Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 11:39:55 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1882  (Αναγνώστηκε 52551 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:40:00 μμ »

Αν λοιπόν από ένα νόμισμα λείπουν τα 5%-10% των λεπτομερειών... πως να μπεί στην κατηγορία των ακυκλοφόρητων; (πάνω από AU εννοώ, επιμένω να τονίζω ότι έτσι φαίνεται στη φωτό)
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:45:15 μμ »

Γιαννη , ενα φακελακι κανει 0,07 σεντς  Μεγάλο χαμόγελο κανε μας την χαρη και σκισε το φωτογραφησε το γυμνο και ανεβασε μας το φωτο!!
Διοτι εγω πιστευω οτι καποια απο τα σημεια που αναφερετε ο φιλος μας ειναι του πλαστικου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:48:20 μμ »

Πολύ πιθανό να έχω λάθος και μακάρι διότι φαίνεται πολύ καλό... έκανα μια επεξεργασία στις φωτό αλλά δεν μπόρεσα να δω πολλά σημεία του νομίσματος. Γι αυτό το αναφέρω, το μουστάκι για παράδειγμα αντί για ίσια μυτούλα φαίνεται να ανασηκώνεται... σίγουρα κάτι παίζει με την φωτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2012, 10:00:46 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 09:58:05 μμ »

Μαλλον θα ελεγα οτι δεν εχει.....παντως ειναι πολυ ομορφο, και παρα πολυ καλο για την τιμη του,


αποδειξη του οτι οταν κανεις δεν βιαζεται και το ψαχνει , θα κανει και καλες αγορες.

Πριν ποσους μηνες βρε σου ειχα πει ακριβως αυτα τα λογια   Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 10:01:55 μμ »

Σας έδειξα και ένα κόλπο για να βλέπετε κάποιες λεπτομέρειες στα νομίσματα. Αρνητικό ασπρόμαυρο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 10:12:52 μμ »

Το νομισμα ειναι ms 62  κατα την γνωμη μου .
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 23, 2012, 10:27:49 μμ »

Ακου τα πραγματα ειναι απλα το νομισμα σου ειναι απο αου εως μς  Μεγάλο χαμόγελο :DΓια να μην εχεις ανχος τι ειναι ακριβος το αγοραζω στα 78.99 ευρω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΠλακα σου κανω καλοριζικο.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 12:39:25 πμ »

Ακυκλοφόρητα 5 λεπτα του 1833 εμφανίζονται με δεκαπλάσιο ρυθμο σε σχέση με το 5 λεπτο του 1882 σε UNC.  Κανένα από τα δύο δεν είναι δύσκολο αλλά τι σχέση έχει το tirage?

Καμια απολυτως! 14 και 16 εκατομμυρια κομματια απο πενταροδεκαρες 82 της καταπιε το μαυρο σκοτος και μονο 5-6 γλιτωσαν απο τη λαιλαπα, ενω 50 χρονια πιο πριν 2,5 και μισο εκατομμυρια κομματια απο πενταροδεκαρες του 33 σωθηκαν ολες και πολλες σε εξαιρετικη κατασταση!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2012, 01:16:46 πμ από spykat » Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 01:21:07 πμ »

Μια τελευταία προσπάθεια, δεν ξέρω αν είναι καλύτερες τώρα οι φωτογραφίες άλλα το κομμάτι αυτό δεν είναι και το πλέον δυνατό μου

http://prntscr.com/kfh8j

http://prntscr.com/kfebs

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2012, 01:52:02 πμ από johnmak » Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 01:49:10 πμ »

Καλυτερες οι προηγουμενες  Κλείσιμο ματιού
ΑΥ58-ΜΣ62ΒΝ με περισσοτερες πιθανοτητες προς τα πανω.
Για 5 ευρω τελειο, οπως ειπαν και οι αλλοι! Ναι, δεν ειναι αναγκη να παει για πιστοποιηση.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 02:03:41 πμ »

Για 5 ευρω τελειο, οπως ειπαν και οι αλλοι! Ναι, δεν ειναι αναγκη να παει για πιστοποιηση.

Το μόνο σίγουρο. Το κούρασα το θέμα και κατ΄ ουσίαν δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία ο βαθμός του παρά μόνο ως μέτρο σύγκρισης. Σας ευχαριστώ και πάλι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 08:46:26 πμ »

Oi φωτογραφιες σου Γιαννη ειναι μια χαρα διοτι τις  τραβηξες βραδυ χωρις φως ημερας!!
Βγες τωρα και τραβα ξανα σε μια πορτα ή κανενα παραθυρο κοντα χωρις φλας να δεις πως θα ειναι!!
Ο λογος που εχω τις ζητησα χωρις το ναυλον απο πανω ειναι για να δει ο φιλος GKCollect οτι καποια απο τα σημαδεμενα σημεια του σαν φαγωμενα οτι  δεν ειναι!!
Πχ το φυλλο απο τον οπισθοτυπο πανω απο το (Λ) δεν εβλεπες τιν τσακιση-νευρο του φυλλου , στην νεα φωτο ομως υπαρχει!! Αρα?
Εαν βγαλει ο Γιαννης νεες φωτο στος φως τις μερας θα δειτε ενα ακομη ποιο ομορφο νομισμα Κλείσιμο ματιού



 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 11:06:51 πμ »

Πράγματι... είναι ένα εξαιρετικότατο νόμισμα, οι προηγούμενες φωτό το αδικούσαν ασύστολα, έχω όμως κάποιες επιφυλάξεις ακόμη για το μουστάκι και το αυτί, που πάλι δεν φαίνονται καθαρά από την φωτό. Στο φρύδι φαίνεται μία μικρή φθορά, και στο 5 το χτύπημα είναι λίγο πιο χαλαρό. Επειδή έχουμε να κάνουμε με ένα λουστραρισμένο καθαρό νόμισμα, που παίζει πλέον άνετα σε MS63 και άνω, κατά την γνώμη μου αν οι φθορές αυτές δεν υφίστανται (μουστάκι, αυτί) να ανεβαίνει ακόμη και σε 65... Έκπληξη
Είναι πολύ δύσκολο να εκτιμηθεί νόμισμα από MS63 και άνω μόνο από φωτογραφίες, πρέπει να το έχεις στα χέρια σου για έλεγχο.
Δεν θέλω να σου κρύψω φίλε Γιάννη ότι σε ζηλεύω... με όλη την κακή έννοια της λέξης (φυσικά κάνω πλάκα).
Συγχαρητήρια για την αγορά και εύχομαι στην επόμενη σου προσπάθεια για αγορά... να 'μαι και γω εκεί. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2012, 02:02:59 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 11:41:24 πμ »

Απλα Κωστα (ετσι σε λενε νομιζω) οταν βλεπεις νομισμα μεσα απο ναυλον πρεπει να το μελετας καλα.
Η λογικη εμενα μου ελεγε οτι δεν μπορει το φυλλο που ειναι διπλα στο (Λ) ακριβως στα  αριστερα να ειναι πεντακαθαρο και το αμεσως απο πανv να ειναι φαγωμενο.
Αυτο το σεναριο δεν εστεκε με τιποτα!!
Πιστευω οτι εαν το βγαλει με φως ημερας το νομισμα θα δειχνει πανεμορφο , απλα δεν μπορω να προσδιορισω εαν εχει την δυνατοτητα να βγει RB  , εχει παντως πολυ καλο eye appeal !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 12:51:08 μμ »

¨Οποιος το θέλει να δοκιμάσει την τύχη του να το βάλει σε κουτάκι, ας μου στείλει ένα au58 να κλείσω την τρύπα και μπορεί να το πάρει. Από ότι βλέπω δίνεται αρκετή σημασία στο βαθμό τελευταία και δεν θυμάμαι όταν πρωτοξεκίνησα να ίσχυε κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2012, 01:17:55 μμ από johnmak » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences