τιμες... κι οχι με την ανοδο που πηραν αργοτερα... οποτε σιγουρα εχουν πολυ καλα κομματια... το θεμα ειναι.. οτι με τετοια συνταξη.. και παλι μεγαλοσυνταξιουχοι ειναι... (δεν τους κατακρινω... προς Θεου!!), αλλα... ποσα πολυ καλα κομματια μπορουν πια να παρουν; δυστυχως εχουμε φτασει σε σημειο πολλοι να ζουμε με την βοηθεια των συνταξιουχων γονιων μας μιας και τα δικα μας εσοδα δεν φτανουν ουτε για ζητω! Λύπη αρα καποιοι απο αυτους ισως εχουν το προσθετο εξοδο... για τα παιδια και τα εγγονια τους... ισως... λεω παντα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:48:44 μμ »

Υπαρχει μια παρανοηση. Κανεις δε λεει πως καποιος δεν ειναι συλλεκτης επειδη εχει υποδεεστερη συλλογη σε χρηματα απο καποιον αλλο. Ουτε αυτος που μαζευει χρησιμοποιημενα ειναι λιγοτερο συλλεκτης σε σχεση με καποιον που μαζευει ακυκλοφορητα.
Οι απολυτες χρηματικες τιμες δε κανουν το συλλεκτη ουτε οι καταστασεις.
Αυτο που τον κανει συλλεκτη ειναι η αγαπη για το νομισμα που αυτο μεταφραζεται σε θυσιες.
Στερειται καποια αλλα αγαθα για να αποκτησει το νομισμα.
Εκει για μενα ξεχωριζει ο συλλεκτης.
Επαναλαμβανω...ΔΕ μιλαω για βασικα αγαθα, μετα δεν προκειται για συλλογη, αλλα για αρρωστημενο παθος.
Ακουστε ομως ενα περιστατικο. Ημουν σε μια δημοπρασια γραμματοσημων,και καποια στιγμη οπως προχωραγε η δημοπρασια ηταν καποιοι λαχνοι του 1 ευρω συνεχομενοι...και ηταν καποιος εκει στην αιθουσα...λεει πχ λαχνος 220 1 ευρω, σηκωνει αυτος ταμπελακι, κατοχυρωνεται σε αυτον, λαχνος 221 1 ευρω κλπ κλπ....αφου κερδισε 4-5 λαχνους στη σειρα λεει ο δημοπρατης, λαχνος 226 5 ευρω....και κατεβαζει το ταμπελακι και αμεσως αρχισε να γελα ολη η αιθουσα... Χαμόγελο
Δηλαδη αυτος δε μπορουσε να δωσει 5 ευρω παραπανω για να αποκτησει ενα παραπλησιο αντικειμενο (νομιζω οτι ηταν καποιες σφραγιδες) και πηρε μονο οτι εκανε 1 ευρω και αυτο που εκανε 5 το αφησε? Τι σοι συλλεκτης ηταν αυτος τοτε?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:52:30 μμ »

Γι αυτο φιλε ΝΜΣ η συλλογη πρεπει να εχει ΚΑΙ επενδυτικο χαρακτηρα, γιατι ΑΝ παρουσιαστει μια αναγκη κουφια η ωρα, να μπορει καποιος να την εκποιησει χωρις να εχει χασει τα χρηματα που με τοσο κοπο συγκεντρωσε για να την αποκτησει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 07:03:35 μμ »

η επενδυτικη αξια ειναι κατι διαφορετικο... μη νομιζεις.... αναλογα με το ποσο εχεις παρει ενα πραγμα... μπορει να βγεις και κερδισμενος αν γινει κατι... αλλα ελα και πες μου... πες οτι πτωχευουμε... και δεν υπαρχει ρευστοτητα... πιστευεις οτι θα εχεις πιασει τα λεφτα που εδωσες για ενα ακυκλοφορητο ασημενιο ή ενα σε καλη κατασταση αν το δωσεις τοτε; αμ δε! αν βρεθει αγοραστης θα στο παρει για ενα κομματι ψωμι αν εισαι σε αναγκη! ηδη οι τιμες εχουν πεσει και μαλιστα σε πολλα επεσαν αρκετα!

ακομα και με τις λιρες... στον πολεμο.. ξερεις ποσες εφυγαν για μια χουφτα φακη; και αυτο δεν το λεω ετσι στο φλου... πολλες οικογενειες ειναι καμμενες ετσι... το ιδιο και η οικογενεια της μητερας μου στον πολεμο! εφευγαν απο σερβιτσια πολυ καλα κομματια μεχρι χρυσαφικα και λιρες... αστα να πανε...

επενδυτικη αξια θα εχουν σε καιρους καλους...

για τον τυπο που λες στην δημοπρασια.. το πως σκεφτεται ο καθε ενας ειναι καθαρα στο δικο του μυαλο... τον συγκεκριμενο λαχνο.. με τις σφραγιδες... μπορει να τις ειχε ηδη... ή μπορει να μην μαζευει τετοια.. ή ποιος ξερει τι... δεν ξερω... ειναι αναλογο το πως σκεφτεται ο καθενας....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 07:08:26 μμ »

Φιλε heretic77 χτες ενα παιδι εβγαλε στα πωλουνται ενα 10 λεπτο αου58 και εφυγε σε ενα λεπτο!!
Υποθετικα εαν βγαλω το δικο μου το 64αρη στα λεφτα που το αγορασα λες να φυγει μεσα σε μια μερα?
Σε δυο? Σε τρεις?
Δωσε μου απαντηση ειλικρινει και μετα πες μου ποιος ρευστοποιει ποιο γρηγορα σε μια αναγκη , αυτος που εχει μεσαιες καταστασεις ή αυτος που εχει υψηλοβαθμες??  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 07:23:29 μμ »

Γι αυτο φιλε ΝΜΣ η συλλογη πρεπει να εχει ΚΑΙ επενδυτικο χαρακτηρα, γιατι ΑΝ παρουσιαστει μια αναγκη κουφια η ωρα, να μπορει καποιος να την εκποιησει χωρις να εχει χασει τα χρηματα που με τοσο κοπο συγκεντρωσε για να την αποκτησει.

Εκτος της παρατηρησης του Γιωργου.....
Μακαρι να μην ελθει εκεινη η ωρα γιατι οσοι συλλεκες δεν ειναι συνειδητποιημενοι , μονο τοτε θα αντιληφθουν οτι ο συλλεκτης ειναι παντα χαμενοςπλην ελαχιστων εξαιρεσεων........
Αλλο τι νομιζει κανεις οτι θα εισπραξει,και αλλο το τι θα εισπραξει τελικα.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 09:30:21 μμ »

η επενδυτικη αξια ειναι κατι διαφορετικο... μη νομιζεις.... αναλογα με το ποσο εχεις παρει ενα πραγμα... μπορει να βγεις και κερδισμενος αν γινει κατι... αλλα ελα και πες μου... πες οτι πτωχευουμε... και δεν υπαρχει ρευστοτητα... πιστευεις οτι θα εχεις πιασει τα λεφτα που εδωσες για ενα ακυκλοφορητο ασημενιο ή ενα σε καλη κατασταση αν το δωσεις τοτε; αμ δε! αν βρεθει αγοραστης θα στο παρει για ενα κομματι ψωμι αν εισαι σε αναγκη! ηδη οι τιμες εχουν πεσει και μαλιστα σε πολλα επεσαν αρκετα!

ακομα και με τις λιρες... στον πολεμο.. ξερεις ποσες εφυγαν για μια χουφτα φακη; και αυτο δεν το λεω ετσι στο φλου... πολλες οικογενειες ειναι καμμενες ετσι... το ιδιο και η οικογενεια της μητερας μου στον πολεμο! εφευγαν απο σερβιτσια πολυ καλα κομματια μεχρι χρυσαφικα και λιρες... αστα να πανε...

επενδυτικη αξια θα εχουν σε καιρους καλους...

για τον τυπο που λες στην δημοπρασια.. το πως σκεφτεται ο καθε ενας ειναι καθαρα στο δικο του μυαλο... τον συγκεκριμενο λαχνο.. με τις σφραγιδες... μπορει να τις ειχε ηδη... ή μπορει να μην μαζευει τετοια.. ή ποιος ξερει τι... δεν ξερω... ειναι αναλογο το πως σκεφτεται ο καθενας....


Αγαπητε Νικολα χαιρομαι να διαβαζω
καθε σου σχολιο για καθε θεμα εχεις
μια σηνκροτιμενη αλλα και σεμνη αποψη, ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ απο εμενα, και να σε χαιρονται αυτοι που ειναι κοντα σου
Με εκτημιση
Φανης
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 11:16:17 μμ »

να' σαι καλα Φανη μου! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences