Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 03:24:27 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μισή 1843  (Αναγνώστηκε 17716 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 03:43:02 μμ »

καλλιτεχνης ο μαστορας!!!! υπεροχο νομισμα!!! συγχαρητηρια Γιαννη! λες και ειναι αλλο! χαχαχα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 06:40:09 μμ »

μου αρεσει και η πατινα που κρυβει λιγο το ψεγαδι του νομισματος!σιγουρα και βουλωμενο μπαινει σε μια συλλογη,μεχρι να βρεθει το καθαρο(φυσικα σε τετοια σπανια νομισματα!).γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 07:24:17 μμ »

Χρόνια πολλά συνονόματε να μας χαίρονται. Απλά επειδή το νόμισμα δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου δεν το έγραψα παραπάνω άλλα ο φίλος που το κρατά με βεβαιώνει ότι χωρίς φακό ώστε να υπάρχει αυτή η μεγένθυνση που φαίνεται και στη φωτογραφία, δηλαδή με γυμνό οφθαλμό το βούλωμα δεν είναι ορατό. Πράγματι αυτός που το έφτιαξε είναι μάστορας. Πιστεύω ότι το νόμισμα πλέον πιστοποιείται αν και θα γράψει επιδιορθωμένο ή όποια είναι η αντίστοιχη αγγλική.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 07:28:12 μμ »

Όσο για να πάρω άλλο δεν νομίζω. Εδώ στην Κάλυμνο που μένω που να βρεθεί άλλο, εσείς εκεί στην Αθήνα σίγουρα έχετε άλλες δυνατότητες άλλα και να βρεθεί σε τι κόστος θα είναι. Πριν λίγες ημέρες είδα σε κάποιο οίκο του εξωτερικού να πωλείται μία ίδια σε βαθμό vg - f και η δημοπρασία ξεκινά από 3000 ευρώ.  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 07:45:29 μμ »

ποτε δεν ξερεις τι επιφυλασει το μελλον!αποκτησα κατα εποχες νομισματα,που παλαιωτερα το θεωρουσα ουτοπια!οπως παλι,καλο ειναι να μην βαζουμε στοχους αμεσους,συνηθως την παταμε!εγω πιστευω,οτι εκτος εξαιρεσεων φυσικα,τιποτα δεν ειναι αδυνατον σε αυτην την ζωη!στο κατω κατω,σκοπος μας δεν ειναι να τα συλλεξουμε ολα,αλλα η προσπαθεια,το κυνηγι συν τις ομορφες ιστορικες,κοινωνικες και αλλες γνωσεις που αποκομιζουμε!ασε που μερικα νομισματα ειναι μικρα εργα τεχνης!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:05:50 μμ »

Χρόνια πολλά συνονόματε να μας χαίρονται. Απλά επειδή το νόμισμα δεν το έχω ακόμα στα χέρια μου δεν το έγραψα παραπάνω άλλα ο φίλος που το κρατά με βεβαιώνει ότι χωρίς φακό ώστε να υπάρχει αυτή η μεγένθυνση που φαίνεται και στη φωτογραφία, δηλαδή με γυμνό οφθαλμό το βούλωμα δεν είναι ορατό. Πράγματι αυτός που το έφτιαξε είναι μάστορας. Πιστεύω ότι το νόμισμα πλέον πιστοποιείται αν και θα γράψει επιδιορθωμένο ή όποια είναι η αντίστοιχη αγγλική.

Mια στιγμη Γιαννη , , , ,
Επειδη βουλωθηκε η τρυπα θα πιστοποιηθει?
Δλδ εαν δεν βουλωνωταν δεν θα πιστοποιωταν??
Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους:
ΟΤΙ και να στειλεις τωρα πια στις εταιριες ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ!!
Εχει αλλαξη η πολιτικη τους και δεχωνται τα παντα!!
Λεφτα θελουν στα ταμεια τους Γιαννη , γνησιο θα στο βγαλουν στην μια περιπτωση με τρυπα , γνησιο θα στο βγαλουν στην αλλη περιπτωση με βουλωμενη τρυπα!! Καμια διαφορα!!
Σε καποιο ποστ καποιο μελος ειχε παρουσιασει ενα νομισμα το οποιο ειχε πιστοποιηθει με τον κρικο μαζι!!
Πιστευω να το θυμαστε μερικοι τουλαχιστον.
Απλα τωρα ειναι θεμα δικης σου οπτικης ευχαριστησης να μην βλεπεις την τρυπα!!
Το νομισμα δεν αποκταει καμια υπεραξια και πανταθα λογιζετε σαν επισκευασμενο!!
Πριν απλα ηταν τρυπημενο , τωρα επισκευασμενο , διαφορα ως προς την αξια του καμια επιπλεον!!
Εαν κανω κανενα λαθος σε αυτα που λεω ας με διορθωσουν οι υπολοιποι που ξερουν απο πιστοποιησεις.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:10:58 μμ »

Ο λόγος που τώρα ίσως να πιστοποιηθεί είναι ότι αφαιρέθηκε το επιχρύσωμα και όχι επειδή μπαλώθηκε. Τα τρύπια πιστοποιούνται έχω ξαναδεί τέτοια, τα επιχρυσωμένα όμως;;; Λάθος μου βέβαια γιατί δεν το διευκρίνησα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:19:14 μμ »

Ο λόγος που τώρα ίσως να πιστοποιηθεί είναι ότι αφαιρέθηκε το επιχρύσωμα και όχι επειδή μπαλώθηκε. Τα τρύπια πιστοποιούνται έχω ξαναδεί τέτοια, τα επιχρυσωμένα όμως;;; Λάθος μου βέβαια γιατί δεν το διευκρίνησα.

Μολις εμαθα κατι που δεν ηξερα , οτι ποιστοποιουνται και τρυπια!!! Απορία
Aν ομως  δεν ποιστοποιουνται τα καθαρισμενα, πως στο καλο  θα ποιστοποιηθει αυτο;;;;
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:23:04 μμ »

Τα καθαρισμένα πιστοποιούνται κανονικά και γράφουν au ή xf details cleaned ή hairlines κοκ. Είναι μάλλον αρκετά κοινή πιστοποίηση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όταν λέω πιστοποιούνται δεν εννοώ ότι θα πάρει βαθμό άλλα θα γράψει μάλλον κάτι σαν vf detail repaired. Είχε γίνει ολόκληρη ιστορία με ένα τέταρτο του 1851 που είχε μπαλωθεί με αριστοτεχνικό τρόπο και δεν ξέραν αν ήταν μπαλωμένο ή όχι και όταν το στείλαν για πιστοποίηση είχε γραψει γνήσιο μεν άλλα επιδιορθωμένο.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:25:03 μμ »

Δεν ξέρω αν τα επιχρυσωμένα μπαίνουν καν σε κουτάκι, δεν έχω δει ξανά τέτοια πιστοποίηση
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:26:31 μμ »

Τα καθαρισμένα πιστοποιούνται κανονικά και γράφουν au ή xf details cleaned ή hairlines κοκ. Είναι μάλλον αρκετά κοινή πιστοποίηση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όταν λέω πιστοποιούνται δεν εννοώ ότι θα πάρει βαθμό άλλα θα γράψει μάλλον κάτι σαν vf detail repaired. Είχε γίνει ολόκληρη ιστορία με ένα τέταρτο του 1851 που είχε μπαλωθεί με αριστοτεχνικό τρόπο και δεν ξέραν αν ήταν μπαλωμένο ή όχι και όταν το στείλαν για πιστοποίηση είχε γραψει γνήσιο μεν άλλα επιδιορθωμένο.

 Τοτε γιατι να ποιστοποιησεις;;;;Θελεις προφανως  να πληρωσεις για να δεις να ειναι γνησιο;;;

Συγνωμη που ρωτω αλλα θελω να αποκτησω γνωση
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:29:44 μμ »

Επειδή το νόμισμα είναι σπάνιο και μόνο γι αυτό μπορεί να μπεις στην διαδικασία να το πιστοποιήσεις ώστε να μην αμφισβητείται η γνησιότητά του. Βέβαια δεν σκοπεύω να το στείλω για πιστοποίηση απλά εγκυκλοπεδικά μιλάμε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:45:54 μμ »

Λοιπον για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους:
Εχει παρεξηγηθει ο ορος πιστοποιηση.
Πιστοποιηση παλια σημαινε οτι μπηκε σε κουτι και πηρε βαθμο.
Πιστοποιηση σημερα ειναι οτι μπηκε σε κουτι.
Μπηκε σε κουτι. ΚΑΙ?
Ενα ταληρο του 45 γνησιο τρυπιο κανει 1000-1500 ευρω πχ.
Ενα ταληρο του 45 τρυπιο αλλα πιστοποιημενο ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 1000-1500 ΕΥΡΩ ΠΧ !!
Δεν του προσφερει τιποτα παραπανω η πιστοποιηση!
Σε πολλα νομισματα δεν προσφερει τιποτα παραπανω η πιστοποιηση (για τον πωλητη) αλλα μπορει να τον ζημιωνει κιολας!!
Παραδειγμα:
Εχει καποιος ενα ακυκλοφορητο ταληρο του 75-76 του Γεωργιου.
Εαν ξερει οτι το νομισμα ειναι καθαρισμενο και δεν θα παρει βαθμο τον συμφερει να το πουληση σε καποιον αφελη διχως πιστοποιηση.
Γιατι?
Διοτι ετσι μπορει να τον φλομωση στο ψυστιρι και να τον πεισει οτι αγοραζει την ευκαιρια της ζωης του σε αυτο το τιμημα!!
Εαν ομως ηταν πιστοποιημενο σαν cleaned (καθαρισμενο) και δεν ειχε βαθμο δεν θα επαιρνε τα λεφτα που πονταρε!!
Τουλαχιστον απο αυτους που γνωριζουν!!
Διοτι υπαρχουν αλλοι και σου λενε AU , αφου ειναι AU ειναι καλο !! Δεν λογαριαζουν το cleaned η το hairlines  που ακολουθει οτι μειωνει την αξια!!
Το ιδιο συμβαινει στα υψηλοβαθμα χαλκινα με τον χρωματισμο!!
Αλλη τιμη εχει ενα RD (κοκκινο) αλλη το  RB κοκκινοκαφε και αλλη το  BN καφε σκετο !!
Φιλος που μαζευε χαλκινα μονο κοιτωντας τον βαθμο οταν του εδειξα την διαφορα στα χρωματα τρελαθηκε!!
Και ομως πιστευε οτι σε καποια νομισματα το 63 BN ειχε αξια τρελη. Διχως να ξερει οτι η τιμη επεφτε κατα 1/3 κατω απο το RB!!
Πολλες φορες λοιπον δεν πρεπει να κοιτατε ενα νομισμα επειδη γραφει εναν βαθμο ή επειδη μπηκε σε ενα κουτι!!
Τριχες κατσαρες ειναι τα κουτια!!
Το νομισμα πρεπει να κοιτατε εαν σας αρεσει οπτικα!!
Εντελως εκτος θεματος οσα ειπα αλλα βλεπω να υπαρχει και λιγη αγνοια απο πολλα ατομα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 09:15:55 μμ »

O φιλος προφανως θελει να πει οτι θα το πιστοποιησει ΜΟΝΟ για τη γνησιοτητα. Οχι για βαθμο.
Αν ηταν fake το νομισμα, τοτε δε θα εμπαινε καν σε κουτι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 09:41:19 μμ »

Πήρε το μάτι μου κάτι κουτιά, κάτι fake, κάτι cleaned, κάτι τρίχες κατσαρές...
Πέστα Γιώργο... να μην επαναλαμβάνω και γω τα ίδια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences