Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 08:28:17 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Είστε υπέρ ή κατά των Slabs;  (Η ψηφοφορία έληξε: Αύγουστος 02, 2014, 07:42:25 πμ)
Είμαι υπέρ - 28 (46.7%)
Είμαι κατά - 30 (50%)
Έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω - 2 (3.3%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 59

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Είστε υπέρ ή κατά των Slabs;  (Αναγνώστηκε 9540 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 19, 2014, 06:08:49 πμ »

Υπερ
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 19, 2014, 06:28:04 πμ »

Καλημέρα Γιάννη να είμαστε σοβαροί δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς ανθρώπους.
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα νόμισμα MS62 και ένα MS67 έχουμε λοιπόν μία διαφορά 5 βαθμίδων η διαφορά τους η οπτική παίζεται στο νήμα ουσιαστικά, τι αλλάζει τόσο δραματικά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει.
Ε τότε λοιπόν να πάω στην NASA να βλέπω άλλες διαστάσεις, αφού θέλω και καταλαβαίνω το τέλειο. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 19, 2014, 06:40:59 πμ »

62 και 63 ναι, 62 και 67 ειναι τεραστια αποσταση! Ειδικα σε θεμα λουστρου, το 67 θα βγαζει ματι
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 19, 2014, 06:55:06 πμ »

62 και 63 ναι, 62 και 67 ειναι τεραστια αποσταση! Ειδικα σε θεμα λουστρου, το 67 θα βγαζει ματι
Εχω δεί φίλε μου πολλές φορές το αντίθετο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 19, 2014, 08:10:56 πμ »

Αν και δεν είμαι ο πλέον ειδικός για να εκφέρω γνώμη  Σαρκασμός, είμαι εναντίον του slabαρίσματος των νομισμάτων.
Και δικαιολογώ την αποψή μου:
Ασχετα με το θέμα που έχει δημιουργηθεί οτι τα slabs μπορούν και ανοίγονται μετά το 'κλείσιμο' τους απο την εταιρία, οπότε μπορεί να αλλαχτεί το νόμισμα που έλαβε την πιστοποίηση με άλλο χαμηλότερης κατάστασης, θεωρώ οτι είναι καθαρά εμπορική κίνηση το να slabάρει κάποιος συλλέκτης ένα νόμισμα. Εκτός απο το να ανεβάσει την αξία πώλησης του νομίσματος, τί προσφέρει στον συλλέκτη το slab ή ακόμα και η ίδια η πιστοποίηση εκτός της αυθεντικότητας του νομίσματος; Αν έχει καθαριστεί; Αδιάφορο, απο την στιγμή που με γυμνό μάτιο δεν φαίνεται. Ασε που, προσωπικά πάντα γράφοντας, δεν θα ήθελα να μάθω οτι κάτι που αγόρασα Χ€, τελικά έχει αξία Χ/2€...
Κάτι σαν τα 'σπασίματα' στις τηλεκάρτες ή σαν τις 'μπερδεμένες' αριθμήσεις.
Και επίσης με ενοχλεί η μή σωστή κατάρτιση απο τους Αμερικάνους πάνω σε Ευρωπαϊκά νομίσματα, με αποτέλεσμα η αξιολόγηση -απ' ότι έχω διαβάσει- να είναι χαμηλότερη της κατάστασης του νομίσματος σε πολλές περιπτώσεις.
Αλλα ίσως ο βασικότερος λόγος που είμαι εναντίον, είναι η δυσχρηστία των slabs και ο μεγάλος όγκος που πιάνουν. Αλήθεια πού μπορούν να αποθηκευτούν τα slabs; Υπάρχουν άλμπουμ ή μόνο ξύλινες θήκες;
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 19, 2014, 10:52:17 πμ »

Για μένα τα "σλαμπς" και οι κακώς ωφελούμενοι απ αυτό έκαναν μεγάλη ζημιά, ειδικά στον νομισματικό συλλεκτικό Ελληνικού ενδιαφέροντος. Υπάρχουν κάψουλες, βιβλία-κατάλογοι-προσωπική έρευνα, μεράκι και καλοί φίλοι που καθιστούν το σλαμπάρισμα, άχρηστο, άτοπον και άνευ αξίας, ουσίας και νοήματος. Αυτή ειναι η γνώμη μου.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:12:18 πμ »

Αλλα ίσως ο βασικότερος λόγος που είμαι εναντίον, είναι η δυσχρηστία των slabs και ο μεγάλος όγκος που πιάνουν. Αλήθεια πού μπορούν να αποθηκευτούν τα slabs; Υπάρχουν άλμπουμ ή μόνο ξύλινες θήκες;


Λεπτομέρεια: Υπάρχουν πολλά αναλώσιμα. Υπάρχει περίπτωση, αγαπητέ μου, να μην βγάλουν οι εταιρείες τα προϊόντα που ζητάει η αγορά;

Ενδεικτικά:
http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/DE/DE_2390

http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/secqyfA58MT9CI/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/320310
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:56:02 πμ »

Όσο αφορά το συλλεκτικό κομμάτι (μαζεύω κάτι για την ευχαρίστησή μου χωρίς να έχω σκοπό να το μεταπουλήσω άμεσα).
Αν ήμουν έμπειρος συλλέκτης, θα διάλεγα ασλαμπάριστα κομμάτια που μου αρέσουν στο μάτι από άτομα που εμπιστεύομαι.
Αν ήμουν άπειρος και ήθελα ντε και καλά να κολυμπήσω στα βαθιά από την αρχή, τα ακριβά κομμάτια θα τα προτιμούσα σλαμπαρισμένα γιατί το σλαμπ είναι δικλείδα ασφαλείας παρά τα όσα έχουν βγει στην φόρα.

Όσο αφορά το εμπορικό κομμάτι (κέρδος), αν ένα κομμάτι αποκτούσε μεγάλη υπεραξία σλαμπαρισμένο εννοείται ότι θα το σλάμπαρα για να το μοσχοπουλήσω..

Δεν ασχολούμαι σοβαρά με τα νομίσματα αλλά αν στο μέλλον το αποφασίσω θα επενδύσω πρώτα σε μια καλή βιβλιογραφία και θα ξεκινήσω από τα πιο πρόσφατα φθήνα κομμάτια και σιγά σιγά θα επεκταθώ στα παλαιότερα ακριβά εάν και εφόσον τα οικονομικά μου το επιτρέπουν αλλά και πάλι χωρίς υπερβολές.Δεν θα αγόραζα σλαμπ.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 19, 2014, 11:59:49 πμ »

εγω ειμαι υπερ των σλαμπ ,αλλα με τιμες raw , γινετε??? Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:01:43 μμ »

εγω ειμαι υπερ των σλαμπ ,αλλα με τιμες raw , γινετε??? Σαρκασμός Σαρκασμός

Σωστότατος!!!!

Ειδικα απο αυτους που ειναι υπερμαχοι των raw... πουλάτε τα παιδια σε τιμές raw Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:03:58 μμ »

εγω ειμαι υπερ των σλαμπ ,αλλα με τιμες raw , γινετε??? Σαρκασμός Σαρκασμός
Φυσικά και γίνετε.Απλα πρέπει κάποιος να κανει την αρχή.Διονύση ξεκίνα εσυ και δώσε το καλό παράδειγμα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:05:54 μμ »

εγω ειμαι υπερ των σλαμπ ,αλλα με τιμες raw , γινετε??? Σαρκασμός Σαρκασμός
Φυσικά και γίνετε.Απλα πρέπει κάποιος να κανει την αρχή.Διονύση ξεκίνα εσυ και δώσε το καλό παράδειγμα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

σωστα , εγω δεν εχω σλαμπ ομως ! Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:00:01 μμ »

Εγω ειμαι υπερ γιατι τα σπαω οποτε θελω.  Αν ημουν κατα και αλλαζα γνωμη θα ηταν πιο δυσκολη η μεταβαση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:22:05 μμ »

τα ακριβά κομμάτια θα τα προτιμούσα σλαμπαρισμένα γιατί το σλαμπ είναι δικλείδα ασφαλείας παρά τα όσα έχουν βγει στην φόρα.


Η άλλη άποψη είναι ότι μπορείς να το πάρεις raw απο κάποιον αξιόπιστο έμπορο (οχι τον Κιτσο απο το ebay) για να είσαι σίγουρος οτι δε θα πάρεις πατάτα. Γιατί να πληρώνεις ταμπελάκια?
Μία ενδιαφέρουσα άποψη για τα slabs
http://www.ebay.com/gds/Why-Not-To-Buy-Slabbed-Coins-/10000000004841740/g.html
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:49:48 μμ »

ειμαι κατα (εκτος ορισμένων εξαιρέσεων!! )και για κάποιο άλλο λόγο .....γιατι έχω αγοράσει κάποια σλαμπαρισμενα αλλά εγω τα νομίσματα που είναι μέσα ήθελα , έτυχε και ηταν μεσα σε κουτιά τι να κάνω τα πήρα ! και τώρα κωλώνω να τα σπάσω και να τα βάλω στο άλμπουμ .  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences