Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 11:27:18 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 λεπτά 1874  (Αναγνώστηκε 6829 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« στις: Μάιος 03, 2014, 08:34:05 μμ »

Την γνώμη σας... για όσους ασχολούνται με Γεώργιο.
http://www.ebay.com/itm/Greece-1874-50-Lepta-Very-Choice-AU-Almost-Uncirculated-/131064039110?pt=US_World_Coins&hash=item1e840686c6
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 03, 2014, 08:53:41 μμ »

το κοιτουσα χθες,το νομισμα ειναι πανεμορφο με φοβερο χρωμα..το ms62 με ms64 το πιάνει σιγουρα,εκτος αν παλι ειμαι λαθος Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Ανετα μπαινει στην συλλογη Άνεση
Το μονο ασχημο ειναι τα εξοδα αποστολης Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 03, 2014, 09:06:40 μμ »

Καλο νομισμα! αλλα οχι και σπανιο!σε καλη τιμη θα το αγοραζα!!! η πατινα λιγο με μπερδευει αλλα δεν ειναι και μεγαλο ρισκο!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 03, 2014, 09:15:32 μμ »

Η Heritage  προχθές είχε ένα που έκλεισε στα 94$ ΜΣ -63  σε κουτάκι. Αυτό δεν νομίζω να είναι τόσο,  η μπροστινή μεριά χάνει λίγο.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 04, 2014, 11:33:33 πμ »

Καλο νομισμα! αλλα οχι και σπανιο!σε καλη τιμη θα το αγοραζα!!! η πατινα λιγο με μπερδευει αλλα δεν ειναι και μεγαλο ρισκο!χαιρετω,γιαννης.

+1
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 04, 2014, 11:37:09 πμ »

Η Heritage  προχθές είχε ένα που έκλεισε στα 94$ ΜΣ -63  σε κουτάκι. Αυτό δεν νομίζω να είναι τόσο,  η μπροστινή μεριά χάνει λίγο.

Εκτός του Γιάννη πιο πάνω που είναι σωστότατος και ο Στέργιος έχει δίκιο... Κλείσιμο ματιού οπότε μένει για άλλη φορά μια και χτυπώ το κυπριακό που κυκλοφορεί στο σύστημα...
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2014, 12:32:11 μμ »

Αυτό δεν νομίζω να είναι τόσο,  η μπροστινή μεριά χάνει λίγο.

και σε εμένα δεν μου αρέσουν τα contact marks στο πρόσωπο...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 06, 2014, 09:17:20 πμ »

Κανενας δεν συνεχαρη τον πωλητη που απο μονος του το βγαζει AU; Προφανως γιατι του λειπει το λουστρο.

Οι Ελληνες πωλητες, ολο δειτε τις εικονες και κρινετε ειναι. Ρε α παγαινε που θα παρω απο την παλιοφωτογραφια σου, εισαι υποχρεωμενος να γραψεις κατασταση κατα την αποψη σου, αλλιως εισαι απατεωνας, καλη ωρα ενα αλλο 50αρακι που παιζει, προφανως πρωην σλαμπαρισμενο και σπασμενο, γιατι το πισω λεει πολυ, μπροστα ομως εχει σκρατς στα μαλλια. Και κατι μου θυμιζει αυτος ο πωλητης, στο τσακ ειμαι να τον βαλω μαυρη λιστα επειδη δεν ειναι και διαθεσιμος για ερωτησεις.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=111341682685
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 06, 2014, 03:02:57 μμ »

συγνωμη για την παρεμβαση και για την γνωμη που θα πω αλλα τι ειναι καλυτερο, να σου λεει κρινε την φωτογραφια και αν σου αρεσει παρτο η να σου λεει οτι ειναι unc και να μην ειναι και απλα εσυ να το παρεις με την ιδεα οτι ειναι ακυκλοφορητο???το λεω αυτο γιατι εχω δει πολλους να γραφουν αλλα και να ειναι αλλα!!
αν ειναι βεβαια καποιος που ξερει να εκτιμησει ενα νομισμα δεν περιμενει απο τον πωλητη να του πει τι ειναι το βλεπει και μονος του αλλα αν δεν ειναι καποιος που ξερει, πιστευει τα λογια του πωλητη και ετσι την παταει!!
φιλικα δωρα!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 06, 2014, 09:19:41 μμ »

Εγω περιμενω απο τον πωλητη ναναι τιμιος, οχι να "ανεβαζει τις καταστασεις" κι αυτοι χειροτεροι απατεωνες ειναι. ΤΙΜΙΟΣ, να πει την αληθινη του γνωμη, τιποτε παραπανω, και να δεχεται επιστροφες, καθαρος ουρανος αστραπες δε φοβαται. Αλλωστε κι οι καλυτερες φωτογραφιες παραπλανητικες ειναι 80%. Αποψη μου ετσι; Εχω μηδενικη ανοχη για τετοια κολπα απο σαϊνια του χομπυ πια.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 06, 2014, 10:01:48 μμ »

Απ' ότι κατάλαβα Δημήτρη, ο σχολιασμός σου δεν είναι ειδικά για τον συγκεκριμένο πωλητή, αλλά για το σύνολο των όσων δεν θεωρείς τίμιους. Κάτι που είναι εντελώς υποκειμενικό.

Θεωρώ λάθος, να υπάρχει η άποψη του πωλητή, με βαθμό στην επικεφαλίδα. Είναι εντελώς παραπλανητικό, ειδικά για τους νέους συλλέκτες. Θεωρώ ότι το να λες... Αυτό που βλέπεις, αυτό παίρνεις... και να υπάρχει δικαίωμα επιστροφής, είναι το πιο σωστό, τίμιο και 'αντρίκειο' (να με συγχωρούν οι κοπέλες του forum, ο τρόπος χρήσης της έκφρασης δεν εμπεριέχει σεξιστικό υπονοούμενο). Οπότε για το δεύτερο 50λεπτο, θεωρώ ότι η πώλησή του, είναι πολύ πιο σωστή και έντιμη, απ' ότι του πρώτου.

Ορίστε ο βασικός κανόνας μίας σωστής δημοπρασίας :
If you choose to participate at this auction/sale that means that you accept the one and only rule: This is auction/sale, which means that the items you see is the items you get, you and only you alone take the decision to participate in this auction/sale and the seller has no responsibility for your decision.

Μετάφραση :
Εάν επιλέξετε να συμμετάσχετε σε αυτήν την δημοπρασία / πώληση, σημαίνει ότι αποδέχεστε τον ένα και μοναδικό κανόνα: Αυτός είναι πλειστηριασμός / πώληση, πράγμα που σημαίνει ότι τα στοιχεία που βλέπετε είναι τα στοιχεία που μπορείτε να πάρετε, εσείς και μόνο εσείς λαμβάνετε την απόφαση να συμμετάσχετε σε αυτήν την δημοπρασία / πώληση και ο πωλητής δεν έχει καμία ευθύνη για την απόφασή σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2014, 10:13:49 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 06, 2014, 11:00:08 μμ »

Η άποψη του πωλητή χρειάζεται για δυο λόγους:

1. Η πώληση γίνεται εξ´ αποστάσεως που σημαίνει οτι ο αγοραστής εχει δυο παραμετρους-κριτήρια για την αγορά του: την φωτογραφία που λέει τη μισή αλήθεια και την περιγραφή του πωλητή. Επισης η φωτογραφία είναι δεσμευτική. Αν δεν παραδοθεί το ίδιο αντικείμενο υπάρχει ρήξη συμβολαίου και άρα δικαίωμα επιστροφής.

2. Η αποψη του πωλητή ενέχει και αυτή  θέση συμβολαίου. Σύμφωνα με αυτή γίνεται η αγορά και αν ο αγοραστής διαφωνεί τότε υπάρχει ρήξη συμβολαίου και άρα δικαίωμα επιστροφής. Αν πεις UNC και είναι  VF έχεις ρήξη συμβολαίου.

Έχετε δει ποτε κατάλογο σοβαρής δημοπρασίας χωρίς περιγραφή αλλα με ενα απλό " ο,τι βλέπετε αυτο θα πάρετε"; Γιατί λοιπον να είναι έτσι και στο eBay η σε άλλες online δημοπρασίες; Απλα με τις μεγάλες εταιρείες δύσκολα γυρίζεις νομίσματα γιατί έχουν νομικά γραφεία απο εδώ μεχρι απέναντι ενώ με έναν στο eBay είναι εύκολο και παντα το eBay προστατεύει εκ πεποιθήσεως τον αγοραστή. Marketing.


Εγω συνήθως στις δημοπρασίες μου κάνω και τα δυο. Δηλαδή λιγο περιγραφή με grade αλλα λέω και στο τέλος "κρίνετε εσείς απο την φωτογραφία". Βάζω δηλαδή και τον αγοραστή να είναι συνυπεύθυνος κατα κάποιο τροπο. Αλλα δέχομαι επιστροφές άνευ όρων ακόμα και για αλλαγή γνώμης ακόμη και για slabs μέσα σε 14 μέρες. Μεχρι στιγμής δεν μου εχει επιστραφεί ποτε νομιςμα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 06, 2014, 11:23:03 μμ »

Συμφωνώ... με μικρές επιφυλάξεις.
Καλό είναι ο πωλητής να έχει και την άποψή του, αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να είναι στον τίτλο της πώλησης.

Επίσης, ασχέτως το τι θα θέλαμε να γίνεται, θα πρέπει να δεχθούμε ότι η άποψη του πωλητή είναι υποκειμενική και δεν είναι δεσμευτική. Διότι αν ο πωλητής αναφέρει AU, και γω πω ότι είναι XF τότε ποιος θα είναι αυτός που θα κρίνει την πραγματική κατάσταση ;; (Δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις μεγάλης απόκλισης βαθμού VF - UNC). Περιμένουμε από το eBay, να βρει τη λύση ;; Σε όλες τις περιπτώσεις δικαιώνεται ο αγοραστής... είναι πάγια τακτική, οπότε δεν τίθεται θέμα κοροϊδίας, defacto.

Καταλαβαίνω εν πολλοίς την άποψη του Δημήτρη αλλά δεν συμμερίζομαι τον τρόπο που την εξέφρασε... και ειδικά για την συγκεκριμένη πώληση. Η οποία, ασχέτως το τι πιστεύει ο καθένας για το νόμισμα, περιέχει όλα τα στοιχεία μιας σωστής δημοπρασίας. Φωτογραφίες, άποψη του πωλητή (μέσα στην περιγραφή και όχι στον τίτλο), δέσμευση για επιστροφή κλπ. Και σε τελική ανάλυση, η κατάσταση που αναφέρει ο πωλητής, είναι όντως αυτή.

Πρέπει οι πωλητές να υποβαθμίζουν ένα νόμισμα, για να θεωρούνται τίμιοι ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 06, 2014, 11:40:30 μμ »

Πριν λίγο καιρό πούλησα 25 Kurush σε 'άσχετο' αγοραστή, που νόμιζε ότι αγόραζε 50 Kurush (Θεέ μου... τι ευκαιρία... 50 Kurush με 80 δολάρια... πω-πω το κορόιδο τον πωλητή... κάπως έτσι θα το σκέφτηκε). Ενώ σε όλα ήμουν άψογος... και στην περιγραφή και στην αποστολή και σε οτιδήποτε και παρόλο που μου έστειλε email ότι έκανε ο ίδιος λάθος, δέχθηκα την επιστροφή με πλήρη επιστροφή των χρημάτων του. Στη συνέχεια, επειδή δεν του πλήρωσα τα έξοδα της επιστροφής, μου έδωσε αρνητική... και το eBay, δεν έκανε τίποτα για να με προστατεύσει. Στέλνω εδώ και καιρό email στο eBay, που με 'γράφει' κανονικά. Αυτή είναι η προστασία των πωλητών.

Γι αυτό και επιμένω... απλές πωλήσεις και ότι βλέπεις παίρνεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 07, 2014, 04:08:39 πμ »

Συμφωνώ... με μικρές επιφυλάξεις.

Καταλαβαίνω εν πολλοίς την άποψη του Δημήτρη αλλά δεν συμμερίζομαι τον τρόπο που την εξέφρασε... και ειδικά για την συγκεκριμένη πώληση. Η οποία, ασχέτως το τι πιστεύει ο καθένας για το νόμισμα, περιέχει όλα τα στοιχεία μιας σωστής δημοπρασίας. Φωτογραφίες, άποψη του πωλητή (μέσα στην περιγραφή και όχι στον τίτλο), δέσμευση για επιστροφή κλπ. Και σε τελική ανάλυση, η κατάσταση που αναφέρει ο πωλητής, είναι όντως αυτή.

Πρέπει οι πωλητές να υποβαθμίζουν ένα νόμισμα, για να θεωρούνται τίμιοι ;;

Οχι να το υποβαθμιζουν Κωστα. Εδω λειπει ξεκαθαρα η μια απο τις δυο φωτογραφιες, και στην μικροσκοπικη δευτερη που εμπεριεχει και τις δυο οψεις σε μαυροασπρη μικρογραφια, φαινεται ξεκαθαρα το σκρατς. Σε τελικη, καλυτερα να τολεγε, ξερετε, ιδου ενα gamaoua 50αρακι, που θα το παρετε μπιρ μπαρα παρα τα χρωματα και τα λουστρα που ξεχειλιζουν τον οπισθοτυπο, επειδη εχει ενα σκρατς ,διαγωνιως προς τη χωριστρα του νεαρου Γεωργιου.

Υπαρχει σκρατς και σκρατς. Υπαρχει βαθυ και fatal blunt force trauma που λενε και στο CSI, και υπαρχει και πολυ λιγοτερο οδυνηρο , το οποιο η εταιρεια πιστοποιησης δεν μπορει να αγνοησει μεν, ο αγοραστης ομως κανει οτι γουσταρει, εκτιμα την ζημια και καθοριζει αυτος ποση εκπτωση θα γλυτωσει για το παρ'ολιγον gem BU. Χωρις φωτογραφια και περιγραφη ειναι τρις χειροτερα, γιατι δεν ξερω αν η πισω πατινα εινι και εμπρος, ουτε και το ποσο βαθυ η επιφανειακο ειναι το τραυμα. Υποθετω ομως τα χειροτερα.

Η ελλειψη περιγραφης απο Ελληνες γενικοποιηθηκε και απο ανθρωπους που δεν θα το εκαναν αλλιως, αλλα αφου η πλειοψηφια το κανει, σταυροφορια σου λεει θα κανει ο αλλος; Το ebay βγαζει τον χειροτερο εαυτο ενος κατα τ'αλλα πολυ καλου πωλητη (γενικως μιλαω, και ο celhel και παρα πολλοι αλλοι), και μια συμπεριφορα αγελης που μας κατατρωει σαν λαο. Η βελτιωση ξεκιναει απο τον καθενα μας. Ο Γιωργος που ειναι στην Αγγλια εχει πολυ υψηλοτερα standards αλλα και τιμες. Κλείσιμο ματιού

Αλλα εχεις δικιο Κωστα, το εξεφρασα με ΠΟΛΥ λαθος τροπο, δεν χαρακτηριζει μια μονο δημοπρασια με καποιες παραλειψεις την πορεια ενος κατα τ'αλλα καλου πωλητη, ζητω συγνωμη ειλικρινα, και σε τελικη ο κοσμος ειναι πολυ πιο εξυπνος απ'οσο νομιζει ο αλφα πωλητης, η ο βητα "τριτος" που δεν εχει καν skin in the game που ελεγε και ο Mitt Romney...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences