Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 05:56:51 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πολύ εκνευρισμένη...  (Αναγνώστηκε 47981 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:27:32 μμ »

Περαστικά στην κορούλα σου Γιάννη. Πολύ λυπήθηκα τώρα που το διάβασα. Νομίζω όμως ότι η αυθημερόν μήνυση στην νηπιαγωγό εν βρασμώ ψυχής είναι λάθος κίνηση. Δεν κάνω το συνήγορό της, αλλά ξέρω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι το έργο της και πόσο εύκολα μπορεί να συμβεί ένα ατύχημα, ιδίως όταν καλείται να προσέχει ένα πολύ μεγάλο αριθμό παιδιών.
   
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:50:32 μμ »

Όταν πας σχολείο, την ευθύνη του παιδιού μέχρι να σχολάσει την έχει ο καθηγητής- δάσκαλος, γιατί λοιπόν να μην κάνει μήνυση? αφού έτσι είναι ο κανόνας.Αν δεν μπορεί να τα καταφέρει μια δασκάλα να προσέχει τα παιδάκια ας βάλουν 2 δασκάλες(λέω εγώ τώρα)!! Και στο σπίτι γίνονται ατυχήματα αλλά την ευθύνη στο σπίτι μου την έχω εγώ!
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:50:39 μμ »

αν το παιδι μου εχει κανει μαλλακια θα το δειρω θα το τιμωρισω κτλ ΑΛΛΑ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ.
Αν κανει βλακειες στο σχολειο, δεν του πεταει κανενας μπαλα στο κεφαλι!!ΤΟΝ ΠΗΡΕ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!
Οταν το παιδι κανει βλακεια το τιμωρεις και του εξηγεις τον λογο!!Οταν κανουν βλακεια εις βαρος του παιδιου σου δεν βλεπω τον λογο να μη το υποστηριξεις ηθικα!!Ετσι πιστευω οτι του μαθαινεις το δικιο και το αδικο!!
Αν του πετουσε μια μπαλα στο κεφαλι ενα αλλο εννιαχρονο ειναι αλλο πραγμα!!Παιδια ειναι!!
Απο τον δασκαλο του ομως περιμενω αλλα πραγματα!!
Γιαννη Περαστικα στην μικρη σου!!
Συμφωνώ Λευτέρη. Άλλο να το υποστηρίζεις ηθικά κσι άλλο να του πεις να δεις εγω τώρα τι θα κάνω στο δάσκαλο σου. Μιλάς στο δάσκαλο, χωρις να τον υποβιβαζεις μπροστα στα ματιά του παιδιού σου, και λύνεις το προβλημα. Τέτοιες καταστασεις τα παιδιά μας θα τις βρίσκουν μπροστα τους συχνά.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:54:53 μμ »

Όταν πας σχολείο, την ευθύνη του παιδιού μέχρι να σχολάσει την έχει ο καθηγητής- δάσκαλος, γιατί λοιπόν να μην κάνει μήνυση? αφού έτσι είναι ο κανόνας.Αν δεν μπορεί να τα καταφέρει μια δασκάλα να προσέχει τα παιδάκια ας βάλουν 2 δασκάλες(λέω εγώ τώρα)!! Και στο σπίτι γίνονται ατυχήματα αλλά την ευθύνη στο σπίτι μου την έχω εγώ!
καλύτερα να τις κάνουν 30, ενα για κάθε παιδί. Δηλαδή αν ένας παλαβός μπουκάρει μεσα σε μια τάξη και αρχίζει να σκοτώνει τι θα γίνει; Σε ποιον θα ρίξουμε τις ευθύνες;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 10:57:38 μμ »

Αν ένας παλαβός μπει μέσα στο σχολείο, θα φταίνε αυτοί που δεν το φυλάνε σωστά! Να βάλουνε φρουρούς γύρω γύρω και μία δασκάλα για κάθε παιδάκι! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:03:01 μμ »

και δεν βαζεις ενα σεκιουριτα να το φυλαει?να ανοιξουν και οι δουλειες λιγο.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:05:53 μμ »

Καταρχήν Γιάννη έπαθα σοκ!!!!με αυτά που έγραψες!!!!!!ολόψυχα περαστικά στο παιδί και γρήγορα και οσο γίνεται πιο ανώδυνα πω πω καρδουλάκι μου τι πόνο θα πέρασε!!!!!!

Παιδιά παω επι 2 μέρες στο σχολείο να βρω το γυμναστή, χθες λοιπόν δε ήταν στο δικο μας σχολείο ηταν σε καποιο αλλο και σήμερα θα πηγαινε στις 10.30 που εγω επρεπε να παω για δουλεια αυριο δε εχουν σχολειο τα παιδια αλλα την παρασκευη θα ειμαι παλι εκει να του μιλήσω!!!!
Να πω επίσης οτι μίλησα με την διευθύντρια, χθες, που με γνωρίζει διοτι ειμαστε και γειτόνισσες απο μικρα παιδια και ξέρει και το παιδι μου οτι δε ειναι κανένα μαμμόθρεφτο, και εαν δε μου ειπε τιποτα το παιδι μου ηταν επειδή φοβόταν την αντίδραση του δασκαλου μην τυχόν και τι προσβάλει μπροστά στους συμμαθητές της και ουτε έμενα φοβάται να μου μιλήσει ουτε τιποτα απο ολα αυτα που γράφτηκαν, πέρα απο εκεί λοιπόν με την διευθύντρια τα είπαμε και της λεω δε θελω να πιστεύω οτι έγινε επίτηδες ότι πέταξε την μπάλα εσκεμμένα στο κεφάλι της μικρης για να την ξυπνήσει γιατι εαν συμβαίνει κατι τετοιο δε θα ξανα κάνει γυμναστική οσο ειναι αυτος ο γυμναστής εδω!!!θέλω να πιστευω της λεω οτι έγινε καταλάθος αλλα και καταλάθος να έγινε γιατί δε πήγε να δει τι έπαθε η μικρή η να της πει ενα συγνώμη (και χθες το πρωι μου ειπε η μικρη οτι πηγε στην τουαλετα μετα να καθαρίσει τα αιματα με μια συμμαθήτρια της  απο το στομα της, και εκει της είπε για να ξυπνήσεις λίγο πήγαινε τωρα να πλύνεις τα αίματα που έχεις!!!!!!!!!!!!!
παιδιά δε έχετε ιδέα πόσο θα πιέσω τον εαυτό μου για να του φερθώ οσο γίνεται πιο ανθρώπινα!!!!! ειναι πολλές λεπτομέρειες και πράγματα που θέλω να γράψω αλλά η ουσία είναι οτι η μικρή έφαγε την μπαλιά απο τον γυμναστή της καταλάθος να πιστεύω αλλα απο εκει και υστερα το παιδι μάτωσε και δε έδωσε καμία σημασία και δε ζήτησε ουτε ενα συγνωμη και οχι απο μένα αλλα απο την ιδια την κόρη μου!!!!!Αυτο λοιπον ειναι που με έχει ενοχλήσει πάρα πολύ και επίσης εαν την έτρωγε πιο δυνατά?εαν εσκαγε σε καμιά γωνία στην κερκίδα? εαν λιποθυμούσε? και αν αν αν αν αν έληξε με τον πιο ανώδυνο τρόπο απλά προφυλάσσω το παιδί μου με την παρέμβαση μου για να μην τύχη τιποτα μεγαλύτερο!!!! και στην τελική δε επιτρέπω στο παιδι μου να χειροδικεί είτε επίτηδες είτε καταλαθος ΚΑΝΕΙΣ ....

Δε είδα τι ειπώθηκαν και σβήστηκαν, για κάποιο λόγο σίγουρα δε θα υπάρχουν και ένα τελευταίο στη περιοχή μας πριν 3 χρόνια χάσαμε ένα κοριτσάκι που έπεσε από το μονόζυγο που υπήρχε στο σχολείο...δεν υπάρχουν άλλα λόγια για αυτό...

.....
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:06:26 μμ »

Όταν πας σχολείο, την ευθύνη του παιδιού μέχρι να σχολάσει την έχει ο καθηγητής- δάσκαλος, γιατί λοιπόν να μην κάνει μήνυση? αφού έτσι είναι ο κανόνας.Αν δεν μπορεί να τα καταφέρει μια δασκάλα να προσέχει τα παιδάκια ας βάλουν 2 δασκάλες(λέω εγώ τώρα)!! Και στο σπίτι γίνονται ατυχήματα αλλά την ευθύνη στο σπίτι μου την έχω εγώ!

Έτσι ακριβώς. Στο σπίτι την ευθύνη την έχει ο γονιος! Αν το παιδί δηλητηριαστει ή πέσει από το μπαλκόνι πάει αυτοφωρο ο γονεας αυτεπαγγελτα. Στο σχολείο την ευθύνη ποιος την έχει; Αν το χτύπημα στο παιδί μου ήταν 10εκ πιο πάνω το παιδί θα έμενε στον τόπο. Τότε θα είχα το δικαίωμα να κάνω μυνηση; Η δασκάλα ανέφερε στον εισαγγελέα ότι κανονικά βάση νομου πρέπει να έχει μέχρι 18 παιδακια και έχει 26!!!Ποιος το διέταξε αυτό; Απαιτω να μου απαντήσει η δικαιοσύνη.

Θωμά δεν έκανα μήνυση στην νηπιαγωγο. Έκανα μυνηση ΚΑΤΆ ΠΑΝΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ! Οποίος και αν είναι αυτός.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:07:09 μμ »

Όταν πας σχολείο, την ευθύνη του παιδιού μέχρι να σχολάσει την έχει ο καθηγητής- δάσκαλος, γιατί λοιπόν να μην κάνει μήνυση? αφού έτσι είναι ο κανόνας.Αν δεν μπορεί να τα καταφέρει μια δασκάλα να προσέχει τα παιδάκια ας βάλουν 2 δασκάλες(λέω εγώ τώρα)!! Και στο σπίτι γίνονται ατυχήματα αλλά την ευθύνη στο σπίτι μου την έχω εγώ!

Σέβομαι την άποψή σου, αλλά θέλω να σου πω ότι ως κοινωνία μας έχουν μάθει δυστυχώς να ρίχνουμε την ευθύνη στον κατώτερο πάντα και να μην ψάχνουμε να βρούμε την αιτία του προβλήματος και συνεπώς τον πραγματικό φταίχτη.
Έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί υπάρχει τόση βία στο χαρακτήρα των σημερινών παιδιών;. Έχεις αναρωτηθεί γιατί συνυπάρχουν στο ίδιο τμήμα τόσα πολλά παιδιά με διαφορετικό χαρακτήρα και οικογενειακό περιβάλλον; Έχεις αναρωτηθεί πόσες φορές έχουν αναφέρει πολλοί εκπαιδευτικοί συγκεκριμένες περιπτώσεις μαθητών με ιδιάζουσα συμπεριφορά στους σχολικούς συμβούλους και δεν τους έχει δοθεί καμία λύση; Κλείσιμο ματιού
Και σε ό,τι αφορά το σχόλιο που έκανες για περισσότερους δασκάλους, να σου υπενθυμίσω ότι το αντίθετο ακριβώς γίνεται.


 
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:20:01 μμ »

Θωμά δεν έκανα μήνυση στην νηπιαγωγο. Έκανα μυνηση ΚΑΤΆ ΠΑΝΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ! Οποίος και αν είναι αυτός.

Γιάννη σε καταλαβαίνω πόσο ταραγμένος ήσουν και δε σε κατηγορώ για την ενέργειά σου. Όλοι νοιαζόμαστε για τα παιδιά μας φυσικά και θέλουμε πάντα να επιστρέφουν από το σχολείο χωρίς να τους έχει συμβεί κανένα ατύχημα. Απλώς λέω πως η γνώμη μου είναι πως έπρεπε να το ψάξεις λίγο περισσότερο πριν προβείς στη μήνυση, η οποία μπορεί να είναι κατά παντός υπευθύνου, αλλά δυστυχώς αυτή που θα την πληρώσει θα είναι η νηπιαγωγός και κανένας προϊστάμενός της. Και αν φταίει να την πληρώσει και να τιμωρηθεί! Αν όμως δε φταίει; Απορία
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:27:58 μμ »

Εγώ ένα έχω να πω.... τρέμω την μέρα που τα παιδιά μου θα πάνε σχολείο!! Γι αυτό λέω να τα πάω σε ιδιωτικό και μου λένε ότι αν τα πάω σε ιδιωτικό θα τα κάνω μαμώθρευτα, τι να κάνω.... να ζω με τον τρόμο κάθε μέρα........ Λύπη
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:30:29 μμ »

Τότε ποιος φταίει Θωμά; Μήπως το παιδάκι που την έσπρωξε;  Απορία Δεν νομίζω. Θέλω να μου πει κάποιος ποιος φταίει. Επίσης το παιδί ξερναγε αίμα επί μισή ώρα μέχρι να την παραλαβω και κανένας δεν κάλεσε έναν γιατρό ή έστω κάποιος να προσφέρει τις πρώτες βοήθειες. Ούτε φαρμακείο δεν υπήρχε. Τι σ###α σχολεία είναι αυτά; Και ξαναλέω.Πρέπει να πάρεις το παιδί σου σκοτώμενο για να κανεις μήνυση; Μόνο τότε?
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:31:34 μμ »

Εγώ ένα έχω να πω.... τρέμω την μέρα που τα παιδιά μου θα πάνε σχολείο!! Γι αυτό λέω να τα πάω σε ιδιωτικό και μου λένε ότι αν τα πάω σε ιδιωτικό θα τα κάνω μαμώθρευτα, τι να κάνω.... να ζω με τον τρόμο κάθε μέρα........ Λύπη

Το ίδιο είναι κορίτσι μου!δε έχει καμιά διαφορά το ιδιωτικό από το δημόσιο σε ώρες παιχνιδιού και διαλείμματος!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Ανδρομάχη20
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 174



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:36:23 μμ »

Εγώ ένα έχω να πω.... τρέμω την μέρα που τα παιδιά μου θα πάνε σχολείο!! Γι αυτό λέω να τα πάω σε ιδιωτικό και μου λένε ότι αν τα πάω σε ιδιωτικό θα τα κάνω μαμώθρευτα, τι να κάνω.... να ζω με τον τρόμο κάθε μέρα........ Λύπη

Το ίδιο είναι κορίτσι μου!δε έχει καμιά διαφορά το ιδιωτικό από το δημόσιο σε ώρες παιχνιδιού και διαλείμματος!
Έχω την εντύπωση ότι στα ιδιωτικά σχολεία πάνε μόνο παιδάκια με καλούς τρόπους και φυλάνε και πιο πολύ οι δασκάλοι τα παιδιά.... μάλλον κάνω λάθος!! Μπορεί να τα πάω και στο νησί που είναι λίγα τα παιδάκια και γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας, τέλος πάντων, αν είναι να γίνει το κακό θα γίνει όπου και να σαι, ας προσέχουμε όσο το δυνατόν περισσότερο μπορούμε!!
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 11:40:46 μμ »

Τι θα πει "με καλους τροπους" ;;;; Περνανε οντισιον μηπως ή ψυχολογικα τεστ; Ιδιωτικο σχολειο πανε πολυ απλα οποια παιδια εχουν γονεις που μπορουν να πληρωσουν....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences