Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 11:37:10 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Α ΣΟΦΙΑ 15 οκτωβριου 1889  (Αναγνώστηκε 10430 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 30, 2011, 12:18:33 μμ »

Παραθετω νεες πολυ καλυτερες φωτογραφιες του μεταλλιου οπου εδω και ενα χρονο δεν καταφερα να βρω περαιτερω πληροφοριες,αναγραφει την ημερομηνια του γαμου του τοτε πριγκηπα Κωνσταντινου και της Σοφιας,οποιος ξερει η μπορει να βρει καποιες πληροφοριες η να το εκτιμησει παρακαλω να βοηθησει ,ευχαριστω
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 12:20:48 μμ »

ΔΕΥΤΕΡΗ ΟΨΗ
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1433



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 07:57:03 μμ »

Στα μεταλλια ειναι δυσκολο να βρεθει tirage απόλα των βασιλικων  γάμων σπανιο ειναι, του 1836 του λαγκε
 Οθωνος και Αμαλιας χαλκινο, μετα ερχεται το μεταλλιο του ΓεωργιουΑ΄ με την ο Ολγα χαλκινο, μετα του  Παυλου με την Φρειδερικη αργυρο, και μετα του κ Κων/νουΑ' με την σ Σοφια χαλκινο εξαιρω του Κων/νουΒ΄ με την α Αννα- Μαρια που ειναι χρυσο 10 γραμμαρια.
 Απο τιμη γυρω στα 80-100 ευρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 08:08:19 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 01:29:21 μμ »

Με καθε σεβασμο προς οποιαδηποτε αποψη,επανερχωμαι στο θεμα αυτο του μεταλλιου διαφωνοντας προς την τιμολογηση του την στιγμη μαλιστα που δεν υπαρχουν ως τωρα περισσοτερες πληροφοριες γι αυτο οπου ζητησα σε ολα τα ελληνικα σαιτ περιπου ενα χρονο πριν,εξαρταται βεβαια το πως ο καθε ενας αποτιμα και οριζει πιθανο κοστος ,την στιγμη που κατι ειναι μοναδικο εως τωρα*εαν ειναι....*η αποτιμηση του για μενα μπορει να προσδιοριστει κατα προσεγγιση μονο εαν δοκιμαστει σε διεθνεις δημοπρασιες οπου θα εξαρτηθει απο το εκδηλο ενδιαφερον των χρηστων αρχικα, ευχαριστω για την απαντηση και παρακαλω για αλλη μια φορα εαν καποιος γνωριζει κατι σε επιπεδο πληροφοριων για το συγκεκριμενο μεταλλιο να απαντησει ,ευχαριστω
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 04:46:18 μμ »

Αγαπητε Βασιλη με καθε σεβασμο και παντα φιλικα θελω να σου επισυμανω κατι το οποιο το εκανες και στις δραχμες του Οθωνα στο αλλο ποστ.
Αναφερεσε παντα στο βαθος χρονου που κοπηκαν τα νομισματα ή τα μεταλλια και στα ελειπη στοιχεια.
Με αυτη την λογικη το ταληρο του 51 δεν εχει και αυτο στοιχεια αρα ΚΑΝΕΙ 8000 ευρω!!
Ειναι ομως ετσι?
Οχι διοτι πανω κατω ξερουμε ολοι οτι η τιμη του ειναι σαφως μικροτερη!!
Το ατομο που σου εδωσε την απαντηση παραπανω ειναι (ηταν) ενας απο τους δυνατους συλλεκτες μεταλλιων!!
Τωρα πια δεν ασχολητε ουτε αγοραζει ουτε πουλαει αλλα λεει παντα αντικειμενικα τις τρεχουσες αξιες!!
Και εγω οταν το ειδα διχως να εχω την πειρα του Θανασση το εκοψα γυρω στα 150 ευρω χοντρα χοντρα.
Ενας αλλος παραγωντας που πρεπει να κοιταξεις ειναι ΠΟΣΟΙ πια αγοραζουν μεταλλια!!
Για ρωτα ολους εδω μεσα σε φιλικο επιπεδο να δεις τι θα σου πουν!!
Οταν λοιπον εχουμε καμψει σε ενα συλλεκτικο χωρο (πχ Τηλεκαρτες) δεν μπορεις να ευελπιστης οτι θα πιασεις τρελα λεφτα!!
Το ιδιο συμβαινει και στα μεταλλια , υπαρχει μεγαλη συρικνωση στον συγκεκριμενο τομεα.
Στειλε ενα μαιλ στο μελος μας  spiros katsigiannis διοτι δεν πολυ μπαινει στα φορουμ να δεις και αυτος τι θα σου πει!!
Ειναι πολυ δυνατος συλλεκτης μεταλλιων και αυτος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1433



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 12:29:17 πμ »

φιλε Γιωργο ωραιο το παραδειγμα με το ταληρο του 1851. εγω θα σου πω ενα αλλο γιατι ολοι μας βλεπουμε μια παλια ημερομινια και νομιζουμε οτι εχουμε κατι το unique
Αν πας στην αμμουδια και πιασεις μια χουφτα αμμο ξερεις ποσο παλαια ειναι δισεκατομμυριων χρονων!
ξερεις αν ειναι απο καποιο ειδικο μαγμα, απο καποιο μερος που καταποντιστικε  η απο ποια αστρσκονη ;
 Ολα αυτα δεν θα επρεπε να δινουν της αμμου ιδιεταιρη αξια;
παρόλα αυτα δεν εχει καμια αξια!
ετσι συμβαινει και με τα παλια αντικειμενα, οτιδηποτε ειναι παλιο δεν σημαινει οτι εχει οπωσδηποτε αξια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 12:53:48 πμ »

Φιλε Θανασση η αμμο υπηρχε και θα υπαρχει παντα και σε αφθονια!!
Εδω μιλαμε για πραγματα τα οποια τα δημιουργησαν ανθρωποι!!
Παντα υπαρχει ο παραγωντας της προσφορας και τις ζητησης ενος κατασκευασθεν αντικειμενου.
Δε μπα να εχω το σαρανταδραχμο πχ , αμα δεν υπαρχει ΕΝΑΣ αγοραστης να ενδιαφερετε πια ειναι η αξια του?
Δε μπα να εχω μια Φερραρι για πουλημα?? Αμα δεν υπαρχει ατομο να την αγοραση πια ειναι η αξια της??
Το παν φιλε μου ειναι να υπαρχει ενδιαφερον για την αγορα!!
Ποσα και ποσα μεταλλια υπαρχουν προς διαθεση στις διαφορες δημοπρασιες οικων και ποσα πουλιουντε??
Οταν υπαρχει πληθωρα προιοντων πεφτει η τιμη!!
Οταν δεν υπαρχουν αγοραστες παλι πεφτουν οι τιμες για δελεαρ!!
Οταν κατι το κυνηγανε ολοι ανεβαινει η τιμη!!
Νομος προσφορας και ζητησης απλα, , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 08:08:10 πμ »

Το οτι δεν υπαρχει ενδιαφερον για ενα μεταλιο αυτη τη στιγμη στο Στεκιν Συλλεκτων δεν σημαινει οτι το μεταλιο ειναι χαμηλης αξιας.Σε ενα υποθετικα ενδεχομενο φορουμ με μεταλια το ενδιαφερον θα ηταν πολλαπλασιο.Αλλα επειδη στο φορουμ μας το 95%  ασχολειται με νομισματα και οι περισσοτεροι εξ αυτων με χρυσα καθοριζεται ετσι ενα μειωμενο ενδιαφερον.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 08:11:21 πμ »

Ακομα και στο ιδιο νομισμα  σοβαρος παραγντας ειναι ποιος το πουλα ποιες ειναι οι διασυνδεσεις του.Το ιδιο νομισμα εχει διαφορετικη τιμη στα δικα μου χερια που ειμαι επαρχια και διαφορετικη στα χερια του Δημητρη απο την Αθηνα που εχει απειρως μεγαλυτερες διασυνδεσεις-γνωριμιες απο μενα και το κυριοτερο με συλλεκτες με χοντρα πορτοφολια.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 01:43:42 μμ »

να πω και εγω την γνωμη μου,παντα χωρις ιχνος ιδιοτελειας.το μεταλλιο στην ελλαδα,παντα ηταν και ειναι παραγκωνισμενο,απο το πολυ κοινο,που συλλεγει νομισματα,κυκλοφοριας,αναμνηστικα,κλπ.υπαρχει ομως και μια μεριδα συλλεκτων,παρα πολυ ενημερωμενων,που διαθετουν πολυ μεγαλα ποσα,για σπανια μεταλλια,και ιδιαιτερα της ελλαδος,που δεν υπαρχουν αρκετες πληροφοριες,κλπ.στην αθηνα και ειδικα στην πνε,υπαρχουν ατομα,με πολλες,και σοβαρες γνωσεις,γυρω,απο την ιστορια,και τρεχουσα τιμη(αν και στα μεταλλια οι τιμες ειναι διαφορετικες,αναλογως του μεταλλιου κλπ).οπως τα κοινα των βαλκανικων πολεμων,που τα βρισκεις παμφθηνα,εως τα πρωτα ακριβα  οθωνικα.πιστευω,οτι αν ζητουσες πληροφοριες,στην ιστοσελιδα της λεσχης,θα σου ελεγαν,τουλαχιστον,που να απευθυνθεις για σιγουρες,και εγκριτες απαντησεις.στα ελληνικα μεταλλια ειδικα,γινεται ενα χαος,απο τις διαφορες κοπες,χωρις μεγαλες μελετες,και βιβλιογραφια.αλλα υπαρχουν ατομα με φοβερες γνωσεις,και συλλογες.το να μην γνωριζεις, καποιο σοβαρο στοιχειο, ειναι ματαιο.πιστευω,οτι το να το εκθεσεις για αγορα,πρεπει να ξερεις τουλαχιστον μια τιμη,τουλαχιστον που να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.ποιος αγοραζει?η πουλα? κατι,που δεν γνωριζει ποσο αξιζει?χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 01:53:35 μμ »

Κυριοι νομιζω οτι πριν φτασουμε στο σημειο να αναφερουμε πιθανη τιμη που θα μπορουσε να πιασει το μεταλλιο σε δημοπρασια το πιο ορθο θα ηταν αν γινεται να εχουμε περισσοτερα στοιχεια για αυτο,πολλες φορες ενα αντικειμενο δεν το καθοριζει μονο η προσφορα και η ζητηση αλλα και η ιστορια του και η μοναδικοτητα του ισως,για παραδειγμα σας αναφερω οτι αν θελω να βγαλω πολλα χρηματα απο το συγκεκριμενο  μου ειναι ευκολο να προσεγκισω την οικογενεια του βασιλεα κωνσταντινου οπου θα μπορουσα να εχω εαν δεν υπαρχει δευτερο,η γενικως αλλα μεταλλια μια πιθανως καλη προσφορα,επειδη στο εμποριο εχω πολλα χρονια εχω μαθει να μην αποχωριζωμαι κατι εαν δεν κανω πρωτα μια ερευνα αγορας,σε αυτη την φαση το μεταλλιο ειναι υπο ερευνα και παρακαλω αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω να το αναφερει.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 01:56:18 μμ »

Ευχαριστω για την Υποδειξη Γιαννη,σε βαθος χρονου θα ερευνησω περισσοτερο το θεμα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 03:23:13 μμ »

αγαπητε βασιλη,ρωτοντας φιλο μου ,αποκλειστικα και μονο συλλεκτη ελληνικων μεταλλιων,δυστηχως το συγκεκριμενο,δεν ειναι ματαλλιο επισημης κοπης του ελληνικου κρατους.ειναι ιδιωτικη,προσωπικη κοπη, της βασιλικης οικογενειας,χωρις συλλεκτικο ενδιαφερον,για συλλεκτες του ειδους.ενδιαφερον ειναι ισως? για τους λατρεις της βασιλικης δυναστειας.πιο πολυ ανηκει στην κατηγορια της συλλογης,βασιλικων αντικειμενων,οπως οικοσημα,σφραγιδες, αναμνηστικα αντικειμενα,που δινοντουσαν στους εκαστοτε αυλικους,κυριες επι των τιμων,κλπ,γιαυτο δεν αναφερεται σε καποιον εγκριτο καταλογο,χαρακτων,νομισματοκοποιωνκλπ.σαν συλλεκτικο ειδος,σιγουρα,εχει καποια αξια,λογω της αναμνησης του γεγονοτος, γιαυτο, και δεν εχει και τα αρχικα του χαρακτη,αφου δεν ειναι επισημη κοπη.στο μοναστηρακι,θα συναντησεις αρκετα παρομοια του ειδους,ακομη και χρυσα,η αργυρα,αναλογως σε ποιον? προσφερονταν.ειδικα τα χαλκα η νικελινα του ειδους,εναι σχετικα χαμηλης αξιας,μιας και δεν εχουν ιστορικο,η αλλου ειδους ενδιαφερον,εξ ου και η προχειρη κοπη,και τα αναγροφομενα στοιχεια.ισως καποιος που ενδιαφερεται για τετοια ειδικευμενα αντικειμενα και οχι μεταλλια,παρασημα κλπ,να προσφερει,καποιο ποσο,αναλογο της σπουδαιοτητος,και οχι της σπανιοτητος.μιας και δεν εντασεται σε κανονικη κοπη,οπως του ταγματος του σωτηρος,μεγαλοσταυροι,ολυμπιακα,μεταλλια, κλπ.καλυτερα,αν ενδιαφερεσαι? να το πουλησεις,να περιμενεις τον καταλληλο αγοραστη,παρα να το δωσεις σε ασημαντη τιμη,μιας και δεν ειναι συλλεκτικου ενδιαφεροντος,οπως του οθωνος, γεωργιου,κλπ,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 03:55:10 μμ »

αγαπητε βασιλη,ρωτοντας φιλο μου ,αποκλειστικα και μονο συλλεκτη ελληνικων μεταλλιων,δυστηχως το συγκεκριμενο,δεν ειναι ματαλλιο επισημης κοπης του ελληνικου κρατους.ειναι ιδιωτικη,προσωπικη κοπη, της βασιλικης οικογενειας,χωρις συλλεκτικο ενδιαφερον,για συλλεκτες του ειδους.ενδιαφερον ειναι ισως? για τους λατρεις της βασιλικης δυναστειας.πιο πολυ ανηκει στην κατηγορια της συλλογης,βασιλικων αντικειμενων,οπως οικοσημα,σφραγιδες, αναμνηστικα αντικειμενα,που δινοντουσαν στους εκαστοτε αυλικους,κυριες επι των τιμων,κλπ,γιαυτο δεν αναφερεται σε καποιον εγκριτο καταλογο,χαρακτων,νομισματοκοποιωνκλπ.σαν συλλεκτικο ειδος,σιγουρα,εχει καποια αξια,λογω της αναμνησης του γεγονοτος, γιαυτο, και δεν εχει και τα αρχικα του χαρακτη,αφου δεν ειναι επισημη κοπη.στο μοναστηρακι,θα συναντησεις αρκετα παρομοια του ειδους,ακομη και χρυσα,η αργυρα,αναλογως σε ποιον? προσφερονταν.ειδικα τα χαλκα η νικελινα του ειδους,εναι σχετικα χαμηλης αξιας,μιας και δεν εχουν ιστορικο,η αλλου ειδους ενδιαφερον,εξ ου και η προχειρη κοπη,και τα αναγροφομενα στοιχεια.ισως καποιος που ενδιαφερεται για τετοια ειδικευμενα αντικειμενα και οχι μεταλλια,παρασημα κλπ,να προσφερει,καποιο ποσο,αναλογο της σπουδαιοτητος,και οχι της σπανιοτητος.μιας και δεν εντασεται σε κανονικη κοπη,οπως του ταγματος του σωτηρος,μεγαλοσταυροι,ολυμπιακα,μεταλλια, κλπ.καλυτερα,αν ενδιαφερεσαι? να το πουλησεις,να περιμενεις τον καταλληλο αγοραστη,παρα να το δωσεις σε ασημαντη τιμη,μιας και δεν ειναι συλλεκτικου ενδιαφεροντος,οπως του οθωνος, γεωργιου,κλπ,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
ο φιλος μου αναφερε για το συγκεγκριμενο μεταλλιο?οτι ειναι τελειως!!! προχειρη  κοπη,που δεν εχει καμμια σχεση,με το βασιλικο πρωτοκολο,και κανονες,οσο για την χαραξη τους ζευγους,εναι τελειως ατεχνο,και τελος δεν υπηρχε διαρχια,για να υπαρχουν δυο?στεμματα,αντι της τιαρας που επρεπε να φερει η πριγκιπησα,και υποψηφια βασιλισσα!!!
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 04:44:35 μμ »

Ευχαριστω πολυ Γιαννη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences