Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 08:39:54 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1882  (Αναγνώστηκε 52599 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 02:03:10 μμ »

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ και δεν εννοώ τίποτα. Απεναντίας εκτιμώ αφάνταστα το γεγονός ότι ασχοληθήκατε μαζί μου χωρίς να έχετε καμία υποχρέωση. Απλά αναφέρω ένα γεγονός το οποίο έχει λάβει διαστάσεις τελευταία, άλλοστε τις διάφορες δημοπρασίες να παρακολουθάς φτάνεις αβίαστα στο παραπάνω συμπέρασμα, για να δώσω ένα παράδειγμα πριν κάποιους μήνες 1/2 του 1842 (μπαλωμένο βέβαια) έκλεισε στα 120 ευρώ. Μιλάμε για σπανιότατο νόμισμα και όμως δεν χτυπήθηκε. Καλύτερα βέβαια για μένα που το πήρα σε τιμή απίστευτη. Τί να φταίει άραγε;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 02:21:01 μμ »

Φίλε Γιάννη, προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι βαθμοί. Η συλλογή μου αποτελείται ως επί τω πλείστων από κυκλοφορημένα νομίσματα και κάποια ακυκλοφόρητα που τα έχω κατά τύχη. Φυσικά μετά από κάποια ημερομηνία και δώθε τα έχω ακυκλοφόρητα. Το βασικότερο στην συλλογή είναι το τι ικανοποίηση νοιώθουμε οι ίδιοι από τα νομίσματά μας.
Δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση, τουναντίον συμφωνώ μαζί σου και μάλιστα ίσως είμαι από τους λίγους που ενώ ασχολούνται με βαθμολογίες στο τέλος σπάνε τα σλάμπ. Κλασικό παράδειγμα οι 5 δραχμές 1901 που έχω στη συλλογή μου, όταν το πήρα (το 1992) ήταν AU50 και το έχω ανοιχτό.
Έχω πάρει σπανιότατα νομίσματα και γω σε τιμές πολύ ελκυστικές και γι' αυτό θα σου πω και ένα μυστικό : Καλό είναι να ασχολούνται οι περισσότεροι με βαθμολογίες ώστε και μεις που δεν έχουμε την δυνατότητα να μπορούμε να αποκτούμε καλά νομίσματα.
Να χαίρεσαι το νόμισμά σου και μην το αλλάζεις.
Και μην ξεχνάς ότι για πολλούς, στα νομίσματα ισχύει ότι "δεν τρως από το βούτυρο που πουλάς".
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 02:32:26 μμ »

η απλη λογικη μαλλον φταιει!εστω και μιση δραχμη του 1842(ποια ποικιλια ομως?)αν ειναι φθαρμενη και τρυπια,παυει να ειναι καθαρα συλλεκτικη!την αγοραζει καποιος εναντι καποιου λογικου ποσου,οπως εκανες εσυ!μεχρι να βρει την κανονικη!τωρα θα μου πεις,εδω πουλανε στο γνωστο σουπερ μαρκετ ευκαιριων για πωλητες φυσικα,τρυπια κοινα ταλληρα του οθωνα για 100-150 και βαλε,να μην πουλησουν την σπανια μιση δραχμη 160 δολλαρια!περι ορεξεως? αλλα μην περιμενουν οι τελικοι αποδεκτες οτι ηταν ευκαιρια,γιατι μια επισκεψη σε εμπορο η σοβαρο συλλεκτη!θα τους απαγοητευσει!το να κανει καποιος το κεφι του,αγοραζοντας ενα τρυπιο η γενικως πειραγμενο κομματι εναντι χαμηλου ποσου δεν ειναι τραγικο,ισα ισα αποκτα και εμπειρια!αλλα να διαθετει κατοσταρικα μου φαινετε υπερβολη!και απαξιωνεται λιγο η εκφραση,συλλεκτης νομισματων!μετα το βασικωτερο ειναι το κοινο συμπερασμα!αφου πουλανε το τρυπιο πεντε!να μην πουλησω εγω το κανονικο εικοσιπεντε!πιστευω οτι καταλαβατε τι εννοω,περα απο ανεχειες,οικονομικες κρισεις,δημιουργουμε το αντιθετο αποτελεσμα.καποτε ενα τρυπιο η πειραγμενο αξιζε κατι παραπανω απο το μεταλλο του!σημερα εχουν γινει συλλεκτικα και πιστοποιουνται!χαιρετω,και συγνωμη αν σας κουρασα!γιαννηςτ.                                                                                      υγ.καλυτερα να εχω πεντε ομορφα νομισματα,που να τα θαυμαζω!παρα τριανταπεντε,για  να λεω?οτι τα εχω,και αυτα!
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 03:06:42 μμ »

Αυτή είναι μία άποψη, σεβαστή απολύτως, άλλα η οποία με βρίσκει εντελώς αντίθετο. Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι ένα τρύπιο νόμισμα δεν κουβαλά την ίδια ιστορία και κατά συνέπεια συλλεκτικότητα με ένα ακυκλοφόρητο. Κοπήκαν την ίδια χρονική περίοδο, αντιπροσωπεύουν τις ίδιες κοινωνικοπολιτικές συνθήκες και πιο απλά λένε την ίδια ιστορία. Το δικό μου μισό του 1842 δεν κόπηκε στο Αθηναϊκο νομισματοκοπείο όπως και ένα MS65; Δεν κυκλοφόρησε την ίδια περίοδο; γιατί δεν είναι συλλεκτικό; Επίσης γιατί αφαιρείται μέρος της σπανιότητάς του; Έχει μήπως μεγαλύτερο τιράζ ή βρίσκεται ευκολότερα;
Ας πάμε και στα πιο κοινά νομίσματα, ίσως είναι απείρως φθηνότερα άλλα εξακολουθούν να είναι μέρος της ιστορίας αυτού του τόπου και καθρέφτης της εποχής τους. Η υποβάθμιση της συλλεκτικότητάς τους μέχρι σημείο μηδενισμού δεν ευσταθεί, πάντα κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή ένας που συλλέγει κατώτερες καταστάσεις είναι λιγότερο συλλέκτης από έναν που έχει σούπερ λουξ ακυκλοφόρητα; Στη τελική είναι πάντα θέμα αισθητικής και κυρίως πορτοφολιού, άλλα η συλλογή είναι συλλογή ασχέτως καταστάσεων και αξίας. Προσωπικά στη συλλογή μου δεν έχω κανένα σλαμπαρισμένο άλλα και κάποια που είχα αγοράσει τα έσπασα και τα έχω σε χαρτονάκια, και ο μόνος λόγος που τα αγόρασα σε κουτάκι ήταν για να είμαι σίγουρος για την γνησιότητά τους. Η συλλογή μου δεν αξίζει ούτε το ένα εκατοστό σε σχέση με τις συλλογές άλλων, άλλα αγαπώ το νόμισμα, διαβάζω ότι μπορώ και ασχολούμε εντατικά με αυτό. Δεν είμαι συλλέκτης;;;
Με συγχωρείται αν κούρασα.
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 04:00:38 μμ »

Ο Γιάννης τονίζει πως δεν μπορούν να θεωρούνται ευκαιρίες κάποιες τιμές κυκλοφορημένων. Δεν είναι ευκαιρίες, αντίθετα ίσως είναι και ακριβά γιατί δεν συγκρίνονται με τα ακυκλοφόρητα κομμάτια.

Διαφωνώ βέβαια με τον Γιάννη στο ότι ένα φθαρμένο νόμισμα δεν είναι συλλεκτικό. Μπορεί να μην είναι για κάποιον που μαζεύει ακυκλοφόρητα, για κάποιον άλλον όμως είναι. Δεν νομίζω ότι κανείς έχει το δικαίωμα να μοιράζει πιστοποιητικά συλλέκτη.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 04:05:16 μμ »

Αλλο πραγμα η συλλεκτικοτητα, αλλο πραγμα οι χρηματικες αξιες.
Δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο εσπασες το κουτι, εχασες ηθελημενα μερος της αξιας του νομισματος, για να το εχεις στο χαρτονακι, αντι στο κουτι.
Οσο για τη σπανιοτητα, δε μπορει να εχουν ιδια αξια 100-200 ακυκλοφορητα που εχουν σωθει με 30-40 χιλιαδες χρησιμοποιημενα....(υποθετικα παραδειγματα οι αριθμοι).
Επισης, καποια στιγμη, ειτε το θελεις ειτε οχι, καποια νομισματα ειναι ακριβα ακομα και χρησιμοποιημενα. Για μενα εκει θα φανει ποσο συλλεκτης εισαι. Θα θυσιασεις ενα μερος του εισοδηματος σου για να τα αγορασεις? Η θα αφησεις τρυπα στη συλλογη? Γιατι για μενα, κατι που δεν απαιτει θυσιες για να τα καταφερεις, και το αποκτας ειτε τζαμπα ειτε με πενιχρα λεφτα, σημαινει οτι δε το αγαπας αρκετα.
(Προφανως δεν αναφερομαι σε ποσα χιλιαδων ευρω που ουτως η αλλως δε τα σηκωνει το εισοδημα σου, αλλα υπαρχουν Οθωνες και Καποδιστριες που ακομα και χρησιμοποιημενα θελουν 100 ευρω και πανω και που μπορουν ολοι να αποκτησουν).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 04:52:50 μμ »

Φίλε heretic77 δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα, άλλα προσωπικά στη συλλογή μου έχω καμία εικοσαριά Καποδίστριες, και το 75 τοις εκατό από τα νομίσματα του Όθωνα. Από τον Γεώργιο μου λείπουν το μισό του 68 και τα χρυσά. Μετά η συλλογή είναι πλήρης εκτών των χρυσών, γενικά τα χρυσά είναι τα μόνα που μου λείπουν. Έχω δώσει αρκετές χιλιάδες ευρώ και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας παντρεμένος με παιδιά και όχι κανένας μεγαλοεπιχειρηματίας. Το θέμα λοιπόν του τι έχω δώσει απαντήθηκε, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω ακριβές ποσά. Δεν νομίζω όμως ότι το πόσο σπαταλάς αποτελεί τεκμήριο του τι είδους συλλέκτης είσαι και γενικότερα το πόσο αξίζει το καθετί. Νομίζω ότι το βασικό προσόν του συλλέκτη είναι ο χρόνος και η φαιά ουσία που αφιερώνει στο αντικείμενο ώστε να μάθει ότι μπορεί περισσότερο για αυτό και μετά το πόσα χαλά. Δηλαδή αν ήμουν ανεργος και δεν είχα τη δυνατότητα ούτε να φροντίσω την οικογένειά μου και αγόραζα νομίσματα των λίγων ευρώ θα ήμουν τί;;; Εννοείται ότι όσο πιο καλό είναι ένα νόμισμα τόσο πιο ακριβό είναι άλλα άν εγώ έχω ένα τρύπιο και ο άλλος ένα ακυκλοφόρητο δεν γίνομαι αυτόματα υποδεέστερος. Αυτό θέλω να πω, οπότε και διαφωνώ απόλυτα με χαρακτηρισμούς όπως ρετάλια, κουμπιά κτλ. Τα σκουπίδια του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 05:08:46 μμ »

Προφανως και δεν ηταν προσωπικο σχολιο μιας και δε σε γνωριζω. Το νοημα για μενα ειναι οτι οποιος δεν ειναι διατεθιμενος να δωσει χρηματα για τη συλλογη του, ναι για μενα αυτο ειναι κριτηριο αν ειναι συλλεκτης ή οχι. Προφανως τωρα δε μιλαμε για οριακες καταστασεις του στυλ να ειμαι ανεργος , να μη μπορω να φροντισω την οικογενεια και γενικως να μη μπορει καποιος να βιοποριστει. Οταν ομως καποιος πχ ξοδευει 100 ευρω το μηνα για καφεδες και δε μπορει να τα διαθεσει αυτα τα λεφτα για ενα νομισμα, ναι για μενα δεν ειναι σοβαρος συλλεκτης αλλα απλα ενας περιστασιακος χομπιστας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 05:29:42 μμ »

απο την εμπειρια μου έως τώρα , εκτός απο τους πλούσιους, μενουμε όλοι εμεις οι υπόλοιποι οι οποίοι ιεραρχούμε τις ανάγκες μας. Όσο πιο '''άρρωστος΄''' είσαι με το χόμπυ σου τόσα περισσότερα λεφτά διαθέτεις. Γιαννη προφανώς και είσαι συλλέκτης ΑΛΛΑ θα σου πω ένα παράγειγμα ενός φίλου μου ο οποιος είναι συνταξιουχος με παιδί και παιρνει σύνταξη 1500ευρώ. Τρώει 300ευρώ για φαγητό και τα υπόλοιπα σε χαρτονομίσματα και νομίσματα. Ε, αυτός είναι πιο άρρωστος απο εσενα και εμενα και τους περισσότερους. Τείνω να πιστεύω πως όσο περισσότερο παθιάζεσαι με το χόμπυ σου τόσο περισσότερα τείνεις να δίνεις τοσο μεγαλύτετος συλλέκτης γίνεσαι. αυτές κάποιες σκέψεις..φιλικά πάντα...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 05:50:21 μμ »

Κατά την γνώμη μου η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
Αν δώσω κάποιες χιλιάδες ευρώ και αποκτήσω σε λίγες μέρες όλα τα νομίσματα UNC, θα γίνω συλλέκτης;
Κατά την άποψή μου, όσα χρήματα και να διαθέσει κάποιος για αγορές, αυτό δεν τον κάνει συλλέκτη.
Οι γνώσεις η ιστορία και τα συναισθήματα δεν πουλιούνται με το νόμισμα, πρέπει να αποκτηθούν με κόπο και να αφιερωθεί πολύς χρόνος, φαιά ουσία και φυσικά χρήματα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 05:55:47 μμ »

εντάξει τα περί γνώσεων δεν τα ανέφερα καν διότι τα θεωρώ δεδομένα. Περα απο τα δεδομένα αυτό που μενει η συλλογή. και η συλλογή κοστίζει. Από κει και πέρα μετράει η καρδια...πόσο είναι διατεθειμένος ο άλλος να πληρώσει...... Η συλλογή χτίζεται με ΘΥΣΙΕΣ για το 90+ τοις εκατό των σλλεκτών. Αν τώρα λες βγάζω 1500ευρώ αλλά δίνω μόνο 100 για συλλογή γιατι θέλω μπλουζάκια, καφέδες λούσα κλπ, ε συλλογή έτσι δεν γίνεται.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 05:59:43 μμ »

Σωστό... Συμφωνώ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:03:11 μμ »

Σωστος σε ολα...αρκει βεβαια να ξερεις πανω κατω την αγορα για να μη σε πιανουν κοροιδο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:08:42 μμ »

γι αυτο έχουμε τα φιλαράκια να ρωτάμε Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 06:10:17 μμ »

Για να επανέλθω όμως... για τα 5 λεπτά 1882 MS63...64...65...RB...CLR...CLS...TURBO...και δεν συμμαζεύεται... χαλάλι του δεν θα έπινα δύο καφέδες για να το αγοράσω.
Μπράβο ξανά κ. Γιάννη... εντυπωσιασμένος αλλά... γιατί πάντα υπάρχει το αλλά,
Δεν ήπια και γω 10 καφέδες και κοιτάξτε τι πήρα προχθές. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
http://www.ebay.com/itm/330827534801?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences