Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 18, 2024, 08:45:21 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέος και άπειρος..  (Αναγνώστηκε 2617 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
smokiiedlg
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 10, 2015, 03:25:03 μμ »

Καλησπέρα σας.
Είμαι στην διαδικασία και περισυλλογή με τον εαυτό μου, καθώς επιθυμώ να ασχοληθώ με συλλογή νομισμάτων του ευρώ. Για την ακρίβεια, αυτό που έχω στο μυαλό μου, είναι να δημιουργήσω τρεις συλλογές

Α) Μία συλλογή και κυκλοφορημένα νομίσματα, αποκλειστικά μόνο για την ευχαρίστηση μου και σαν χόμπυ
Β) Μία συλλογή με ακυκλοφόρητα νομίσματα και
Γ) Μία συλλογή με Proof ή BU νομίσματα, την οποία αν καταφέρω ποτέ να την έχω συμπληρωμένη, και με αξιώσει ο Θεός, να την παραδώσω σε νεότερο μέλος της οικογένειας μου.

Έχοντας διαβάσει αρκετά, και έχοντας ψάξει (χωρίς να έχω συνομιλήσει ακόμα με κανέναν συλλέκτη), θεώρησα οτι αυτό το φόρουμ, περιέχει σοβαρές απόψεις, και αυτός είναι και ο λόγος που εγγράφτηκα.

Θα ήθελα όποιος μπορεί λοιπόν να με βοηθήσει με κάποιες απορίες που έχω, καθώς είμαι άπειρος όσο δεν πάει..   Λύπη

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν η συλλογή ακυκλοφόρητων και proff bu νομισμάτων έχει αξία, δηλαδή κατά πόσο θα παραδώσω κάτι που έχει αξία μεγαλύτερη από αυτήν που θα επενδύσω, δεύτερον ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για την αγορά proof bu νομισμάτων. Διάβασα σε κάποιο άρθρο, πως προτείνεται η αγορά μέσω των χωρών απευθείας, αλλά είναι εύκολη διαδικασία ή προτιμούν τους ημεδαπούς πρώτα? Τρίτο, και συγγνώμη αν σας κούρασα, είναι εμπιστοσύνης τα unc, που κάποιοι πωλούν? Θέλω να πω, πως θα γνωρίζω οτι όντως είναι unc, και δεν είναι ελαφρώς μεταχειρισμένα ή καθαρισμένα?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας, και συγγνώμη αν ήταν λίγο μεγάλο το πρώτο μου θέμα.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 10, 2015, 05:08:41 μμ »

Πολλά ρωτάς
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1130


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2015, 05:39:57 μμ »

Πολλά ρωτάς

Νέστωρα μην αποθαρρύνεις τους νέους  Μεγάλο χαμόγελο

Καταρχάς πρέπει να ξεχωρίσεις πια ευρώ και από ποιές χώρες θα μαζεύεις.
Θα είναι μόνο Ελληνικά ευρώ? Θα μαζεύεις από όλες τις χώρες του ευρώ μόνο τα αναμνηστικά
δίευρα όπως κάνουν πολλοί συλλέκτες?
Θα μαζέυεις όλες τις αξίες από όλες τις χώρες?

Λάβε υπ' όψιν σου (μιας και τώρα ξεκινάς) ότι το να μαζεύεις ΌΛΑ τα ευρωνομίσματα ΌΛΩΝ των
χωρών, είναι σχεδόν ανέφικτο και οικονομικά ασύμφορο (εκτός αν έχεις τόσα χρήματα που δεν
σε νοιάζει).

Όταν ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θα μαζεύεις, για τα υπόλοιπα θα βρεις εύκολα την άκρη !!
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 10, 2015, 05:55:40 μμ »

Μαζευε και ας ειν και τρυπια.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2015, 06:55:54 μμ »

Μαζευε και ας ειν και τρυπια.
+1000.Εξαρτάται τί συλλογή θέλεις να κάνεις.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2015, 07:15:02 μμ »

"" Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν η συλλογή ακυκλοφόρητων και proff bu νομισμάτων έχει αξία, δηλαδή κατά πόσο θα παραδώσω κάτι που έχει αξία μεγαλύτερη από αυτήν που θα επενδύσω, ""
  Οπως καταλαβαινεις, αν η απαντηση σε αυτο ηταν μονοσημαντα "ναι", τοτε χιλιαδες Ελληνες-εκατομμυρια ευρωπαιοι  θα εκαναν το ιδιο, να κονομησουν τα παιδια τους.
  Τα χαμηλης καταστασης euro, νομιζω οτι ουτε καν σαν κεφι δεν θα τα μαζεψεις, πολυ γρηγορα θα τα βαρεθεις.
  Σε τοσο συγχρονα νομισματα, οτιδηποτε κατω απο bu δεν πολυεχει νοημα, εκτος εαν μιλαμε για μια συλλογη εφηβου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
smokiiedlg
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2015, 05:51:50 μμ »

Εκτός από την αξία των νομισμάτων, υπάρχει και η αξία του χρόνου και του κόπου μίας συλλογής θεωρώ. Αυτό που εννοώ, είναι οτι προσμετρώνται όλα μαζί, για την επένδυση που ανέφερα στο προηγούμενο σχόλιο μου.

Μιλώντας και με κάποιον, που ασχολείται με άλλου είδος συλλογή, τελικώς κατέληξα να ασχοληθώ με την συλλογή μόνο BU/UNC ευρωνομισμάτων όσων χωρών, μπορώ να έχω πρόσβαση, αξίας έως 2 ευρώ (όχι έγχρωμα κτλ για την ώρα, καθώς ανεβαίνει πολύ το κόστος), έτσι ώστε να μπορέσω και να τα φροντίσω όπως πρέπει και τους αρμόζει.

Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 12, 2015, 06:13:06 μμ »

Φιλε καλησπερα και καλη αρχη.Η αποψη μου ειναι να μην διευρυνεις πολυ το κυκλο των(Unc) ευρωνομισματων που θα συλλεγεiς ετσι κι αλλιως τα αναμνηστικα 2ευρα  και μονο ειναι ηδη παρα πολλα και με αυξουσα πορεια.Δηλαδη για εγχρωμα κτλ για μενα ουτε λογος ασε που αυτα ειναι σχεδον αδυνατο να αποκτησουν και υπεραξια μιας και ρωτας αφου οι πιο πολλοι συλλεκτες προτιμουν το "ανοθευτο κερμα".Τωτα σχετικα με τα προυφ μπορεις να συλλεγεις οποια σου αρεσουν αρκετα η καποιες συγκεκριμενες σειρες (ασημενια-χρυσα-μινι χρυσα κτλ) αφου εκει η πληροτητα ειναι αρκετα δυσκολη λογω τιμων.Τελος οσων αφορα τα κυκλοφορημενα απο χομπι αυτο δεν ειναι κακο ισα ισα μπαινεις στο χωρο απο την αρχη και μαθαινεις σιγα σιγα και ειναι και ενδιαφερον,απλα ξεχνα οποια υπεραξια Κλείσιμο ματιού και επισης τα 1cent -5cent πολυ πιο ευκολα τα βρισκεις unc παρα κυκλοφορημενα,μαλιστα μερικες χωρες τα εχουν καταργησει  και επισημα.Αυτα και καλη αρχη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences