Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:39:52 μμ
Σελίδες: 1 ... 18 19 [20] 21
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πωληση απο ΤΤΕ αναμνηστικων  (Αναγνώστηκε 77969 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antsteri21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #285 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 05:42:04 μμ »

Φιλε όσο και να εχει η λίρα ,δεν παίζει ρόλο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #286 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 06:12:30 μμ »

καλησπερα σε ολους τους φιλους, επειδη ειμαι νεος στην παρεα θα ηθελα τα φωτα σας. ενδιαφερομαι να αγορασω απο την τραπεζα της ελλαδας καποιο αναμνηστικο νομισμα. λεω το ασημενιο 75 χρονια για αρχη. επειδη δεν εχω παει ποτε στην ΤΤΕ, ηθελα να μου πειτε αν μπορω να το αγορασω επιτοπου η χρειαζεται προεγγραφη, αν βασικα εχουν να πουλησουν, επισης αν μπορω να αγορασω κ μια χρυση λιρα επιτοπου? μιλαμε για αθηνα παντα, ευχαριστω εκ των προτερων
Καλησπερα φιλε μου θα αγορασεις λιρα απο ΤΤΕ με 365 οταν εδω πουλουνται με 40-50 ευρω λιγοτερα?Ενημερωσου διαβασε τα ποστ μην βιαζεσαι και οταν αισθανθεις ετοιμος ξεκινα.Τα νομισματα δεν προκειται να χαθουν εκει θα ειναι.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #287 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 11:53:07 μμ »

Φιλε όσο και να εχει η λίρα ,δεν παίζει ρόλο

Εσυ το ειπες. Για πες μου λοιπον τι παιζει ρολο και ποσο θα εχει το μινι χρυσο τοτε?
Καταγράφηκε
antsteri21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #288 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 01:42:07 μμ »

Φίλε μου, ελληνικά γράφω,σου επαναλαμβάνω λοιπόν. Κάνω μια εκτίμηση οτι το μίνι θα έχει μια αύξηση τιμής που θα πουλιέται οσο μια χρύση λίρα,και την εκτίμηση μου αυτή τη θέτω σε κρίση στους φίλους συλλέκτες,δεν είμαι φίλε μου μάντης να σου δώσω τιμή. Συμφωνείς η όχι με την έκτιμηση μου είναι πρόβλημα σου,οπώς καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πω ποιά θα είναι η τίμη, ούτε του μίνι ούτε της λίρας. Καλή συνέχεια φίλε μου.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #289 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 05:50:26 μμ »

Καλα ρε φιλε, κανεις μια εκτιμηση χωρις να την δικαιολογεις και θες να συμφωνησουμε και ολας μαζι σου. Και λες οτι το μινι χρυσο του 1 γραμμαριου θα πουλιεται σε 2-3 χρονια οσο μια χρυση λιρα και δεν μπορεις να δωσεις τιμη ουτε για το ενα ουτε για το αλλο Σαρκασμός  Και τι σοι εκτιμηση ειναι αυτη τοτε Απορία
Ακου φιλε μου, τα ονειρα και οι επιθυμιες του καθενος μπορει να τα βαφτισεις οπως θες αλλα δεν θα γινουν εκτιμησεις.
Παρε και την δικη μου εκτιμηση. Οποιος στοκαρει τετοια νομισματα για να τα πουλησει αργοτερα, ειναι τυχερος γιατι θα χασει μαξιμουμ μονο 25 ευρω στο κομματι.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #290 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 06:03:19 μμ »

για πρωτη φορα συμφωνω με spyκat. Τα ελληνικα έχουν τεράστιο tirage ενώ η αγορά στην οποία απευθύνονται είναι μικροσκοπική. Και κατά την ταπεινή μου άποψη τα πουλάνε πανάκριβα. Ασε που βάζουν και ΦΠΑ. ΕΛΕΟΣ. Αν σας αρεσουν πάω πάσο αλλά value σε βαθος χρόνου δεν εχουν. Ολες οι αυξήσεις γίνονται τεχνηέντως και αργά ή γρήγορα θα ελθουν στα κανονικά επίπεδα.
Το τιράζ τους είναι πολλαπλάσιο σε αριθμό των συλλεκτών που μαζευουν ελληνικά. Θαπρεπε για να εξαντληθουν να εχουν οι παρει όλοι οι συλλεκτες απο 3-4 κομματια.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #291 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 06:47:19 μμ »

Βασίλη, γιαυτό δίνουν και από 5 στον καθένα. Εντάξει θα τελειώσουν, αλλά σε καμιά περίπτωση η τιμή του 1 gr σε ελληνικό νόμισμα δεν μπορεί να φτάσει τη τιμή της λίρας με 8 περίπου gr. Εδώ συμφωνώ κι εγώ με τον spykat (συγνώμη λησμόνησα το όνομά σου).
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #292 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 07:36:56 μμ »

προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι αντε να παει στο διπλασιο... γυρω στα 140-150 ευρω... τα επομενα χρονια...

παιδια... ενα μερη εχετε δικιο... το τιραζ ειναι οντως μεγαλο σε σχεση με το ποσοι ελληνες μαζευουν... και οντως.. ενα αλλο νομισμα με μεγαλυτερο τιραζ.. αλλα και τεραστια ζητηση παγκοσμιως... ειναι καλυτερο...

απο την αλλη ομως... δεν μετρατε εναν σημαντικο αριθμο ξενων συλλεκτων με το μικροβιο του ευρω! αυτοι μαζευουν σαν τρελλοι οτι βγαινει σε ευρω... απο ολες τις χωρες εντος της ευρωζωνης!! κι αυτο λογικα θα παιξει ρολο στην τιμη... αλλα δεν θα παει σαν λιρα...

αντε μετα απο 20 χρονια... να παει στην τιμη της λιρας... που εχει τωρα... αλλα και παλι... για να δουμε τι αξια θα εχει το χρημα τοτε....

πριν απο 7-8 χρονια επερνες τα 20 φραγκα τα χρυσα... τα γαλλικα.. με 60 ευρω! τωρα εχουν 280 ή παραπανω... αλλα αν τα βαλεις κατω... ναι μεν ανεβηκε ο χρυσος.. αλλα και το ευρω δεν ειναι το ιδιο.... τοτε 60 ευρω ηταν πολλα.... τωρα...τιποτα... (ασχετο αν δεν τα εχεις λογο κρισης! χαχαχα).

εκει που θα παρουν αξια... ειναι αν ξαφνικα φυγουμε απο το ευρω! εκει... ολα θα γινουν ακρως συλλεκτικα... και απο ελληνες και απο ξενους.... αυτο τουλαχιστον πιστευω εγω... και φυσικα μπορει να ειναι λαθος...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #293 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 07:55:43 μμ »

Δέν κάνεις λάθος Νικόλα.Απεναντίας έχεις πολύ δίκιο. Και υποστηρίζω απόλυτα αυτά που λές!
Οι συλλέκτες ευρώ ανά τον κόσμο είναι πολύ περισσότεροι από αυτό που πιστεύουμε εμείς!!
Συλλέκτες που εκτός από εθνικά τους νομίσματα,συλλέγουν και ευρώ!!!
Γι 'αυτό και βλέπουμε νομίσματα ευρώ(Βατικανου-Μονακού-Αυστρίας-Λουξεμβούργου κλπ.) τα οποία έχουν κοπεί σε 50,000-100,000 ίσως και παραπάνω τμχ,
να έχουν υπεραξία 200% και 300%,σε διάστημα 7-12 χρόνων!! Και έπεται συνέχεια.
Τώρα για το μίνι χρυσό δέν γνωρίζει κανείς τη θα ''παίξει''. Ο χρόνος θα δείξει. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας, θα πρέπει να έχουμε και την ύφεση που υπάρχει παγκόσμια.
Μετα από χρόνια ίσως κάποιοι να θελήσουν να συμπληρώσουν την Συλλογή τους ευρώ!!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
antsteri21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #294 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 11:45:21 μμ »

Καλα ρε φιλε, κανεις μια εκτιμηση χωρις να την δικαιολογεις και θες να συμφωνησουμε και ολας μαζι σου. Και λες οτι το μινι χρυσο του 1 γραμμαριου θα πουλιεται σε 2-3 χρονια οσο μια χρυση λιρα και δεν μπορεις να δωσεις τιμη ουτε για το ενα ουτε για το αλλο   Και τι σοι εκτιμηση ειναι αυτη τοτε 
Ακου φιλε μου, τα ονειρα και οι επιθυμιες του καθενος μπορει να τα βαφτισεις οπως θες αλλα δεν θα γινουν εκτιμησεις.
Παρε και την δικη μου εκτιμηση. Οποιος στοκαρει τετοια νομισματα για να τα πουλησει αργοτερα, ειναι τυχερος γιατι θα χασει μαξιμουμ μονο 25 ευρω στο κομματι.



Φίλε μου, δεν ανέφερα πουθενά ούτε για όνειρα ούτε για επιθυμίες μου,οπότε το συμπέρασμα σου ειναι λανθασμένο οπως και οι εκτιμήσεις σου,σε προκαλώ λοιπόν φίλε μου,επειδη εγώ δεν κατάφερα να πάρω ούτε ένα μίνι χρυσό,εγώ δεσμεύομαι με οτι τρόπο θέλεις να αγοράσω από σένα όσα μίνι εχεις διαθέσιμα σε 3 χρόνια με 25 ευρώ discount δηλάδη 50 εύρω το κομμάτι, ελπίζω να είσαι σταθερός στις απόψεις σου ,και να δεχτείς την πρόταση μου, ελπίζω να μην εκτεθείς ενώπιον όλου του φόρουμ.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #295 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 01:24:22 πμ »

Φίλε μου, ελληνικά γράφω,σου επαναλαμβάνω λοιπόν. Καλο εεε Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Οποιος πιστευει οτι σε 3 χρονια το μινι χρυσο θα εχει 3-4πλασια τιμη απο τιμη πωλησης της τραπεζας, ονειρα κανει και μονο ονειρα! Αν εσυ πιστευεις κατι τετοιο, προβλημα σου.
Καλα ρε φιλε, εισαι με τα καλα σου? Ειναι δυνατον να πιστευω οτι η τιμη θα πεσει η οτι θα μεινει σταθερη και να εχω στοκαρει τετοια νομισματα??? Τι φοβερα συμπερασματα ειναι αυτα? Μονος σου τα σκεφτεσαι?
Και το τελευταιο και καλυτερο. Εσυ πως και δεν καταφερες να παρεις ουτε ενα χρυσο??? Αφου δεν εχουν τελειωσει! Εισαι σιγουρος οτι πηγες στη σωστη τραπεζα, στο σωστο σημειο πωλησης?
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #296 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 02:28:53 πμ »

Συλλεκτες ευρω υπαρχουν και ειναι πολλοι πραγματι, αλλα κατα κυριο λογο μαζευουν ευρω κυκλοφοριας απο καθε χωρα και ελαχιστα συλλεκτικα-αναμνηστικα και αυτα μονο οταν το θεμα τους ενδιαφερει. Πιο πολλες πιθανοτητες δινω να εχουν ζητηση τα προοφ παρα το μινι χρυσο. Αυτο στην τιμη του χρυσου θα κινειται πανω κατω και οχι λιγοτερο απο 50 ευρω. Αληθεια, ξερετε ποιες αλλες χωρες του ευρω βγαζουν τετοια νομισματα και που κινειται η τιμη τους? Ενταξει, ολοι θελουμε να πλουτισουμε και πολλαπλασιαστει η αξια αυτων που εχουμε απο την επομενη μερα της αγορας, αλλα να ειμαστε και λογικοι.
Καταγράφηκε
antsteri21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #297 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 03:17:24 μμ »

Απαντώντας στον ειρωνίκο φίλο,δεν έχω πάρει μίνι φίλε μου, γιατί είμαι κάτοικος Ζακύνθου,συγγνώμη για αύτο αλλά εδώ ειναι ο τόπος μου,όσο για τις ειρωνίες επιστρέφονται, το δύσκολο ειναι να είσαι κύριος,ελπίζω να μην συνεχίσεις να μου απαντάς ακόμα και στις λάθος εκτιμήσεις μου, συγγνώμη προς όλους τους φίλους συλλέκτες για την απάντηση μου στον ειρωνικό spykat,δεν συνεχίζω βεβαίως προσωπικές αντιπαραθέσεις σε δημόσιο φόρουμ.
Φιλικά Αντώνης .
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5196

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #298 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 04:31:36 μμ »

Φίλτατοι συλλέκτες.
Δέν χρειάζεται να ''χαλιόμαστε'' για ''ψύλλου πήδημα''.
Υπάρχουν τόσα όμορφα πράγματα στο συλλεκτισμό  που μπορούν να μας ενώσουν!!! Και να μας κάνουν
καλύτερους ανθρώπους.Και ποιό ''δυνατους'' συλλέκτες.
Πιστεύω ότι η παρεξήγησης σας(διότι περί παρεξήγησης....μιλάμε) θα καταλήξει σε προσωπική κόντρα.
Και τότε οι γνώσεις σας,ουδείς θα βοηθήσουν. Θα έχουν στόχο την αντιπαράθεση,και τίποτα παραπάνω.
Με εκτίμηση και σεβασμό και προς τους δύο. Μιχάλης.

 
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #299 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 06:41:49 μμ »

Καμια προσωπικη αντιπαραθεση και καμια ειρωνεια! Μην καταλαβαινετε οτι θελετε. Τι να κανουμε βρε παιδια, δεν συμφωνουμε με ολα. Και οταν καποιος ζητα και αλλες γνωμες, πρεπει να συμφωνησουμε με τη δικη του δηλαδη? Μετα βεβαια, οταν πεις κατι διαφορετικο απο αυτο που επιθυμει, βγαινει και θιγμενος. Τι να λεμε τωρα. Ακολουθουν απιστευτα επιχειρηματα οτι δεν καταφερε να παρει ουτε ενα μινι χρυσο ενω δεν εχουν τελειωσει ακομα και προσπαθει να με εκθεσει και απο πανω με μια τρομερη λογικη!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Τελοςπαντων, δεν το συνεχιζω γιατι δεν εχει κανενα μα κανενα νοημα. Και για να σας φτιαξω τη διαθεση σας λεω πως εχω εγκυρες πληροφοριες πως το μινι χρυσο θα πουλιεται οσο μια ουγγια χρυσου στα επομενα χρονια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 18 19 [20] 21
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences