Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 01:38:18 πμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπεραξία  (Αναγνώστηκε 97032 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 27, 2012, 10:22:54 μμ »

Ταξιδευει υποτιθετε. Oταν θα το εχω στα χερια μου θα σας το δειξω!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 27, 2012, 10:24:56 μμ »

Εγω το πηρα ομως Ηλια!! Κλείσιμο ματιού
Και οσο εσυ θα μαζευεις 15,000-20,000 χιλιαρικα για τα επομενα 20-25 χρονια εγω θα το εχω στην συλλογη μου να το χαιρομε!!  Κλείσιμο ματιού


Αν ποτε κατεβω κατω , θα μου τα βαλεις ΟΛΑ  μεσα σε μια μπανιερα(αν χωρανε κιολας) και θα κανω βουτια να τα καταφχαριστηθω!!!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Τα ταληροντους "Λατέρνα, φτώχεια και γαρίφαλο"

http://www.greektube.org/content/view/137666/2/
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 27, 2012, 10:29:26 μμ »

Λάθος. "Λατέρνα, φτώχεια και φιλότιμο" ήθελα να γράψω.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 27, 2012, 10:29:54 μμ »

Δεν θα διαφωνησω Ηλια, σε καταλαβαινω και καλα κανεις!!!
Απλα ετσι συζητωντας σου δινω και εγω μια αλλη επισης οπτικη γωνια, που ΦΥΣΙΚΑ και δεν εισαι υποχρωμενος να ασπαστεις!!!
Τον καθενα κατι αλλο τον ευχαριστει και αλλες βλεψεις εχει.
Εγω π.χ προτιμω την λογικη που εχει ο Γιωργος(προς θεου δεν λεω οτι ειναι η σωστη......δεν πρεπει  αλλωστε να  υπαρχει σωστο και λαθος ,σε  οτι μας ευχαριστει) και δεν εχω καποιον συλλεκτη ως προτυπο!!!
Κατα συνεπεια δεν θελω να φτασω καποιον ουτε να τον περασω. Ετσι θα προτιμουσα να καλυψω το φασμα των νομισματων σε f-vf για τα πιο δυσκολα ωστε να εχω πιο ολοκληρωμενη σε αριθμο συλλογη .
Μου αρεσει απλα να ασχολουμαι με το θεμα, δεν το βλεπω επενδυτικα(οσον αφορα τα συλλεκτικα) , και μη εχοντας προτυπο προχωρω κανοντας το κεφι μου ,  προσπερνοντας τα <πρεπει > και τους κανονες των αλλων
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 27, 2012, 10:35:42 μμ »

Δεν θα διαφωνησω Ηλια, σε καταλαβαινω και καλα κανεις!!!
Απλα ετσι συζητωντας σου δινω και εγω μια αλλη επισης οπτικη γωνια, που ΦΥΣΙΚΑ και δεν εισαι υποχρωμενος να ασπαστεις!!!
Τον καθενα κατι αλλο τον ευχαριστει και αλλες βλεψεις εχει.
Εγω π.χ προτιμω την λογικη που εχει ο Γιωργος(προς θεου δεν λεω οτι ειναι η σωστη......δεν πρεπει  αλλωστε να  υπαρχει σωστο και λαθος ,σε  οτι μας ευχαριστει) και δεν εχω καποιον συλλεκτη ως προτυπο!!!
Κατα συνεπεια δεν θελω να φτασω καποιον ουτε να τον περασω. Ετσι θα προτιμουσα να καλυψω το φασμα των νομισματων σε f-vf για τα πιο δυσκολα ωστε να εχω πιο ολοκληρωμενη σε αριθμο συλλογη .
Μου αρεσει απλα να ασχολουμαι με το θεμα, δεν το βλεπω επενδυτικα(οσον αφορα τα συλλεκτικα) , και οχι να εχω την καλυτερη ή καλυτερη συλλογη απο καποιον αλλο.
Και βέβαια αν σε ευχαριστεί ψυχικά αυτό που κάνεις είσαι ο καλύτερος.
Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι και πως θα μαζέψεις, αν ευχαριστεί εσένα των άλλων περισεύει.
Και εγώ μαζεύω VF αλλά τα πολύ δύσκολα με σκοπό να αναβαθμίσω κάποτε.
Δεν ξέρω και το όνομά σου φίλε μου.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 27, 2012, 10:36:30 μμ »

Συγνωμη!!!

Σωτήρης
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 27, 2012, 10:38:09 μμ »

Συγνωμη!!!

Σωτήρης
Χάρηκα
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 27, 2012, 10:38:43 μμ »

Τη γνωμη εχουν οι εμποροσυλλεκτες?Απορία Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 27, 2012, 10:41:29 μμ »


και εγω  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 27, 2012, 10:41:35 μμ »

Τη γνωμη εχουν οι εμποροσυλλεκτεςΑπορία? Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

 Δε βαριεσαι.....ολοι χωραμε φιλε Φανη.
Απλα λιγο περισσοτερος  σεβασμος στα μελη της παρεας , και ελαφρως  λιγοτερη επαρση, κακο δεν θα μας  εκανε.......
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 27, 2012, 10:43:11 μμ »



Με λιρονι μανικετοκουμπο δεν εχει;;; Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 27, 2012, 11:58:21 μμ »

Τη γνωμη εχουν οι εμποροσυλλεκτες?Απορία Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Οτι για τα παντα υπαρχει ο καταλληλος αγοραστης σε βαθος χρονου ,Αρα αζευετε κι ας ειναι ρογες
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 28, 2012, 01:37:25 πμ »

Μυρωδια δεν εχουν παρει ορισμενοι. Και ουτε προκειται να παρουν γιατι δεν θελουν να παρουν. Και καποιοι δεν θελουν να καταλαβουν επειδη η δουλεια τους εξαρταται απο το να μην καταλαβαινουν και αυτοι και οι αλλοι.
 
Και τι ειναι ρε τα συλλεκτικα νομισματα? Αυτοκινητο η σινεμα? το αυτοκινητο πεφτει η αξια του γιατι το χρησιμοποιεις. Και ενα μετρο να το κουνησεις μονο μεσα στην αντιπροσωπεια και καθολου να μην το αγγιξεις, αν πας να το δωσεις πισω, ως μεταχειρισμενο θα πουληθει. Ως μεταχειρισμενο θα γινει η μεταβιβαση απο το ονομα σου στον δευτερο ιδιοκτητη. Ουτε σινεμα ειναι ρε! Εκει πληρωνεις το χωρο, το χρονο, την ταινια που καποιοι πρεπει να πληρωθουν για να την κανουν και να διασκεδασεις εσυ. Σιγα μην ειναι και κλαμπ η ποδοσφαιρικος αγωνας.
Τα συλλεκτικα νομισματα τι τα κανεις??? Τα πλακωνεις στα χαστουκια? Τα φτυνεις? Τα χεζεις? Τα πατας? Ετσι οπως τα παιρνεις, ετσι και τα αφηνεις!
Αμα ειναι σινεμα τα νομισματα να τα βαλετε σε μια αιθουσα, να πληρωνουμε ενα εισιτηριο, οπως στο νομισματικο μουσειο, και να περναμε να τα βλεπουμε.
Φταινε αυτοι που πιστευουν τετοιες βλακειες. και πανε και αγοραζουν κατι εν γνωσει τους περισσοτερο απο οσο θα το πουλησουν και σα να μην φτανει αυτο πανε και πληρωνουν τα φυκια για μεταξωτες κορδελες. Αμα τους αρεσει και τη βρισκουν ετσι, καλα κανουν.
Να μην ερχονται μετα ομως και να λενε αυτες ειναι οι τιμες. Οχι ρε, δεν ειναι αυτες οι τιμες, επειδη το αγορασες εσυ τοσο.

Λεει ο rakosyllekths
Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο

Αφηνοντας εξω το 50ρικο, αν και αυτο ειναι ακριβο, για τα αλλα να κρατηθει και ενα μαντηλι μεγαλο μεγαλο για το καθενα.

Εδωσες 3 χιλ. για ταλληρο παρισιων μσ 62 φιλε pepos??? Αντε δωσ το τωρα η σε 2,3,5 χρονια η ρωτα ποσο κανει αφου δεν θες να πουλησεις, και αν πιασει τα  μισα να εισαι υπερευχαριστημενος. Και χιλιαρικο να πιασει παλι ευχαριστημενος να σαι. Μαλιστα μπορεις να αναφερεις και το συμπερασμα του rakosyllekths οτι δεν υπαρχουν πανω απο 400 ακυκλοφορητα. Θα τα μετρησε φαινεται για να το ξερει.
Και γραφεις ακομα για τα 20ρικα του 84
Εικοσάρικο πιστοποιημένο MS63 650€, AU58 360€ για MS66 δεν συζητάμε.
Και δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, για πραγματικές συναλλαγές μιλάω.

Σε πιστευω οτι δεν τα βγαζεις απο το μυαλο σου φιλε pepos, αλλα σου λεω τωρα εγω. ΑΥ 58 τιμη χρυσου συν 10 ευρω λογω καλοσυνης επειδη εκανε τον κοπο και το πιστοποιησε. ΜΣ 63 στα 3 κατοσταρικα.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 28, 2012, 02:12:42 πμ »

Μυρωδια δεν εχουν παρει ορισμενοι. Και ουτε προκειται να παρουν γιατι δεν θελουν να παρουν. Και καποιοι δεν θελουν να καταλαβουν επειδη η δουλεια τους εξαρταται απο το να μην καταλαβαινουν και αυτοι και οι αλλοι.
 
Και τι ειναι ρε τα συλλεκτικα νομισματα? Αυτοκινητο η σινεμα? το αυτοκινητο πεφτει η αξια του γιατι το χρησιμοποιεις. Και ενα μετρο να το κουνησεις μονο μεσα στην αντιπροσωπεια και καθολου να μην το αγγιξεις, αν πας να το δωσεις πισω, ως μεταχειρισμενο θα πουληθει. Ως μεταχειρισμενο θα γινει η μεταβιβαση απο το ονομα σου στον δευτερο ιδιοκτητη. Ουτε σινεμα ειναι ρε! Εκει πληρωνεις το χωρο, το χρονο, την ταινια που καποιοι πρεπει να πληρωθουν για να την κανουν και να διασκεδασεις εσυ. Σιγα μην ειναι και κλαμπ η ποδοσφαιρικος αγωνας.
Τα συλλεκτικα νομισματα τι τα κανεις??? Τα πλακωνεις στα χαστουκια? Τα φτυνεις? Τα χεζεις? Τα πατας? Ετσι οπως τα παιρνεις, ετσι και τα αφηνεις!
Αμα ειναι σινεμα τα νομισματα να τα βαλετε σε μια αιθουσα, να πληρωνουμε ενα εισιτηριο, οπως στο νομισματικο μουσειο, και να περναμε να τα βλεπουμε.
Φταινε αυτοι που πιστευουν τετοιες βλακειες. και πανε και αγοραζουν κατι εν γνωσει τους περισσοτερο απο οσο θα το πουλησουν και σα να μην φτανει αυτο πανε και πληρωνουν τα φυκια για μεταξωτες κορδελες. Αμα τους αρεσει και τη βρισκουν ετσι, καλα κανουν.
Να μην ερχονται μετα ομως και να λενε αυτες ειναι οι τιμες. Οχι ρε, δεν ειναι αυτες οι τιμες, επειδη το αγορασες εσυ τοσο.

Λεει ο rakosyllekths
Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο

Αφηνοντας εξω το 50ρικο, αν και αυτο ειναι ακριβο, για τα αλλα να κρατηθει και ενα μαντηλι μεγαλο μεγαλο για το καθενα.

Εδωσες 3 χιλ. για ταλληρο παρισιων μσ 62 φιλε pepos??? Αντε δωσ το τωρα η σε 2,3,5 χρονια η ρωτα ποσο κανει αφου δεν θες να πουλησεις, και αν πιασει τα  μισα να εισαι υπερευχαριστημενος. Και χιλιαρικο να πιασει παλι ευχαριστημενος να σαι. Μαλιστα μπορεις να αναφερεις και το συμπερασμα του rakosyllekths οτι δεν υπαρχουν πανω απο 400 ακυκλοφορητα. Θα τα μετρησε φαινεται για να το ξερει.
Και γραφεις ακομα για τα 20ρικα του 84
Εικοσάρικο πιστοποιημένο MS63 650€, AU58 360€ για MS66 δεν συζητάμε.
Και δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, για πραγματικές συναλλαγές μιλάω.

Σε πιστευω οτι δεν τα βγαζεις απο το μυαλο σου φιλε pepos, αλλα σου λεω τωρα εγω. ΑΥ 58 τιμη χρυσου συν 10 ευρω λογω καλοσυνης επειδη εκανε τον κοπο και το πιστοποιησε. ΜΣ 63 στα 3 κατοσταρικα.
Συμφωνω απολυτα με τον φιλο του οποιου ουτε το ονομα γνωριζω.Την τελικη τιμη του καθε νομισματος την καθοριζει παντα ο αγοραστης παλικαρια μου γιατι για να γραψει μια αγοραπωλησια πρεπει να βγει ο μαιντανος απο την τσεπη του αγοραστη αν δεν βγει δεν παει να ζηταει ο αλλος τον ουρανο με τα αστρα ας κατσει με το νομισματακι του στο χερι να το κοιταει και συ πας για αλλες αναζητησεις πιο συμφερουσες.Απο την αλλη αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα πηγαινε και αγορασε τα 20αρικα του 1884 600-800 ή και 1000 ευρω και δωσε και 500 ευρω μπουρμπουαρ αν εμεινες ικανοποιημενος.Οσο για σενα τον οποιοδηποτε συλλεκτη καποια στιγμη ξυπνα και σκεψου οτι αυτο το νταλαβερι ειναι αμφιδρομο δλδ και δινεις και παιρνεις και πρεπει και οι δυο πλευρες να ειναι ευχαριστημενες και σταματα να πετας τα ωραια σου λεφτα επειδη ειπε ο ταδε οτι πηρε το ταδε νομισμα 2000ευρω και αυτο σημαινει οτι αυτη ειναι και η αξια του και θα πρεπει να τρεξεις και εσυ να δωσεις τα ιδια να προλαβεις την ευκαιρια.ΟΧΙ ΡΕ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΚΟΡΟΙΔΟ.Ο νοών...νοείτω ο μη νοων ανοητευει αγαπητοι μου
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 28, 2012, 06:06:59 πμ »

Το κακό με τους περισσότερους εδώ μέσα είναι ότι θα πλήρωναν ευχαρίστως ένα καθορισμένο VF 20 δραχμο του 84 300 ευρω όταν με αλλα 100 ευρω θα το έπαιρναν MS62. 
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences