Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 04:19:48 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μισή 1843  (Αναγνώστηκε 17717 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 02:06:37 μμ »

Φωτογραφίες της μισής 1843 που πριν καιρό πουλούσε μέλος του φόρουμ άλλα ποτέ δεν ανέρτησε φωτογραφία. Καταρχήν να τον ευχαριστήσω και δημόσια που μου την εμπιστεύτηκε, αν και τρύπιο το νόμισμα είναι υπερσπάνιο και προσωπικά δεύτερη φορά το βλέπω έστω και σε φωτογραφία και πρώτη φορά από κοντά.

http://prntscr.com/lk6fz

http://prntscr.com/lk6j7.

Όπως πάντα οι φωτο είναι χάλια και είναι κρίμα γιατί το νόμισμα έχει μια υπέροχη χρυσαφί πατίνα.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 02:18:04 μμ »

Εγω νομιζω οτι το νομισμα ειναι επιχρυσωμενο απο Γιορντανι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2012, 02:29:13 μμ από diaylosark » Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:04:43 μμ »

Χρυσωμένο δεν είναι με την έννοια ότι δεν έχει περαστεί με κάποιο φύλλο χρυσού γιατί θα υπήρχαν υπολλείματα του μετάλλου και η όποια αφαίρεσή του θα είχε δημιουργήσει γρατζουνιές. Έχει αρκετά σημεία που το νόμισμα έχει το κανονικό του χρώμα για το λόγο αυτό θεωρώ ότι μάλλον πατίνα είναι. Αν τώρα είχε βαφτεί και έχει φύγει το χρώμα εν μέρει δεν μπορώ να το ξέρω.
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:14:03 μμ »

Κρίμα τόσο σπάνιο νόμισμα να έχει τέτοια τύχη όπως και τόσα άλλα ασημένια οθωνικά. Βέβαια τα γιορντάνια είναι κι αυτά ένα κομμάτι της πολιτιστικής κληρονομιάς. Να βάλω και  μια φωτό (scanner) από τη συλλογή μου, να υπάρχει στο Στέκι και ατρύπητο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:18:02 μμ »

σιγουρα ειναι σπανιο αλλα βρισκεται!στην πνε πουληθηκε,πριν 6-7 μηνες σε κατασταση Fvf,στις τρεις χιλιαδες ευρω,αλλα υπαρχουν και σε καλυτερες καταστασεις!η κριση εχει ανοιξει μαλλον,πολλα μπαουλα που εμεναν ερμητικα κλειστα!πιστευω οτι θα δουμε στο αμεσο μελλον και αλλες σπανιωτητες,και σε πιο προσιτες τιμες!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:23:46 μμ »

Φίλε Γιάννη, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τέτοια κομμάτια τώρα πια βρίσκονται. Το θέμα είναι ποιος έχει τη ρευστότητα να αγοράσει γιατί έτσι όπως μας κατάντησαν τον βγάζουμε δεν τον βγάζουμε τον μήνα.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 03:26:05 μμ »

Καταρχήν συγχαρητήρια φίλε μου για την μισή σου. Υπέροχο κομμάτι και σε εξαιρετική κατάσταση Χαμόγελο
Όσο αφορά τα μπαούλα κτλ μακάρι ώστε όλοι μας να μπορέσουμε κάποια στιγμή να βρούμε τέτοια κομμάτια και να κλείσουμε τις τρύπες στις συλλογές μας.
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 04:17:29 μμ »

εγω διαφωνω με τους κυριους οτι βρισκετε ευκολα για εμενα ειναι μαζι με τε1/2 του 47 οι πιο δυσκολες μισες και στην πνε δεν θυμαμαι να εχει βγει ποτε
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 04:19:42 μμ »

καλη αγορα μπραβο johnmak
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 05:21:08 μμ »

Δύσκολο ακομα τρυπιο.
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 06:48:58 μμ »

Εγω νομιζω οτι το νομισμα ειναι επιχρυσωμενο απο Γιορντανι.

Οντως .
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 06:50:58 μμ »

εγω διαφωνω με τους κυριους οτι βρισκετε ευκολα για εμενα ειναι μαζι με τε1/2 του 47 οι πιο δυσκολες μισες και στην πνε δεν θυμαμαι να εχει βγει ποτε
αγαπητε φιλε σενσο1,δεν ειπα οτι βγηκε σε δημοπρασια,αλλα οτι αγορσθηκε στην πνε,και μαλιστα ο φιλος που την αγορασε την εδειξε στο καθιερωμενο καφεδακι μετα την πνε!σιγουρα ολα τα οθωνικα μετα του 1834 αργυρα,ειναι ολα σπανια και μαλιστα ωρισμενα σπανιωτατα ακομη και τρυπια!εχω πουλησει τεταρτο του 1845,εξαιρετικο 50 ευρω!σε σημειο του πεδιου χωρις να ειχε πειραχτει καθολου σχεδιο,σε καταστημα.σιγουρα το εδωσα φθηνα!αλλα αν ηταν μισο τπυ 43,47,51,κλπ,δεν θα το πουλαγα!οπως και φοινικα αργυρο πανεμορφο,καλυτερο απο αυτους που εχω!300 ευρω!αλλα αυτο στεναχωρηθηκα που το εδωσα,αν και αγορασα αλλο νομισμα που μου ελειπε!δεν απαξιωνω κανενα νομισμα,απλως αυτα που τα βρισκεις σχετικα ευκολα η σε μετρια τιμη,εγω συγκεγκριμενα, προτιμω να τα αγοραζω σε σχετικα ομορφες καταστασεις και ας μην ειναι ακυκλοφορητα!αλλα να εχουν αυτην την ομορφια που μας εκανε ολους μας συλλεκτες!φυσικα πενταρα του 1836 που μου λειπη,συμβιβαζομε κα με au,δεν βαριεσαι λεφτα υπαρχουν!!!(που λεει ο λογος,λεμε και καμια σαχλαμαρα να περασει η ωρα!σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 08, 2012, 08:22:43 μμ »

ok το θεμα ειναι πως το πειρε ο john mak  kai εκλεισε μια τεραστια τρυπα να το χαιρεται .
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 03:22:39 μμ »

Η μισή πήγε σε φίλο και μετά σε άλλον, μπαλώθηκε, απομακρύνθηκε το επιχρύσωμα και ορίστε το τελικό αποτέλεσμα και όλα αυτά με 25 ευρώ. Καθόλου άσχημα θα έλεγα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 03:27:51 μμ »

και το πριν
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences