Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 04:26:57 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα;  (Αναγνώστηκε 25283 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 11, 2014, 12:20:56 μμ »

Αυτο που θα επρεπε να κανει η ΤΤΕ ειναι να εγκσυχρονισει και να κανει διαφανη οσον το δυνατον συντομοτερα τον τροπο διαθεσης των νομισματων της.
Συμφωνώ απόλυτα και με βάση αυτό το δεδομένο πρέπει ο καθένας να προγραμματίσει τα μελλοντικά του σχέδια.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 11, 2014, 12:30:56 μμ »

Καποια πραγματα μπορει να τα κανει αμεσα, ισως (ελπιζω) και να εχουν δρομολογηθει.
Online shop που να πληρωνεις και με πιστωτικη, οπως εχουν και οι τελευταιες επιχειρησουλες στην Ανω Πετρομαγουλα..
Collectors club με εγγραφη απο το σαιτ της, θα σου στελνουν διαφορα ενημερωτικα, θα δηλωνεις προθεση αγορας για νομισματα κλπ., ουτε λιστες, ουτε υπαλληλοι που προηγουνται, ουτε τιποτα, collectors club που θα μπορει να εγγραφει και ο Τζονυ απο το Αινταχο.
Ετσι θα απευθυνονται στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συλλεκτικη κοινοτητα, να δουμε και ποσα απιδια πιανει ο σακκος απεναντι στα θηρια , γιατι τωρα παιζει Δ εθνικη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 11, 2014, 12:32:01 μμ »

  Αυτο που θα επρεπε να κανει η ΤΤΕ ειναι ... να κανει διαφανη οσον το δυνατον συντομοτερα τον τροπο διαθεσης των νομισματων της.

Για τη διαφάνεια έχεις δίκιο και καλά που μου το θύμισες.

Πολλά πράγματα μπορούν να βρεθούν εύκολα, αν κάποιος είναι εξοικειωμένος με τη γραφειοκρατεία.

Οι κινήσεις συγκεκριμένων λογαριασμών, καθώς και τα υπόλοιπα αποθήκης κάπου υπάρχουν. Είναι στοιχεία δημιοσιοποιήσημα (δεν είναι "εμπιστευτικά"). Και οπωσδήποτε υποχρεωτικά ανοκοινώσιμα στους μετόχους.

Από τις κινήσεις των λογαριασμών μπορεί να υπολογίσει κανείς πόσα κομάτια διατέθηκαν μεμονωμένα από το κάθε κατάστημα και πόσα από έγκριση της Δ25.

Και άλλα πολλά. Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν για όποιον θέλει να τα βάλει με τη γραφειοκρατία.

Η αλήθεια είναι ότι είχα σκεφτεί να το ψάξω το θέμα, αλλά τα παράτησα με τη σκέψη: "Γιατί να βγάλω εγώ το φίδι από την τρύπα και να ωφεληθούν όλοι αυτοί οι συλλέκτες που με βρίζουν".

Τα νέα της ημέρας:

Επισκεύτηκα τη Δ25 (ελπίζω να βρω χρόνο να σας ενημερώσω για το κύριο θέμα της επίσκεψής μου)...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2014, 01:24:35 μμ από sac » Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 11, 2014, 03:19:12 μμ »

Το συλλεκτικό σώμα σίγουρα δεν θέλει να το αρμέγουν όπως γίνεται τώρα. Τρίπτυχο, coincard, δεύτερη coincard, proof σειρά, αργυρό, δεύτερο αργυρό, τρίτο αργυρό, χρυσό, mini χρυσο, mini χρυσό plus, χαλκονικέλινο ίσως ξέχασα και τίποτα. Αυτά φέτος. Πέρυσι και πρόπερσι τα ίδια και απο εδώ και πέρα δεν τολμάω να φανταστώ πόσα θα βγαίνουν. Με στόχο να μας τα παίρνουν. Σου λένε στη τράπεζα έβγαζα 2-3 πράγματα με μεγάλο τιράζ και έμεναν απούλητα. Θα βγάλω 12-13 πράγματα με μικρό τιράζ και θα με παρακαλάνε τα πρόβατα να τα πάρουν γιατί είναι δήθεν συλλεκτικά. Και πλουτίζουν μέσα σε αυτό τράπεζα, υπάλληλοι, έμποροι και συλλέκτες-έμποροι!!
Αυτό που δεν καταλάβατε κ. Σταματόπουλε είναι ότι ένας συλλέκτης κυνηγά την πληρότητα και όχι μόνο την ομορφιά. Εγώ κάνω συλλογή. Τα θέλω όλα. Το να έχω 5 στους 20 φιλοσόφους τι να το κάνω? 2 απο τις 102 proof σειρές? κτλ κτλ... Αλλά πως να τα πάρω όλα όταν :
                      1) είναι 15 είδη κάθε χρόνο σε υψηλές τιμές
                      2) τα μισά και τα παραπάνω τα παίρνουν οι έμποροι για να μου τα πουλήσουν με καπέλο
                      3) απο τα υπόλοιπα που μένουν τα αγοράζουν πάλι 'φίλοι-συλλέκτες' για να μου τα πουλήσουν με καπέλο.
Άρα θα έχω παραπάνω τρύπες αντί για κομμάτια κάθε χρόνο. Αν κάποιος το 2020 πεί ότι θέλει να μαζέψει όλα τα αναμνηστικά μας αναλογιστείται λίγο τι χάος θα συναντήσει. Φθηνότερα θα του βγει ο Γεώργιος Α σε MS παρά αυτά. Σε λίγο θα χρειάζεται 6τομη εγκυκλοπαίδεια για να τα καταγράψει κάποιος.
Συλλέκτες που μάζευαν αναμνηστκά 10-20 χρόνια τώρα έχουν αρχίσει να τα παρατάνε. Η τράπεζα άρχισε να χάνει τους παραδοσιακούς και διαχρονικούς πελάτες της και έχει αποκτήσει νέους, προσωρινούς και κερδοσκόπους. Να δούμε σε βάθος χρόνου ποιος θα χάσει!
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 11, 2014, 03:25:34 μμ »

Το συλλεκτικό σώμα σίγουρα δεν θέλει να το αρμέγουν όπως γίνεται τώρα. Τρίπτυχο, coincard, δεύτερη coincard, proof σειρά, αργυρό, δεύτερο αργυρό, τρίτο αργυρό, χρυσό, mini χρυσο, mini χρυσό plus, χαλκονικέλινο ίσως ξέχασα και τίποτα. Αυτά φέτος. Πέρυσι και πρόπερσι τα ίδια και απο εδώ και πέρα δεν τολμάω να φανταστώ πόσα θα βγαίνουν. Με στόχο να μας τα παίρνουν. Σου λένε στη τράπεζα έβγαζα 2-3 πράγματα με μεγάλο τιράζ και έμεναν απούλητα. Θα βγάλω 12-13 πράγματα με μικρό τιράζ και θα με παρακαλάνε τα πρόβατα να τα πάρουν γιατί είναι δήθεν συλλεκτικά. Και πλουτίζουν μέσα σε αυτό τράπεζα, υπάλληλοι, έμποροι και συλλέκτες-έμποροι!!
Αυτό που δεν καταλάβατε κ. Σταματόπουλε είναι ότι ένας συλλέκτης κυνηγά την πληρότητα και όχι μόνο την ομορφιά. Εγώ κάνω συλλογή. Τα θέλω όλα. Το να έχω 5 στους 20 φιλοσόφους τι να το κάνω? 2 απο τις 102 proof σειρές? κτλ κτλ... Αλλά πως να τα πάρω όλα όταν :
                      1) είναι 15 είδη κάθε χρόνο σε υψηλές τιμές
                      2) τα μισά και τα παραπάνω τα παίρνουν οι έμποροι για να μου τα πουλήσουν με καπέλο
                      3) απο τα υπόλοιπα που μένουν τα αγοράζουν πάλι 'φίλοι-συλλέκτες' για να μου τα πουλήσουν με καπέλο.
Άρα θα έχω παραπάνω τρύπες αντί για κομμάτια κάθε χρόνο. Αν κάποιος το 2020 πεί ότι θέλει να μαζέψει όλα τα αναμνηστικά μας αναλογιστείται λίγο τι χάος θα συναντήσει. Φθηνότερα θα του βγει ο Γεώργιος Α σε MS παρά αυτά. Σε λίγο θα χρειάζεται 6τομη εγκυκλοπαίδεια για να τα καταγράψει κάποιος.
Συλλέκτες που μάζευαν αναμνηστκά 10-20 χρόνια τώρα έχουν αρχίσει να τα παρατάνε. Η τράπεζα άρχισε να χάνει τους παραδοσιακούς και διαχρονικούς πελάτες της και έχει αποκτήσει νέους, προσωρινούς και κερδοσκόπους. Να δούμε σε βάθος χρόνου ποιος θα χάσει!

Σωστός ο Αλέξανδρος  Άνεση
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 11, 2014, 03:31:00 μμ »

Σωστός ο Αλέξανδρος  Άνεση

Πιο πολύ τα γράφω για να τα βλέπω ο ίδιος μπας και καταφέρω να τα κόψω τελείως!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 11, 2014, 03:33:08 μμ »

Να δούμε σε βάθος χρόνου ποιος θα χάσει!

Και στα σοβαρά και στα αστεία συμφωνώ.

Στα αστεία: Έχεις δει καμία τράπεζα να χάνει;
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 11, 2014, 03:36:30 μμ »

Να δούμε σε βάθος χρόνου ποιος θα χάσει!

Και στα σοβαρά και στα αστεία συμφωνώ.

Στα αστεία: Έχεις δει καμία τράπεζα να χάνει;

Τους φεσώνουν διάφοροι. Ειδικά προ κρίσης που σκορπάγανε χρήμα...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 11, 2014, 03:39:29 μμ »

Εντάξει τότε. Πάω πάσο.

Μπορεί σε βάθος χρόνου να κερδίσεις εσύ και να χάσει η ΤτΕ.
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 11, 2014, 03:44:23 μμ »

Εντάξει τότε. Πάω πάσο.

Μπορεί σε βάθος χρόνου να κερδίσεις εσύ και να χάσει η ΤτΕ.
ναι αν σταματήσουμε να αγοράζουμε!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 11, 2014, 04:02:29 μμ »

Είπα, πάω πάσο.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 11, 2014, 04:42:31 μμ »

Σωστός ο Αλέξανδρος  Άνεση

Πιο πολύ τα γράφω για να τα βλέπω ο ίδιος μπας και καταφέρω να τα κόψω τελείως!

Καλό μου άρεσε, έβγαλες την πίκρα όλων των παραδοσιακών συλλεκτών.
Δυστυχώς φίλε μου χάθηκε η μπάλα, όχι μόνο εδώ αλλά γενικότερα στην Ευρώπη.
Εγινε συλλεκτική μόδα πλέον.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 11, 2014, 04:55:29 μμ »

Εχετε υπό όψιν σας το τζίρο ας πούμε του Αυστριακού νομισματοκοπείου;πραγματικά προκαλεί ίλιγγο!!!

Μην θίγουμε ιερά και όσια.
Η θεματολογία τους ανεξάντλητη, η καλλιτεχνική τους δημιουργία απαράμιλλη και η τεχνολογική τους πρωτοπορία (innovation αγγλιστί) αξεπέραστη εδώ και δεκαετίες. Πολλοί προσπαθούν να τους μιμηθούν αλλά δεν το καταφέρνουν.

Και κάτι πολύ σημαντικό:
Οι άνθρωποι δεν δημιουργούν ΤΕΧΝΗΤΕΣ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΕΣ για να πουλήσουν. Δημιουργούν μοναδικά καλλιτεχνικά, αισθητικά και τεχνολογικά και κόβουν 50.000 - 60.000 -70.000 ώστε να τα χαρούν όλοι οι συλλέκτες που ενδιαφέρονται και να μείνουν μακριά τα κοράκια. Είναι νομίζω πολύ σημαντικό αυτό και κανείς δεν το έθιξε όσο και αν το έχω αναφέρει ξανά.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 11, 2014, 05:17:58 μμ »

Συγχαρητηρια στον κυριο Stam.g για το θεμα που ανοιξε και τον τροπο με τον οποιο γραφει και σκεφτεται.

Σιγουρα το νομισματοκοπειο μπορει να κανει πολλα και να βελτιωση τον τροπο παραγωγης και διαθεσεις των αναμνηστικων νομισματων και να σταματηση αυτη η εκμετελευση του συλλεκτη απο δηθεν συλλεκτες!!

Και να αναλυσω αυτο που μολις ειπα:
Συλλεκτης ειναι αυτος που αγοραζει κατι και το κρατα για παρτη του να το βλεπει να το χαιρετε.
Αυτος που στηνετε στην ουρα και βαζει και την γυναικα του , τα παιδια του τον μπατζανακη του , τον κουνιαδο του για να παρει οσα περισσοτερα μπορει συλλεκτης δεν ειναι!!
Μιλαμε για στιγνο εμποριο εις βαρος συλλεκτων!!

Αλλα και αυτος που καταφερνει σημερα να παρει εναν Αριστοτελη και αυριο τον εχει βαλει για πουλημα ουτε αυτος ειναι συλλεκτης!!
Παρτε το χαμπαρι νεοι!!
Και ολοι εσεις που διψατε να αγορασετε ενα νομισμα που μολις χτες κυκλοφορησε και δεν καταφερετε να το αγορασετε μην υποκυψετε και το παρετε με καπελο 30-50$% πανω!!
Ετσι τροφοδοτητε το συστημα!!
Αφηστε ολους αυτους τους στοκαδορους να τα φανε  στην μουρη (για να μην πω κατι αλλο)

Πως μπορει τωρα να αλλαξει αυτη η κατασταση σε συμφερον και του νομισματοκοπειου αλλα και σε συμφερον των συλλεκτων!!

Η τραπεζα να ανακοινωνει την εκδοση των νεων νομισματων με φωτογραφιες , βαρος , υλικο κτλ κτλ καθως και την τιμη την οποια θα ζητα!!
Να αφηνει ενα ευλογο διαστημα 3-6 μηνων να κανουν προεγραφες οι συλλεκτες που ενδιαφερωνται να το αποκτησουν αλλα και να το ξεπληρωνουν ηδη κατα την εγραφη!!
Ετσι δεν θα μπορει να κανει πισω κανεις!!
Αφου λοιπον μαζευτουν 3000-5000 συλλεκτες οι οποιοι θελουν να το παραλαβουν (και ξερουν οτι τοσοι ειναι οι ενδιαφερωμενοι στην Ελλαδα) ας τυπωσουν ακομα 2000-5000 τμχ για τους εμπορους που θα θελουν να στοκαρουν (ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο)

Αφου λοιπον θα ειναι η τοπικη αγορα των συλλεκτων ηδη τακτοποιημενη ας σφαχτουν οσο θελουν οι εμποροι για τις τιμες!!

Αυτο κατα εμε θα ελυνε πολλα προβληματα εαν πραγματοποιωταν!!

Φιλικα
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 11, 2014, 05:20:47 μμ »

μπραβο Γιώργο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences