Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 07:45:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρεωκοπια !! Καλο ή κακο?  (Αναγνώστηκε 23951 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 10:02:46 μμ »

Η λύση είναι... Να είμαστε ενωμένοι, και να το δείξουμε.

Μπορούμε π.χ. Να μην πληρώσουμε προς το δημόσιο, μέχρι να 'κοκκινίσουν' όλοι οι Έλληνες. Έστω ένα ευρώ χρέος απ' όλους αρκεί, για να καταλάβουν ότι ο λαός είναι ενωμένος.

Αυτό φοβόταν, αυτό φοβούνται και αυτό θα φοβούνται οι εξουσίες... τον ενωμένο λαό.

Όσο διχαζόμαστε π.χ. καλά κάνουν στους δημόσιους αφού τα 'ξύνουν' ή καλά κάνουν στους ελεύθερους επαγγελματίες αφού δεν κόβουν αποδείξεις κλπ κλπ, αυτοί παίζουν το παιχνίδι τους. ΟΛΟΙ παίζουν το παιχνίδι τους. Μην ξεχνάτε... και οι σημερινοί και οι προηγούμενοι που θα 'ρθουν να μας σώσουν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 10:31:41 μμ »

Η λύση είναι... Να είμαστε ενωμένοι, και να το δείξουμε.

Μπορούμε π.χ. Να μην πληρώσουμε προς το δημόσιο, μέχρι να 'κοκκινίσουν' όλοι οι Έλληνες. Έστω ένα ευρώ χρέος απ' όλους αρκεί, για να καταλάβουν ότι ο λαός είναι ενωμένος.

Αυτό φοβόταν, αυτό φοβούνται και αυτό θα φοβούνται οι εξουσίες... τον ενωμένο λαό.

Όσο διχαζόμαστε π.χ. καλά κάνουν στους δημόσιους αφού τα 'ξύνουν' ή καλά κάνουν στους ελεύθερους επαγγελματίες αφού δεν κόβουν αποδείξεις κλπ κλπ, αυτοί παίζουν το παιχνίδι τους. ΟΛΟΙ παίζουν το παιχνίδι τους. Μην ξεχνάτε... και οι σημερινοί και οι προηγούμενοι που θα 'ρθουν να μας σώσουν.
Κώστα α) Ενωμένος λαός στην Ελλάδα το ξεχνάς, ούτε στα πιό τρελά όνειρά σου. β) Το να κοκκινίσουν όλοι οι Έλληνες αυτό είναι το ζητούμενό τους, δεν τους ενδιαφέρουν οι ψωροκαταθέσεις πλέον που υπάρχουν αλλά το οικόπεδο Ελλάδα. γ) Οταν πάρεις το οικόπεδο κτίζεις δεν γκρεμίζεις Κλείσιμο ματιού δ) Χαβάι 5-0 θα γίνει όχι φυσικά για εμάς γι αυτό και δεν περιμένω χρεωκοπίες κ.λ.π. άλλα εγώ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 11:04:20 μμ »

Θα δείς στο κοντινό μέλλον πώς δια μαγείας θα αλλάξουν οι οικονομικοί δείκτες όχι η ζωή μας, θα δείς πως θα αλλάξει σιγά σιγά η νοοτροπία μας οι συνήθειές μας η ζωή μας κ.λ.π. έτσι σήμερα γίνεται το παιχνίδι χωρίς να πέσει πιστολιά, μην κοιτάς γύρω σου τι γίνεται Συρία κ.λ.π. εκεί παίζονται ιδιαίτερα συμφέροντα ελεφάντων και η δράση γίνεται διαφορετικά.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 10:21:09 πμ »

Περιμένοντας δεν γίνεται τίποτα.
Αυτό θέλουν να πετύχουν, αυτό θέλουν να κάνετε... δυστυχώς βλέπω ότι έχετε πειστεί και υποτάσσεστε.

Κάντε ότι νομίζετε, αφού πιστεύετε ότι σας πλασάρουν.
Θα έρθουν με τις μπουλντόζες να σηκώσουν τα νησιά μας και την ακρόπολη να τα πάρουν.
Ποιος θα πάρει το οικόπεδο Ελλάδα ;; ... Πως ;; ... Με τα ευρώ τους ;;
Να φάνε τα ευρώ, τις τηλεοράσεις, τα κινητά και τις μερσεντές για να χορτάσουν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 11:20:42 πμ »

Περιμένοντας δεν γίνεται τίποτα.
Αυτό θέλουν να πετύχουν, αυτό θέλουν να κάνετε... δυστυχώς βλέπω ότι έχετε πειστεί και υποτάσσεστε.

Κάντε ότι νομίζετε, αφού πιστεύετε ότι σας πλασάρουν.
Θα έρθουν με τις μπουλντόζες να σηκώσουν τα νησιά μας και την ακρόπολη να τα πάρουν.
Ποιος θα πάρει το οικόπεδο Ελλάδα ;; ... Πως ;; ... Με τα ευρώ τους ;;
Να φάνε τα ευρώ, τις τηλεοράσεις, τα κινητά και τις μερσεντές για να χορτάσουν.

Kώστα,

Μια ερώτηση να σου κάνω. Είμαι 35 χρονών. Απο τα 18 εως τα 22 σπούδασα. 23 με 24 στρατιωτικό. Από τα 24 μου (2005) εως σημέρα εργόζομαι. Δεν εχω καθόλου περιουσία, 1 σπίτι έχουμε στη Σύρο που μένουν οι γονείς μου και το γραφείο που στεγάζομαι που εχει ΕΝΦΙΑ 180 ευρώ.
Η ερώτηση μου είναι τι κοινό εχω με τον (Ανθ)Έλληνα πολίτη που στα ωριμα εργασιακα του χρόνια εζησε το ζουμερο ΠΑΣΟΚ 81-89 και μετα τον Σημίτη και εφαγε και έκανε 4 σπίτια και 18 οικόπεδα? Προσωπικά δε βρίσκω κανενα κοινό, με όλον τον σεβασμό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 11:55:17 πμ »

Η ερώτηση μου είναι τι κοινό εχω με τον (Ανθ)Έλληνα πολίτη που στα ωριμα εργασιακα του χρόνια εζησε το ζουμερο ΠΑΣΟΚ 81-89 και μετα τον Σημίτη και εφαγε και έκανε 4 σπίτια και 18 οικόπεδα? Προσωπικά δε βρίσκω κανενα κοινό, με όλον τον σεβασμό.

Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πολλά, σε παγκόσμιο επίπεδο, και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Να σου πω δύο:

1) Οι Πορτογάλοι. (Αν έχεις πάει εκεί θα καταλαβαίνεις πολύ καλά τι λέω). Υπήρξε εποχή (τότε που η Πορτογαλία ήταν μια μεγάλη αποικιοκρατική δύναμη) που ΟΛΟΙ οι κάτοικοι της μικρής χώρας της Ιβηρικής χερσονήσου καλοπερνούσαν. Αυτό είναι κάτι που αν πας, το βλέπεις, ακόμα και σήμερα. Βλέπεις μια "παλιά αίγλη", που όμως τώρα πια δεν μπορεί ούτε να συντηρηθεί σαν τρόπος ζωής και επίπεδο διαβίωσης.
Η εποχή αυτή έχει παρέλθει, και οι σημερινοί Πορτογάλοι πρέπει να αγωνιστούν (όπως κι εμείς άλλωστε) για να διατηρήσουν ένα υποφερτό επίπεδο ζωής. ΚΑΜΜΙΑ σχέση με την ευμάρεια και ευημερία της προ 2-3 αιώνων χώρας.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι σημερινοί κάτοικοι της Πορτογαλίας (Πορτογάλοι) "δεν έχουν κάτι κοινό" με τους τότε. Οι ίδιοι είναι, και τη χώρα τους συνεχίζουν να την κατέχουν και πάνω της να ζουν και να παράγουν, όπως και οι τότε κάτοικοι.

2) Οι κάτοικοι του Detroit (πολιτεία Michigan, USA). Τις δεκαετίες 1930~1990 το Detroit ήταν μια ανθούσα περιοχή (λόγω της βιομηχανίας αυτοκινήτου η οποία άνθισε εκεί αυτές τις 6 δεκαετίες και έκανε την οικονομία της να απογειωθεί). Μετά το 1990 άρχισε η πτώση (για λόγους που δεν είναι του παρόντος, πάντως η βιομηχανία αυτοκινήτων στις ΗΠΑ συρικνώθηκε) και η πρώτη περιοχή (και οι κάτοικοι της) που το πλήρωσε ήταν το Detroit. Π.χ. σήμερα ο πληθυσμός του έχει μειωθεί κατά 30% σε σχέση με το 1990.
Αυτό όμως ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι οι σημερινοί (εναπομένοντες, 70%) κάτοικοι του αισθάνονται ότι "δεν έχουν κάτι κοινό" με τους τότε, που είχαν (πολύ) καλύτερο εισόδημα. Οι ίδιοι είναι. Και έτσι αισθάνονται.

Το να λες λοιπόν ότι "εγώ δεν έχω σχέση με τον Έλληνα του πασοκ και του Σημίτη" (εννοώντας ίσως ότι είσαι άλλη ράτσα? Ή τι άλλο?) ούτε σε τιμά, ούτε είναι η πραγματικότητα.

Αν παρά τούτο εσύ δεν ικανοποιείσαι από αυτά που (σήμερα) ο τόπος και οι υπόλοιποι που ζουν πάνω του σου προσφέρουν, ελεύθερος άνθρωπος είσαι, και μπορείς να κάνεις είτε αυτό που έκανε το 30% των κατοίκων του Detroit (πήγαν σε άλλη πολιτεία), είτε ό,τι άλλο εσύ νομίζεις.

Δεν μπορείς όμως να διαχωρίζεις τη θέση σου (και τη στάση σου) από το εθνικό σύνολο, αν η επιλογή σου είναι να ζεις εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2016, 12:17:31 μμ από Douglas Whittacker » Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 12:40:04 μμ »

Γνώμη και θα πρέπει να ισχύει για όλους όσους πέρασαν και καταχραστήκαν. Ακόμα και για ιδιώτες
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 01:57:06 μμ »

Kώστα,

Μια ερώτηση να σου κάνω. Είμαι 35 χρονών. Απο τα 18 εως τα 22 σπούδασα. 23 με 24 στρατιωτικό. Από τα 24 μου (2005) εως σημέρα εργόζομαι. Δεν εχω καθόλου περιουσία, 1 σπίτι έχουμε στη Σύρο που μένουν οι γονείς μου και το γραφείο που στεγάζομαι που εχει ΕΝΦΙΑ 180 ευρώ.
Η ερώτηση μου είναι τι κοινό εχω με τον (Ανθ)Έλληνα πολίτη που στα ωριμα εργασιακα του χρόνια εζησε το ζουμερο ΠΑΣΟΚ 81-89 και μετα τον Σημίτη και εφαγε και έκανε 4 σπίτια και 18 οικόπεδα? Προσωπικά δε βρίσκω κανενα κοινό, με όλον τον σεβασμό.

Δεν κατανοώ γιατί θα πρέπει να υπάρχει κάτι το κοινό.
Θα πρέπει να υπάρχει κάτι κοινό μ' εσένα και αυτούς που αναφέρεις, για να ασχοληθείς με τη λύση του δικού σου προβλήματος ;; ... Ασχέτως ποιος δημιούργησε το πρόβλημα, είναι δικό σου τώρα.

Και να κρεμάσουμε λοιπόν 500-1.000-100.000 άτομα στο Σύνταγμα, αυτό δεν λύνει το πρόβλημά μας. Εξ άλλου δεν πρέπει να μας απασχολεί, προς το παρόν, τι έκαναν οι προηγούμενοι. Ας λύσουμε το πρόβλημά μας και θα ασχοληθούμε μετά μ' αυτούς.

Και σ' αυτό που λέω πιο πάνω παίζεται όλο το παιχνίδι. Έτσι μας διχάζουν και δεν ασχολούμαστε με τα προβλήματά μας. Και απλώς περιμένουμε να την πληρώσει κάποιος άλλος και να βρεθούν, να πιαστούν, και να γίνει και το θαύμα. Αμ δε... που λύνεται έτσι το πρόβλημά μας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ΔΙΟΝΥΣΗΣ
Επισκέπτης
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 02:04:50 μμ »

ειναι το γνωστο ρητο και το ξερουν απαντες και αυτο κανουν συνεχεια

διαιρει και βασιλευε
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 02:17:21 μμ »

Ζητας απο εναν λαο που εκανε 400 χρονια να απελευθερωθει(δηλαδη να συμφωνησουν ολοι για ξεσηκωμο) απ τους τουρκους, μεσα σε 5-10 χρονια να δρασει ως μοναδα...ο ραγιας δεν αλλαζει. Καλα και σωστα αυτα που λες περι  πληρωμων, αλλα εδω δεν μπορουμε να συμφωνησουμε οτι 40 χρονια μας εκλεβαν και ψηφιζαμε εναλλαξ πρασινους-μπλε! Οσο για το αν ειναι ευκολο μια επιχειρηση (ειδικα μικρη) να μην πληρωσει φπα, τεβε, κλπ εισφορες, πιστεψε με, σε εκλεισαν τον επομενο μηνα με συνοπτικες διαδικασιες
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 03:52:28 μμ »

@gkcollect
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 06:10:29 μμ »

συμφωνώ με την ιδέα του τζι κέι κόλεκτ αλλα πιστεύω οτι και το κρέμασμα μερικών στο σύνταγμα είναι αποτελεσματικό. Οχι 500-1000-10000, 300 αρκούν
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 07:57:52 μμ »

συμφωνώ με την ιδέα του τζι κέι κόλεκτ αλλα πιστεύω οτι και το κρέμασμα μερικών στο σύνταγμα είναι αποτελεσματικό. Οχι 500-1000-10000, 300 αρκούν

Όπως το διατυπώνεις, Νέστωρ, να συνάγω ότι είσαι υπέρ της θανατικής ποινής?

Και έχεις και πρόταση για την αποτελεσματικότερη μέθοδο βλέπω?
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 08:16:27 μμ »

μπα, τα λεγόμενα απατούν. Απλώς, λέμε και καμιά μακακία να περνάει η ώρα.
Να πω την αμαρτία μου πάντως, θα χαιρόμουν αν άκουγα οτι πέθανε ο χοντρομπένι κι ο μασωνοστουρνάρας είτε απο καρδιά, είτε απο τροχαίο, είτε απο μετεωρίτη, είτε απο τσίμπημα αράχνης...
τι πρόταση έκανα όμως, δεν κατάλαβα;
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 08:27:33 μμ »

Η ερώτηση μου είναι τι κοινό εχω με τον (Ανθ)Έλληνα πολίτη που στα ωριμα εργασιακα του χρόνια εζησε το ζουμερο ΠΑΣΟΚ 81-89 και μετα τον Σημίτη και εφαγε και έκανε 4 σπίτια και 18 οικόπεδα? Προσωπικά δε βρίσκω κανενα κοινό, με όλον τον σεβασμό.

Τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πολλά, σε παγκόσμιο επίπεδο, και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Να σου πω δύο:


2) Οι κάτοικοι του Detroit (πολιτεία Michigan, USA). Τις δεκαετίες 1930~1990 το Detroit ήταν μια ανθούσα περιοχή (λόγω της βιομηχανίας αυτοκινήτου η οποία άνθισε εκεί αυτές τις 6 δεκαετίες και έκανε την οικονομία της να απογειωθεί). Μετά το 1990 άρχισε η πτώση (για λόγους που δεν είναι του παρόντος, πάντως η βιομηχανία αυτοκινήτων στις ΗΠΑ συρικνώθηκε) και η πρώτη περιοχή (και οι κάτοικοι της) που το πλήρωσε ήταν το Detroit. Π.χ. σήμερα ο πληθυσμός του έχει μειωθεί κατά 30% σε σχέση με το 1990.
Δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση με έναν άνθρωπο του Detroit που στην ουσία μετακόμισε από μία πολιτεία σε άλλη μέσα στην χώρα του.
Ο Ελληνας στην ουσία κάνει μετανάστευση και όχι μετακόμιση, έχει μεγάλη σημασία αυτό.
Σήμερα στο Michigan οι θέσεις εργασίας μόνο στην πρώην χρεωκοπημένη G.M. είναι κατά χιλιάδες,στην πολιτεία αυτή γίνεται σήμερα πανικός προσλήψεων εάν είσαι στον τομέα της Μηχανικής γίνονται ακόμα προσλήψεις των μεταπτυχιακών φοιτητών, και φυσικά μιλάμε για μισθούς που παθαίνεις στο άκουσμα τους για νεόκοπους μηχανικούς.
 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences