Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:34:14 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κεφαλες Ερμη  (Αναγνώστηκε 24931 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 09:00:29 μμ »

...Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα τη μεγάλη τύχη να γνωρίσω τον Μιχάλη Καιτατζίδη που ήρθε στο νησι για λίγες μέρες και μας είπε πολλά πράγματα. Οι λίγες ώρες που καθίσαμε μαζί πραγματικά ήταν πολύ μεγάλο μάθημα για μένα και τον μικρό,αλλά βρίσκομαι ακόμα πολύ πίσω στη μελέτη. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι με τα λίγα κομμάτια που έχουμε δεν μπορούμε εύκολα να συγκρίνουμε χρωματισμούς κλπ. Λόγο των γνωστών καταστάσεων (οικονομικών) δεν μπορούμε πια να αγοράσουμε έστω και τις φθηνές εκδόσεις απο το ebay αλλά  είμαι ευτυχής με αυτά που έχω. Κάποια στιγμή στο μέλλον πιστεύω ότι η συλλογή του γιού μου αλλά και οι δική μου θα εμπλουτιστούν  με τα αγαπημένα μας γραμματόσημα.

Φιλε Αiolos,

Με τον κ. Καιτατζιδη ειχα την τυχη να ανοιξω και εγω μια-δυο φορες κουβεντα στο παρελθον, 5-6 χρονια πριν, (βρισκοταν στα Χανια τοτε και εγω στο Ηρακλειο) αλλα μονο απο το τηλεφωνο, ειχα χρειαστει καποιες πληροφοριες τις οποιες με χαρα μοιραστηκε μαζι μου. Δυστυχως δεν ειχα την τυχη να τον γνωρισω απο κοντα και απο τοτε δεν εχω επικοινωνησει μαζι του, δεν ξερω καν αν βρισκεται ακομα στα Χανια που τοτε ηταν. Ελπιζω πως εχεις τα "Διαγραμματα Καταταξεως Μεγαλων Κεφαλων Ερμου" που εχει εκδοσει μεσω της Φ.Ε Λεσβου το 1985, ειναι μια αξιολογη, εξυπνη εργασια με την βοηθεια διαγραμματων που βοηθαει πολυ. Ακομα, ο κ. Καιτατζιδης εκανε την μεταφραση στην εργασια "Ελλας 1861-1886 Οι Μεγαλες Κεφαλες Ερμου" του Γερμανου Behrens, επισης πολυ ωραια δουλεια, και αυτη εκδοθηκε απο την Φ.Ε Λεσβου. Εχει ακομα δημοσιευσει μια εργασια για τα σφαλματα πλακας των ΜΚΕ την οποια ομως δεν εχω. (Εχω την αντιστοιχη του Ασημακοπουλου). Πιστευω πως οποιος ενδιαφερεται μπορει να επικοινωνησει με την Φ.Ε Λεσβου και να προμηθευτει τις υπεροχες αυτες δουλειες με ελαχιστο φανταζομαι κοστος. Εξαιρετικα ενδιαφερουσα και πολυ αξιολογη ειναι ακομα η παλαιοτερη δουλεια του Ε. Φαιππεα, εκδοση της ΕΦΕ, 1976, " Mεθοδος Ευκολου Αναγνωρισεως των διαφορων εκδοσεων της Μεγαλης Κεφαλης του Ερμου". Φανταζομαι πως και αυτη θα μπορει να βρεθει σχετικα ευκολα. Η οικονομικη κατασταση μας εχει γονατισει ολους φανταζομαι η τουλαχιστον τους περισσοτερους απο εμας. Να χεις ζωη να χαιρεσαι την συλλογη σου με το παιδι σου. Εγω δεν εχω ακομα παιδι αλλα μακαρι και εγω αν αποκτησω καποτε ενα παιδι να ενδιαφερθει. Και εμενα ο πατερας μου με εβαλε στις συλλογες και θα το θυμαμαι παντα αυτο.

Να σαι καλα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2014, 12:57:17 πμ από Helios » Καταγράφηκε

aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 09:23:14 μμ »

Φίλε Νίκο ελπίζω κάποια στιγμή να έρθεις στη Μυτιλήνη και να τα πούμε απο κοντά.Και δεν πειράζει για τα οικονομικά γεροί να είμαστε πρώτα απο όλα  να επικοινωνούμε ,να μαθαίνουμε ,και ασχολούμαστε με αυτό που αγαπάμε. Οσο για τον κύριο Μιχάλη είναι ενας υπέροχος ανθρωπος με τεράστια γνώση πάνω στο θέμα. Και οι δυο μας είχαμε μείνει με ανοιχτό το στόμα και ακούγαμε αυτά που μας έλεγε. Ελπίζω να έρθει και φέτος το καλοκαίρι. Πάντως και σε εκείνον έκανε εντύπωση που ένας 16αρης ασχολείται με μεγάλες κεφαλές .Κλείνοντας θα σου πω ότι αυτά τα βιβλία του καιτατζίδη τα έδωσαν στο μικρό όταν τον έγραψα στη ΦΕΛ. Αν μπορέσω θα σκανάρω το διάγραμμα με τα σφάλματα πλακών και θα σου το στείλω με μήνυμα.
Καταγράφηκε
Stargazer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 10:38:28 μμ »

Στη δημοπρασία Καραμίτσου  01/10/2011 για τα 150 χρόνια απο την εκτύπωση της μεγάλης κεφαλής τα δοκίμια τα έχει απο 80 εως 300 ευρώ ανάλογα με το χρώμα και τον τύπο.Δεν ξέρω αν σε βοηθώ αλλά αυτά μπόρεσα να βρω προς στιγμή .Ας περιμένουμε και τους άλλους φίλους για περισσότερα
                                                                                                                                           Φιλε αιολε οποιαδηποτε βοηθεια ειναι παντα ευπροσδεκτη και σε ευχαριστω για την ανταποκριση.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 11:25:13 μμ »

Να είσαι καλά φίλε μου καλό βράδυ .
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 11:20:46 πμ »

Καλημερα σε ολους.

Η κατανοηση μου στο θεμα ειναι η εξης.
Τα δοκιμια των παρισινων ΜΚΕ δεν ηταν γραμματοσημα. Ηταν δοκιμαστικες εκτυπωσεις που συνεχως γινοταν (σε διαφορες ποιοτητες χαρτιων και σε πληθωρα χρωματισμων και σε διαφορα σταδια) μεχρι να επιτευχθει το επιθυμητο αποτελεσμα ωστε να ξεκινησει η παραγωγη των γραμ/μων. Απο τα δοκιμια αυτα, τα τελικα δοκιμια (δλδ τα δοκιμια του τελικου σταδιου) παρισιων δεν ειχαν γομα αλλα κατα τα αλλα ηταν πανομοιοτυπα με τα γραμ/μα που τελικα ακολουθησαν και που φυσικα γομαριστηκαν για να χρησιμοποιηθουν ως γραμ/μα. Λογω του οτι τα τελικα απο αυτα τα δοκιμια (δλδ οι δοκιμαστικες εκτυπωσεις του τελευταιου σταδιου) δεν μπορουν σημερα να διακριθουν απο τα ασφραγιστα που εχουν χασει την γομα (*) γραμματοσημα Παρισιων (εφοσων ειναι πανομοιοτυπα με αυτα) εχει προβλεφθει ειδικη τιμολογηση για τα κομματια αυτα στους καταλογους. Με απλα λογια λοιπον και για να ειμαστε τυπικοι, ενα παρισινο 1861 ασφραγιστο εαν ΔΕΝ εχει γομα μπορει να ειναι τελικο δοκιμιο και οχι γραμ/μο. Υπαρχει πληθωρα τετοιων κομματιων.  Για τους λογους αυτους, για τα παρισινα ασφραγιστα χωρις γομα (*) λοιπον (οπου τυπικα μπορει δλδ και να ειναι τελικα δοκιμια και οχι γραμ/μα) υπαρχει ειδικη τιμολογηση στους καταλογους. Στην σελ. 6 του καταλογου Hellas υπαρχει ειδικη τιμολογηση για τα παρισινα 1861 χωρις γομα. (*) Ναι, οι διαφοροι καταλογοι τιμολογουν τα κομματια αυτα σε τιμες χαμηλοτερες.

Με εκτιμηση,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2014, 02:55:45 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences