Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 12:37:12 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κεφαλες Ερμη  (Αναγνώστηκε 24932 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 01:00:56 πμ »


Για το 10λεπτο μου ειμαι σχετικα σιγουρος απο τοτε που παρατηρησα και στου Καραμητσου αρκετα παρομοια κατα καιρους που βγαζει. Δεν πρεπει να ειναι σπανια με την εννοια πως δεν πωλουνται ακριβοτερα. Το κομματι ειναι αθικτο, με γομμα. Δεν προκειται σιγουρα περι καποιας αξιοσημειωτης "σπανιοτητας" αλλα εχει πλακα λογω της ιδιαιτεροτητας του χρωματος του, ειναι πολυ ωχρο. Δεν εχο scanner αυτη την στιγμη αλλα ισως τις προσεχεις μερες το σκαναρω σε καποιον φιλο και θα το δημοσιευσω για να το δεις.

Νικος


Φιλε heretic καλησπερα.

Εντελως τυχαια κοιταζα καποια πραγματα και επεσα πανω σε ενα κομματι μεσα στις ακρες σαν το δικο μου που σου ελεγα πριν.
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=476&lot=346393

Παρατηρησε ποσο ατονο ειναι. Το δικο μου ειναι δυο-τρια κλικ ακομα πιο ατονο και πιο λερωμενο, εχει "πιτσιλωτη" εκτυπωση. Θα φροντισω να βρω ενα scanner για να το δεις, εχει πλακα, σχεδον δεν φαινεται η εικονα.
Οπως ειπα και πριν, εχω δει και αλλα κατα καιρους, ισως και πιο ατονα απο το δικο μου.
Δεν ειναι σπανια. Κατατασσονται σαν yellow-orange παρολλο που ειναι σαφως ωχροτερα απο τα περισσοτερα yellow-orange.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 09:32:56 πμ »

Καταλαβαινω τι λες....εγω εχω προσεξει οτι ειναι τοσες πολλες οι ποικιλιες και οι χρωματισμοι που για να κανει καποιος συλλογη απο κεφαλες Ερμη πρεπει να εχει τουλαχιστον 100 κομματια την καθε μια ποικιλια του καταλογου  Μεγάλο χαμόγελο  Ο Καραμητσος πχ οταν βγαζει ενα λοτ απο 20 κεφαλες σχεδον παντα υπαρχουν διαφορες στα χρωματα. Αυτη ειναι και η γοητεια , γιατι το πεδιο μελετης ειναι ανεξαντλητο.
Παντως η τιμολογηση που κανει στην τελευταια περιοδο για το κιτρινο χαρτι ειναι παρα πολυ υψηλη (πχ και το μονολεπτο σε κιτρινο χαρτι σφραγισμενο το εχει 120 ευρω). Θα θελα παρα πολυ να δω απο κοντα τι εννοουνε με αυτο αλλα οπως πολυ σωστα ειπες, αν δε σου δειξει καποιος γνωστης δεν ειναι ευκολο να καταλαβεις. Εχω ρωτησει και σε καταστημα στην Αθηνα και δε ξερανε και αυτοι να μου απαντησουν...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 11:38:02 πμ »

Καλημερα heretic,

Για αυτον τον λογο, θα πρεπει (κατα την γνωμη μου παντα) ο καθε συλλεκτης ΜΚΕ να εχει προ-αποφασισει ΤΙ και ΠΩΣ θα συλλεξει και να εχει θεσει ρεαλιστικους στοχους, μεσα στο budget του, οποιο και να ειναι αυτο, μεγαλο, μικρο, μεσαιο, οτιδηποτε. Υπαρχουν αμετρητοι τροποι να συλλεξει καποιος τα κεφαλια και υπαρχουν τροποι για ολα τα βαλαντια.

Η δικη μου προσεγγιση ειναι η εξης, ουσιαστικα κανω 3 συλλογες.

Συλλογη 1. Συλλογη Μελετης ΜΚΕ 1861-1886.
Σφραγισμενα και ασφραγιστα με γομμα η χωρις (σχετικα ενταξει κομματια απο πλευρας καταστασης, οχι lux αλλα αυτο που λεμε "πρωτης διαλογης", (εχει και μερικα ελαφρως ελαττωματικα μεσα) απο αξιες ολων (σχεδον) των εκδοσεων. Ουσιαστικα ειναι αυτο που λεει το ονομα, μια "συλλογη μελετης" με κομματια που εχω διαλεξει για τα -μεσα στις ακρες- σαφη χαρακτηριστικα τους, ειναι μια ωραια συλλογη για να μαθει καποιος τα βασικα πανω της (χαρτι, ΑΕ, χαρακτηριστικα εκτυπωσεως) και να ξεκινησει τα κεφαλια. Αυτη η συλλογη δεν τελειωνει ποτε με την εννοια πως δεν εχει σαφη ορια, ειναι παντα ανοικτη σε νεες προσθηκες καθως η μελετη δεν σταματαει ποτε.
Δεν ειναι ιδιαιτερως μεγαλη (μαλλον μικρη, γυρω στα 500 κομματια) αλλα λογω του οτι τα εχω διαλεξει να φερουν σαφη τα χαρακτηριστικα των εκδοσεων στις οποιες ανηκουν θεωρω πως ειναι αρκετα για μελετη ωστε πανω της να μπορεσει καποιος να δει και να μαθει τα βασικα. Θα μπορουσα να την μεγαλωσω και αλλο αλλα προτιμω να ριξω το βαρος στις επομενες δυο συλλογες.

Συλλογη 2. Ενα ασφραγιστο (με γομμα η χωρις, χωρις σοβαρα ελαττωματα) για καθε βασικο νουμερο ( χωρις τα υπο-νουμερα) του καταλογου Hellas σε ΜΚΕ 1861-1886.
Εδω θελει λιγακι δουλεια με την εννοια πως μερικα κομματια ειναι ακριβα/πανακριβα σαν ασφραγιστα ακομα και χωρις γομμα. Ειναι ομως μια πανεμορφη συλλογη την οποια εχω σε εξελιξη και ξερω πως με επιμονη καποτε θα τελειωσω. Βλεποντας αυτην την συλλογη  ουσιαστικα ειναι σαν να βλεπεις τις φωτος των διαφορων εκδοσεων ξεφυλλιζοντας εναν καταλογο. Υπαρχουν και κομματια (οπως το προσωρινο 20 χωρις ΑΕ, Hellas 8, πολυ σημαντικο γραμ/μο) το οποιο πολυ απλα δεν υπαρχει ασφραγιστο, οποτε ΕΑΝ ποτε καταφερω να το αποκτησω θα το αποκτησω σιγουρα μονο σφραγισμενο. Ειναι συλλογη η οποια στα 60 περιπου κομματια (συμφωνα με τον Ηellas) θεωρειται συμπληρωμενη. Για τα πραγματικα πανακριβα κομματια σε ασφραγιστο, μπορω να καλυφθω με ενα σφραγισμενο με πολυ πολυ ελαφρια και καλαισθητη σφραγιδα και χωρις ελαττωματα.

Συλλογη 3. Στικτη σφραγιδα (Τυπος Ι) κυριως επι μεμονωμενων γραμ/μων ΜΚΕ διαφορων αξιων και εκδοσεων.
Αυτην την συλλογη την εχω ξεκινησει προσφατα, ξερω πως δεν θα τελειωσει ποτε καθως υπαρχουν νουμερα σφραγιδας τυπου Ι που πολυ απλα δεν εχουν βρεθει. Μου αρεσει πολυ και θα την συνεχισω οσο παει. Ριχνω το βαρος κυριως στην ευκρινια του καθε νουμερου πανω στην σφραγιδα. Τις μαζευω αργα επειδη θελω να ειναι οσο το δυνατον καλυτερες/καθαρες και συμφωνα με τα μετρα της δικης μου αισθητικης. Εχω μονο τις 30 σε (θεωρητικο) συνολο 152 σφραγιδων. (Δεν εχουν βρεθει ολες απο οτι ξερω). Θελει δουλεια και εδω αρκετη αλλα εχω υπομονη, δεν βιαζομαι.

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2014, 02:35:30 μμ από Helios » Καταγράφηκε

aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 12:52:04 μμ »

Νίκο καλημέρα σε σένα και όλα τα παιδιά της παρέας. Θα ήθελα τη βοήθειά σου στην κατάταξη για ορισμένα κεφάλια. Εχω βάλει χρονολογίες αλλά δεν είμαι σίγουρος ,'οπως λες και εσύ είναι η φοβία του ερασιτέχνη . Το πρώτο εικοσάλεπτο το 'εχω βάλει στο 61-62 αλλά δεν είμαι σίγουρος.Αυτό επιπλέον έχει ένα πρόβλημα στον αριθ.20 αριστερά και πάνω στο ΕΛΛ.ΓΡΑΜ. POS 23-29. To 40 λεπτο πιστεύω ότι είναι των επιμελημένων εκδόσεων και έχει το σφάλμα pos 40. το τρίτο είναι εικοσάλεπτο με αχνό αριθ ελέγχου και τέλος ένα 10 λεπτο μάλλον 72-76 με πρόβλημα στο ( 0)
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 12:53:29 μμ »

40 λεπτο
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 12:54:31 μμ »

10 λεπτο
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 12:59:31 μμ »

Παρακαλώ όλους τους φίλους να πουν ελεύθερα τη γνώμη τους αλλά και κάποιες πληροφορίες ώστε να μπορούμε να αναγνωρίσουμε τις κεφαλές με ασφάλεια. Ευχαριστώ ,και περιμένω τα σχολειά σας !!!!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 01:13:43 μμ »

Αiolos,

Κατ´αρχας, τα σκαναρισματα δεν ειναι οτι καλυτερο. Παιδια, αν θελετε να δειτε καλα σκαναρισματα που βοηθανε στην καταταξη εξ' αποστασεως, (οποτε αυτη ειναι εφικτη) καντε κλικ στα σκαναρισματα του χρηστη collector προηγουμενα το τοπικ αυτο. Ειναι πολυ καλα και βοηθουν πολυ. Με σκαναρισματα κατω απο την ποιοτητα αυτη, εγω τουλαχιστον ελαχιστα μπορω να πω με καποια σχετικη ασφαλεια, θα ηθελα να με καταλαβετε.

Με τα δεδομενα αυτα που εχουμε τωρα, εγω θα πω τα εξης.

Για το πρωτο 20λεπτο ΔΕΝ μπορω να ειμαι σιγουρος τι ειναι αλλα σιγουρα ΔΕΝ ειναι 61-62 (δλδ προσωρινο) που το βαζεις. Ο ΑΕ του με παει καθαρα για αργοτερα. Η περιοδος 61-62 χαρακτηριζεται απο τους ΑΕ της. Ο ΑΕ αυτος που βλεπω στο scan ΔΕΝ ειναι ΑΕ 61-62.

Το 40λεπτο πιθανοτατα ειναι προσωρινο επιμελημενο οπως ειπες. Ο ΑΕ συμφωνει. Για σιγουρια, παρατηρησε το κατω απο δυνατο φακο και ψαξε για πιθανα αλλα λιγοστα "ιχνη" λευκου περιγυρου γυρω απο το κεφαλι του Ερμη. Μπορει οντως να ειναι επιμελημενο αλλα ευκολα θα μπορουσε να ειναι και απλα ενα σχετικα καθαρο τραβηγμα αρχων 62-67.

Το δευτερο 20λεπτο θα το βαλω με σχετικη ασφαλεια 62-67. Κοινη αλλα ωραια, σχετικα καθαρη η στικτη 56 (Xαλκιδα).

Το 10λεπτο με παει για 75-80 λογω του οτι το χαρτι του φαινεται κρεμ χρωματος. Αν το ειχα στο χερι θα ειχα πιο ισχυρη γνωμη. Γιατι λες πως σε παει για 72-76?  Τι βλεπεις? Ελεγξε το χαρτι και δες αν ειναι λεπτο και αν σε διαφανεια απεναντι απο το φως κανει κανονικο δικυωμα σε διαταξη, αν εμφανιζει φωτεινες κηλιδες σαν σε παραταξη. Δεν μπορω να τα δω αυτα τα πραγματα απο αποσταση, θελουν εξεταση στο χερι. Καποιος αλλος απο τα παιδια εδω ισως μπορεσει να δει περισσοτερα..

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2014, 03:56:03 μμ από Helios » Καταγράφηκε

aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 02:42:21 μμ »

Φίλε Νίκο σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση στο θέμα μου. Λοιπόν το δεκάλεπτο είναι λεπτό χαρτί όπως είπες αρα το πάω στο 75-80, εξακολουθώ όμως να έχω μια απορία για το 0 στον ΑΕ . το 40 λεπτο έχει κάποια σημεία που λευκάζουν αλλά στην άκρη του μεταλλίου και οχι στο κεφάλι του Ερμή. Το εικοσάλεπτο έχει λευκάνσεις στο μετάλλιο και αυτό είναι που με μπερδεύει αν είναι αρχές 62 ή 62-67. Δυστυχώς το σκάνερ μου δεν έχει μεγάλες δυνατότητες για καλύτερη ανάλυση και έτσι δυσκολεύει και την εκτίμηση απο μακριά . Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες με άλλα ώστε να συνεχιστεί η πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα.
Υ.Γ Αν μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες για μονόλεπτα και δίλεπτα που όπως ξέρουμε δεν έχουν αριθμούς ελέγχου και είναι δύσκολο να τα κατατάξεις. καλό μεσημέρι Παναγιώτης
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 02:54:47 μμ »

Φίλε Νίκο σε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση στο θέμα μου. Λοιπόν το δεκάλεπτο είναι λεπτό χαρτί όπως είπες αρα το πάω στο 75-80, εξακολουθώ όμως να έχω μια απορία για το 0 στον ΑΕ . το 40 λεπτο έχει κάποια σημεία που λευκάζουν αλλά στην άκρη του μεταλλίου και οχι στο κεφάλι του Ερμή. Το εικοσάλεπτο έχει λευκάνσεις στο μετάλλιο και αυτό είναι που με μπερδεύει αν είναι αρχές 62 ή 62-67. Δυστυχώς το σκάνερ μου δεν έχει μεγάλες δυνατότητες για καλύτερη ανάλυση και έτσι δυσκολεύει και την εκτίμηση απο μακριά . Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες με άλλα ώστε να συνεχιστεί η πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα.
Υ.Γ Αν μπορείς να μας δώσεις κάποιες πληροφορίες για μονόλεπτα και δίλεπτα που όπως ξέρουμε δεν έχουν αριθμούς ελέγχου και είναι δύσκολο να τα κατατάξεις. καλό μεσημέρι Παναγιώτης

Οχι, δεν εγινα σαφης, σε μπερδεψα επειδη δεν το ανελυσα αρκετα... αν το χαρτι του 10λεπτου ειναι οντως λεπτο ΚΑΙ δικτυωτο (προσεξε...οχι ΜΟΝΟ λεπτο αλλα ΚΑΙ δικτυωτο ταυτοχρονα) τοτε εχεις δικιο για 72-76 που υπεθεσες, αυτο εννοω! Αν ειναι κρεμ το χαρτι, (εμενα μου φαινεται κρεμ απο το scan σου) τοτε το κομματι παει σιγουρα 75-80 ανεξαρτητως παχους χαρτιου. Αν δεν ξερεις πως να αναγνωρισεις με σιγουρια το δικτυωτο χαρτι της εκδοσης 72-76 βρες εκει κοντα σου καποιον που ξερει να σου δειξει πως να το βλεπεις. Μολις το "πιασεις" δεν προκειται να το ξεχασεις, ειναι χαρακτηριστικοτατο και χαρακτηριζει απολυτα την εκδοση 72-76. (Πλην το μονολεπτο της που ειναι παντα σε παρα πολυ λεπτο χαρτι, κιτρινωπο συνηθως αλλα ποτε δικτυωτο).
Σχετικα με το 40λεπτο, αν εννοεις πως οι γωνιες (εννοω το γραμμωτο βαθος των γωνιων) ειναι αυτες που λευκαζουν (οντως, φαινεται και απο το scan πως εχουμε σχετικα λευκαζουσες γωνιες) τοτε αυτο ειναι κατι που ακομα περισσοτερο ενισχυει την αποψη μας πως το κομματι ειναι προσωρινο επιμελημενο. Μπορει και να μην δειχνει ιχνη λευκου περιγυρου οπως λες. (Καποια επιμελημενα, παρολο που ειναι επιμελημενα δειχνουν ιχνη λευκου περιγυρου της κεφαλης (σημαδι κακεκτυπου) αλλα ΟΧΙ ολα). Λευκαζουσες η ελαφρα λευκαζουσες γωνιες και ενιοτε ιχνη λευκου περιγυρου της κεφαλης εχουμε ΚΑΙ στα "επιμελημενα" καποιες φορες, οχι μονο στα "κακεκτυπα" προσωρινα. Ειμαστε νομιζω πολυ κοντα στο να πουμε πως ειναι προσωρινο επιμελημενο το 40λεπτο σου, εμενα κυριως ο ΑΕ εκει με παει. Εχε υπ'οψιν οτι στα προσωρινα (κακεκτυπα αλλα και επιμελημενα) ο ΑΕ εχει τον πρωτο λογο, τον ΑΕ εμπιστευεσαι πρωτιστως. Βλεπω πως ειναι λεπτος στο 40λεπτο σου, με σαφη διαφορα σκιασης της αριστερης τριχοειδους και της δεξιας παχυτερης πλευρας και φαινεται να εμφανιζει κατα τοπους καποιους μικρους θρομβους χρωματος, χαρακτηριστικο των ΑΕ των προσωρινων τραβηγματων.

Τα μονολεπτα τα "βγαζεις" συνηθως μονο απο την εκτυπωση καθως δεν εχουν ΑΕ. Για να τα μαθεις πρεπει να ξερεις ΠΑΡΑ πολυ καλα τα γενικοτερα χαρακτηριστικα εκτυπωσης (χρωματισμους, παρεια, μεταλλιο, γωνιες) των διαφορων εκδοσεων της ΜΚΕ γιατι σχεδον παντα μονο στα χαρακτηριστικα εκτυπωσης θα στηριχτεις για να καταταξεις μονολεπτα. Τα μονολεπτα υπακουουν σχεδον παντα στα χαρακτηριστικα εκτυπωσης της εκδοσης στην οποια ανηκουν. Καποια "βγαινουν" σχετικα ευκολα, καποια αλλα αρκετα δυσκολοτερα αλλα αν εχεις καταλαβει και "βλεπεις" καλα τελικα τα βγαζεις περα..Τα διλεπτα ειναι χοντρο μανικι, για εμενα παντα .. ( και για πολλους αλλους, ακομα και καποιους ειδικους). Ελαχιστα αναγνωριζω με απολυτη ασφαλεια.

Το θεμα με τα κεφαλια ειναι ΚΑΘΑΡΑ πρακτικο αν και εχει θεωρητικη βαση. Διαβαστε πολυ καλα τα χαρακτηριστικα της εκτυπωσης, των ΑΕ και του χαρτιου για καθε εκδοση (τα θεωρητικα δλδ) και προσπαθηστε να βρειτε συλλεκτη κοντα σας με καποια ορεξη. Πρεπει να τα δειτε ΚΑΙ στην πραξη ολα αυτα αλλιως μονο συγχιση θα δημιουργειται.. Μολις αρχισετε στην πραξη τα μαθηματα και επιμεινετε για λιγο καιρο, τοτε θα δειτε πως θα αρχισετε να αποκτατε περισσοτερη αυτοπεποιθηση. Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη απλα θελει ενα ατομο ΔΙΠΛΑ σας με καποια γνωση και ορεξη να σας τα δειξει ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ολα αυτα τα πραγματα, τα χαρτια, τα χαρακτηριστικα εκτυπωσης, τους χαρακτηριστικους ΑΕ για καθε εκδοση, κτλ.  Χαμόγελο

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2014, 10:01:35 μμ από Helios » Καταγράφηκε

aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 03:29:13 μμ »

Αυτό πιστεύω και εγώ για το σαραντάλεπτο αλλά λογο απειρίας δεν μπορώ να το πω με σιγουριά.Δυστυχώς είμαστε πολύ μακριά για να μπορούσες να τα δεις αλλά θα τα λέμε απο το στέκι. Ευτυχώς με τον ερχομό σου στο στέκι άρχισαν παλι οι συζητήσεις για τα γραμματόσημα και πιστεύω ότι θα συνεχιστούν με πολύ ενδιαφέρον στο μέλλον ,και ειδικά για τις μεγάλες κεφαλές που είναι η πιο αγαπημένη κατηγορία των συλλεκτών.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 05:30:10 μμ »

Το προβλημα εδώ στο νησί είναι ότι δεν βρήκα κάποιον που να ασχολείται με κεφαλές ώστε να μπορώ να μάθω περισσότερα .Ασχολήθηκα κυρίως για το γιο μου που έχει <τρέλα > με τα γραμματόσημα αλλά τώρα λόγο μαθημάτων τα έχει λίγο αφήσει. Το καλοκαίρι που μας πέρασε είχα τη μεγάλη τύχη να γνωρίσω τον Μιχάλη Καιτατζίδη που ήρθε στο νησι για λίγες μέρες και μας είπε πολλά πράγματα. Οι λίγες ώρες που καθίσαμε μαζί πραγματικά ήταν πολύ μεγάλο μάθημα για μένα και τον μικρό,αλλά βρίσκομαι ακόμα πολύ πίσω στη μελέτη. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι με τα λίγα κομμάτια που έχουμε δεν μπορούμε εύκολα να συγκρίνουμε χρωματισμούς κλπ. Λόγο των γνωστών καταστάσεων (οικονομικών) δεν μπορούμε πια να αγοράσουμε έστω και τις φθηνές εκδόσεις απο το ebay αλλά  είμαι ευτυχής με αυτά που έχω. Κάποια στιγμή στο μέλλον πιστεύω ότι η συλλογή του γιού μου αλλά και οι δική μου θα εμπλουτιστούν  με τα αγαπημένα μας γραμματόσημα.
Καταγράφηκε
Stargazer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 06:20:06 μμ »

Εχω σε δοκιμιο την αξια του ενος λεπτου της Παρισινης εκδοση
Καταγράφηκε
Stargazer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 06:43:21 μμ »

Σε συνεχεια του προηγουμενου μηνυματος μου η ερωτηση μου ηταν αν εχει διαφορετικη αξια απο τα μονολεπτα που δεν ειναι δοκιμια.Ο καταλογος αναφερει οτι η διακριση αναμεσα στα τελικα δοκιμια και σε αντιστοιχα γραμματοσημα απο αυτα που κυκλοφορησαν,στα οποια εχει αφαιρεθει η γομα,ειναι πρακτικα αδυνατη.Παντως το δικο μου εχει επιβεβαιωθει ως δοκιμιο απο γνωστη των μεγαλων κεφαλων.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 08:36:16 μμ »

Στη δημοπρασία Καραμίτσου  01/10/2011 για τα 150 χρόνια απο την εκτύπωση της μεγάλης κεφαλής τα δοκίμια τα έχει απο 80 εως 300 ευρώ ανάλογα με το χρώμα και τον τύπο.Δεν ξέρω αν σε βοηθώ αλλά αυτά μπόρεσα να βρω προς στιγμή .Ας περιμένουμε και τους άλλους φίλους για περισσότερα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences