Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 11:20:10 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η συλλογη μου!  (Αναγνώστηκε 15197 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 08:23:17 μμ »

Υπέροχη συλλογή. Ευχαριστουμε για τις φωτό. Αναμένουμε αν έχεις κ άλλες

Να'σαι καλα! Εχω ακομα αρκετα,αλλα δεν τα εχω μαζι μου! Αυτα ειναι οικογενειακα κειμηλια! Που ν'ακουσετε την ιστορια της χατζαρας ( Γιαταγανι ) ειναι απιστευτη!
Οταν παω στο νησι,θα φερω και τα υπολοιπα. Πρεπει μεχρι τον Δεκεμβρη να ανανεωσω και τις αδειες.
Παντως ειναι πολυ ομορφο συναισθημα,να πιανεις στα χερια σου κατι που καποιοι πολεμουσαν και πεθαιναν γι'αυτο που πιστευαν ( Πατριδα,Θρησκεια,Οικογενεια)
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 08:28:54 μμ »

Μπραβο Αχιλλεα,πολυ ωραια η συλλογη σου. Σε ευχαριστουμε που την μοιραστηκες μαζι μας  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 08:43:10 μμ »

Μπραβο Αχιλλεα,πολυ ωραια η συλλογη σου. Σε ευχαριστουμε που την μοιραστηκες μαζι μας  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

Εγω ευχαριστω φιλε μου! Να'σαι καλα!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 08:49:41 μμ »

Αχιλλεα καποια απο τα αντικειμενα θελουν αμεσα να περαστουν με λαδι για να αντεξουν στην φθορα του χρονου ,προσεξε οχι με κατι χημικο γιατι τοτε δεν θα τους εκανε καλο αλλα κακο. Αν χρειαστεις βοηθεια μην διστασεις να μου στειλεις μηνυμα.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:12:49 μμ »

Αχιλλεα καποια απο τα αντικειμενα θελουν αμεσα να περαστουν με λαδι για να αντεξουν στην φθορα του χρονου ,προσεξε οχι με κατι χημικο γιατι τοτε δεν θα τους εκανε καλο αλλα κακο. Αν χρειαστεις βοηθεια μην διστασεις να μου στειλεις μηνυμα.

Για τα οπλα μιλας; Αυτα σιγουρα πρεπει να πανε σε οπλουργο για ενα καλο φρεσκαρισμα. Τα υπολοιπα δεν μπορω να κανω κατι γιατι μπορει να προκαλεσω ζημια.
Το μονο που δεν ξερω ειναι,με τη χρωμα να περασω το κοντακι του gras. Πρεπει να το περασω γιατι δεν φαινεται ωραιο με τον ξυλοστοκο.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:17:07 μμ »

Να βαλω και το Θρυλικο THUNDER 105 δεκαετιας του 80
Αυτο να δειτε σε ποσες μαχες εχει παρει μερος χαχαχα!!!  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:23:34 μμ »

Τωρα η Μπαστουνα,ξερουμε κατι γι'αυτην; Επισης και τα κυαλια,μπορουμε να βρουμε χρονολογια; Πολυ πιθανο να ειναι απο τον Α' παγκοσμιο. Αν ξερετε κατι στειλτε!

Για το πρώτο, ίσως να βοηθούσαν όσα είναι γραμμένα στις ταινίες, τόσο αυτή στα χρώματα της σημαίας, όσο και την πράσινη. Αν θέλεις βγάλε μια καθαρή φωτο ή γράψε εδώ τι γράφουν και θα μπορέσω να σου το μεταφράσω.

Τα κυάλια μοιάζουν με γαλλικά της περιόδου των τελών του 19ου-αρχών του 20ού αιώνα, προορισμένα για την πολιτική αγορά.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:24:44 μμ »

Ναι και ποιο πολυ για τον gra πρεπει να το πας σε οπλουργο,σε οπλουργο οπου να γνωριζει το αντικειμενο με τα παλαια οπλα.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:30:28 μμ »

Τωρα η Μπαστουνα,ξερουμε κατι γι'αυτην; Επισης και τα κυαλια,μπορουμε να βρουμε χρονολογια; Πολυ πιθανο να ειναι απο τον Α' παγκοσμιο. Αν ξερετε κατι στειλτε!

Για το πρώτο, ίσως να βοηθούσαν όσα είναι γραμμένα στις ταινίες, τόσο αυτή στα χρώματα της σημαίας, όσο και την πράσινη. Αν θέλεις βγάλε μια καθαρή φωτο ή γράψε εδώ τι γράφουν και θα μπορέσω να σου το μεταφράσω.

Τα κυάλια μοιάζουν με γαλλικά της περιόδου των τελών του 19ου-αρχών του 20ού αιώνα, προορισμένα για την πολιτική αγορά.

Θα το δω οταν θα παω στο σπιτι και θα σου το στειλω αυριο.
Τα κυαλια ειναι τοσο παλια; Αν τα δεις πως φαινονται στην χρηση θα παθεις την πλακα σου!! Μιλαμε πεντακαθαρα και πολλη καλη εστιαση! Παρολο τα χρονια που περασαν,το γυαλι τους ειναι απιστευτο!
Ενταξει δεν σου τα φερνει τα πολυ μακρινα και στην καλυτερη αποσταση,αλλα μια χαρα τα βλεπεις!
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:33:31 μμ »

Ναι και ποιο πολυ για τον gra πρεπει να το πας σε οπλουργο,σε οπλουργο οπου να γνωριζει το αντικειμενο με τα παλαια οπλα.

Δεν ξερω κανεναν τετοιο οπλουργο!
Μακαρι να μοπρει καποιος να το φτιαξει στην αρχικη του κατασταση αλλα αυτο το βλεπω λιγο δυσκολο κι αν γινεται,σιγουρα θα ειναι αρκετα τα χρηματα επισκευης!
Θα δω τι θα κανω! Τα χερια μου παντως πιανουν! Αν βρω τα σωστα υλικα θα το ζωντανευσω σιγουρα!
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:41:27 μμ »

Γιωργο τα κυαλια ισως να ειναι και στρατιωτικα,υπαρχουν διαφορα τετοια κομματια απο τον μακεδωνικο αγωνα μεχρι και τον  Α.Π.Π οπου τα ειχαν στα πεδια της μαχης αξιωματικοι. Αχιλλεα δες λιγο το e-mail σου.
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:59:00 μμ »

Γιωργο τα κυαλια ισως να ειναι και στρατιωτικα,υπαρχουν διαφορα τετοια κομματια απο τον μακεδωνικο αγωνα μεχρι και τον  Α.Π.Π οπου τα ειχαν στα πεδια της μαχης αξιωματικοι. Αχιλλεα δες λιγο το e-mail σου.

Αυτα ειναι τα κυαλια! Που τα βρηκες ρε θηριο; Τα επιπλεον καλυμματα που εχουν τα μεγαλα γυαλια γυρω γυρω,τα εχω! Απλα τα ξεχασα στην θηκης τους στο νησι! Εβαλα τα κυαλια στην κουτα χωρις την θηκη  Σαρκασμός
Δεν εχω κατι στο email μου!
Καταγράφηκε
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:29:14 μμ »

Εχω ενα τετοιο ζευγαρι ιδιο  με την θηκη τους οπου ειναι γαλλικα και τα ειχαν στους βαλκανικους πολεμους.  Σου στελνω το δικο μου ε μαιλ σε προσωπικο μηνυμα.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:35:24 μμ »

Γιωργο τα κυαλια ισως να ειναι και στρατιωτικα,υπαρχουν διαφορα τετοια κομματια απο τον μακεδωνικο αγωνα μεχρι και τον  Α.Π.Π οπου τα ειχαν στα πεδια της μαχης αξιωματικοι. Αχιλλεα δες λιγο το e-mail σου.

Γενικά στη Γαλλία τη συγκεκριμένη περίοδο κυκλοφορούσαν αρκετοί τύποι κυαλιών, από αρκετούς κατασκευαστές, τόσο για το στρατό, όσο και για την πολιτική αγορά. Οι τελευταίοι χρησιμοποιούνταν στο κυνήγι και άλλες υπαίθριες δραστηριότητες, όσο και στην όπερα ή το θέατρο.

Υπάρχει μια πιθανότητα κάποια "πολιτικά" κυάλια να χρησιμοποιήθηκαν κατά τον Α' ΠΠ λόγω ελλείψεων, πλην όμως ήταν ανεπαρκή τόσο στο οπτικό πεδίο όσο και στη μεγέθυνση, καθώς δεν ήταν πρισματικά, αλλά βασισμένα στη διόπτρα του Γαλιλαίου.

Κάποια στρατιωτικά μοντέλα προσομοιάζουν όπως είναι φυσικό σε αυτό το στυλ, όπως τα Colmont, Paris M.G. 1900 8x42, τα συγκεκριμένα όμως, κατασκευής Santi, Marseille δεν τα έχω δει μέχρι στιγμής χαρακτηρισμένα σαν στρατιωτικά.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
spartiatis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 112



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 10:53:12 μμ »

Εγω εχω ενα ζευγαρι lafayette paris απο τον ελληνικο-τουρκικο πολεμο του 1897 τα οποια μαζι με την δερματινη θηκη ηταν για αξιωματικους του ελληνικου στρατου.Πολλα απο αυτα τα κυαλια και απο διαφορετικες εταιριες τα αγοραζε ο στρατος σε πολυ μικρες ποσοτητες  μεχρι και τον Β.Π.Π.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences