Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 02:36:10 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρόταση για πωλήσεις  (Αναγνώστηκε 7554 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 05:24:04 μμ »

Από την στιγμή που κάτι αναρτάται εδώ καλό θα ήταν να υπάρχει ενημέρωση οτι διαθέτεται μέσω άλλων τρόπων αφού πολλές φορές παιδία ζητάνε κάτι και παίρνουν απάντηση οτι πουλήθηκαν εκτός στεκιού.

Επίσης δεν θεωρώ ορθή την επικοινωνία μέσω πμ σε πωλήσεις μιας και ένα παιδι μπορεί να ενδιαφερτεί στο θέμα που φένεται ξεκάθαρα ποιος είναι πρώτος δημόσια (όπως και στις δημοπρασίες ετσι και αλλιώς).
Άρα προτείνω στις πωλήσεις να μην γίνεται επικοινωνία σε αρχικό στάδιο σε πμ αν δεν προηγηθεί αίτημα στο θέμα. Ετσι θα γίνεται και αυτόματη ενημέρωση για το τι έχει μείνει διαθέσιμο σε πολλαπλές πωλήσεις και πιστεύω θα αποφεύγονται παρεξηγήσεις.

Περιμένω τις απόψεις σας (εννοείται οτι τα περεταίρω θα συζητούνται σε πμ)
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 05:27:59 μμ »

οι πωλησεις σε πμ δεν μπορει να παψουν να υπαρχουν για το εξης απλο λογο.... μπορει πολυ απλα καποιος να μη θελει να δειχνει τι αγοραζει
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 05:37:08 μμ »

οι πωλησεις σε πμ δεν μπορει να παψουν να υπαρχουν για το εξης απλο λογο.... μπορει πολυ απλα καποιος να μη θελει να δειχνει τι αγοραζει
+1
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:35:27 μμ »

εφόσον κάποιος πουλάει και το δείχνει τότε αν αγοράζει ποια η διαφορά?

Δλδ για λόγους οτι φοβάται μην τον κλέψουν?

Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:52:43 μμ »

εφόσον κάποιος πουλάει και το δείχνει τότε αν αγοράζει ποια η διαφορά?

Δλδ για λόγους οτι φοβάται μην τον κλέψουν?


βρε φωτη...δεν ειναι ετσι, δεν ειναι μοιρασμένα τα πράγματα,δηλαδη οποιος πουλάει αγοράζει κιολας? η και το αντιθετο?....αλλα με παραξενεύει που προτείνεις δημόσια αγοροπωλησια ενω σε μια πωληση μου..επικοινωνησες με πμ  Απορία  
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:18:52 μμ »

όταν ζητάς επικοινωνία μέσω πμ αυτό θα κάνω και αν θυμάσε δεν προέκυψε συναλλαγή άρα γιατί να δεσμευτώ δημοσια αφου δεν είχαμε καταλήξει? Αυτό λέω πχ εγω συζητάω με κάποιον αλλά ακόμα να τα βρούμε αλλά ενάς αλλος αγοράστης το αγοράζει άμεσα και σου λέει στέλνω πμ. Εσύ δεν θα έβαζες πρώτο αυτόν που αποδέχεται δημόσια κιόλας τους όρους πώλησης?

Αυτό το άνοιξα γιατί εδώ και μια εβδομάδα βλέπω παιδία που πουλάνε σχεδόν αμέσως βλέπω απαντήσεις δημόσιες και ψαφνικά λένε είτε τα πούλησαν πιο γρήγορα σε πμ είτε εκτός από εδω. Έτσι ένας πωλήτης δείχνει εικονικές πωλήσεις, απόκτα κύρος, τον εμπιστεύονται περισσότερα άτομα αλλά στην αλήθεια δεν πουλάει τίποτα και μπορεί να είναι ένας "σπύρος" και αυτος.
Ουσιαστικά προτείνω αντί ένα συστημα αξιολόγησης αγοραστή πωλητή που θα ήταν πολύπλοκο. Δημόσιες πωλήσεις που να φανερώνουν την τιμιότητα και εγγυρότητα πωλητών και αγοραστών ως κριτήρια και για μελλοντικές πιο σημαντικές αγορες.

Μην ξεχνάμε οτι πωλήσεις εδω μέσα δεν καλύπτουν τον αγοραστή, σε αντίθεση για παράδειγμα με το εβαυ άρα ο αγοραστης επιμερίζεται 100% του ρίσκου...

Ελπίζω να καταλαμβαίνεις οτι είναι μια πρόταση για συζήτηση και βελτίωση του φόρουμ.

Υ.Σ σε δημοπρασία του φίλου  georok επικοινώνησα μέσω απάντησης στο θέμα αφού τέτοιοι ήταν οι όροι.
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:21:56 μμ »

 Φώτη εδώ στο ebay βλέπουμε πωλητές με 1000 αξιολογήσεις 100%, να πουλάνε πλαστά.
Δεν υπάρχει εύκολη λύση σε τέτοια θέματα, ο μόνος που πρέπει να κρίνει είναι ο αγοραστής
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:23:56 μμ »

σε αυτο που λες εχεις καποιο δικιο...αλλα εμενα αν μου τυχει αυτο και εχω αμφιβολιες θα ζητησω να μου παραθέσει το πμ δημοσια να δω την ωρα αποστολης αν ειναι πιο μπροστα απο την δικη μου...αφου φυσικα <σβηση το ονομα του αποστολεα>
αλλα αν ευδοκιμούσε η δικη μας αγοραπωλησία...στην ουσια κρυφή δεν θα ηταν  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:29:19 μμ »

Δεν ειμαστε σαιτ δημοπρασιων και πωλησεων!!Ειμαστε σαιτ συλλεκτικου ενδιαφεροντος!!Η καρδια του στεκιου ειναι ο συλλεκτισμος!!Οι πωλησεις ειναι απλα η γαρνιτουρα!
Τωρα αν καποιος πωλητης θελει επικοινωνια με πμ ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του!!Ο πωλητης δινει τα αντικειμενα που προτιθεται να πουλησει οπου θελει αυτος γιατι ακομα και την ωρα που η αγγελια ειναι αναρτημενη τα αντικειμενα αυτα παραμενουν δικα του!!
Αν εσυ σε μια αγγελια μου γραψεις ''δικα μου'' αυτο δεν σημαινει οτι ειναι δικα σου!!Δικα σου ειναι αν θέλω εγω να στα δωσω!!Εγω αν γουσταρω τα δινω αλλου εκει που νομιζω εγω ειναι καλυτερα για μενα!(Φυσικα αν προηγηθει συμφωνια με σενα τοτε ειμαι υποχρεωμενος να ΣΟΥ τα δωσω)

Οπως ο αγοραστης εχει δικαιωμα να επιλεγει πωλητη ετσι πρεπει να γινεται και το αντιθετο!!

Αναφερω εσενα εμενα σαν παραδειγμα ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ!!  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:34:41 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7452.msg81299#msg81299
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:36:32 μμ »



Eπειδη δεν το σεβεστε συνηθως και εχουμε τα μπλα μπλα στις πωλησεις δεν σημαινει οτι δεν ισχυει.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:37:09 μμ »

Φωτη εν μερει καπου εχεις δικιο αλλα τι λεμε τοσο καιρο εδω....μην κανετε κινησεις αν δεν εισαστε 100% σιγουροι για την αξιοπιστια του πωλητη....προσωπικα δεν κανω καμμια κινηση αν δεν γνωριζω το ποιον αυτου που θα νταλαβεριστω και αν δεν το ξερω προσπαθω να παρω πληροφοριες απο ατομα που εμπιστευομαι....εικονικες πωλησεις χμμμ δυσκολο γιατι οι διαχειριστες προβλεψαν και εβαλαν οριο (3) οποτε οποιος θελει να πωλησει δεν τον συμφερει να σπαταλα το οριο του.Ποιος εγγυαται οτι ο τροπος που προτεινεις δεν θα ειναι στημενος και αυτος δλδ αγοραπωλησιες μεταξυ γνωστων-φιλων-συνεργων δημιουργια καλου προφιλ και μετα μπαμ και κατω....η λυση για εξασφαλιση ειναι χερι-χερι η μονο με ατομα που ξερεις και εμπιστευεσαι η με ατομα που δικοι σου ανθρωποι ειχαν συναλλαγες και ολα πηγαν καλα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:40:15 μμ »

σε αυτο που λες εχεις καποιο δικιο...αλλα εμενα αν μου τυχει αυτο και εχω αμφιβολιες θα ζητησω να μου παραθέσει το πμ δημοσια να δω την ωρα αποστολης αν ειναι πιο μπροστα απο την δικη μου...αφου φυσικα <σβηση το ονομα του αποστολεα>
αλλα αν ευδοκιμούσε η δικη μας αγοραπωλησία...στην ουσια κρυφή δεν θα ηταν  Κλείσιμο ματιού
ναι βρε μηπως του γυρευες και την φορολογικη του δηλωση?
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 08:05:48 μμ »

Nομίζω ότι υπάρχει μια βάση στο θέμα αυτό, δηλαδή δίνεται η δυνατότητα στον πωλητή να "διαλέξει" σε ποιόν θα πουλήσει και αν για κάποιο λόγο δεν θέλει να πουλήσει σε κάποιον να μην πουλήσει.

Το "σε πρόλαβε άλλος", μπορεί να είναι "πικρό", είναι όμως ένα δικαίωμα του πωλητή που δεν έχει στις δημοπρασίες.

Όλα τα παραπάνω βέβαια, σε θεωρητική βάση πάντα, καθώς (εαν δεν υπάρχει σοβαρό θέμα αναξιοπιστίας του αγοραστή), ο πωλητής να δώσει θέλει ................

Άρα όλα καλώς καμωμένα!
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 08:28:59 μμ »

εγω στο μονο που δεν συμφωνω στις πωλησεις ειναι το περιφημο κρατα το μεχρι νεοτερας!!
Αντε κανα 10λεπτο 20λεπτο μετα κατανταει βλακεια!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences