Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 11:34:30 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Είστε υπέρ ή κατά των Slabs;  (Η ψηφοφορία έληξε: Αύγουστος 02, 2014, 07:42:25 πμ)
Είμαι υπέρ - 28 (46.7%)
Είμαι κατά - 30 (50%)
Έχω μπερδευτεί, δεν ξέρω - 2 (3.3%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 59

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Είστε υπέρ ή κατά των Slabs;  (Αναγνώστηκε 9543 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 18, 2014, 07:42:25 πμ »

Με αφορμή τα θέματα που έχουν προκύψει με τον Φοίνικα και την πεντάρα του '39, ποιά η γνώμη σας για τα σλαμπαρισμένα νομίσματα;

Η δικιά μου ήταν και είναι αρνητική και τώρα ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο. Θέλω να μπορώ να νιώσω τις λεπτομέρειες του νομίσματος, να αγοράζω το νόμισμα αυτό καθαυτό και οχι το ταμπελάκι. Κατα μια έννοια πιστεύω οτι οι εταιρείες πιστοποίησης έβλαψαν το συλλεκτικό χόμπυ.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2014, 07:51:14 πμ »

Τα σλαμπ οτι ηταν θα ειναι και μετα απο αυτο . Δεν αλλαζει πιστευω κατι . Μην ξεχνας δολοφονος ειναι αυτος που τραβαει την σκανδαλη οχι αυτος που πουλα το οπλο  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:02:55 πμ »

Συμφωνώ. Δεν πιστεύω οτι κάποιος σκληροπυρηνικός "σλαμπάκιας" θα αλλάξει άποψη για τα σλαμπαρισμένα. Ισως όμως σκεφτεί πάνω σε άλλη βάση, πχ να αγοράζει με βάση αυτό που βλέπει με τα ματάκια του και όχι με το βαθμό
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:13:04 πμ »

Παρα το οτι δεν ειμαι οπαδος των slabs,δεν μπορω να ριξω ευθυνες στις εταιρειες πιστοποιησης.Την δουλεια τους κανουν και την κανουν καλα.Αν καποιος κανει κομπινες εκμεταλευομενος τα κουτακια ποιος φταει;
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:20:36 πμ »

όλα είναι θέμα ισορροπίας και συγκυρίας, αν και κατά κανόνα όπως πάντα έλεγα κι έγραφα παντού είμαι κατά του slabbing....
και κάτι άλλο:
Ας σταματήσουμε να αναφερόμαστε στο slabbing ως ''πιστοποίηση'' και ας το λέμε με το όνομά του, δηλαδή ''κούτιασμα''!!! (πακετάρισμα, συσκευασία, κυτιοποίηση, φερετροποίηση, πλάκωμα, κασόνιασμα - sac που είσαι, σε χρειαζόμαστε!  Χαμόγελο )
υ.γ.: ή μήπως (ξε)'κούτιασμα;  Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:27:25 πμ »

όλα είναι θέμα ισορροπίας και συγκυρίας, αν και κατά κανόνα όπως πάντα έλεγα κι έγραφα παντού είμαι κατά του slabbing....
και κάτι άλλο:
Ας σταματήσουμε να αναφερόμαστε στο slabbing ως ''πιστοποίηση'' και ας το λέμε με το όνομά του, δηλαδή ''κούτιασμα''!!! (πακετάρισμα, συσκευασία, κυτιοποίηση, φερετροποίηση, πλάκωμα, κασόνιασμα - sac που είσαι, σε χρειαζόμαστε!  Χαμόγελο )
υ.γ.: ή μήπως (ξε)'κούτιασμα;  Σφραγισμένα χείλη

Μην είσαι Γιάννη μου τόσο αυστηρός. Δεν φταίνε οι εταιρείες που καποιος εφτιαχνε σλαμπ. Στο κατω κατω προστασία δίνει στο νόμισμα , όπως βεβαια και μια απλή καψουλα. Αλλα για την απλή καψουλα δεν εχω ακουσει κανεναν να την λεει φερετρο! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:29:28 πμ »

Οι εταιρίες πιστοποίησης δεν υπάρχουν τυχαία, καλύπτουν κάποιες ανάγκες και για αυτό ευημερούν.

Πρώτα απο όλα την ανάγκη για ασφάλεια, άλλο να αγοράσεις raw νόμισμα και άλλο πιστοποιημένο. Στην πρώτη περίπτωση, μπορεί να είναι πλαστό ή ελιποβαρές ή να φέρει φθορά και μόνο αν ξέρεις να ελένξεις το αγοράζεις. Στην δεύτερη ο έλεγχος έγινε απο την εταιρία και εσύ βλέπεις μόνο την τιμή.

Επίσης υπάρχει η αντικειμενική ανάγκη συντήρησης και καθαρισμού των νομισμάτων που (ειδικά στα χάλκινα), δεν μπορεί να γίνει από ιδιώτη, αφού η αεροστεγής συσκευασία βοηθά πολύ την διατήρηση ακόμη και πολύ ταλαιπωρημένων νομισμάτων.

Τέλος οι ανάγκες αύξησης της αξίας και του κύρους του νομίσματος (Α!! είναι πιστοποιημένο!!!), η αύξηση της αξίας και του κύρους της συλλογής (Όλα τα νομίσματά μου είναι πάνω απο MS65 !!!), είναι μερικές ακόμη υπαρκτές ανάγκες που με το "σλαμπάρισμα" καλύπτονται.

Στα κατά.......
Εμπορευματοποίηση του χόμπι μας, αύξηση του κόστους απόκτησης "σαμπαρισμένου", παιχνίδια με τη σπανιότητα ή μη κάποιου νομίσματος, ψεύτικες αξιολογίσεις για τους τακτικούς πελάτες κλπ.... κλπ...

Δεδομένης της κατάστασης υπέρ, αλλά με μέτρο.......
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 18, 2014, 08:40:57 πμ »

Μαζί σας παίδες! Με δυό κουβέντες 'παν μέτρον άριστον' και 'τα μάτια μας δεκατέσσερα'
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 18, 2014, 11:36:13 πμ »

Μια που με "καλέσατε", η άποψή μου είναι ότι πιστοποίηση των νομισμάτων είναι ανάλογη με την πιστοποίηση των γραμματοσήμων που υπάρχει εδώ και έναν αιώνα. Λογικό είναι η πιστοποίηση των νομισμάτων να γίνεται με τρόπο που να ταιριάζει στη "φύση" τους.

Είναι επίσης γεγονός ότι οι πιστοποιήσεις των γραμματοσήμων έχουν πάντα φωτογραφία επάνω τους. Από την άλλη, όμως, δεν έχουν τη δυνατότητα ελέγχου στο site του πιστοποιητή.

Προσωπικά δεν έχω ούτε πιστοποιημένο γραμματόσημα, ούτε πιστοποιημένο νόμισμα, γιατί δεν θέλω να διαθέσω αυτά τα χρήματα.

Μαζί σας παίδες! Με δυό κουβέντες 'παν μέτρον άριστον' και 'τα μάτια μας δεκατέσσερα'

Εδώ θα κατέληγα, έτσι κι αλλιώς.

Θα συμπλήρωνα ότι είναι χρήσιμο να συγκρίνουμε με ό,τι... υπάρχει διαθέσιμο. Τα γραμματόσημα, με όλες τις διαφορές που έχουν από τα νομίσματα, μπορούν να προσφέρουν κάποιες πληροφορίες και για το θέμα της πιστοποίησης και για το θέμα των αντιγράφων.
Καταγράφηκε
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:22:47 πμ »

Εγώ για να πω την αλήθεια μου ένα νομισματάκι έχω στείλει μόνο και μόνο επειδή ήταν raw χάρηκα με τον βαθμό αλλά με ενοχλεί που το έχω εκεί μέσα...και δε σας κρύβω οτι πολλές φορές που το κοιτάω έχω σκεφτεί να σπάσω το κουτί και να το βγάλω απο εκει αφού πια γνωρίζω τον βαθμό που έχει πάρει και δε έχω κανένα σκοπό να το πουλήσω...είμαι υπέρ στο να μάθω σε ποια κατάστασή βρίσκεται ενα νόμισμα αλλα με χαλάει απο εκει και ύστερα το οτι πρεπει να ειναι στο κουτί...(δε ξέρω σε ποια κατηγορία ανήκω ίσως της άσχετης! Κλείσιμο ματιού )
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2014, 12:55:50 πμ »

Είμαι κατά .
Στα slab :
-δεν μπορείς να έρθεις σε άμεση επαφή με το αντικείμενο του πόθου σου . ( έστω και με γάντια )
-δεν μπορείς να το ζυγίσεις , να το μετρήσεις ( διαστάσεις ) , να νιώσεις την αφή στα δαχτυλα , ώστε να κάνεις μόνος σου έναν πρώτο έλεγχο γνησιότητας.
-δεν είναι ανταποδοτικό το κόστος πιστοποίησης .
-και τέλος σύμφωνα με όσα είδαν το φως της δημοσιότητας δεν εγγυούνται γνησιότητα.

Για προστασία του νομίσματος υπάρχουν και καψούλες , υπάρχουν και Quadrum .
Η συλλεκτική υπεραξία ακόμη και μέσα σε σλαμπ δεν είναι δεδομένη και αυτονόητη. Η συλλεκτική υπεραξία , "χρηματηστηριακό προϊόν" είναι . Άλλοτε ανεβαίνει και άλλοτε κατεβαίνει . Στης μέρες μας μάλλον κατεβαίνει θα έλεγα , ειδικά μετα τις τελευταίες αποκαλύψεις , οι οποίες σε αποτρέπουν από τον συλλεκτισμό "υψηλού επιπέδου".
Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα υπεραξία 3-4 χιλιάρικα για να πάρω ένα MS 65 όταν έχω το ίδιο σε AU58.
Και να τα είχα δεν θα τα έδινα. Σε κάποιους μάλλον περισσεύουν και τα δίνουν με ευκολία .

Πιστεύω όμως ότι τα σλαμπ κάνουν πολύ μεγάλο καλό στις εταιρίες που τα παράγουν !

Λιρίτσες raw και ξερό ψωμί . Κι ας μην είναι MS . Και με Βικτωρίες AU καλά αισθάνομαι . Κι ας μην θεωρούμαι συλλέκτης "υψηλής υποστάθμης" !
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:04:41 πμ »

εγω παντως ειμαι υπερ της πιστοποιησης εκει που πραγματικα χρειαζετε!!να στελνουμε νομισματα που ειναι πιο φθηνα απο την πιστοποιηση εκει διαφωνω!!
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:14:41 πμ »

εγω παντως ειμαι υπερ της πιστοποιησης εκει που πραγματικα χρειαζετε!!να στελνουμε νομισματα που ειναι πιο φθηνα απο την πιστοποιηση εκει διαφωνω!!
+1
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2014, 01:16:55 πμ »

Κατά και εγώ των slap , ειδικά με τις τελευταίες συζητήσεις δεν είσαι σίγουρος για το τι πραγματικά αγοράζεις.
Όλα μπορούν να παραβιαστούν..
Χοντρή μπίζνα τα νομίσματα , μεγάλη αρρώστια . Την ψιλιάστηκαν οι εταιρίες και πουλάνε κονσέρβες αβέρτα.
Όσο για την προστασία του νομίσματος , πολλά νομίσματα 200 ετών επέζησαν τόσα χρόνια χωρίς να τα έχουν μέσα σε φερετράκια . Βάλτο σε μια καψουλίτσα εάν το φοβάσαι μην αλλοιωθεί ακόμα περισσότερο με την πάροδο του χρόνου , και όλα καλά και ωραία.

Όσο υπάρχουν μεγάλες τσέπες και δίνουν χιλιάρικα για να έχουν ένα ms, οι εταιρίες θα θησαυρίζουν. Άμα το παίρνεις με την προοπτική ότι κάποια στιγμή θα αξίζει περισσότερο στο κασόνι του , τότε ναι να το βάλεις στο φέρετράκι του, αλλά άμα το έχεις μόνο για την πάρτη σου, δεν θα ήθελα να το βλέπω πίσω από ένα σφραγισμένο κουτί.
Να τα χαίρονται όσοι έχουν , αλλά θέλω να πιστεύω και να μου περίσσευαν φράγκα εάν είχα ένα νόμισμα που να μπορούν να διακρίνω τις λεπτομέρειες του έστω και λίγο, δεν βλέπω τον λόγο να πέταγα μερικές χιλιάρικα για να δω καλύτερα τα φτερά του , τον λαιμό του τα μαλλιά του και διάφορα άλλα.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 19, 2014, 06:06:41 πμ »

Για μένα το slab δηλώνει μόνο αυθεντικότητα του νομίσματος, τώρα όσο αναφορά την κατάσταση μάτια έχω και βλέπω και ξέρω να κρίνω, δεν περιμένω κάποιον άλλο να μου υποδείξει (με τους δικούς του όρους) αυτό που βλέπω.
Και φυσικά ένα καλό σε μία πιστοποίηση είναι ότι στην περίπτωση που θέλεις να το διαθέσεις για κάποιο λόγο, ανοίγεται μεγαλύτερη γκάμα αγοραστών λόγω αυθεντικότητας.
Φτωχική ανάλυση αλλά ρεαλιστική.
 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences